Jak zrobić audyt techniczny SEO? Poradnik dla początkujących

jak zrobic aduyt techniczny
Spis treści

• Co to jest techniczne SEO?

• Jakie elementy obejmuje techniczne SEO?

• Jak samodzielnie wykonać audyt techniczny SEO?

• Narzędzia SEO do wykonania audytu technicznego

• Podsumowanie

Przygotowujesz się do pozycjonowania swojej strony internetowej? Twoim pierwszym krokiem w tym procesie powinno być zrealizowanie audytu, który uświadomi Ci, jakim elementom optymalizacji technicznej powinieneś/powinnaś nadać najwyższy priorytet. Przygotowaliśmy dla Ciebie prosty poradnik, który pomoże Ci samodzielnie zrealizować podstawowy audyt techniczny SEO.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest techniczne SEO?

Na efekty pozycjonowania stron internetowych wpływa bardzo wiele czynników, im lepiej zoptymalizujesz swoją witrynę pod tym kątem, tym lepsze efekty możesz osiągnąć. Jednym z elementów dobrych praktyk SEO jest optymalizacja techniczna. Pod tą nazwą kryją się wszystkie działania optymalizacji technicznej w obrębie strony internetowej, które mają na celu sprawić, by Google lepiej rozumiało zawartość Twojej witryny i jej poszczególnych stron, a także ma sprawić, by użytkownikom jak najprzyjemniej się z niej korzystało.

Wśród najpopularniejszych elementów technicznego SEO wymienia się na przykład przygotowanie pliku robots.txt i dodanie go na stronie, wdrożenie mapy strony, optymalizacja szybkości ładowania się witryny, a także dostosowanie strony do urządzeń mobilnych. Jednak optymalizacja techniczna SEO obejmuje znacznie więcej elementów, omawiamy je bliżej w następnym podpunkcie.


Jakie elementy obejmuje techniczne SEO?

Techniczne SEO to wiele elementów, a każde z nich ma istotny wpływ na widoczność Twojej strony w sieci. Samodzielne zadbanie o każdy z tych czynników, a także dbanie o jakość treści na stronie, nierzadko wymaga dużo czasu i zaangażowania, dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na współpracę z profesjonalnymi agencjami SEO zamiast realizować strategię pozycjonowania samodzielnie.

Do technicznego SEO zalicza się:

 • przygotowanie i wdrożenie mapy strony,
 • utworzenie i dodanie na stronie pliku robots.txt,
 • wdrożenie i optymalizacja meta title i meta descriptions na każdej stronie,
 • wdrożenie certyfikatu SSL,
 • optymalizacja adresów URL,
 • zapobieganie duplikacji treści,
 • zaplanowanie i zrealizowanie intuicyjnej struktury linków wewnętrznych,
 • wdrożenie danych strukturalnych,
 • prawidłowe wdrożenie przekierowań,
 • prawidłowe wdrożenie linków kanonicznych,
 • optymalizacja szybkości ładowania się strony,
 • dostosowanie strony do urządzeń mobilnych.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak się wykonuje techniczne SEO? Sprawdź nasz artykuł:

Szukasz skutecznej reklamy dla swojej strony internetowej?


Jak samodzielnie wykonać audyt techniczny SEO?

Chcesz samodzielnie wykonać audyt techniczny SEO na swojej stronie, ale nie wiesz jak go zrealizować? Przygotowaliśmy krótki poradnik dla osób początkujących, dzięki któremu będziesz mógł/mogła zweryfikować sześć podstawowych elementów technicznego SEO.


Jak sprawdzić, czy Twoja witryna jest dostosowana do urządzeń mobilnych?

Aby Twoja była dobrze widoczna w sieci, musi być zgodna z Mobile First Index, odpowiada on za faworyzowanie w rankingu Google stron, które są dostosowane do urządzeń mobilnych. Tak skonstruowany algorytm wynika z tego, że już ponad 50% ruchu w Internecie pochodzi z urządzeń mobilnych (źródło: https://www.webfx.com/web-design/learn/how-to-design-build-mobile-friendly-website/).

Aby zweryfikować, czy Twoja strona internetowa spełnia ten element optymalizacji technicznej, możesz skorzystać z Mobile-Friendly Test. Wprowadź tam adres URL swojej witryny lub kod HTML strony, a następnie kliknij „Test”, aby uzyskać wyniki. Gdy strona nie będzie poprawnie zoptymalizowana dostaniesz tam informację, dlaczego nie jest przyjazna dla urządzeń mobilnych i jak możesz to naprawić.

Pozytywny wynik testu na mobilne dostosowanie witryny.

Niektóre informacje dotyczące dostosowania mobilnego witryny uzyskasz również w raporcie Obsługa na urządzeniach mobilnych w Google Search Console.

Widok raportu Obsługa na urządzeniach mobilnych w Google Search Console.


Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie elementy dotyczą dostosowania strony do urządzeń mobilnych? Sprawdź nasz artykuł:


Jak sprawdzić, czy Twoja strona ma uszkodzone linki?

Uszkodzone linki mają bardzo duży wpływ na efekty pozycjonowania strony internetowej, dlatego konieczne jest, by sprawdzić, czy ten problem dotyczy Twojej witryny. Pod nazwą uszkodzone linki kryją się tzw. strony z błędem 404. Jak sprawdzić, czy występują na Twojej stronie? Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów.

Wykorzystanie specjalnych wtyczek - możesz sprawdzić obecność uszkodzonych linków za pomocą wtyczki przeglądarki (na przykład SEO Minion) lub wtyczki WordPress (takiej jak np. Broken Link Checker)

Twoja strona potrzebuje optymalizacji technicznej?

SEO Crawler - możesz wykorzystać także specjalne oprogramowanie, jak Screaming Frog, które za darmo zweryfikuje, czy występuje w Twojej witrynie problem z błędnymi linkami. W panelu Screaming Frog znajduje się zakładka “Inlinks”, która odpowiada za informację o linkach do stron z błędem 404.

Google Analytics - aby zweryfikować obecność uszkodzonych linków z Google Analytics, przejdź do karty Zachowanie. Znajdziesz tam hasło Zawartość witryny, kliknij w nie, a następnie przejdź do Wszystkie strony. W panelu będą wyświetlać się dane w postaci adresów, dlatego zmień to na format “Tytuł strony”. Następnie ustaw filtry wyszukiwania tak, aby wyświetlały Ci się dane o podstronach z „404” w tytule.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej w temacie uszkodzonych linków, sprawdź nasz artykuł:


Jak sprawdzić, czy Twoja strona ma wdrożony certyfikat SSL?

Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) to określenie na protokół sieciowy, który służy do zabezpieczania przesyłu danych pomiędzy przeglądarką a witryną odwiedzaną przez użytkownika. Jego użycie jest tak ważne, ponieważ większość stron internetowych zbiera wrażliwe dane od użytkowników (nie tylko dane logowania, ale również adres zamieszkania, numer karty płatniczej itp.). Wdrożenie certyfikatu SSL zapewnia, że dane podawane w witrynie są bezpieczne i nie zostaną przechwycone przez osoby niepożądane. W 2014 roku Google potwierdziło również, że jest to istotny czynnik rankingowy.

Jak sprawdzić, czy Twoja witryna ma wdrożony certyfikat SSL? Przedstawiamy bardzo prosty, sprawdzony sposób. Przejdź do swojej witryny i spójrz na pasek adresu w przeglądarce. Powinieneś/powinnaś zobaczyć tam „https://” lub „http://” przed nazwą swojej domeny. Jeśli widzisz tam zapis „http://” zamiast „https://”, oznacza to, że Twoja witryna nie korzysta z certyfikatu SSL.

Przykład wyświetlania się strony z wdrożonym certyfikatem SSL.

Więcej w temacie HTTPS i SSL możesz dowiedzieć się z poniższych wpisów:


Jak sprawdzić, czy Twoja strona ma problem z duplikacją treści?

Kolejny ważny element optymalizacji technicznej witryny to wyeliminowanie duplikatów i kanibalizacji treści. W przypadku witryn, które są szeroko wyposażone w treści, może to być problematyczna kwestia, aby ręcznie wykonać audyt strony. W tym celu można wykorzystać poniższe rozwiązania.

Raport ze Screaming Frog - to oprogramowanie pozwoli Ci na weryfikację duplikatów treści, meta tagów, a także adresów URL. W narzędziu możesz dowolnie filtrować swoje wyniki. Kliknij w „Duplikuj”, a otrzymasz listę stron odpowiadających Twojemu zapytaniu.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojego sklepu internetowego?

Analiza w Ahrefs - w tym narzędziu występuje funkcja Site Explorer, która może Ci wyświetlić strony, które były widoczne na to samo słowo kluczowe. W raporcie będą również pokazane ich pozycje w wynikach wyszukiwania Google.

Wykorzystanie komendy “site:” - jeżeli przejdziesz do wyszukiwarki Google i w polu wyszukiwania wpiszesz “keyword site:example.pl”, możesz sprawdzić, jakie strony w Twojej witrynie są powiązane z tym samym słowem kluczowym.

Poszerz swoją wiedzę w tym zakresie, czytając nasze artykuły:

Dlaczego duplikacja treści szkodzi stronie? Poznaj przyczyny i rozwiązania.
Co to jest kanibalizacja słów kluczowych i jak sobie z nią poradzić?


Jak sprawdzić szybkość ładowania się strony?

Optymalizacja techniczna strona ma na celu nie tylko dopasowanie witryny do wymagań Google, ale również sprawienie, by Twoja strona była jak najlepiej dopasowana do oczekiwań użytkowników. Współcześnie, użytkownicy bardzo sobie cenią szybkość działania w sieci, dlatego jeżeli Twoja witryna będzie się długo ładować, oni zrezygnują z wizyty na rzecz konkurencji. Google rejestruje takie decyzje użytkowników i faworyzuje te strony, na których użytkownicy spędzają więcej czasu.

Aby sprawdzić, czy Twoja witryna jest zoptymalizowana pod kątem szybkości ładowania, skorzystaj z PageSpeed ​​Insights, bezpłatnego narzędzia Google. Wprowadź tam swój adres URL,a następnie kliknij „Analizuj”. Wyniki, które Ci się pojawiają, będą dotyczyć szybkości ładowania się wersji stacjonarnej i mobilnej witryny.

Przykładowy raport z narzędzia Page Speed.


Jak sprawdzić, czy na stronie jest poprawnie wdrożony plik robots.txt?

Najlepszym sposobem na to, by zweryfikować poprawność wdrożenia pliku robots.txt, jest wykorzystanie Google Search Console. Wystarczy, że przejdziesz w panelu narzędzia do dedykowanej zakładki.

Widok panelu Google Search Console z raportem dotyczącym pliku robots.txt. Źródło: https://www.webfx.com/

Co więcej, Google Search Console zapewnia możliwość pobierania, testowania i dowolnego modyfikowania pliku robots.txt swojej witryny. Jeżeli zauważysz w raporcie, że plik plik robots.txt nie jest zgodny z zaleceniami Google , musisz go zaktualizować. Warto wówczas skontaktować się ze specjalistami SEO, jeżeli nie masz doświadczenia w tej dziedzinie.


Narzędzia SEO do wykonania audytu technicznego

Ważną informacją jest to, że dane, które są Ci potrzebne do zrealizowania audytu technicznego SEO, możesz pozyskać, dzięki specjalistycznym narzędziom. Część z nich jest darmowa, dzięki czemu nie musisz się obawiać poniesienia dużych kosztów.

Aby wykonać tego typu audyt techniczny musisz wykorzystać SEO crawlers, czyli narzędzia, które mają za cel wędrowanie po witrynie i zbieranie najistotniejszych informacji, które są istotne pod kątem pozycjonowania strony. Możesz spotkać się z dwoma typami crawlerów SEO: komputerowymi i w chmurze. Pierwsze z nich wymagają instalacji na komputerze, a ich wykorzystanie pozwala na szybkie indeksowanie witryny z podglądem w czasie rzeczywistym, ale z drugiej strony zajmują one dużą część pamięci komputera. Z kolei crawlers w chmurze wykorzystują przetwarzanie danych w sieci, przez co pozwalają na większą skalowalność i elastyczność. Ich wadą jest natomiast wysoka cena w porównaniu do crawlerów komputerowych.

Podkręć sprzedaż w sklepie internetowym!

Polecane narzędzia SEO do wykonania audytu technicznego:

 • Ahrefs (SEO crawler w chmurze)
 • Botify (SEO crawler w chmurze)
 • DeepCrawl (SEO crawler w chmurze)
 • Google Search Console (SEO crawler w chmurze)
 • Moz (SEO crawler w chmurze)
 • OnCrawl (SEO crawler w chmurze)
 • Screaming Frog (komputerowy SEO crawler)
 • SEMrush (SEO crawler w chmurze)
 • Sitebulb (komputerowy SEO crawler)
 • WooRank (SEO crawler w chmurze)

Chcesz dowiedzieć się więcej o narzędziach przydatnych przy audycie technicznym? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się,w czym mogą Ci pomóc, a także, który z nich wybrać:


Jak zrobić audyt techniczny SEO? Poradnik dla początkujących. Podsumowanie

Jeśli przeszedłeś/przeszłaś przez wszyskie z wymienionych w tym artykule etapów to właśnie zrealizowałeś/aś swój podstawowy techniczny audyt SEO - gratulacje! Ta wiedza pozwoli Ci skupić się na tych aspektach witryny, które najbardziej potrzebują optymalizacji technicznej, dzięki czemu osiągniesz lepsze efekty.

 

Zobacz historie sukcesu naszych klientów:

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak zrobić audyt techniczny SEO? Poradnik dla początkujących

Średnia ocen użytkowników4.92 na podstawie 130 głosów

UDOSTĘPNIJ