Jak tworzyć wideo do reklamy na Facebooku? Najważniejsze wskazówki

Jak tworzyc wideo do reklamy na Facebooku
Spis treści

• Czy warto wykorzystywać reklamy wideo na Facebooku?

• Specyfikacja reklamy wideo na Facebooku

• Jak utworzyć reklamę wideo na Facebooku?

• Przydatne wskazówki dla realizacji reklam wideo na Facebooku

• Jak stworzyć skuteczną mobilną reklamę wideo na Facebooku?

• Narzędzia do tworzenia i edycji reklam wideo

• Podsumowanie

Przekaz wideo podbija rynek social mediów - jest promowany przez platformy i coraz chętniej wybierany przez użytkowników. Chcesz iść zgodnie z trendami i stworzyć reklamę wideo na Facebooku? Sprawdź, jak się do tego przygotować! W artykule znajdziesz wskazówki dotyczące realizacji skutecznego wideo, informacje o wymaganej specyfikacji reklamy, a także dowiesz się, jak krok po kroku stworzyć reklamę wideo na Facebooku.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Czy warto wykorzystywać reklamy wideo na Facebooku?

Facebook to jedna z największych platform społecznościowych, a przy tym również jedna z platform, która intensywnie wykorzystuje wideo. Najnowsze trendy w mediach społecznościowych kładą duży nacisk na wykorzystanie filmów, a użytkownicy chętnie oglądają takie treści. Dostosowanie się do trendów może Ci pomóc świetnie wypromować swoją markę i zwiększyć poziom konwersji.

Co może Ci zapewnić wykorzystanie wideo na Facebooku?

 • Szybkie przyciągnięcie uwagi,
 • zwiększenie świadomości marki,
 • dotarcie do dużej grupy odbiorców,
 • zwiększenie współczynnika konwersji,
 • zwiększenie zaangażowania w reklamę.

To, czy osiągniesz wyżej wymienione efekty, zależy oczywiście od tego, czy Twoja reklama będzie dobrze zoptymalizowana, a wideo interesujące dla użytkownika. Zakładając jednak, że spełnisz wszystkie warunki poprawnie stworzonej reklamy wideo na Facebooku - możesz oczekiwać świetnych efektów.


Specyfikacja reklamy wideo na Facebooku

Tworząc reklamę na Facebooku, musisz dostosować się do podawanych przez platformę wymagań, aby mogła ona prawidłowo wyświetlać się odbiorcom.

 • Typ pliku: MP4, MOV lub GIF.
 • Współczynnik proporcji: 1:1 (tylko dla komputerów lub urządzeń mobilnych) lub 4:5 (tylko dla urządzeń mobilnych).
 • Ustawienia filmu: Kompresja H.264, kwadratowe piksele, stała szybkość klatek, progresywne skanowanie, kompresja dźwięku stereo AAC, szybkość powyżej 128 kb/s.
 • Rozdzielczość: Co najmniej 1080 × 1080 pikseli.
 • Napisy do filmu: Opcjonalne, ale zalecane.
 • Dźwięk filmu: Opcjonalny, ale zalecany (musisz mieć prawa do wykorzystania dźwięku).
 • Czas trwania filmu: Od 1 sekundy do 241 minut.
 • Maksymalny rozmiar pliku: 4 GB.
 • Minimalna szerokość: 120 pikseli.
 • Minimalna wysokość: 120 pikseli.

Lista specyfikacji podana przez Facebook Ads to nie tylko wymagania, które musisz spełnić, żeby Twoja reklama była wyświetlana. To także lista wskazówek, które możesz wykorzystać, żeby Twoje wideo było lepiej widoczne i chętniej oglądane przez użytkowników Facebooka.

[section,id=34654]


Jak utworzyć reklamę wideo na Facebooku?

Stworzenie reklamy wideo na Facebooku nie jest skomplikowane - jeśli już masz dobrze zrealizowane wideo, które spełnia podawaną przez platformę specyfikację, pozostało Ci kilka kroków do zakończenia realizacji. Nie zapominaj jednak, że do zrealizowania reklamy w Facebook Ads musisz posiadać stronę biznesową na Facebooku i konto reklamowe.

 1. Przejdź do Menedżera reklam.
 2. Kliknij +Utwórz.
 3. Wybierz cel swojej reklamy, a następnie kliknij Kontynuuj.
 4. W razie potrzeby wprowadź informacje o budżecie kampanii, a następnie kliknij opcję Dalej.
 5. Wybierz budżet, grupę odbiorców, lokalizację, dokończ optymalizację, a następnie kliknij Dalej.
 6. W sekcji Format kliknij opcję Karuzela lub Pojedynczy obraz lub film. Jeśli cel Twojej reklamy to Wyświetlenia filmu, jedyną dostępną opcją jest
 7. Pojedynczy film. Aby skorzystać z formatu karuzelowego, wybierz inny cel.
 8. Prześlij film.
 9. Kliknij Edytuj film, jeśli chcesz go przyciąć i dostosować miniaturę. Możesz także dodać podpisy, nakładki z tekstem lub logo. Nie wszystkie opcje są dostępne dla formatu karuzelowego.
 10. Kliknij Opublikuj.

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę


Przydatne wskazówki dla realizacji reklam wideo na Facebooku

Wideo jest aktualnie popularnym formatem reklamowym, ale nie każdy w pełni wykorzystuje jego potencjał. Samo dodanie filmu nie zagwarantuje Ci dużego zaangażowania ze strony odbiorców i zwrotu z inwestycji. Sprawdź nasze wskazówki dotyczące realizacji reklamy wideo i upewnij się, że zostały one wdrożone, zanim opublikujesz swoją kampanię.


Dodawanie napisów do reklam wideo

Czy wiesz, że aż 85% (https://digiday.com/media/silent-world-facebook-video/) użytkowników ogląda reklamy wideo na Facebooku bez włączania dźwięku? Jeśli Twoja reklama jest oparta o mówioną treść, pamiętaj o tym, żeby dodać również napisy do wideo. Wówczas możesz mieć pewność, że Twój przekaz rzeczywiście dotrze do odbiorców.

Możesz skorzystać z automatycznego generowania napisów do reklam wideo na Facebooku lub dodać je samodzielnie. Automatyczne generowanie napisów jest wygodne, ale potrafi być niedokładne. Żeby mieć pewność, że Twoja reklama jest dobrze zrealizowana od A do Z, dodaj napisy ręcznie.

Jak dodać napisy do reklamy wideo na Facebooku?

 1. Przejdź do menedżera reklam na Facebooku,
 2. Stwórz swoją kampanię reklamową na Facebooku,
 3. Wybierz reklamę karuzelową lub wideo.
 4. Prześlij swój film do reklamy na Facebooku.
 5. Przejdź do napisów wideo, prześlij plik SRT i kliknij Zapisz.


Wykorzystanie Call to Action w reklamach wideo

Twoja reklama wideo ma skłonić odbiorców do konkretnego działania, a żeby osiągnąć taki efekt, najlepiej jest wykorzystywać wyraźne wezwanie do działania. Call to Action powinno być nienachalne, ale mieć klarowny przekaz. Często wykorzystywanym CTA jest np. "dowiedz się więcej" lub "zamów teraz". Pamiętaj jednak, żeby dopasować CTA do swojej oferty i do odbiorców. W ten sposób zwiększysz skuteczność swojej reklamy i szybciej osiągniesz założony cel.

Skorzystaj z naszych wskazówek i naucz się pisać skuteczne Call to Action:


Kierowanie reklamy wideo na niestandardową grupę odbiorców

Warto kierować swoją reklamę wideo na niestandardowe grupy odbiorców, bo pozwala to zwiększyć ROI i skuteczność reklam. To sposób kierowania reklamy na osoby, które już znają Twoją markę i w jakiś sposób weszły z nią w interakcję. Dane o nich są pozyskiwane np. na podstawie ruchu w witrynie, pobrań aplikacji, zapisów na newsletter, interakcji ze stroną na Facebooku. Jeśli zależy Ci na wysokiej oglądalności Twojej reklamy wideo, możesz skierować ją osób, które zainteresowały się Twoim wcześniej publikowanym filmem (obejrzeli na przykład 5 sekund, 10 sekund lub całe wideo).

Chcesz poznać więcej wskazówek dotyczących reklam wideo? Sprawdź nasze artykuły:


Jak stworzyć skuteczną mobilną reklamę wideo na Facebooku?

Wykorzystanie urządzeń mobilnych wśród użytkowników sieci wciąż wzrasta, co warto mieć na uwadze podczas tworzenia reklamy wideo. Coraz więcej marketerów decyduje się na kierowanie reklamy tylko na urządzenia mobilne. Oczywiście, nie zawsze będzie to dobra decyzja - swój wybór dopasuj do wiedzy o grupie docelowej i do założonego celu. Mobilne reklamy wideo są wyświetlane na Facebooku i Instagramie, a także w Messengerze oraz Audience Network. Poniżej omawiamy najważniejsze praktyki dotyczące realizacji tego typu reklam.

Twórz krótkie reklamy wideo - jak wiesz, specyfikacja reklamy wideo na Facebooku pozwala na tworzenie wideo, które trwa nawet 241 minut. Jeśli jednak chcesz, żeby Twoja reklama mobilna osiągnęła sukces, twórz filmy nie dłuższe niż 15 sekund. To zwiększa prawdopodobieństwo, że zostaną obejrzane do końca.

Szybko przyciągnij uwagę - użytkownicy szybko się nudzą, a rynek jest przepełniony reklamami. Musisz działać szybko i skutecznie - najbardziej atrakcyjną część filmu umieść na samym początku. Zaleca się, żeby pojawiła się ona w trzech pierwszych sekundach. Ważne jest również wczesne zaprezentowanie produktu lub przedstawienie przekazu marki w reklamie wideo.

Wykorzystuj format pionowy lub kwadratowy - jeśli chcesz kierować reklamę na urządzenia mobilne, zapomnij o formacie poziomym. Większość osób trzyma telefon w pionie i do tego musisz dopasować swoją reklamę. Reklamy wideo w pionowym formacie 4:5 będą się dobrze prezentować zarówno na Facebooku i Instagramie, jak i w Audience Network.

Zadbaj o jasny przekaz także przy wyłączonym dźwięku - użytkownicy korzystają z urządzeń mobilnych w różnych sytuacjach, nie zawsze mają możliwość włączenia dźwięku. Uwzględnij to przy tworzeniu wideo i upewnij się, że przekaz reklamy jest czytelny bez względu na to, w jaki sposób jest odtwarzana.

Chcesz dowiedzieć się więcej o trendach dotyczących urządzeń mobilnych? Znajdziesz je w naszym artykule:

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


Narzędzia do tworzenia i edycji reklam wideo

Wideo to forma reklamy, którą może być zarówno bardzo kosztowna, jak i stworzona przy niskim budżecie. Jeśli chcesz stworzyć reklamę samodzielnie, możesz zdecydować się na stworzenie animacji lub korzystanie z darmowych banków zdjęć. Edycję wideo możesz wykonać w jednym z dostępnych internetowych narzędzi.


Canva - narzędzie do edycji reklam wideo

Szeroki zestaw funkcji w Canvie jest dostępny za darmo, ale możesz wykupić również dostęp do bardziej rozbudowanej wersji. To narzędzie jest najbardziej znane z edycji zdjęć i grafik, ale daje również szereg możliwości przy edycji wideo. Dużą zaletą jest to, że Canva zapewnia darmowy bank wideo i dźwięków, które możesz wykorzystać do stworzenia swojej reklamy. Możesz tam również tworzyć animacje.

Edycja filmu w narzędziu Canva.


Inshot - narzędzie do edycji mobilnych reklam wideo

To narzędzie, które szczególnie przydaje się osobom tworzącym pionowe wideo, którym zależy na płynnych przejściach i synchronizacji z muzyką. InShot pozwala na przycinanie wideo, łączenie wielu nagrań, dodawanie tekstu i muzyki. Jeśli chcesz dodać znikające napisy, stworzyć efekt sklonowania się na filmiku lub dodać płynne przejście między nagraniami - to aplikacja dla Ciebie. Często jest wykorzystywana przy tworzeniu Reelsów. Większość funkcji jest dostępna w darmowej wersji, a na kanałach InShot możesz znaleźć wiele wskazówek korzystania z narzędzia.


Wevideo - narzędzie do edycji reklam wideo

To płatny edytor klipów, która zapewnia zaawansowane funkcje edycji. Dostęp do narzędzia jest możliwy w różnych pakietach, najtańszy wynosi 9,99 USD za miesiąc. Zanim zdecydujesz się na wykupienie pełnego dostępu, możesz skorzystać z darmowej wersji próbnej. Poza podstawowymi funkcjami typu przycinanie nagrań, dodawanie muzyki, robienie przejść, możesz tu znaleźć takie opcje, jak greenscreen, edycja w trybie Timeline i Storyboard. Dodatkowo baza WeVideo zapewnia ponad 600 plików audio, wideo, obrazów, a także liczne fonty i opcje doboru koloru tekstu i tła.


Animoto - narzędzie do edycji reklam wideo

To proste narzędzie do edycji wideo, które świetnie się sprawdzi do tworzenia nieskomplikowanych nagrań. Jego działanie opiera się głównie o funkcję przeciągania i upuszczania wybranych fragmentów. W narzędziu możesz wybrać interesujący Cię szablon, a następnie uzupełnić go o zdjęcia, wideo i dowolny tekst. Animoto zapewnia również dostęp do własnej biblioteki licencjonowanej muzyki.

Edycja filmu w narzędziu Animot.


Jak tworzyć wideo do reklamy na Facebooku? Najważniejsze wskazówki. Podsumowanie

Reklama wideo może Ci przynieść świetny wzrost konwersji i widoczności marki, ale kluczem do sukcesu jest odpowiednie zrealizowanie reklamy. Zadbaj o jakość i zgodność z wymaganiami Facebooka, a następnie obserwuj efekty. Pamiętaj również o podstawowej optymalizacji reklamy na Facebooku - odpowiednim określeniu budżetu, grupy docelowej itp. Wskazówki na ten temat znajdziesz na naszym blogu.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak tworzyć wideo do reklamy na Facebooku? Najważniejsze wskazówki

Średnia ocen użytkowników4.80 na podstawie 84 głosów

UDOSTĘPNIJ