Co to jest middle of the funnel?

middle of the funnel

Middle of the Funnel (MOFU) to kluczowy etap w procesie marketingu, który odgrywa istotną rolę w konwersji potencjalnych klientów na lojalnych i zadowolonych klientów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej pojęciu Middle of the Funnel, jego cechom, strategiom marketingowym oraz współpracy między działami marketingu i sprzedaży na tym etapie.


Definicja Middle of the Funnel (MOFU)

Middle of the Funnel (MOFU) to drugi etap w tzw. "lejku sprzedażowym", który składa się z trzech głównych etapów: Top of the Funnel (TOFU), Middle of the Funnel (MOFU) i Bottom of the Funnel (BOFU). Etap MOFU jest kluczowym pośrednikiem między etapem TOFU, gdzie potencjalni klienci są świadomi problemu, a etapem BOFU, gdzie dokonują finalnych decyzji zakupowych.

Na etapie MOFU, potencjalni klienci zostali już zidentyfikowani i wyraźnie określili swoje potrzeby. Teraz są gotowi na zdobycie bardziej szczegółowych informacji i rozwiązania, które spełnią ich oczekiwania. Etap MOFU skupia się na edukowaniu klientów, dostarczaniu wartościowej treści i budowaniu zaufania między potencjalnym klientem a marką.


Cechy Middle of the Funnel (MOFU)

Etap MOFU charakteryzuje się kilkoma istotnymi cechami:

 • Zainteresowanie i rozważanie - klienci na etapie MOFU aktywnie szukają informacji na temat rozwiązań, które mogą spełnić ich potrzeby. Są zainteresowani danym produktem lub usługą i rozważają różne możliwości.
 • Konkretny problem - potencjalni klienci na etapie MOFU mają już określony problem i szukają dokładnych rozwiązań, które go rozwiążą.
 • Dłuższy proces decyzyjny - etap MOFU może być bardziej czasochłonny niż TOFU, ponieważ klienci analizują różne opcje i porównują oferty.
 • Wzrost zainteresowania - na etapie MOFU zainteresowanie klienta rośnie, ponieważ otrzymuje on bardziej spersonalizowane informacje i wartościową treść.


Treści dla Middle of the Funnel

Na etapie MOFU kluczowym elementem jest dostarczenie wartościowej treści, która odpowie na pytania i potrzeby potencjalnych klientów. Niekoniecznie chodzi tutaj o sprzedaż, ale bardziej o edukację i budowanie relacji z klientem. Niektóre przykłady treści dla MOFU to:

 • Poradniki i e-booki - dostarczają bardziej szczegółowych informacji na temat danego produktu lub usługi.
 • Case Studies - studia przypadków prezentują rzeczywiste sukcesy klientów, co buduje zaufanie do marki i rozwiązania.
 • Webinary i dema - prezentacje pozwalają na interaktywne zapoznanie się z produktem lub usługą.
 • Newslettery - dostarczają regularnie wartościowe treści i informacje na temat nowości i promocji.


Strategie Marketingowe w Middle of the Funnel

Etap MOFU wymaga zastosowania specjalnych strategii marketingowych, które skupiają się na budowaniu relacji z potencjalnym klientem i przekonywaniu go do wyboru marki. Kilka skutecznych strategii na etapie MOFU to:

 1. Lead Nurturing: Proces lead nurturing polega na dostarczaniu potencjalnym klientom spersonalizowanej treści w odpowiednim czasie. Automatyzacja tego procesu pozwala na budowanie relacji i zachęcanie klienta do kolejnych kroków.
 2. Remarketing: Remarketing pozwala na docieranie do użytkowników, którzy już mieli kontakt z marką, ale jeszcze nie podjęli decyzji zakupowej. Dzięki remarketingowi można przypominać o swojej ofercie i budować zainteresowanie.
 3. Personalizacja: Personalizacja treści na etapie MOFU jest kluczowym elementem. Dostarczenie klientowi treści, która odpowiada na jego konkretne potrzeby i preferencje, wzmacnia relację i zwiększa szanse na konwersję.


Personalizacja w Middle of the Funnel

Personalizacja treści na etapie MOFU ma kluczowe znaczenie. Dostarczenie klientowi spersonalizowanej treści pozwala na skuteczniejsze budowanie relacji i zwiększenie zaangażowania. Kilka sposobów na personalizację treści to:

 • Dynamiczne treści - wykorzystanie danych klienta do dynamicznego dostosowywania treści na stronie internetowej.
 • Automatyzacja - wykorzystanie narzędzi marketingowych do automatycznego dostarczania spersonalizowanych treści, na przykład w e-mail marketingu.
 • Segmentacja - segmentacja klientów na podstawie ich zachowań i preferencji pozwala na dostarczanie treści dopasowanych do każdej grupy klientów.


Współpraca między działami marketingu i sprzedaży

Na etapie MOFU współpraca między działami marketingu i sprzedaży jest kluczowa. Marketing dostarcza wartościową treść i buduje relacje, a sprzedaż wykorzystuje te relacje do skuteczniejszego nawiązania kontaktu i konwersji klienta. Wspólna analiza danych i komunikacja między działami pozwala na lepsze zrozumienie potrzeb klienta i dostosowanie strategii.


Podsumowanie

Middle of the Funnel (MOFU) to kluczowy etap w procesie marketingu, który koncentruje się na budowaniu relacji z potencjalnym klientem i dostarczaniu wartościowej treści. Etap MOFU charakteryzuje się zainteresowaniem klienta, konkretnym problemem i dłuższym procesem decyzyjnym. Kluczowym elementem na tym etapie jest dostarczenie spersonalizowanej treści, która odpowiada na potrzeby klienta. Wykorzystanie strategii marketingowych, takich jak lead nurturing czy remarketing, pomaga w skutecznym przekonaniu klienta do wyboru marki. Współpraca między działami marketingu i sprzedaży pozwala na lepsze zrozumienie klienta i dostosowanie strategii, co przyczynia się do sukcesu na etapie MOFU i osiągnięcia większej konwersji potencjalnych klientów na lojalnych i zadowolonych klientów.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest middle of the funnel?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ