Jak wybrać nazwę domeny dla strony internetowej?

Jak wybrac nazwe domeny dla strony internetowej
Spis treści

• Co to jest domena?

• Czy nazwa domeny ma wpływ na pozycjonowanie?

• Nazwa (adres) domeny w pozycjonowaniu - praktyczne wskazówki, jak wybrać nazwę domeny

• Podsumowanie

Zakładasz nową stronę internetową lub sklep? Jedną z najważniejszych decyzji, którą musisz podjąć, jest wybór nazwy domeny. Właściwy adres domeny może pomóc Ci osiągnąć satysfakcjonujące efekty w pozycjonowaniu strony Twojej firmy. Czy nazwa domeny wpływa na wyniki SEO i jak wybrać adres domeny przyjazny dla pozycjonowania? Poznaj nasze wskazówki!

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Co to jest domena?

Czym jest domena? To przyjazny dla użytkownika adres, pod którym można znaleźć konkretną stronę internetową, sklep lub pocztę. Złożona jest z trzech elementów:

 • domeny najwyższego poziomu (sufiksu) - jest to zakończenie adresu w postaci pl, com, org i innych,
 • nazwy domeny (adresu IP),
 • subdomeny (opcjonalnie).

Połączenie domeny najwyższego poziomu oraz nazwy domeny stanowi domenę główną. Te dwa elementy wystarczą, by odnaleźć w internecie właściwy adres. Pamiętaj, że protokół http lub https nie stanowi części domeny.

Elementy domeny, źródło: https://moz.com/learn/seo/domain

[section id="35109"]

 

Czy nazwa domeny ma wpływ na pozycjonowanie?

Zastanawiasz się, jaka nazwa domeny będzie odpowiednia w kontekście planowanych działań SEO? W praktyce pozycjonować można każdą domenę. W przeszłości właściciele niektórych stron internetowych umieszczali w adresie domeny słowa kluczowe, by ułatwić sobie działania SEO. Obecnie strategia ta nie działa i obecność fraz kluczowych w nazwie domeny nie ma znaczenia dla pozycjonowania. Przyznał to sam John Mueller Google w jednym z filmów “Ask Google” (źródło: https://www.youtube.com/watch?v=nSAVmUvMU_0).

Co więcej, przesycenie adresu URL słowami kluczowymi może przyczynić się do tego, że Google uzna Twoją stronę za spam. W praktyce sprawdzonym rozwiązaniem jest wybór brandowej nazwy domeny, która będzie Ci służyła długoterminowo (np. widoczni.com) zamiast adresu ze słowami kluczowymi (np. agencja-seo-poznan). Umieszczanie w domenie nazwy marki może ułatwić Ci budowanie wizerunku w sieci, ponieważ konkretna marka jest łatwiejsza do zapamiętania. W przypadku adresu widoczni.com wiesz, że autor ma na myśli agencję widoczni. Jeśli wybierzesz adres agencja-seo-poznan.pl użytkownik nie jest w stanie samodzielnie rozszyfrować, o jakiej firmie mowa. Jeśli zmienisz rodzaj działalności, będziesz zmuszony do przeniesienia domeny, co wymaga dużo czasu i pracy.

Unikaj adresu domeny, który może być mylący dla użytkownika. Domena pizza-portal.pl wcale nie sprzedaje pizzy na wynos, co może sprawić, że użytkownik szybko opuści witrynę. Jeśli takie sytuacje będą się często powtarzać i zwiększać współczynnik odrzuceń, Twoja witryna może odnotować spadek w wynikach wyszukiwania.

Pamiętaj: wybierając adres domeny pod kątem pozycjonowania, nie musisz stosować w nazwie domeny słów kluczowych.

Nazwa (adres) domeny w pozycjonowaniu - praktyczne wskazówki, jak wybrać nazwę domeny

Chociaż nazwa domeny nie ma wpływu na efekty pozycjonowania, to jednak warto o nią zadbać w taki sposób, by była chwytliwa i łatwa do zapamiętania, a także by pomagała promować naszą witrynę w internecie. Jak wybrać domenę dla strony internetowej lub sklepu? Skorzystaj z naszych wskazówek!

 1. Zadbaj, by adres domeny był krótki, chwytliwy i łatwy do zapamiętania
 2. Zainwestuj w sprawdzoną domenę najwyższego poziomu (TLD) - najlepiej postaw na domenę krajową.
 3. Unikaj adresu domeny o dokładnym dopasowaniu, tylko ze słowami kluczowymi
 4. Umieść w adresie domeny nazwę swojej marki
 5. Nie zamieszczaj znaków towarów w nazwach domen (np. wordpress)
 6. Nie używaj łączników w nazwie domeny
 7. Wybieraj sprawdzone domeny najwyższego poziomu (TLD)
 8. Nie martw się wiekiem domeny - nie ma on zbyt dużego wpływu na wyniki SEO, sprawdź za to historię domeny, zadbaj o UX oraz użyteczność
 9. witryny
 10. Stosuj podfoldery zamiast subdomen (widoczni.com/blog zamiast blog.widoczni.com).

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce

 

Czy długość nazwy domeny ma znaczenie?

Krótsza nazwa domeny to lepsza nazwa domeny! Dlaczego? Ponieważ łatwiej ją: zapisać, wymówić, udostępnić. Co więcej, jeśli Twoja domena jest krótka, użytkownicy i algorytmy Google nie będą mieli potrzeby dodatkowego jej skrócenia w mediach społecznościowych i w wynikach wyszukiwania. Nazwa domeny zawsze będzie widoczna w całości, niezależnie od miejsca, w którym się znajdzie.
Unikaj w adresach domen cyfr i niezrozumiałych znaków. Zadbaj, by nazwa domeny miała nie więcej niż 15 znaków. Ponieważ użyteczność i doświadczenia użytkowników mają coraz większy wpływ na efekty sprzedażowe witryn internetowych, adres domeny również powinien być przyjazny dla potencjalnego klienta.

 

Jaką wybrać nazwę dla domeny?

Zadbaj, by adres domeny był chwytliwy i łatwy do zapamiętania - wówczas użytkownicy chętniej będą o nim mówić, a Tobie będzie łatwiej promować swoje usługi w internecie zarówno w bezpłatnych, jak i płatnych wynikach wyszukiwania i w mediach społecznościowych. Ponieważ użyteczność i doświadczenia użytkowników mają coraz większy wpływ na efekty sprzedażowe witryn internetowych, adres domeny również powinien być przyjazny dla potencjalnego klienta.

 

Lepiej wybrać com czy pl?

Sufix domeny wpływa na poziom zaufania, jakim użytkownik może darzyć Twoją domenę. Dlatego też warto zainwestować w domenę najwyższego poziomu przypisaną do danego kraju. W Polsce sufixem TLD jest adres zakończony przez .pl. Według Search Engine Journal takie domeny mogą wpływać na współczynnik konwersji w danym kraju. Jakie zalecenia w tym zakresie proponujemy swoim klientom?

 

To prawda, łatwiej promuje się domeny krajowe, a użytkownicy chętniej w nie klikają.

Ciekawy przypadek obserwujemy w Niemczech, gdzie w wyszukiwarce Google przeważają domeny z końcówką .de. Adresy ogólne typu .com czy .eu, które w Polsce są często spotykane, w Niemczech są rzadkością. Wynika to z tego, że użytkownicy niemieccy wybierają wersję z .de, nawet jeśli strona z domeną ogólną jest wyżej. Google, chcąc prezentować jak najlepszy produkt, dostosowało się do tego. To z kolei spowodowało, że domeny ogólne znacznie trudniej w Niemczech wypromować.

Osobną kwestią jest promowanie domeny krajowej jednego kraju w innym (np. polska strona z domeną .fr w Google Polska). O ile jest to technicznie możliwe, to wymaga dodatkowej pracy programistów, czas uzyskania efektów jest dłuższy, a strona będzie bardziej podatna na wahania związane z aktualizacjami Google. Jednakże są też wyjątki, np. domena włoska .it jest przez Google uznana jakp globalna z powodu tego, że pokrywa się z angielskim słowem "it" oraz branżą IT.

Jeśli nie masz możliwości konsultacji adresu ze specjalistą SEO, to radzę, dla bezpieczeństwa, kupić domenę z końcówką krajową (.pl, com.pl, net.pl, org.pl, itd.).

Michał Borzyszkowski, Ekspert ds. pozycjonowania w widoczni

 

Unikaj adresu domeny o dokładnym dopasowaniu, tylko ze słowami kluczowymi

Jeszcze kilka lat temu właściciele stron internetowych często wybierali adres domeny ze słowem kluczowym, ponieważ wpływało to pozytywnie na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Obecnie adres domeny nie jest czynnikiem rankingowym, dlatego unikaj używania w adresie domeny słów kluczowych ścisłego dopasowania sugerujących, czym się zajmujesz i jaki rodzaj działalności prowadzisz. Nie przyniesie to lepszych efektów SEO, a może negatywnie wpłynąć na rozpoznawalność Twojej firmy na rynku. Adres witryny agencja-seo-poznan.pl z pewnością nie będzie łatwy do zapamiętania dla użytkownika i sprawi, że trudno będzie Ci się wyróżnić.

Możesz wykorzystać słowa kluczowe, ale bardziej ogólne i szerokie. Dobry przykład adresu domeny to searchenginejournal.com - od razu sugeruje, że witryna zawiera wiadomości dot. wyszukiwarki. Dzięki temu użytkownik, który widzi adres w wynikach wyszukiwania, od razu będzie wiedział, że masz to, czego szuka - a ta sugestia może zachęcić go do odwiedzenia Twojej strony.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie

 

Umieść w adresie domeny nazwę swojej marki

Chcesz zbudować rozpoznawalność swojej firmy dzięki nazwie domeny? Zamiast stosować słowa kluczowe, umieść w niej nazwę swojej marki. W ten sposób ułatwisz innym witrynom linkowanie do swojej strony, a także sprawisz, że Twój adres domeny będzie chwytliwy i łatwy do zapamiętania. Spójrz na domeny google.com czy amazon.com - żadna z nich nie zawiera w sobie słów kluczowych. Tak naprawdę wcale tego nie potrzebują ze względu na dużą popularność i rozpoznawalność. Podobnie jest z adresem domeny widoczni.com - chociaż nie ma w nazwie domeny słów kluczowych, to jednak adres ten ułatwia linkowanie i jest łatwy do zapamiętania, a poniekąd także sugeruje obszar i rodzaj działalności.

Nie stosuj znaków towarowych w nazwach domen

Oferujesz tworzenie stron i sklepów internetowych na platformie WordPress lub innej? Nie umieszczaj nazwy platformy w adresie domeny. Jest to niezgodne z prawem, ponieważ każda oficjalna nazwa może być zastrzeżona jako znak towarowy. Jeśli firma uzna, że Twoja nazwa domeny jest myląca i wprowadza klienta w błąd, może wytoczyć przeciwko Tobie postępowanie prawne. Co więcej, dwie zbliżone do siebie nazwy domeny mogą stanowić problem również dla Ciebie, ponieważ klienci często mylą podobne adresy. Właśnie dlatego powinieneś zadbać o unikalny adres domeny, który będzie właściwy tylko dla Ciebie.

 

Unikaj stosowania łączników w adresie domeny

Używanie łączników w nazwie domeny zmniejsza jej czytelność. Co więcej, może być nie tylko mylące, ale dodatkowo zostać uznane za działanie spamerskie. Wyobraź sobie, że wybierasz adres domeny face-book.com. Być może będzie on dostępny, ale jednocześnie dla użytkownika staje się potencjalnie mylący. W przeszłości wielu właścicieli witryny stosowało łączniki, by umieścić w adresie domeny kilka słów kluczowych. Obecnie nie ma to sensu ani znaczenia. Dlatego też, zamiast stosować łączniki i korzystać z nazwy już istniejącej, wymyśl autorski, oryginalny adres domeny dla Twojej witryny.

 

Nie martw się wiekiem domeny

Jaka nazwa domeny będzie odpowiednia dla Twojej firmy? Lepiej stworzyć nowy, autorski adres domeny, niż wybrać zarejestrowaną wcześniej domenę o złej reputacji, na przykład taką, która stanowiła portal erotyczny lub została ukarana przez Google za działania niezgodne z wytycznymi dla specjalistów SEO. Po wyborze nazwy domeny, warto skorzystać ze strony archive.org, dzięki której możesz sprawdzić, czy domena była wcześniej zarejestrowana. Dla pozycjonowania wiek domeny nie ma kluczowego znaczenia (źródło: https://www.youtube.com/watch?v=-pnpg00FWJY), ponieważ na wyniki SEO wpływa ponad 200 różnych czynników rankingowych. Różnica między domeną półroczną a roczną będzie trudna do zauważenia. Dlatego też, jeśli chcesz być pewny, że Twoja domena jest bezpieczna, wolna od filtrów Google, postaw na nowy adres. Jeśli kupujesz całkowicie nową domenę, przygotuj się jednak na to, że przez pierwszych kilka miesięcy Google będzie do niej ostrożnie podchodzić i przyznawać niższą ocenę. Algorytm musi się ze stroną zapoznać i ją dokładnie sklasyfikować oraz ocenić w swojej hierarchii. Z naszych doświadczeń wynika, że proces ten może zająć nawet od 6 do 9 miesięcy.

Wypowiedź Johna Muellera na Twitterze odpowiadająca na pytanie, czy wiek domeny jest czynnikiem rankingowym

 

Pamiętaj o optymalizacji strony pod kątem doświadczeń oraz potrzeb użytkowników (User Experience oraz User Interface). Zadbaj o wygląd witryny (rozmieszczenie poszczególnych elementów, kolorystykę itp.), a także o optymalizację konwersji, która może pozytywnie wpłynąć nie tylko na wyniki pozycjonowania, ale także na wzrost sprzedaży. Poznaj szczegóły dotyczące UX w pozycjonowaniu i zadbaj o jego wdrożenie na swojej stronie.

Infografika prezentująca w skrócie czynniki rankingowe Google

 

Dowiedz się więcej o czynnikach rankingowych w wyszukiwarce oraz filtrach (karach) Google:

 1. Najważniejsze czynniki rankingowe Google
 2. 14 czynników rankingowych, których nie warto lekceważyć
 3. Od czego zależy pozycja w Google? Czynniki rankingowe + infografika
 4. Aktualizacje algorytmu i filtry Google - czy jest się czego obawiać?
 5. Filtr Google - czy grozi Twojej stronie?

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce

 

Stosuj podfoldery zamiast subdomen

Sam wybór nazwy domeny to nie wszystko. Podczas rozbudowywania witryny unikaj stosowania subdomen. Wprawdzie wg Google obecność subdomen nie ma wpływu na efekty pozycjonowania, to jednak lepiej umieścić bloga w subkatalogu niż w subdomenie. Na czym polega to w praktyce? Adres Twojego bloga będzie brzmiał: www.widoczni.com/blog zamiast www.blog.widoczni.com. Wynika to z tego, że subdomena jest technicznie dla Google osobnym bytem i nie wpływa na pozycjonowanie domeny głównej. Oczywiście jeśli system Google znajdzie odpowiednie sygnały, że pod subdomeną jest dalsza część serwisu, to może ją wziąć pod uwagę przy ocenie strony pod domeną główną. Nie ma jednak gwarancji, że tak się stanie, a co więcej, przy większej aktualizacji algorytmu może to połączenie zniknąć i system Google będzie musiał od nowa to zweryfikować połączenie, a to oznacza spadki dla Twojej domeny.

 

Jak wybrać nazwę domeny dla strony internetowej? Podsumowanie

Mimo że nazwa domeny nie jest kluczowym czynnikiem rankingowym i sama w sobie nie wpłynie znacząco na Twoją pozycję w wynikach wyszukiwania, to jednak warto zadbać, by była przyjazna dla robotów wyszukiwarki oraz użytkowników. Adres domeny powinien być krótki, chwytliwy i łatwy do zapamiętania. Rozważ, czy potrzebujesz słów kluczowych w domenie, czy też wolisz wybrać nazwę swojej marki. Niezależnie od decyzji, którą podejmiesz, możesz osiągnąć wysokie pozycje w wynikach organicznych w Google dzięki kompleksowej kampanii pozycjonowania.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak wybrać nazwę domeny dla strony internetowej?

Średnia ocen użytkowników4.50 na podstawie 171 głosów

UDOSTĘPNIJ