Jak zrobić skuteczną reklamę na Youtube?

jak zrobic skuteczna reklama na youtube
Spis treści

• Pięć sprawdzonych metod reklamowych na YouTube

• Pomysły na reklamy na Youtube, które możesz wykorzystać już dziś

• Jak stworzyć kampanię reklamową na Youtube?

• Podsumowanie

Youtube należy do najpopularniejszych platform społecznościowych wśród polskich użytkowników sieci, dlatego umieszczenie tam reklamy może pomóc Ci skutecznie dotrzeć do Twojej grupy docelowej. Ważne jest jednak to, by wiedzieć, jak stworzyć skuteczną reklamę i przekonać odbiorców do zrealizowania konwersji.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Pięć sprawdzonych metod reklamowych na YouTube

Zastanawiasz się, jak reklamować się na Youtube? Kluczem do sukcesu jest skuteczna reklama. Jeśli przygotujesz ciekawy content dla odbiorców, możesz cieszyć się przełożeniem na wzrost rozpoznawalności marki, a także zwiększonym wynikiem współczynnika konwersji. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych rozwiązań.


1. Przyciągnij uwagę w pierwszej minucie reklamy na YouTube

Masz bardzo mało czasu, aby zaciekawić swoich odbiorców, dlatego staraj się ich od początku czymś zaintrygować. Według wyników badań, w reklamie powinno się przyciągnąć uwagę odbiorców w przeciągu pierwszych siedmiu sekund (https://www.magnaglobal.com/wp-content/uploads/2017/02/Magna.IPGlab_Turbocharging-Your-Skippable-Pre-Roll-Campaign_external.pdf). Możesz wykorzystać do tego celu, jakąś znaną postać lub zadać pytanie, na które będą chcieli poznać odpowiedź. Popularną taktyką jest również wzbudzenie silnych emocji poprzez scenariusz reklamy lub wykorzystane ujęcia. W takiej sytuacji przydają się zbliżenia kamery i ciasne obramowanie kluczowych produktów, osób w nagraniu. Rozwiązaniem, które zatrzymuje uwagę odbiorców, jest także wykorzystanie chwytliwej piosenki. Przed jej użyciem upewnij się jednak, że prawa autorskie pozwalają Ci na jej wykorzystanie.


2. Wspomnij o marce w pierwszych sekundach reklamy na YouTube

Jeżeli reklama na Youtubie ma Ci służyć do zwiększenia świadomości marki, staraj się umieścić informację brandingową już w pierwszych ujęciach reklamy. To dobry sposób na zwiększenie świadomości na początku ścieżki - nawet jeśli odbiorcy pominą reklamę, informacja o nazwie marki zostanie w ich głowie. Jeśli jednak chcesz dotrzeć do odbiorców na późniejszych etapach ścieżki, możesz później wspominać o nazwie marki i skupić się na zaangażowaniu odbiorcy w fabułę reklamy i wywołać emocje. W obu przypadkach skup się jednak na tym, by za brandingiem stała również spójność dotycząca charakteru, tonu i wizji w reklamie.

Chcesz poprawić widoczność firmy w Google?


3. Połącz w reklamie na YouTube historię z emocjami

Opowiedzenie historii nie jest trudne, jednak opowiedzenie historii, która poruszy ludzi jest prawdziwą sztuką, którą niewiele osób potrafi. Jeśli chcesz wpłynąć na emocje swoich odbiorców wybieraj kontrowersyjne tematy lub takie tematy, które są popularnie uznawane za poruszające (np. Starość, rodzicielstwo, bezinteresowność, dzieciństwo, choroba, śmierć, miłość itp.). Jako świetny wzór mogą Ci służyć świąteczne reklamy tworzone przez Allegro. Co roku są one chętnie oglądane i udostępniane przez użytkowników sieci - głównie ze względu na to, jaki przekaz emocjonalny ze sobą niosą.

Liczba wyświetleń reklam Allegro na Youtube.


4. Wskaż odbiorcom drogę działania

Twoja reklama w YouTube potrzebuje celu, aby można było zmierzyć jej sukces. Jednak określenie celu reklamy ma jeszcze jedno zadanie - określenie ścieżki, jaką powinien przejść potencjalny klient. Możesz wykorzystywać CTA i banery, które będą sugerować odbiorcom, gdzie mają się udać i co zrobić. Przykład wskazania odbiorcom drogi działania możesz zobaczyć na poniższym zdjęciu.

Przykład wskazania drogi działania w reklamie na Youtube.


5. Twórz na YouTube reklamy, które trwają od 15 do 60 sekund

Badanie przeprowadzone przez Google (https://www.thinkwithgoogle.com/marketing-strategies/video/unskippable-video-advertising-ad-recall-brand-favorability/) wskazują na to, że największym współczynnikiem oglądalności ciesyzły się 30-sekundowe reklamy. Oczywiście, znacznie ważniejszym czynnikiem jest przekaz i sposób opowiedzenia historii, dlatego rekomendowaną długość trwania reklamy traktuj wyłącznie jako wskazówkę, a nie konieczny do spełnienia element.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy?


Pomysły na reklamy na Youtube, które możesz wykorzystać już dziś

Brakuje Ci pomysłu, jakiego rodzaju reklamę na Youtube stworzyć? Nie bój się czerpać inspiracji z istniejących już treści. Inspirowanie się czyjąś treścią jest jak najbardziej w porządku, dopóki nie dokonujesz kopii czyjegoś pomysłu.

Studium przypadku - przedstaw, w jaki sposób Twoja usługa lub Twój produkt komuś pomogły. To łatwy sposób na przekonanie odbiorców do skuteczności Twojej oferty.
Animacja - to rozwiązanie, które może (choć wcale nie musi) być niskobudżetowe, a przy tym pozwoli Ci świetnie przedstawić wielopoziomową historię.
Rozwiązanie problemu - spróbuj poznać potrzeby i problemy swoich odbiorców, a następnie przedstawić odpowiedź na nie w swojej reklamie. Problemem może być na przykład trudna do sprania plama na ulubionej sukience, a rozwiązaniem Twój produkt. Możesz wokół tego zbudować angażującą, ciekawą historię.
Przedstawienie danych - możesz przeprowadzić wewnętrzne badanie dotyczące zadowolenia klientów z Twojej oferty i przedstawić je w reklamie. Możesz także powołać się na ogólnodostępne statystyki i powiązać je ze swoimi usługami. Ujęcie danych matematycznych w reklamie pozwala zwiększyć jej wiarygodność, co przełoży się również na skuteczność reklamy.
Skupienie się na produkcie - dobrym rozwiązaniem jest również szczegółowe przedstawienie produktu, na którego wysokiej sprzedaży wyjątkowo Ci zależy. Możesz zrealizować zbliżenia na produkt, aby dokładnie przedstawić jego zalety wizualne, a także posłużyć się ciekawą narracją, by zachęcić odbiorców do zakupu.
Informacja o promocji - jedną z popularniejszych form reklamy jest informowanie odbiorców o czekających ich korzyściach finansowych. Wykorzystaj reklamę na Youtube do przekazania wiadomości o promocji, rabacie, zniżce, wyprzedaży itp.


Jak stworzyć kampanię reklamową na Youtube?

Kiedy już przygotujesz swoją reklamę w formie wideo, możesz przejść przez proces utworzenia kampanii w serwisie YouTube. Omówimy po kolei wszystkie kroki przez które musisz przejść w tym procesie. Najpierw przejdź do swojego konta w Google Ads i kliknij “Nowa kampania”.

 • Uwaga, jeśli nie posiadasz jeszcze konta w Google Ads, możesz je założyć za pomocą adresu e-mail Google Workspace. Podczas zakładania konta może wyświetlić Ci się informacja o możliwości natychmiastowego rozpoczęcia tworzenia kampanii. Możesz też po założeniu konta przejść bezpośrednio do panelu i kliknąć “Nowa kampania”.

Pierwszym krokiem na drodze do tworzenia kampanii będzie wybór celu.

Możliwe do wyboru cele w trakcie tworzenia kampanii Google Ads.

Będziesz mieć do wyboru cele, które możesz zauważyć na zdjęciu powyżej. Jednak, aby zrealizować reklamę wideo na Youtube, możesz wybrać tylko część z nich:

 • Sprzedaż,
 • Potencjalni klienci,
 • Ruch w witrynie,
 • Rozważenie zakupu produktu danej marki,
 • Świadomość i zasięg marki,
 • Utworzenie kampanii bez korzystania z podpowiedzi dotyczących celu.

Szukasz reklamy dopasowanej do potrzeb Twojej firmy?

Najważniejsze w tym procesie jest dopasowanie tego wyboru do swoich realnych celów biznesowych. Przed podjęciem decyzji zastanów się, co pozwoli Twojej firmie na największy rozwój.

W zależności od tego, jaki cel kampanii wybierzesz, może wyświetlić Ci się punkt określenia celów konwersji.

Wybór celu konwersji w Google Ads.

Kolejny krok w procesie tworzenia kampanii to sam wybór rodzaju kampanii. Jeżeli chcesz stworzyć reklamę na Youtube, musisz wybrać reklamę Wideo lub reklamę Discovery.

Jeśli chcesz poznać różnice między rodzajami reklam na Youtube, zapoznaj się z naszym wcześniejszym artykułem:

Wybór rodzaju kampanii reklamowej w Google Ads.

Po tym jak już wybierzesz rodzaj kampanii, musisz wybrać jej podtyp. Są one zróżnicowane pod kątem celów reklamowych:

 • Zachęcanie do konwersji - pozwala na to, by nakłonić odbiorcy do określonego działania.
 • Niestandardowa kampania wideo - pozwala na dowolne dostosowanie reklamy do swoich potrzeb.
 • Kampania wideo typu „Zasięg” - dzięki niej możesz dotrzeć do dużej liczby unikalnych użytkowników, za pomocą bumperów reklamowych, reklam In-Stream możliwych do pominięcia lub opcjonalnie połączenia obu tych formatów lub korzystając z dłuższych reklam bez możliwości pominięcia.
 • Zwiększenie zainteresowania zakupem;
 • Out-Stream - dopasowanie reklamy do urządzeń mobilnych.
 • Sekwencja reklam - seria reklam pojawiających się w określonej kolejności.
 • Reklama produktowa - promowanie produktów i zachęcanie do zakupów w sklepie internetowym.

Jednym z ostatnich etapów tworzenia reklamy na Youtube jest określenie budżetu, który chcesz przeznaczyć na kampanię.To, jaką kwotę przeznaczysz na kampanię, będzie miało przełożenie na to, jak często będą się wyświetlać reklamy oraz w jakich miejscach. Możesz na przykład przeznaczać budżet tylko na wyświetlanie reklam albo na zachęcanie użytkowników do interakcji.

Określenie budżetu kampanii wymaga od Ciebie trzech kroków:

 • Wybór strategii ustalania stawek.
 • Wpisanie budżetu (łączny lub dzienny).
 • Ustalenie daty rozpoczęcia i zakończenia kampanii, jeżeli wybrałeś/wybrałaś łączny budżet kampanii.

Zastanawiasz się, jaki jest średni koszt reklamy na Youtube? Sprawdź nasz artykuł:

W ramach ostatniego kroku pozostało skonfigurowanie kampanii - musisz ją dopasować do swoich celów biznesowych. Wybierz, gdzie mają być wyświetlane Twoje reklamy. Do wyboru masz następujące miejsca:

 • Wyniki wyszukiwania YouTube - reklama będzie wyświetlać się w wynikach wyszukiwania oraz na stronie głównej YouTube, stronach kanałów i filmach.
 • Filmy w YouTube - wyświetla reklamy pojawiają się przed lub w trakcie filmu na YouTube.
 • Sieć partnerów wideo w sieci reklamowej - pozwala na wyświetlania reklam przed filmami wideo w sieci reklamowej Google lub wokół nich.

Chcesz reklamować firmę w mediach społecznościowych?

Następnie musisz wybrać ustawienia językowe reklam i lokalizacje geograficzne docelowych użytkowników. Określ wówczas lokalizację osób, do których chcesz dotrzeć (może to być na przykład kraj, miasto, województwo), możesz przy tym wykluczyć niektóre lokalizacje. A następnie wybierz języki, którymi posługują się Twoi odbiorcy.

Podczas konfigurowania kampanii na Youtube możesz również wykorzystać wykluczenia treści, które są przydatne, jeśli nie chcesz reklamować swojej firmy przy filmach na Youtube, które zawierają wulgaryzmy, treści seksualne poruszają kontrowersyjne tematy albo są na przykład transmisjami na żywo.

Pamiętaj, że Google Ads daje możliwość tworzenia grup, aby móc uporządkować reklamy według ich tematyki.


Jak zrobić skuteczną reklamę na Youtube? Podsumowanie

Reklama na Youtube potrafi przynieść świetne efekty w postaci zwiększenia rozpoznawalności marki, a także zwiększenia współczynnika konwersji. Ważne jest jednak umiejętne stworzenie reklamy - zarówno pod kątem prawidłowego włączenia kampanii, jak i stworzenia chwytliwej treści. Warto w tej kwestii korzystać ze wsparcia doświadczonych marketingowców.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak zrobić skuteczną reklamę na Youtube?

Średnia ocen użytkowników4.95 na podstawie 89 głosów

UDOSTĘPNIJ