Co to jest webinar?

webinar

Webinar - co to znaczy?

Webinar to interaktywne wydarzenie internetowe, które pozwala na przeprowadzenie prezentacji, dyskusji czy szkoleń online. Słowo „webinar” to połączenie dwóch terminów: „web” - odniesienie do sieci internetowej i „seminar” - czyli spotkania edukacyjnego. W ostatnich latach webinary stały się coraz bardziej popularne, przede wszystkim z powodu korzyści, jakie oferują użytkownikom i firmom.

Dlaczego warto korzystać z webinariów? Przede wszystkim ze względu na ich dostępność. Zdarza się, że na tradycyjne szkolenia czy seminaria nie ma czasu, pieniędzy czy możliwości dojazdu. Dzięki webinariom można wziąć udział w szkoleniu czy prezentacji bez wychodzenia z domu, oszczędzając czas i pieniądze na dojazd. Co więcej, webinary często pozwalają na zadawanie pytań lub dyskusje z prelegentem, co nie zawsze jest możliwe podczas tradycyjnych szkoleń.

Korzyści z webinariów dotyczą nie tylko użytkowników, ale także firm. Organizacja szkoleń online to zdecydowanie tańsza opcja niż organizacja tradycyjnych szkoleń, ponieważ nie trzeba wynajmować sali, zapewniać wyżywienia dla uczestników czy opłacać dojazdów prelegentów. Co więcej, webinary pozwalają na dotarcie do szerszego grona odbiorców, nie tylko lokalnych, ale także z innych miast czy nawet krajów. Odpowiednio zorganizowane webinarium może przyciągnąć setki, a nawet tysiące uczestników, co z pewnością pozwoli na zwiększenie rozpoznawalności marki i budowanie większej bazy klientów.


Cele webinarów

Webinary to narzędzie, które może służyć wielu różnym celom i branżom. Poniżej znajduje się kilka przykładów, jak można wykorzystać webinary:

 • Szkolenia dla pracowników - webinary mogą być wykorzystane jako narzędzie szkoleniowe w firmach. Dzięki temu można szkolić pracowników z różnych miejsc, nawet z odległych regionów, oszczędzając czas i koszty związane z podróżami.
 • Marketing i sprzedaż - webinary mogą być wykorzystane do promocji i sprzedaży produktów lub usług. Dzięki webinariom można przekazać informacje na temat produktu, pokazać jego funkcjonalności, a także odpowiedzieć na pytania potencjalnych klientów.
 • Współpraca i szkolenia zewnętrzne - webinary mogą być wykorzystane do współpracy z partnerami biznesowymi i dostawcami, szkoleń pracowników innych firm, a także do szkolenia studentów i nauczycieli w szkołach i uczelniach.
 • Doradztwo i konsultacje - webinary są często wykorzystywane jako narzędzie do świadczenia usług doradztwa i konsultacji, na przykład w dziedzinie zdrowia, finansów, biznesu lub technologii.
 • Organizacja wydarzeń - webinary mogą być wykorzystane do organizacji różnych wydarzeń, takich jak konferencje, seminaria, sympozja, warsztaty i szkolenia. Dzięki webinariom można zebrać wirtualnie wielu uczestników z różnych miejsc na całym świecie.

Świadomość tego co to jest webinar i do jakich celów służy może przyczynić się do osiągnięcia lepszych wyników marketingowych i wdrożenia do strategii. Dzięki możliwości interakcji na żywo i dostarczaniu wartościowych treści, webinary pomagają firmom w budowaniu zaufania, zwiększaniu zaangażowania i promowaniu swoich produktów i usług. Odpowiednio zaplanowane i przeprowadzone webinary mogą przynieść znaczące korzyści zarówno dla organizatorów, jak i uczestników.


Rodzaje webinarów

Webinary to popularne narzędzie, które umożliwia organizację spotkań online. Istnieje wiele rodzajów webinarów, które różnią się od siebie takimi elementami jak forma, czas trwania, sposób przeprowadzenia oraz cel. Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów webinarów, które warto omówić bliżej.

Webinary otwarte vs. zamknięte

Webinary otwarte są publicznie dostępne i każdy może wziąć w nich udział, bez konieczności posiadania zaproszenia. Są one najczęściej organizowane w celu pozyskania nowych klientów, zwiększenia świadomości marki czy udostępnienia wiedzy na temat danego produktu lub usługi. Webinary zamknięte natomiast to spotkania, do których dostęp mają jedynie zaproszeni goście. Organizowane są w celu prowadzenia rozmów biznesowych, prezentacji produktów czy szkoleń. Ten rodzaj webinarów umożliwia łatwiejsze prowadzenie dyskusji i wymianę informacji, bez udziału osób z zewnątrz.

 

Webinary jednorazowe vs. cykliczne

Webinary jednorazowe to spotkania, które odbywają się tylko raz i są skierowane do określonej grupy odbiorców. Organizowane są zwykle w celu promocji nowego produktu lub usługi, wprowadzenia zmian w firmie czy prezentacji nowych rozwiązań. Webinary cykliczne natomiast to cyklicznie powtarzające się spotkania, które odbywają się regularnie. Są one organizowane w celu budowania stałego związku z odbiorcami, zwiększenia zaangażowania czy dostarczania regularnej wiedzy.

 

Webinary live vs. nagrane

Webinary live to spotkania, które odbywają się w czasie rzeczywistym. Uczestnicy biorą w nich udział online i mają możliwość zadawania pytań na żywo, komentowania i dyskutowania. Webinary nagrane natomiast to spotkania, które zostały nagrane i udostępnione w internecie w formie wideo. Uczestnicy nie mają możliwości zadawania pytań na żywo, ale mogą obejrzeć materiał w dogodnym dla siebie czasie.

Warto pamiętać, że wybór rodzaju webinaru powinien być uzależniony od celów, jakie chcemy osiągnąć. Organizując webinar, warto zastanowić się, który rodzaj jest najodpowiedniejszy dla naszej firmy i odbiorców. Każdy z wymienionych rodzajów webinarów ma swoje wady i zalety, ale z pewnością są one doskonałym narzędziem dla firm w celu dotarcia do nowych klientów, budowania związku z odbiorcami czy dostarczania wiedzy na temat danego produkt


Przygotowanie Webinaru

Przygotowanie do webinaru to klucz do sukcesu i zapewnienia wysokiej jakości prezentacji. Pierwszym krokiem jest wybór tematu, który będzie interesujący dla potencjalnych uczestników. Następnie trzeba zaplanować koncepcję prezentacji, tak aby była klarowna i zrozumiała. Warto rozważyć zastosowanie różnych narzędzi wizualnych, takich jak slajdy, filmy czy infografiki, które pomogą w przekazaniu treści w atrakcyjny sposób.

Kolejnym ważnym krokiem jest wybór odpowiedniego narzędzia do prowadzenia webinaru. Na rynku dostępnych jest wiele platform webinarowych, które oferują różne funkcjonalności. Przy wyborze narzędzia należy wziąć pod uwagę m.in.

 • liczbę uczestników,
 • interaktywność,
 • możliwość nagrywania,
 • dostępność funkcji analitycznych.

Rejestracja uczestników to również ważny element przygotowań do webinaru. W celu zwiększenia frekwencji warto rozważyć zastosowanie promocji, takiej jak reklamy na mediach społecznościowych, mailingi czy wpisy na blogu. Warto także pomyśleć o umieszczeniu formularza rejestracyjnego na stronie internetowej, aby uczestnicy mieli łatwy dostęp do rejestracji.


Promocja webinaru

To właściwa promocja wpływa na ilość uczestników. Rynek internetowy jest coraz bardziej konkurencyjny, a reklama w sieci stała się niezbędna. Na początku warto określić, jaki rodzaj promocji jest dla nas odpowiedni. Często warto zainwestować w kilka kanałów promocji, aby zwiększyć swoje szanse na dotarcie do jak największej grupy odbiorców.

 • Rejestracja na stronie internetowej - stwórz dedykowaną stronę, na której potencjalni uczestnicy będą mogli się zarejestrować. Ważne, aby formularz zgłoszeniowy był prosty i przejrzysty.
 • Social media - wykorzystaj swoje konta na portalach społecznościowych, takich jak Facebook, LinkedIn, Twitter, Instagram czy TikTok. Zamieszczaj posty, filmy, stories i reklamy, które skutecznie zachęcą do udziału w webinarze.
 • E-mailing - wysyłaj regularne maile do swojej bazy mailingowej. W mailach warto zawrzeć szczegółowe informacje na temat webinaru, takie jak: data, godzina, temat i prowadzący. Pamiętaj, aby nagłówek maila był atrakcyjny i zachęcający do otwarcia.
 • Partnerstwo - zacznij działać w ramach partnerstwa z innymi firmami, które zainteresowane są Twoim tematem. Wspólnie promujcie webinar i docierajcie do jak największej grupy odbiorców.
 • Reklama - warto rozważyć kampanię reklamową w sieci, która pozwoli na dotarcie do szerszej grupy odbiorców. Można wykorzystać reklamy Google Ads czy Facebook Ads, które pozwolą na precyzyjne targetowanie.

Ważne, aby promocja była prowadzona w sposób spójny i konsekwentny. Dzięki temu zbudujesz swoją markę i zyskasz zaufanie potencjalnych uczestników.


Interaktywność webinaru

Podczas prowadzenia webinaru bardzo ważnym elementem jest dbanie o interakcję z uczestnikami. Dzięki temu można zapewnić im lepsze wrażenia i większe zainteresowanie tematem, co z kolei wpływa na pozytywną opinię o webinarze i zwiększa szanse na przyszłe zainteresowanie kolejnymi prezentacjami. Aby to osiągnąć, prowadzący powinien wykazywać się następującymi umiejętnościami:

 • Umiejętność nawiązywania kontaktu z uczestnikami - już na samym początku webinaru warto przywitać wszystkich uczestników, zaprezentować swoje doświadczenie i powiedzieć kilka słów o temacie prezentacji. To pozwoli na stworzenie pozytywnego klimatu i lepszą integrację grupy.
 • Wykorzystanie narzędzi do interakcji - istnieje wiele narzędzi, które pozwalają na interakcję z uczestnikami, np. chat, ankiety, quizy czy whiteboard. Prowadzący powinien umiejętnie korzystać z tych narzędzi, np. zadając pytania i komentując odpowiedzi uczestników.
 • Umiejętność słuchania i odpowiadania na pytania - prowadzący powinien aktywnie słuchać uczestników i odpowiadać na ich pytania. Warto także zachęcać do zadawania pytań przez cały czas trwania webinaru.
 • Kreowanie dyskusji - podczas prezentacji warto zachęcać do dyskusji i wymiany poglądów na temat prezentowanych treści. Dzięki temu można osiągnąć większe zaangażowanie uczestników i lepsze zrozumienie tematu.
 • Umiejętność kontrolowania czasu - prowadzący powinien umiejętnie zarządzać czasem prezentacji, aby zaprezentować całą treść w przewidzianym czasie i pozostawić czas na zadawanie pytań oraz dyskusję.

Dbanie o interakcję z uczestnikami to kluczowy element prowadzenia webinaru. Dzięki temu można osiągnąć większe zainteresowanie tematem, lepsze wrażenia i pozytywną opinię o prezentacji. Warto zatem wykazywać się powyższymi umiejętnościami, aby zapewnić jak najwyższą jakość prowadzenia webinaru.

 

Podsumowanie

Webinar to interaktywne seminarium internetowe, które umożliwia prowadzenie prezentacji, szkoleń i dyskusji na żywo przez internet. Dzięki swojej formie, webinary pozwalają na bezpośrednią interakcję z uczestnikami poprzez sesje Q&A, ankiety i czaty, co czyni je potężnym narzędziem do edukacji, generowania leadów i budowania relacji z klientami. Dla firm, które zastanawiają się, co to jest webinar, warto podkreślić, że jest to nie tylko sposób na przekazywanie wiedzy, ale także skuteczna metoda promowania produktów i usług oraz zbierania cennych informacji zwrotnych od odbiorców. Webinary, dzięki swojej wszechstronności i interaktywności, stanowią kluczowy element nowoczesnych strategii marketingowych i edukacyjnych.

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest webinar?

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 1 głosów

UDOSTĘPNIJ