Co to jest page experience?

page experience

Page experience to pojęcie, które w ostatnich latach stało się jednym z głównych filarów skutecznego SEO. Nie chodzi tu już tylko o dobre treści i odpowiednie linkowanie, ale także o to, jak użytkownik czuje się, będąc na danej stronie. Zrozumienie tego czym jest page experience, jakie elementy się niego składają oraz w jaki sposób można je poprawić pozwoli zwiększyć wydajności strony internetowej.


Definicja page experience

Page experience, czyli doświadczenie użytkownika na stronie, to szeroko rozumiana koncepcja, która obejmuje różne aspekty związane z interakcjami użytkownika z daną stroną internetową. To więcej niż tylko estetyka strony, to także jej funkcjonalność, prędkość ładowania, bezpieczeństwo oraz dostępność na różnych urządzeniach i przeglądarkach. W 2020 roku Google wprowadziło zestaw metryk pod nazwą Core Web Vitals, które uznaje za istotne dla jakości użytkowej i które wchodzą w skład algorytmów rankingowych.


Elementy page experience


Core Web Vitals

Core Web Vitals to podstawowe wskaźniki, które Google uznało za kluczowe dla doświadczenia użytkownika. Obejmują one:

 • Largest Contentful Paint (LCP) – ten wskaźnik odnosi się do szybkości ładowania głównych elementów na stronie, takich jak obrazy, filmy czy duże bloki tekstu. Idealny czas dla tego wskaźnika to 2,5 sekundy lub mniej. Czasy powyżej 4 sekund mogą powodować frustrację u użytkownika i zwiększać wskaźnik odrzuceń.
 • First Input Delay (FID) – mierzy on czas, który upływa od momentu, gdy użytkownik podjął pierwszą interakcję z elementem na stronie (np. kliknięcie), do momentu, gdy strona jest w stanie na to zareagować. Wskaźnik ten jest szczególnie ważny na stronach, gdzie interakcje użytkownika są kluczowe, jak formularze czy strony logowania.
 • Cumulative Layout Shift (CLS) – ten wskaźnik mierzy stabilność wizualną strony internetowej, czyli to, jak często i jak bardzo elementy na stronie przesuwają się podczas jej ładowania. Dla użytkownika "skaczące" elementy to znaczący czynnik stresu, dlatego idealny wskaźnik CLS powinien być jak najniższy, najlepiej poniżej 0,1.


Inne elementy wpływające na doświadczenie użytkownika

Oprócz Core Web Vitals, istnieją również inne elementy, które wpływają na page experience:

 • Mobile-friendliness – strony optymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych zyskują nie tylko w oczach Google, ale przede wszystkim ułatwiają życie użytkownikowi, który coraz częściej korzysta z Internetu za pomocą smartfonu czy tabletu.
 • Bezpieczne przeglądanie – strony, które są zabezpieczone przed złośliwym oprogramowaniem i phishingiem, są bardziej cenione przez użytkowników i są lepiej oceniane przez algorytmy Google.
 • HTTPS – certyfikat SSL/TLS nie jest już luksusem, ale koniecznością dla każdej strony, która chce być postrzegana jako bezpieczna i godna zaufania.
 • Brak inwazyjnych interstycjalnych – reklamy, pop-upy i inne elementy, które zasłaniają treść, mogą znacząco pogorszyć doświadczenie użytkownika na stronie, co negatywnie wpływa na jej ranking.


Dlaczego page experience jest ważny?

Page experience odgrywa znaczącą rolę w kilku aspektach funkcjonowania strony:

 • SEO – Google coraz częściej podkreśla znaczenie jakości użytkowej strony w kontekście jej pozycji w wynikach wyszukiwania. Nieoptymalizowane strony mają znacznie mniejsze szanse na wysoką pozycję w rankingu.
 • Satysfakcja i lojalność użytkownika – użytkownik, który nie napotyka na problemy podczas korzystania z witryny, jest bardziej skłonny do jej ponownego odwiedzenia i interakcji, co przekłada się na lepsze wskaźniki strony.
 • Wpływ na wskaźniki biznesowe – strona, która jest wygodna i szybka, generuje wyższy współczynnik konwersji, co bezpośrednio wpływa na wyniki sprzedaży.


Jak poprawić page experience na stronie?

Oto kilka sposobów, dzięki którym można poprawić page experience:

 • Poprawa wydajności serwera – na przykład przez zastosowanie mechanizmów keszowania, balansowanie obciążenia czy optymalizację zapytań do bazy danych.
 • Optymalizacja obrazów i innych mediów – kompresowanie plików, zastosowanie odpowiednich formatów i leniwe ładowanie mogą znacząco skrócić czas ładowania strony.
 • Unikanie niewielkich przesunięć layoutu – poprzez stabilizację elementów na stronie, aby uniknąć nieoczekiwanych i irytujących zmian dla użytkownika.
 • Zastosowanie responsywnego projektu strony – dzięki temu strona będzie dostosowywała się do różnych rozmiarów ekranów, co znacząco poprawia doświadczenie użytkownika.


Podsumowanie

Page experience to więcej niż tylko techniczny parametr; to pojęcie, które ma głęboki wpływ na to, jak użytkownicy interagują z daną stroną i jak często do niej wracają. Dobre doświadczenie użytkownika jest korzystne nie tylko dla pozycji w wynikach wyszukiwania Google, ale również dla satysfakcji klientów i wskaźników biznesowych, takich jak współczynnik konwersji. Poprzez zrozumienie i optymalizację elementów składających się na page experience, można znacząco zwiększyć efektywność swojej strony internetowej. Nie jest to jednorazowa akcja, ale proces ciągłego monitorowania i poprawy, który wymaga zaangażowania i uwagi do detali.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest page experience?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ