Wszystko, co musisz wiedzieć o remarketingu w sieci wyszukiwania

wszystko co musisz wiedziec o remarketingu internetowym
Spis treści

• Co to są listy remarketingowe dla reklam w Google?

• Jak działają listy remarketingowe dla reklam w wyszukiwarce?

• Czym się różni remarketing w sieci wyszukiwania od tradycyjnego remarketingu?

• Dlaczego warto wdrożyć listy remarketingowe do swojej strategii?

• Jak skutecznie wdrożyć remarketing w sieci wyszukiwania?

• Podsumowanie

Remarketing w sieci wyszukiwania to jeden z efektywniejszych sposobów dotarcia do użytkowników, którzy wykazują większe prawdopodobieństwo zdecydowania się na konwersję. Na czym polega to rozwiązanie? Jak je wykorzystać, by przyniosło realny wzrost konwersji? Odpowiedź na te pytania możesz znaleźć w naszym artykule!

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to są listy remarketingowe dla reklam w Google?

Listy remarketingowe w wyszukiwarce Google, znane również pod skrótem RLSA (Remarketing List for Search Ads) to funkcja reklam remarketingowych Google Ads. Ich wykorzystanie pozwala reklamodawcom dotrzeć do odbiorców, którzy wcześniej odwiedzili wybraną stronę internetową. Takie reklamy są wyświetlane użytkownikom w sieci wyszukiwania na podstawie powiązanych słów kluczowych i odwiedzanych przez nich witryn sieci reklamowej Google.

Przeanalizujmy to na wybranym przykładzie.

Załóżmy, że użytkownik zastanawia się nad zakupem zegarka sportowego i wpisuje odpowiednią frazę w wyszukiwarce Google. Wśród wielu reklam w sieci wyszukiwania klika w odnośnik do Twojej witryny, spędza na niej nieco czasu przyglądając się ofercie, ale ostatecznie nie dokonuje konwersji. To informacja, którą możesz wykorzystać przy tworzeniu listy remarketingowej Google. Możesz dotrzeć ponownie do tych użytkowników i przekonać do zrealizowania zakupu. Reklamy tworzone w ramach list remarketingowych Google Ads będą wyświetlać się użytkownikom, które będą ponownie wpisywać w wyszukiwarce wybrane słowa kluczowe i szukać informacji o danym produkcie.


Jak działają listy remarketingowe dla reklam w wyszukiwarce?

Problem porzuconych koszyków jest bardzo popularny w branży e-commerce, dlatego istnieją różne sposoby radzenia sobie z nim. Konieczna jest jednak szeroka wiedza specjalistyczna, by skutecznie dobrać formę reklamy do celu biznesowego. Na przykład listy remarketingowe pomogą Ci zoptymalizować stawki kampanii, poszerzyć/zawęzić liczbę słów kluczowych dla reklamy, a także dowolnie przeformułowywać formę reklamy. Dzięki temu masz większą szansę na zwiększenie konwersji, a także podniesienie poziomu ROI.

Listy remarketingowe dla reklam w wyszukiwarce mogą być realizowane na dwa sposoby:

  • Optymalizacja stawki reklamy na słowo kluczowe, które wykorzystywałeś/aś wcześniej. Możesz w tym celu podnieść na przykład o 50% stawkę na wybraną frazę, aby ponownie dotrzeć do osób, które już wcześniej oglądały produkt na Twojej stronie internetowej. Dzięki temu, gdy użytkownik ponownie wpisze podobne sformułowanie w wyszukiwarce Google, prawdopodobnie trafi właśnie na Twoją stronę.
  • Licytowanie nowych słów kluczowych. To świetne rozwiązanie, by reklamować stronę na ogólne, wysoce konkurencyjne słowa kluczowe. Sama fraza “zegarek sportowy” jest bardzo popularna (średnia liczba wyszukiwań w miesiącu to 9,9 tysiąca), więc reklamowanie się na nią mogłoby być nieopłacalne. Jednak możesz stworzyć listę remarketingową na tę frazą i skierować reklamę na osoby, które dokonali kiedyś konwersji w Twoim sklepie i niedawno ponownie odwiedzili Twoją witrynę.


Czym się różni remarketing w sieci wyszukiwania od tradycyjnego remarketingu?

Listy remarketingowe Google Ads często są mylone przez użytkowników z tradycyjnym remarketingiem. Nazwa rzeczywiście może być myląca, ale forma reklamy wygląda tutaj nieco inaczej.

To, co łączy remarketing w sieci wyszukiwania i remarketing w sieci reklamowej, to fakt wykorzystywania plików cookies do śledzenia zachowań użytkowników w sieci i dodawania ich do wewnętrznych list reklamodawców. Różnice pojawiają się dopiero na etapie wykorzystania informacji przy tworzeniu i kierowaniu reklam na użytkowników.

Tradycyjny remarketing Google Ads kieruje reklamy do użytkowników, którzy po prostu przeglądają sieć reklamową Google, natomiast listy remarketingowe Google Ads kierują reklamy do osób, które aktywnie poszukują informacji o produkcie i wykorzystują konkretne słowa kluczowe.


Dlaczego warto wdrożyć listy remarketingowe do swojej strategii?

Użytkownicy coraz częściej blokują reklamy za pomocą wbudowanego oprogramowania. Każdy kto działa w sieci chce docierać do większej liczby odbiorców, zwiększać konwersję, więc intensywnie wykorzystuje różne formy reklamy. Efekt? Reklamy są na każdym kroku, a użytkownicy sieci są nimi coraz bardziej poirytowani. Według danych podawanych przez Statistica ponad 30% (źródło: https://www.statista.com/statistics/804008/ad-blocking-reach-usage-us/) użytkowników w Stanach Zjednoczonych korzysta z blokowania reklam online. Co ciekawe, Statistica podaje również dane dotyczące blokowania reklam mobilnych w Polsce w 2019 roku - do takiego nawyku przyznało się aż 24% (źródło: https://www.statista.com/statistics/1083741/poland-mobile-ad-blocking/) respondentów. Problemem jest również tzw. ślepota na banery. Reklamy są tak powszechne, że ludzie po prostu ich nie zauważają. Konieczne jest znalezienie innych sposobów na dotarcie do klienta.

Remarketing w sieci wyszukiwania to przystępny rodzaj reklamy, który jest dostosowany do aktualnych działań użytkowników w sieci. Jest wyższe prawdopodobieństwo, że ludzie klikną w spersonalizowaną reklamę niż w natrętne banery, które nie są powiązane z ich aktualnymi czynnościami. Co więcej, listy remarketingowe dla reklam w wyszukiwarce pozwalają Ci lepiej dostosować reklamę do podatnych na konwersję użytkowników. Jeżeli odpowiednio zadbasz o stworzenie kampanii możesz spodziewać się efektywniejszego wykorzystania środków przeznaczonych na reklamę, wyższym poziomem sprzedaży, a także lepszym ROI.

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?


Jak skutecznie wdrożyć remarketing w sieci wyszukiwania?

Żadna kampania reklamowa nie może być realizowana na podstawie domysłów - musisz mieć plan i konsekwentnie dążyć do osiągnięcia wyznaczonych sobie celów. Jak mogą Ci w tym pomóc listy remarketingowe dla reklam w wyszukiwarce? Przedstawiamy kilka skutecznych pomysłów na strategię ich wykorzystania.

O prowadzeniu kampanii reklamowych w Google Ads możesz dowiedzieć się więcej również z naszych wcześniejszych artykułów:


Skup się na małych wydatkach na reklamę w Google Ads

Prowadzenie kampanii w Google Ads może być kosztownym rozwiązaniem, ale są sposoby, które pozwolą nawet małym firmom skutecznie działać na tym polu. W przypadku list remarketingowych Google Ads możesz ustawić, że reklamy będą wyświetlane tylko tym użytkownikom, którzy wcześniej odwiedzili już Twoją stronę internetową. Dzięki temu możesz efektywniej wykorzystać swój ograniczony budżet, ponieważ klienci do których dotrzesz z reklamą, będą bardziej podatni na to, by kliknąć w odnośnik - będą już znać Twoją ofertę i markę, a także wcześniej wykazali zainteresowanie Twoim produktem.

Powinieneś/nnaś jednak pamiętać, że przy tej strategii musisz posiadać nie mniej niż tysiąc członków listy remarketingowej w Google Ads. Oznacza to, że w Twojej witrynie powinien występować ruch na poziomie liczącym co najmniej 1000 unikalnych użytkowników w określonym czasie. Tacy użytkownicy mogą jednak pochodzić z dowolnie wybranego źródła, nie jest konieczne by były to osoby pozyskane przez reklamy PPC. Aby sprawdzić, czy masz wystarczająco duży ruch na stronie, wejdź na swoje konto Google Analytics i sprawdź, ile dni trwa osiągnięcie takiej liczby odwiedzających (pamiętaj, by sprawdzać liczbę unikalnych użytkowników, a nie liczbę sesji). Następnym krokiem będzie ustawienie w liście remarketingowej okres członkostwa odpowiadający danym z Google Analytics.


Wykorzystuj ogólne frazy dla listy remarketingowej

Decydując się na listy remarketingowe możesz spokojnie wykorzystać ogólne frazy kluczowe, zdecydowanie zmniejszając przy tym ryzyko zmarnowania pieniędzy na skuteczną kampanię. Tradycyjna reklama w wynikach wyszukiwania może generować bardzo wysokie koszta, jeżeli będziesz wykorzystywać ogólne frazy ze względu na ich wysoką konkurencyjność i dużą grupę odbiorców. Natomiast jeśli wykorzystujesz ogólne słowa kluczowe przy liście remarketingowej znacząco ograniczasz grupę docelową, ponieważ kierujesz reklamę na osoby, które już wcześniej odwiedziły Twoją stronę internetową. Pozwala Ci to nie tylko na zmniejszenie ryzyka, ale również na skuteczne rozszerzenie kampanii i zweryfikowania, czy ogólne frazy mają szansę przynieść Ci konwersję. Aby taka kampania była skuteczniejsza, możesz utworzyć całkowicie oddzielną kampanię na frazy ogólne i przetestować je w osobnych grupach docelowych, aby móc kontrolować wydatki na reklamę.


Prowadź dodatkową sprzedaż dzięki liście remarketingowej

Niejednokrotnie się zdarza, że osoby działające w e-commerce rezygnują z promowania określonych produktów na przykład ze względu na wyjątkowo niską marżę, z natury niską konwersję lub wysoką stopę zwrotu. Dla przykładu osoby, które zajmują się sprzedażą telefonów komórkowych, raczej nie zajmują się reklamowaniem w Google Ads case’ów na telefon. Byłby to dla nich dodatkowy wydatek, który przy wysokiej konkurencyjności mógłby dużo kosztować i nie przynosić zadowalających efektów. Gdy decydujesz się na remarketing w sieci wyszukiwania możesz zdecydować się na reklamowanie właśnie tego typu produktów, ponieważ kierujesz reklamę na sprecyzowaną grupę odbiorców - wstępnie zainteresowanych ofertą i znających Twoją markę. Dzięki temu reklamy będą miały wyższe prawdopodobieństwo przyniesienia konwersji, będą również mniej kosztowne.


Dostosuj treść reklamy do użytkowników listy remarketingowej

Niekwestionowaną zaletą list remarketingowych dla reklam w wyszukiwarce jest to, że masz możliwość dostosowania treści reklamy do rodzaju użytkownika. Możesz stworzyć odmienny tekst reklamowy dla osoby, która tylko odwiedziła Twoją witrynę i dla osoby, która już dokonała zakupu. Na przykład dla użytkowników, którzy wcześniej skorzystali z Twojej oferty możesz zaoferować atrakcyjny rabat na kolejne zakupy. Możesz tam także umieścić informację o podziękowaniu za dokonanie zakupu i zaproponować skorzystanie z darmowego fragmentu ebooka, darmowej wyceny wybranej usługi itp. - w ten sposób budujesz pozytywne doświadczenia użytkowników.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?


Wyklucz z listy remarketingowej użytkowników po konwersji

Dla niektórych kampanii reklamowych efektywniejsze będzie wykluczenie z listy remarketingowej Google Ads osób, które już dokonały konwersji w Twojej witrynie. Dotyczy to przede wszystkim ofert, z których korzysta się jednorazowo (na przykład subskrypcje wybranej usługi, pobranie oprogramowania) lub ofert, z których użytkownicy rzadko korzystają wielokrotnie w krótkim okresie (na przykład wycena odszkodowania OC). W takim przypadku wykluczenie użytkowników po konwersji z listy remarketingowe pomoże Ci zwiększyć skuteczność reklamy.

Dowiedz się więcej o dobieraniu grupy odbiorców:


Wykorzystuj RLSA w strategiach automatycznego ustalania stawek

Tworząc reklamy z listą remarketingową możesz zdecydować się na połączenie ich ze strategią automatycznego określania stawek opartych na kowersjach. To świetne rozwiązanie, ponieważ już w 2014 roku Google Ads ogłosił, że wówczas skuteczność konwersji list odbiorców będzie uwzględniona podczas obliczania stawek. W związku z tym, jeżeli dostarczasz Google Ads dodatkowe informacje do ustalania stawek sprawiasz, że Twoja kampania może być jeszcze bardziej strategiczna, co z kolei może się przełożyć na zwiększenie liczby konwersji.

Dowiedz się więcej w temacie automatycznych rozwiązań Google Ads:


Wszystko, co musisz wiedzieć o remarketingu w sieci wyszukiwania. Podsumowanie

Remarketing w sieci wyszukiwania pozwala na to, by skutecznie dotrzeć do klientów, którzy znają Twoją ofertę i są nią nadal zainteresowani. To rodzaj klienta, który jest bardzo wysoko podatny na konwersję i warto to wykorzystać. Przygotuj swoją listę remarketingową, wdroż nasze porady i obserwuj efekty sprzedaży - być może to idealne rozwiązanie dla Ciebie.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Wszystko, co musisz wiedzieć o remarketingu w sieci wyszukiwania

Średnia ocen użytkowników4.96 na podstawie 115 głosów

UDOSTĘPNIJ