Jak przygotować świąteczną kampanię Google Ads dla sklepu internetowego?

jak przygotowac swiateczna kampanie google ads
Spis treści

• Kiedy rozpocząć świąteczną kampanię w Google Ads?

• Jak zoptymalizować reklamę Google Ads na święta?

• Jak zarządzać budżetem kampanii świątecznej w Google Ads?

• Jak usprawnić kontrolowanie wyników kampanii Google Ads?

• Podsumowanie

Święta to intensywny czas dla wielu sklepów internetowych. Aby zmaksymalizować swoje wyniki sprzedażowe w tym okresie, warto wykorzystać kampanię Google Ads. Pamiętaj jednak o tym, by skupić się na jej odpowiedniej optymalizacji, dopiero wtedy możesz oczekiwać satysfakcjonujących wyników. O tym, jak przygotować skuteczną reklamę Google Ads na czas świąt, dowiesz się z tego artykułu.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Kiedy rozpocząć świąteczną kampanię w Google Ads?

Zastanawiając się nad tym, kiedy rozpocząć kampanię świąteczną w Google Ads, należy wziąć pod uwagę również sam czas przygotowania się do niej oraz czas sprawdzania reklamy przez Google. Kampania jest weryfikowana przez system pod kątem spełniania wszystkich wymagań Google, dlatego nie będzie wyświetlać się od razu po jej uruchomieniu. Z tego względu kampanię świąteczną warto przygotować sobie nawet na dwa, trzy dni przed momentem, w którym rzeczywiście chcesz ją uruchomić.

Na jaki dzień zaplanować rozpoczęcie świątecznej kampanii w Google Ads? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto przyjrzeć się statystykom. Patrząc na popularność frazy "prezent dla" na przełomie listopada i grudnia 2021 roku, możemy zauważyć, że zainteresowanie tym tematem zaczyna wzrastać już na końcu listopada. Wówczas wiele osób planuje prezenty na Mikołajki, a pierwsze osoby zaczynają już myśleć o prezentach na Boże Narodzenie. Z tego względu optymalnym terminem rozpoczęcia kampanii świątecznej w Google Ads jest Black Friday, który przypada w ostatni piątek listopada. Oczywiście, kampanię możesz zacząć również później, ale pamiętaj, aby nie wprowadzać w niej dużych zmian bezpośrednio przed świętami. Wówczas system może zatrzymać wyświetlanie Twojej reklamy na czas ponownego zweryfikowania, czy spełnia ona standardy Google.

Popularność frazy "prezent dla" na przełomie listopada i grudnia 2021 roku


Jak zoptymalizować reklamę Google Ads na święta?

Kluczem do sukcesu nie jest samo stworzenie kampanii w odpowiednim czasie, ale jej prawidłowa optymalizacja. Działając w sposób nieprzemyślany, możesz przepalić budżet reklamowy i nie uzyskać satysfakcjonujących efektów. Poniżej przedstawiamy Ci pięć elementów, które pomogą Ci stworzyć skuteczną reklamę w Google.

[section id="35447"]


Słowa kluczowe dla świątecznej reklamy Google

Aby przygotować skuteczną reklamę w Google Ads, musisz dobrze dobrać słowa kluczowe. Wiele osób świąteczną kampanię kojarzy automatycznie z frazami typu "prezent na święta", "prezent pod choinkę" czy też "prezent dla rodziców na święta". Owszem, to są dobre, tematycznie powiązane frazy, ale problem tkwi w ich bardzo wysokiej konkurencyjności. Są to frazy zbyt ogólne, dlatego będą wymagały bardzo dużego budżetu i prawdopodobnie nie przyczynią się mocno do wzrostu konwersji. Warto mieć świadomość tego, że takie ogólne frazy wpisują osoby, które nie mają jeszcze sprecyzowanego planu na prezent dla bliskiej osoby - dopiero szukają pomysłu i raczej nie zdecydują się na zakup Twojego produktu. Jeśli chcesz docierać również do osób na tym etapie procesu zakupowego, spróbuj wykorzystać te frazy w swojej strategii SEO - możesz przygotować wpisy blogowe typu "20 pomysłów na prezent dla rodziców na święta", które będą sugerować konkretne produkty z Twojej oferty.

Dowiedz się więcej o tym, jakie efekty może Ci zapewnić połączenie SEO i Google Ads:

Popularność fraz związanych z tematyką świąteczną

W takim razie, jakie frazy wykorzystywać w kampanii świątecznej Google Ads? Proponujemy skupienie się na bardziej sprecyzowanych frazach produktowych, np. "świąteczny zestaw świec", "świece sojowe na prezent". Takie frazy pomogą Ci dotrzeć do osób, które już wiedzą co chcą kupić, i szukają najlepszej oferty. Oczywiście, możesz również zdecydować się na zrealizowanie dwóch kampanii Google Ads - jednej na ogólne frazy i drugiej na hasła sprecyzowane, aby samodzielnie ocenić, która z nich osiągnie lepsze wyniki. Każda branża jest inna, dlatego zawsze warto sprawdzać różne rozwiązania.


Kierowanie świątecznej reklamy na odbiorców

Świąteczną reklamę w Google Ads możesz skierować bezpośrednio do osób, które często robią zakupy świąteczne przez internet. Jeśli działasz również stacjonarnie, możesz zdecydować się na kampanię skierowaną do osób, które często realizują zakupy świąteczne w tradycyjnych sklepach.

Kierowanie kampanii reklamowej na osoby, które dokonują zakupów świątecznych online

Pamiętaj również o wykorzystaniu niestandardowych grup odbiorców. W ten sposób możesz dotrzeć do osób, które szukają prezentu dla bliskiej osoby lub do osób, które odwiedzają konkretne strony internetowe (np. konkurencyjne sklepy). To daje Ci pewność, że są oni zainteresowani produktami, które Ty również masz w ofercie.

Kolejnym świetnym rozwiązaniem jest kierowanie reklamy na odbiorców z Twojej listy remarketingowej. To jeden z tańszych, a jednocześnie wysoce skutecznych sposobów na reklamę - warto go wykorzystywać nie tylko od święta. Remarketing pozwala Ci dotrzeć ze swoją reklamą do osób, które wcześniej wyraziły zainteresowanie Twoją ofertą, ale na przykład porzuciły koszyk. W ten sposób możesz także dotrzeć do odbiorców, którzy w zeszłym roku realizowali zakupy świąteczne w Twoim sklepie internetowym.

Przykład remarketingu dynamicznego. Źródło: wordstream.com/blog/ws/2016/03/17/shopping-cart-abandonment

Chcesz dowiedzieć się więcej o reklamie remarketingowej w Google Ads? Sprawdź te artykuły:

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


Rozszerzenia świątecznej kampanii Google Ads

Święta Bożego Narodzenia to czas intensywnych działań marketingowych w wielu sklepach internetowych. Jeśli chcesz się wyróżnić na tle konkurencji, musisz stworzyć reklamę w Google Ads, która przyciąga wzrok odbiorcy. W tym celu możesz wykorzystać rozszerzenia reklam.

W Google Ads masz możliwość wykorzystania wielu rozszerzeń, ale teraz prawdopodobnie najbardziej przyda Ci się rozszerzenie promocji. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik już w wynikach wyszukiwania widzi, że Twój produkt może kupić w atrakcyjnej cenie. W tym rozszerzeniu możesz dodać informacje o wysokości zniżki, kodzie rabatowym, czasie trwania promocji czy też warunkach, które należy spełnić, by z niej skorzystać. Reklama, która jest wzbogacona o rozszerzenia, zajmuje w wynikach wyszukiwania nieco więcej miejsca niż standardowa reklama, dzięki czemu wyróżnia się i może przynieść więcej kliknięć i wyższy współczynnik CTR.

Przykład wykorzystania rozszerzeń w świątecznej kampanii w Google Ads


Przygotowanie banerów dla świątecznej reklamy

Przy przygotowywaniu banerów reklamowych musisz zadbać o to, by jednocześnie spełniały one wszystkie wymagania Google i były atrakcyjne dla użytkowników. Skup się przede wszystkim na poniższych aspektach:

  • baner powinien mieć wysoką jakość,
  • wymiary grafiki powinny wynosić 1200x1200 lub 1200x628 pikseli,
  • tekst na grafice powinien zajmować maksymalnie 20% całej powierzchni,
  • do reklamy powinna zostać dopasowana odpowiednia strona docelowa,
  • na grafice warto wyróżnić Call to Action.


Optymalizacja Google Merchant Center pod kątem reklamy na święta

Google Merchant Center to darmowe narzędzie dedykowane sklepom internetowym - umożliwia ono stworzenie kampanii produktowych w sieci wyszukiwania, na karcie Zakupy oraz sieci reklamowej. Tworząc reklamę świąteczną w Google Ads, należy przyjrzeć się umieszczonym tam danym i sprawdzić, czy nie trzeba ich zoptymalizować.

Warto tutaj zadbać, żeby w opisach produktów znalazły się zwroty nawiązujące do prezentów świątecznych, np. “zestaw świąteczny”. Dodatkowo możesz wykorzystać regułę, dzięki której świąteczny opis produktu nie będzie widoczny dla użytkownika. Mimo tego, że fraza nie będzie widoczna dla klienta, będzie ona się znajdować w pliku produktowym, który jest analizowany przez Google, by zdecydować, na jakie zapytania wyświetlić daną reklamę.

Polecamy także dodanie do pliku produktowego atrybutu [sale_price], aby Twoja promocyjna cena wyróżniała się na tle konkurencji. Po dodaniu takiego atrybutu Twoja oferta jest dodatkowo wyróżniona - promocyjna cena jest podświetlona na zielono, poprzednia cena jest przekreślona i wyświetla się dodatkowa nakładka z napisem "wyprzedaż". Warto pamiętać, że taka promocja musi trwać przynajmniej 30 dni w ciągu ostatnich 200 dni.

Efekt dodania atrybutu [sale_price] w Google Merchant Center


Jak zarządzać budżetem kampanii świątecznej w Google Ads?

Najlepszą strategią jest przygotowanie z wyprzedzeniem planu zarządzania budżetem, by być gotowym na różne scenariusze. Reklama na święta może mieć znaczący wpływ na Twoje wyniki sprzedażowe, dlatego polecamy rozważenie konfiguracji dedykowanej kampanii na okres świąteczny z najwyższym priorytetem. Warto również mieć przydzielony osobny budżet na ten okres kampanii, wtedy będzie Ci łatwiej nim zarządzać.

Bardzo ważne jest to, żeby przez czas trwania kampanii stopniowo zwiększać budżet i stawki za kliknięcie, tym bardziej, jeśli tworzysz kampanię inteligentną. Jeżeli zrobisz to zbyt gwałtownie, Twoja reklama znowu przejdzie w fazę uczenia się i będzie testować różne rozwiązania, a Tobie potrzebna jest stabilna, skuteczna strategia. Tego rodzaju testy warto sobie zostawić na łagodniejszy okres sprzedażowy. Możesz swój budżet zwiększyć maksymalnie o 15% - taka kwota powinna się utrzymywać przez minimum dwa tygodnie. Po upływie czternastu dni możesz swój budżet ponownie zwiększyć o 15%. Wówczas możesz mieć pewność, że Twoja kampania Google Ads będzie stabilnie działać na algorytmach, które zostały już opracowane.

Pamiętaj również o tym, aby kontrolować saldo na koncie Google Ads i zapobiegać odrzuceniu płatności. Aby nie pojawił się ten problem, możesz zadbać, aby na Twojej karcie widniała większa kwota pieniędzy. W ten sposób zapobiegniesz sytuacji, w której system będzie próbował pobrać pieniądze za reklamę, a gdy na karcie ich nie będzie, Twoja kampania przestanie się wyświetlać. Okres świąteczny jest bardzo intensywny pod kątem działań reklamowych, dlatego nie powinniśmy sobie pozwalać na tego typu przerwy. Dodatkowym zabezpieczeniem dla takiej sytuacji może być również dodanie zapasowej karty płatniczej.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


Jak usprawnić kontrolowanie wyników kampanii Google Ads?

Jednym z często popełnianych błędów jest nie weryfikowanie wyników kampanii tuż po jej uruchomieniu. Nigdy nie możesz mieć pewności, jakie efekty przyniesie Twoja reklama, dlatego ważne jest stałe nadzorowanie jej efektów i reagowanie na te dane. Nie musisz w tym celu stale zaglądać na konto Google Ads, zamiast tego sugerujemy Ci wykorzystanie reguły, która będzie Cię informować, jeśli z Twoją kampanią będzie działo się coś niepokojącego. Możesz na przykład ustalić, że chcesz, żeby Google Cię informowało, jeśli wartość konwersji będzie mniejsza niż 10. Gdy dostaniesz takie powiadomienie, możesz wejść na konto i sprawdzić, co może być powodem takiej sytuacji.

Wprowadzanie reguły na koncie Google Ads

Często spotykanym błędem prowadzenia kampanii Google Ads w okresie świątecznym jest brak jej optymalizacji. Użytkownicy nie weryfikują haseł, na jakie wyświetla się reklama, nie analizują stawek CPC, które mogą być zbyt niskie, a przez to tracą pozycje. Dodatkowo nie weryfikują, które z poszczególnych produktów wydają najwięcej budżetu dziennego, a które z nich rzeczywiście przynoszą efekty w postaci sprzedaży. Należy również pamiętać o dostosowaniu stawek CPC do urządzeń, lokalizacji oraz harmonogramu wyświetlania reklam.

Sandra Słowik, Specjalistka Google Ads


Jak przygotować świąteczną kampanię Google Ads dla sklepu internetowego? Podsumowanie

Kampania Google Ads to świetne wsparcie dla okresu sprzedażowego w okresie świąt. Pamiętaj jednak o tym, by dobrać optymalne słowa kluczowe dla swojej reklamy - nie wybieraj tych zbyt ogólnych, bo możesz przepalić swój budżet. Decyduj się na te bardziej precyzyjne. Staraj się również wyróżnić swoją świąteczną reklamę na tle innych. Możesz to zrobić na przykład poprzez rozszerzenia reklam i przygotowanie atrakcyjnych banerów. Nie zapominaj również o rozsądnym zarządzaniu budżetem i kontrolowaniu wyników swojej kampanii.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
5
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak przygotować świąteczną kampanię Google Ads dla sklepu internetowego?

Średnia ocen użytkowników4.87 na podstawie 115 głosów

UDOSTĘPNIJ