Od 22.01 do 31.01 skorzystaj z 20% zniżki na SEO!
688CE84A-69B3-4183-AAEF-288688AF4E6E widoczni zespol
Jak przebiega proces pozycjonowania sklepu? Sprawdź, jak przebiegają kolejne etapy skutecznego pozycjonowania sklepów w naszej agencji
SEO

Proces pozycjonowania sklepu internetowego - strategie SEO

Proces pozycjonowania sklepu internetowego jest wieloetapowy i wymaga czasu, wiedzy i zaangażowania całego zespołu specjalistów.

W przeciwieństwie do niewielkich witryn ofertowych złożonych z kilku podstron, usługa pozycjonowania dla sklepu internetowego jest o wiele bardziej złożona, a tylko kompleksowa realizacja SEO daje spodziewane efekty. Kluczowe są przede wszystkim odpowiednio dobrane strategie pozycjonowania sklepu online.

Zobacz, jak przebiega pozycjonowanie sklepu internetowego zgodne z naszymi metodami.

 

widoczni 26 widoczni 36 widoczni 50 widoczni 5
Proces

Zobacz, kroki procesu pozycjonowania sklepów w agencji widoczni

Analiza i strategia

Jakie strategie pozycjonowania pomogą w rozwoju sklepu internetowego?

Pozycjonowanie sklepów internetowych rozpoczyna się od działań analitycznych. To etap przygotowawczy, ale kluczowy dla powodzenia całego procesu optymalizacji sklepu internetowego. Dzięki niemu możemy opracować strategię pozycjonowania sklepu, a także dobrze poznać klienta, jego branżę i ofertę. Promowanie sklepu internetowego poprzedzają działania analityczne oraz budowa strategii.

 

Audyt i analityka sklepu internetowego

Strona nowego klienta poddawana jest audytowi, który ocenia jej stan pod kątem optymalizacji, treści, budowy i aspektów technicznych. Dzięki temu wiemy, czy będziemy prowadzić pozycjonowanie sklepu internetowego zupełnie od zera, czy musimy zacząć od poprawiania błędów poprzedników, a może przejmujemy dobrze technicznie zoptymalizowany sklep, który wymaga intensywnej pracy nad pozyskaniem konwersji. Poprawnie przeprowadzona optymalizacja ma spore znaczenie dla rozwoju sklepu internetowego w sieci online.

Diagnozujemy też mocne i słabe strony sklepu internetowego. Wyznaczamy kluczowe pod kątem popularności oraz marży grupy produktowe i produkty. Wszystko w jednym celu, aby nic nie stało na przeszkodzie, aby móc realizować kolejne etapy pozycjonowania. Pozycjonowanie produktu polega na działaniach związanych z doborem najlepszych słów kluczowych dla sklepu internetowego.

 

Analiza branży i konkurencji sklepu

Niezbędne jest dokładne rozpoznanie branży, konkurencji i oferty klienta. Stosujemy narzędzia analityczne i diagnostyczne, które pozwalają stwierdzić ewentualne błędy lub szkodliwe elementy na stronie. Badamy dotychczasowy profil linków przychodzących, analizujemy treść i przechodzimy testowo przez cały proces zakupowy.

Wynikiem są obszerne zalecenia optymalizacyjne, harmonogram prac i pomysł na promowanie sklepu internetowego w Google. Ten etap pozwala określić wspólnie cele i priorytety pozycjonowania, a wnioski z analizy są podstawą w tworzeniu strategii krótko- i długoterminowej, na podstawie której odbywa się pozycjonowanie sklepu internetowego.

 

Opracowanie strategii reklamy i pozycjonowania

Analityka sklepu internetowego to kompleksowa usługa, ale przy tym nieszablonowa. Strategia powinna określać, które działania będą miały największe znaczenie dla budowy pozycji, jakie słowa kluczowe będą priorytetowe w sklepie internetowym oraz jaki będzie terminarz prac. Każdy sklep ma inną specyfikę, innego odbiorcę i inny budżet – te zmienne mają wpływ na ostateczny kształt strategii i na pozycjonowanie sklepów internetowych.

Chociaż za każdym razem podejmujemy te same działania w ramach pozycjonowania sklepów internetowych, u każdego klienta kładziemy różny nacisk na poszczególne etapy prac, tak aby była to usługa dopasowana właśnie do niego. U jednego klienta sprawdzi się optymalizacja kroków zakupowych, u innego intensywne blogowanie.

Profilowanie lingwistyczne

Opracowanie strategii fraz - słowa kluczowe a sklep internetowy

Wybór słów kluczowych pod pozycjonowanie sklepu internetowego powinien uwzględniać zarówno ofertę sklepu, jak i potencjał pozyskiwanego ruchu.

Aby zbudować jak najskuteczniejszą macierz fraz korzystamy więc z różnych metod profilowania lingwistycznego. Naszym priorytetem jest także dobre rozpoznanie Twojego biznesu i opracowanie najlepszej strategi pozycjonowania w rozwoju sklepu internetowego.

 

Długi ogon, czyli słowa kluczowe w sklepie internetowym zwiększające sprzedaż

Użytkownicy, którzy wpisują w wyszukiwarkę precyzyjne frazy, złożone nawet z kilku słów, są bliżej dokonania zakupu niż użytkownicy korzystający z fraz ogólnych.

Warto więc na stronie zamieszczać także frazy z długim ogonem (long tail). Frazy long tail to na przykład takie hasła jak: donica ceramiczna biała ogrodowa 60cm poznań. Osoba, która wpisuje taką frazę w wyszukiwarce ma na myśli konkretny produkt i z dużym prawdopodobieństwem chce go zakupić.

Natomiast fraza ogólna w takim wypadku to donica ogrodowa. Taka fraza niewiele mówi o użytkowniku – nie precyzuje jego upodobań, nie wskazuje na to, czy faktycznie szuka produktu czy może pomysłów na aranżację z użyciem produktu. Droga do konwersji w tej sytuacji może być znacznie dłuższa niż w przypadku frazy long-tail.

 

Jak stosować frazy w sklepie internetowym?

Aby frazy pracowały na korzyść SEO sklepu internetowego, muszą być dodane w jego treści. Wykorzystujemy je: przy optymalizacji technicznej (w title i description), przy rozbudowie opisów produktów, kategorii i stron informacyjnych, w tekście na stronie głównej, a także w treściach blogerskich i poradnikowych.

 

Profilowanie lingwistyczne

Pierwszym krokiem przy wyszukiwaniu fraz pod pozycjonowanie sklepu internetowego jest rozmowa z klientem i poznanie jego oferty, biznesu i celów. Na tym etapie uzyskujemy zwykle kilkanaście naprowadzających nas słów kluczowych, które są punktem wyjścia do zbudowania macierzy fraz złożonej z kilkudziesięciu fraz powiązanych z ofertą. Kolejne etapy to:

Narzędzia do wyszukiwania fraz

Najbardziej efektywnym sposobem wyszukiwania słów kluczowym dla sklepu internetowego jest korzystanie z narzędzi. My stosujemy m.in.: Keyword Planner, Keyword Tool, ahrefs, Senuto, SEMStorm, Google Trends, Answer the Public i wiele innych.

Analiza branży i konkurencji

Badamy, na jakie frazy pozycjonuje się Twoja konkurencja i na tej podstawie uzupełniamy listę fraz. Analizujemy też branżę pod kątem stosowanego nazewnictwa i synonimów.

Analiza sugestii Google

Sprawdzamy podobne wyszukiwania do wybranych przez nas fraz – to doskonałe źródło zapytań typu long tail.

Optymalizacja sklepu internetowego

Działania poprawiające jakość, działanie i skuteczność sklepu

Optymalizacja sklepu internetowego jest niezbędnym elementem w rozwoju biznesu online. Obejmuje optymalizację techniczną, a także działania on-site i off-site. Do podstawowych działań w ramach tego etapu należą: optymalizacja sklepu internetowego pod kątem metadanych, adresów URL, tytułów i nagłówków, walidacja kodu, linkowanie wewnętrzne, linkowanie zewnętrzne, generowanie mapy strony, nasycenie treści frazami i wiele innych działań.

Efekty optymalizacji sklepu internetowego

Efektem naszych prac jest większa widoczność Twojego sklepu internetowego, a tym samym rosnąca liczba klientów i dokonanych zakupów.

O ile techniczna optymalizacja sklepu internetowego prowadzona jest jednorazowo, działania z zakresu optymalizacji konwersji wymagają cyklicznych prac. Jest to bezpośrednio powiązane z analityką sklepu internetowego, bieżącym testowaniem zmian, oceną ich efektywności i ewentualną modyfikacja strategii pozycjonowania. Wszystko po to, aby Twój sklep internetowy rozwijał się i generował zyski.

Content marketing w ecommerce

Budujemy sprzedaż i wizerunek za pomocą tekstów

Treści w sklepie internetowym to nie tylko bardzo ważny element pozycjonowania, ale również narzędzie wspierające sprzedaż i reklama sklepu internetowego. Jednak wielu właścicieli sklepów internetowych bagatelizuje ten obszar. Do najczęstszych problemów należą: kopiowanie opisów produktów od producentów, duplikacja treści, zbyt ubogie opisy, brak zdjęć, niezrozumiałe nazwy produktów, brak tekstu na stronie głównej, a także brak stron informacyjnych.

Wielowymiarowa rozbudowa treści w sklepie internetowym

Pozycjonowanie produktu za pomocą treści, polega na:

 • weryfikacji obecnej treści – w wyniku wstępnej analizy treści, oceniamy, czy treść jest unikalna, czy zawiera słowa kluczowe, a także jakiej jest objętości
 • tworzeniu tekstu na stronie głównej – budujemy wartościowy tekst, z najważniejszymi frazami dla sklepu
 • tworzeniu lub wzbogacanie opisów grup produktowych i produktów – na tym etapie tworzymy lub modyfikujemy opisy produktów i kategorii produktowych, tak aby były bogate merytorycznie, unikalne i zawierały niezbędne frazy
 • budowie bloga lub poradnika – kontynuujemy rozbudowę treści strony w postaci wartościowych treści, które z jednej strony stanowią wsparcie dla pozycjonowania, a z drugiej są bogatym źródłem wiedzy dla potencjalnego klienta; to także skuteczna reklama sklepu internetowego
Budowa wizerunku w ecommerce

Poszerzenie zasięgu i pozyskanie wartościowych linków przychodzących

Na sprzedaż w sklepie internetowym ma wpływ to, czy klienci Ci ufają. Równolegle z optymalizacją techniczną sklepu internetowego i tworzeniem treści, podejmujemy działania w kierunku budowy popularności sklepu. Realizujemy promowanie sklepu internetowego w mediach społecznościowych, blogosferze oraz na portalach branżowych.

Podstawą w wizerunkowym rozwoju sklepu internetowego jest dotarcie na fora branżowe, blogi i portale tematyczne oraz do mediów społecznościowych. Efekt takiej metody działania jest podwójny – budujemy rozpoznawalność Twojej marki, a także pozyskujemy naturalne linki przychodzące z wartościowych stron zewnętrznych.

Budowa wizerunku eksperta

Ten punkt jest dodatkiem w skutecznej strategii pozycjonowania. Tworzymy wartościowe treści, prezentujące Ciebie i Twój sklep jako eksperta w branży. Treści promujemy w kanałach, które pozwalają dotrzeć do Twoich odbiorców. Angażujemy blogerów, influencerów i współpracujemy z magazynami branżowymi.

Social media dla ecommerce

poszerzamy naturalny zasięg postów publikowanych w mediach społecznościowych i budujemy zaangażowanie Twoich obserwatorów

Wartościowe linki

Przygotujemy audyt aktualnego profilu linków przychodzących i zbudujemy skuteczną i bezpieczną strategię jego rozbudowy. Zróżnicujemy ilość, tempo i różnorodność pozyskiwanych linków stale dbając o ich wysoką jakość oraz tematyczne powiązanie otoczenia treści linku z treścią do której prowadzi.

Optymalizacja konwersji i funkcjonalności w sklepie internetowym

Zwiększamy sprzedaż w sklepie dzięki zmianom na stronie

Pozyskanie ruchu do sklepu to nie wszystko. O sukcesie decyduje, czy wykorzystasz ten ruch, motywując i doprowadzając użytkowników do dokonania transakcji.

Aby zwiększyć Twoje szanse na zysk, ułatwiamy klientom poruszanie się po sklepie:

 • dostosowujemy nawigację,
 • analizujemy i optymalizujemy ścieżkę zakupową,
 • skracamy drogę do danych kontaktowych,
 • przygotowujemy zalecenia, które przyspieszą działanie sklepu,
 • a nawet sugerujemy inne, bardziej zrozumiałe nazewnictwo.

Zasada 3 kliknięć w drodze do produktu

Bardzo ważną zasadą w rozwoju sklepu internetowego jest zasada 3 kliknięć. Zakłada ona, że skuteczny sklep to taki, w którym wystarczy dokonać 3 kliknięć, aby znaleźć się na karcie produktowej.

Ten etap polega na pozbywaniu się wszelkich przeszkód stojących na drodze użytkownika do dokonania zakupu. Mogą to być przeszkody natury technicznej, ale również zła budowa nawigacji w sklepie, niefunkcjonalne menu, czy też brak możliwości łatwego nawiązania kontaktu.

Testowanie, optymalizacja i analityka sklepu internetowego

Analizujemy, wyciągamy wnioski i stale ulepszamy proces pozycjonowania strony

Pozycjonowanie nie jest skończonym procesem i wymaga cyklicznych prac. Po każdym etapie konieczne jest raportowanie i analiza efektów, które świadczą o skuteczności obranej strategii. Jeśli efekty nie są zadowalające, strategia pozycjonowania jest modyfikowana. Zawsze można osiągnąć jeszcze lepsze efekty, dlatego nawet przy dużej liczbie konwersji i zadowalających wynikach sprzedażowych przeprowadzamy testy, które pozwalają na stały rozwój sklepu internetowego i coraz lepsze efekty.

Statystyki e-commerce Google Analytics - analityka sklepu internetowego

Przez cały proces pozycjonowania śledzimy statystyki e-commerce. Mierzymy, analizujemy i wyciągamy wnioski. Pomiar polega na analizie danych, które świadczą o powodzeniu działań, takich jak:

 • liczba odwiedzin
 • liczba nowych zarejestrowanych użytkowników
 • liczba pozyskanych transakcji
 • wartość sprzedaży
 • wartość pojedynczej transakcji
 • przychód
 • skuteczność produktu
 • skuteczność sprzedaży
widoczni 38 widoczni 2 widoczni 51 widoczni 54

Szukasz skutecznej oferty SEO?

Oceń ten artykuł:
Proces pozycjonowania sklepu

Średnia ocen użytkowników4.90 na podstawie 137 głosów

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej