Co to jest menu strony internetowej?

menu strony internetowej

Menu strony internetowej to kluczowy element interfejsu użytkownika, który umożliwia nawigację po zawartości witryny. Jest to zestaw odnośników do różnych sekcji, podstron i funkcji witryny, który pomaga użytkownikom znaleźć potrzebne informacje oraz przemieszczać się między różnymi częściami strony.


Definicja menu strony internetowej

Menu strony internetowej to interaktywny element interfejsu użytkownika, który zawiera listę odnośników umożliwiających dostęp do różnych sekcji, podstron i funkcji witryny. Stanowi ono graficzne lub tekstowe narzędzie nawigacyjne, które ułatwia odwiedzającym poruszanie się po zawartości strony.


Rodzaje menu strony internetowej

W zależności od projektu i funkcjonalności witryny, istnieje kilka rodzajów menu strony internetowej:

 • Menu główne - zwane także menu nawigacyjnym, to podstawowy zestaw odnośników umieszczonych najczęściej na górze strony. Obejmuje ono najważniejsze sekcje i podstrony, które stanowią szkielet witryny.
 • Menu hamburgerowe - to popularny rodzaj menu ukrywający się za ikoną trzech poziomych linii, przypominającą wyglądem hamburger. Po kliknięciu ikony, menu rozwija się, ujawniając odnośniki do innych części strony.
 • Menu wysuwane - nazywane również menu rozwijanym, to menu, które po najechaniu kursorem myszy na odpowiedni obszar lub kliknięciu odnośnika rozwija się, ukazując dodatkowe opcje.
 • Menu pionowe i menu poziome - menu strony internetowej może być rozmieszczone wertykalnie (pionowo) lub horyzontalnie (poziomo) na stronie, w zależności od układu i projektu witryny.
 • Menu typu kafelkowego - ten rodzaj menu wykorzystuje graficzne kafelki lub ikony do reprezentowania różnych sekcji lub funkcji witryny. Jest to atrakcyjne wizualnie rozwiązanie, które ułatwia nawigację i nadaje stronie nowoczesny wygląd.
 • Menu w stopce strony - umieszczenie menu w stopce strony, zwanej także stopką, to innowacyjna strategia, która pozwala na przekazanie użytkownikom dodatkowych odnośników i informacji, takich jak regulaminy, dane kontaktowe czy linki do mediów społecznościowych.


Elementy menu strony internetowej

Menu strony internetowej składa się z kilku podstawowych elementów:

 • Odnośniki (linki) - odnośniki stanowią główne elementy menu i pozwalają na przemieszczanie się między różnymi sekcjami i podstronami witryny.
 • Podmenu - w niektórych przypadkach, menu może zawierać podmenu, które pojawiają się po najechaniu kursorem na odpowiedni odnośnik. Pozwala to na bardziej rozbudowaną nawigację po witrynie.
 • Przyciski akcji - w menu można również umieścić przyciski akcji, takie jak "Kontakt", "Zapisz się" czy "Kup teraz", które zachęcają użytkowników do wykonania określonej akcji.


Znaczenie czytelności i intuicyjności menu strony

Jednym z kluczowych elementów skutecznego menu jest czytelność i intuicyjność. Użytkownicy powinni łatwo odnaleźć potrzebne informacje i nie powinni być zdezorientowani sposobem działania menu. Warto dbać o czytelne etykiety odnośników oraz zapewnić logiczny układ sekcji.


Responsywność i dostosowanie do urządzeń mobilnych

Obecnie responsywność menu strony internetowej jest już podstawowym standardem. Witryny powinny dostosowywać swoje menu do różnych urządzeń, takich jak smartfony czy tablety, aby zapewnić użytkownikom łatwą nawigację bez konieczności zbliżania czy rozsuwania menu.


Strategie nawigacji menu strony internetowej

Rozmieszczenie menu na stronie ma kluczowe znaczenie dla użyteczności witryny. Menu powinno być umieszczone w miejscu łatwo dostępnym dla użytkowników, najczęściej na górze strony lub w widocznym obszarze. Dodatkowo, warto stosować strategie nawigacyjne, takie jak "złota trójka" (umieszczenie ważnych odnośników w lewym górnym rogu strony) czy "reguła 3-klikowa" (każda strona powinna być dostępna z menu w trzech kliknięciach).


Menu strony internetowej a SEO

Menu strony internetowej ma również znaczenie dla optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO). Właściwe oznaczenia, jak np. użycie semantycznych znaczników HTML, umożliwiają indeksowanie przez wyszukiwarki i poprawiają widoczność witryny w wynikach wyszukiwania.


Analiza wydajności menu

W celu oceny skuteczności i wydajności menu strony internetowej, można przeprowadzić szczegółową analizę zachowań użytkowników za pomocą narzędzi takich jak Google Analytics. Poniżej przedstawiamy kluczowe elementy do analizy:

 1. Wskaźnik klikalności (CTR) odnośników: CTR to wskaźnik, który pokazuje, ile procent użytkowników kliknęło w dany odnośnik w stosunku do liczby wyświetleń tego odnośnika. Niska wartość CTR może sugerować, że odnośnik nie jest widoczny lub nie przyciąga uwagi użytkowników.
 2. Czas spędzony na stronie i odnośnikach: Analiza czasu spędzonego na stronie oraz na poszczególnych odnośnikach pozwala ocenić, które sekcje są najbardziej interesujące dla użytkowników i przyciągają ich uwagę.
 3. Wskaźnik odrzuceń (Bounce Rate): Wskaźnik odrzuceń wskazuje, ile procent użytkowników opuściło stronę bez wykonywania żadnych akcji, takich jak kliknięcie w odnośniki czy nawigacja po witrynie. Wysoki wskaźnik odrzuceń może sugerować problem z nawigacją lub zawartością witryny.
 4. Trasa użytkownika: Analiza ścieżki, którą użytkownicy przemierzają po witrynie, pozwala zidentyfikować, czy użytkownicy korzystają z menu w sposób zamierzony oraz czy nawigacja jest intuicyjna.
 5. Testy A/B: pozwalają porównać różne wersje menu i ocenić, które z nich działa lepiej pod kątem efektywności nawigacyjnej.


Podsumowanie

Menu strony internetowej stanowi fundament interakcji użytkowników z witryną. Czytelne, intuicyjne i odpowiednio dostosowane do urządzeń mobilnych menu przyczyniają się do pozytywnego doświadczenia użytkowników na stronie oraz skutecznej nawigacji po jej zawartości. Wybór odpowiedniej strategii nawigacyjnej i monitorowanie wydajności menu są kluczowe dla sukcesu witryny internetowej.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest menu strony internetowej?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ