Jak promować lokalną firmę na Facebooku?

Jak promowac lokalna firme za pomoca Facebook Ads
Spis treści

• Jak skonfigurować lokalne reklamy na Facebooku?

• Dodaj lokalizację Twojej firmy

• Wybierz cel „Rozpoznawalność”

• Ustaw typ optymalizacji budżetu

• Ustaw kierowanie reklam na konkretną lokalizację

• Określ demografię swoich odbiorców

• Dodaj treść reklamy i wybierz CTA

• Wybierz miejsca wyświetlania reklam

• Przeprowadź test A/B

• Podsumowanie

Jesteś lokalnym przedsiębiorcą i chcesz zwiększyć zasięg swojego biznesu? A może poszukujesz skutecznego, ale niedrogiego narzędzia marketingowego? Jeżeli tak, Facebook Ads jest dla Ciebie. W tym artykule pokażemy Ci, jak prosto i efektywnie promować lokalną firmę dzięki tej potężnej platformie. Zanurzmy się w świat Facebook Ads i zmieńmy Twój biznes na lepsze!

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Jak skonfigurować lokalne reklamy na Facebooku?

Chcesz wykorzystać potencjał Facebook Ads do promowania swojego lokalnego biznesu, ale nie jesteś pewien, od czego zacząć? Poniżej przedstawimy Ci, jak krok po kroku skonfigurować lokalne reklamy na Facebooku, aby skutecznie dotrzeć do swoich potencjalnych klientów w okolicy.


1. Dodaj lokalizację Twojej firmy

Pierwszym krokiem, który należy podjąć podczas tworzenia strategii marketingowej lokalnej firmy na Facebooku, jest dodanie lokalizacji Twojej firmy. Niezależnie od tego, czy prowadzisz kawiarnię, sklep odzieżowy czy firmę budowlaną, precyzyjne określenie lokalizacji Twojego biznesu jest kluczowe dla skutecznej kampanii.

Lokalizację Twojej firmy możesz dodać w sekcji „Informacje o firmie” na Twojej stronie na Facebooku. Wystarczy, że klikniesz „Dodaj informacje” i wprowadzisz swój adres firmowy. Możesz również dodać mapę pokazującą lokalizację Twojego biznesu, co może pomóc klientom odnaleźć Twoją lokalizację.

Dlaczego dodanie lokalizacji Twojej firmy jest tak ważne?

 • Dzięki temu Facebook może skierować Twoje reklamy do osób znajdujących się w pobliżu Twojego biznesu, zwiększając tym samym szanse na przyciągnięcie potencjalnych klientów.
 • Dodanie adresu do Twojego profilu firmy na Facebooku może przyczynić się do budowania zaufania wśród Twoich potencjalnych klientów, którzy często szukają informacji o lokalizacji firmy, aby upewnić się, że jest ona prawdziwa i rzetelna. Sprawdź, jak zbudować zaufanie klientów w e-commerce!
 • Dzięki dodaniu lokalizacji Twoja firma będzie łatwiejsza do odnalezienia dla klientów, którzy szukają Twoich usług lub produktów w okolicy.

Mapa dojazdu w profilu firmy na Facebooku.


2. Wybierz cel „Rozpoznawalność”

Po dodaniu lokalizacji Twojej firmy następnym krokiem jest wybór celu kampanii. Facebook Ads oferuje wiele różnych celów, które możesz wybrać w zależności od Twoich konkretnych potrzeb i celów biznesowych, ale szczególnie istotnym dla lokalnych firm, jest cel „Rozpoznawalność".

Cel „Rozpoznawalność” ma za zadanie zwiększyć świadomości o Twojej i dostarczyć Twoją reklamę do jak największej liczby osób w Twoim obszarze docelowym. Dzięki temu celowi Facebook skoncentruje się na maksymalizacji zasięgu Twojej reklamy, co jest szczególnie ważne dla firm, które dopiero zaczynają swoją działalność lub chcą wzmocnić swoją obecność w lokalnej społeczności. Sprawdź, jak wybrać cel reklamowy w Facebook Ads.

 Cele reklamowe na Facebooku.


3. Ustaw typ optymalizacji budżetu

Efektywne zarządzanie budżetem może przesądzić o sukcesie Twoich kampanii reklamowych na Facebooku. Dlatego istotne jest, aby zrozumieć, jak ustawić budżet na poziomie kampanii i zestawów reklam, aby jak najefektywniej wykorzystać dostępne środki. W Facebook Ads masz dwie opcje optymalizacji budżetu:

 • Budżet kampanii Advantage+ - wykorzystując tę opcję, możesz określić całkowity budżet dla Twojej kampanii, a Facebook automatycznie rozdzieli ten go między różne zestawy reklam, starając się uzyskać jak najlepsze wyniki. Budżet kampanii Advantage+ to świetna opcja dla tych, którzy chcą sobie uprościć konfigurację kampanii i zminimalizować liczbę budżetów, którymi należy ręcznie zarządzać.
 • Budżety zestawów reklam - jeśli natomiast chcesz mieć większą kontrolę nad swoim budżetem, możesz ustawić indywidualne budżety dla poszczególnych zestawów reklam. Może to być szczególnie przydatne, jeśli Twoje kampanie mają różne cele optymalizacji, strategie licytacji, a także jeśli pomiędzy zestawami reklam występują znaczne różnice co do wielkości grupy odbiorców.

Wybór typu budżetu w Facebook Ads zależy od Twoich celów i preferencji. Budżet kampanii Advantage+ jest zdecydowanie wygodniejszą opcją i pozwala osiągnąć jak najlepszy wyniki, przy najniższych kosztach. Z kolei budżety zestawów reklam pozwalają na większą kontrolę, więc jeśli wolisz samodzielnie zarządzać płatnościami, to ta opcja jest dla Ciebie.

Dowiedz się więcej o kosztach reklamy na Facebooku i zarządzaniu budżetem:


4. Ustaw kierowanie reklam na konkretną lokalizację

Dla firm lokalnych jednym z najważniejszych elementów skutecznej kampanii na Facebooku jest skierowanie reklam na konkretną lokalizację. Dzięki temu Twoja reklama może docierać do odbiorców znajdujących się w określonym obszarze geograficznym, co jest szczególnie ważne, jeśli obsługujesz lokalną społeczność lub klientów z określonego regionu.

Aby skierować reklamę na konkretną lokalizację, w ustawieniach grupy docelowej Twojego zestawu reklam wybierz opcję „Lokalizacja". Następnie możesz wprowadzić nazwę miejsca, kod pocztowy lub adres, który Cię interesuje. Możesz również określić promień działania swojej reklamy wokół wybranej lokalizacji. Jest to szczególnie przydatne dla firm, takich jak restauracje czy salony fryzjerskie, które świadczą usługi w konkretnym miejscu i większy zasięg reklamowy nie jest im potrzebny.

Ustawienie kierowania reklam na konkretną lokalizację ma wiele korzyści:

 • Pomaga skupić się na odbiorcach, którzy wykazują największe prawdopodobieństwo skorzystania z Twoich usług lub produktów.
 • Pozwala zwiększyć efektywność Twojej kampanii, skupiając się na obszarach, na których Twoja firma jest najbardziej aktywna i pożądana.
 • Pomaga zredukować koszty, eliminując obszary, na których Twoje reklamy mogą nie przynieść oczekiwanych wyników.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


5. Określ demografię swoich odbiorców

Zrozumienie i określenie demografii swoich odbiorców to kolejny obowiązkowy krok w prawidłowym promowaniu lokalnej firmy na Facebooku. Określenie odpowiednich cech odbiorców pozwala Ci na skierowanie swoich reklam do grupy osób, które wykazują największe zainteresowanie Twoją ofertą i mogą stać się Twoimi lojalnymi klientami.

Facebook Ads oferuje szeroki zakres opcji demograficznych, które pozwalają na precyzyjne określenie grupy docelowej. Podczas tworzenia zestawu reklam, możesz określić takie cechy jak:

 • Wiek - jeżeli Twoje usługi lub produkty są skierowane do określonej grupy wiekowej, możesz zdefiniować ten zakres w swoim zestawie reklam.
 • Płeć - jeśli Twoje produkty lub usługi są przeznaczone przede wszystkim dla mężczyzn, lub kobiet, to tę informację również można uwzględnić.
 • Wykształcenie, stan cywilny, miejsce pracy - te kryteria mogą być szczególnie przydatne, jeśli oferujesz produkty lub usługi, które mogą przyciągać określone grupy społeczne.
 • Zainteresowania i zachowania - Facebook umożliwia również kierowanie reklam do osób na podstawie ich zainteresowań, takich jak hobby, typy muzyki, które lubią, filmy, które oglądają, a także na podstawie ich zachowań, takich jak skłonność do zakupów online.

Dokładne określenie grupy docelowej, do której kierowane są Twoje reklamy, może zdecydowanie zwiększyć ich trafność, a do tego pozwoli Ci efektywnie wykorzystać budżet. Dzięki kierowaniu reklam do odpowiednich odbiorców unikniesz kosztów związanych z docieraniem do osób, które nie są zainteresowane Twoją ofertą. Sprawdź, jak poprawnie określić swoją grupę docelową!


6. Dodaj treść reklamy i wybierz CTA

Po określeniu demografii odbiorców następnym krokiem jest stworzenie treści reklamy i wybranie odpowiedniego wezwania do działania. To są dwa kluczowe elementy, które mają bezpośredni wpływ na to, jak Twoja reklama zostanie odebrana przez odbiorców.

Treść reklamy powinna być przekonująca i jasno komunikować to, co oferujesz. To nie tylko tekst, ale również obraz czy wideo, które dołączasz do swojej reklamy. Podczas tworzenia treści reklamy, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

 • Treść powinna być krótka i zwięzła. Facebook ma ograniczenia co do ilości tekstu, który może pojawić się na reklamie, dlatego ważne jest, aby komunikować swoje przesłanie w jak najbardziej zwięzły sposób.
 • Tekst reklamowy powinien być angażujący i chwytliwy. Używaj języka, który przyciągnie uwagę Twojego odbiorcy i zachęci go do dalszego eksplorowania Twojej oferty.
 • Grafiki, zdjęcia czy filmy wideo zawarte w reklamie, powinny być spójne z wizerunkiem Twojej marki. Utrzymuj tę samą kolorystykę, czcionki i stosowany język.
 • Facebook oferuje różne typy reklamy, więc wybierz ten, który najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojej grupy docelowej i odpowiada charakterowi Twojego biznesu. Zobacz podstawowe typy reklam na Facebooku.

Wezwanie do działania, czyli CTA, to przycisk lub link, który zachęca odbiorcę do podjęcia określonej akcji. Facebook oferuje wiele różnych CTA, takich jak "Kup teraz", „Zarejestruj się”, „Skontaktuj się z nami”, „Dowiedz się więcej” i wiele innych. Wybór odpowiedniego CTA zależy od celu Twojej kampanii - każdy cel kampanii w Facebook Ads ma przydzielone konkretne wezwania do działania, które możesz dobrać do swojej reklamy. W zależności czy chcesz skupić się na sprzedaży, zwiększeniu ruchu czy rozpoznawalności, przyciski CTA będą się od siebie różnic. Oprócz tego warto również umieścić wezwanie do działania w samej treści reklamy - dzięki temu bezpośrednio zakomunikujesz odbiorcy, jaki cel ma Twoja reklama i co znajdzie po jej kliknięciu. Zobacz reklamy z różnymi przyciskami CTA:

Reklama z przyciskiem „Zamów teraz”.

Reklama z przyciskiem „Zobacz menu”.


7. Wybierz miejsca wyświetlania reklam

Miejsca wyświetlania reklam, to obszary w obrębie ekosystemu Facebooka, na których Twoje reklamy mogą się pojawiać. Przemyślane wybranie odpowiednich miejsc docelowych może mieć wpływ na skuteczność Twojej kampanii lokalnej. Platforma Facebook Ads daje Ci dwie możliwości ustawiania miejsce docelowych Twoich reklam:

Miejsca docelowe Advantage+ firmy Meta

Facebook Ads oferuje opcję automatycznego umiejscowienia reklam, zwaną „miejscami docelowymi Advantage+”. Wybierając tę opcję, system automatycznie dostosowuje umiejscowienie Twojej reklamy, aby maksymalnie wykorzystać budżet i zwiększyć widoczność Twojej reklamy. Oznacza to, że Twoja reklama może się pojawiać we wszystkich dostępnych miejscach docelowych, takich jak:

 • Facebook - reklamy mogą wyświetlać się w Aktualnościach Facebooka oraz na pasku bocznym, w sekcji Stories czy pomiędzy Rolkami.
 • Instagram - wszytskie reklamy utworzone w Facebook Ads mogą również wyświetlać się w różnych miejscach na Instagramie, np. w Stories, na karcie Eksploruj czy w Aktualnościach.
 • Messenger - jest to kolejne miejsce, gdzie możesz promować swój biznes. Twoje reklamy mogą pojawić się w skrzynce odbiorczej Messengera, Messenger Stories czy w formie wiadomości sponsorowanej.
 • Meta Audience Network - jest to kolejna możliwość umiejscowienia reklam - możesz je publikować w sieci reklamowej Facebooka, czyli na róznych aplikacjach lib witrynach, które współpracują z Facebookiem.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads

Wybór funkcji automatycznego umiejscowienia reklam ma wiele zalet. Przede wszystkim, pozwala na poszerzenie grupy odbiorców i zwiększenie zasięgu Twojej kampanii. Dzięki temu Twoje reklamy mają większe szanse na dotarcie do Twojej grupy docelowej, niezależnie od tego, które miejsca docelowe są przez nich najczęściej używane.

Wybór konkretnych miejsc docelowych

Oczywiście, Facebook Ads oferuje również możliwość ręcznego wyboru miejsc docelowych. Możesz zdecydować, czy Twoja reklama ma pojawiać się na kanale Aktualności na Facebooku, w Stories na Instagramie, na stronie głównej w Messengerze, czy też w innych witrynach i aplikacjach w ramach Meta Audience Network. Opcja samodzielnego dostosowywania umiejscowienia reklam może być dobrym wyborem, jeżeli Twoja grupa docelowa jest bardziej specyficzna i wiesz, że korzysta z konkretnych aplikacji. W takim przypadku skoncentrowanie swojej kampanii na tych konkretnych miejscach docelowych może przynieść lepsze wyniki.


8. Przeprowadź test A/B

Test A/B to metoda, która pozwala na porównanie dwóch wersji reklamy, aby sprawdzić, która z nich przynosi lepsze wyniki. Jest to narzędzie, które może być bardzo pomocne w optymalizacji kampanii reklamowych i maksymalizacji zwrotu z inwestycji.

Aby przeprowadzić test A/B, musisz stworzyć dwie różne wersje swojej reklamy (wersja A i wersja B), które różnią się jednym elementem. Może to być na przykład treść reklamy, obraz, wezwanie do działania (CTA) lub miejsce docelowe. Po uruchomieniu testu obie wersje reklamy są wyświetlane równocześnie, a Facebook zbiera dane na temat ich wydajności.

Głównym celem testu A/B jest zrozumienie, które elementy Twojej reklamy przynoszą Ci najlepsze rezultaty. Może to pomóc Ci zrozumieć, jaki rodzaj treści najbardziej przyciąga Twoją grupę docelową, jakie wezwanie do działania generuje najwięcej kliknięć, czy które miejsce docelowe przynosi najwięcej konwersji.

Pamiętaj, że kluczem do skutecznego testu A/B jest zmiana tylko jednego elementu między wersjami. Jeśli zmienisz więcej niż jeden element, nie będziesz w stanie jednoznacznie stwierdzić, który z nich wpłynął na wyniki.


Jak promować lokalną firmę za pomocą Facebook Ads? Podsumowanie

Facebook Ads to potężne narzędzie, które może pomóc Twojej lokalnej firmie zwiększyć widoczność online i dotrzeć do nowych klientów. Dzięki odpowiednio skonfigurowanej reklamie możesz bardzo atrakcyjnie przedstawić swoją ofertę lokalnym klientom i ciągle rozwijać swój biznes. Pamiętaj jednak, że sukces kampanii reklamowej na Facebooku zależy od wielu czynników, takich jak zrozumienie grupy docelowej, stworzenie przekonujących reklam, kierowanie reklam na konkretną lokalizację czy odpowiednie zarządzanie budżetem. Stosując się do naszych wskazówek, stworzysz efektywną reklamę, która przyniesie Ci zaskakujące wyniki!

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak promować lokalną firmę na Facebooku?

Średnia ocen użytkowników4.96 na podstawie 130 głosów

UDOSTĘPNIJ