Dlaczego duplikacja treści szkodzi stronie? Poznaj przyczyny i rozwiązania

Dlaczego duplikacja tresci szkodzi stronie
Spis treści

• Co to jest duplikacja treści?

• Czy duplikacja treści szkodzi pozycjonowaniu?

• Jak sprawdzić czy masz problem z duplikacją?

• Jakie są przyczyny duplikacji treści i jak je rozwiązać?

• Najpopularniejsze rozwiązania problemów z duplicate content

• Które rozwiązanie problemu z duplicate content jest najlepsze?

• Jak unikać duplikacji treści? Porady od Google

• Podsumowanie

Duplikacja treści to jeden z częstszych problemów występujących na stronach internetowych. Przedsiębiorcy muszą często się z nim mierzyć, ponieważ nie mają świadomości, czym w rzeczywistości jest duplicate content. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak Google interpretuje duplikację, jaki ma to wpływ na SEO, a także jak zapobiec takim problemom.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest duplikacja treści?

Duplicate content, czyli duplikacja treści, to powielenie treści pod więcej niż jednym URL w obrębie jednej witryny lub w obrębie różnych serwisów. Ze względu na typ tego powielenia wyróżnić można duplikację zewnętrzną oraz duplikację wewnętrzną.


Zewnętrzna duplikacja treści

Duplikacja zewnętrzna to powielenie treści pochodzących z innych serwisów na własnej domenie. Może to być wynikiem wykorzystania treści należącej do innych twórców i publikowania ich jako własnych, a może być również skutkiem nadmiernej inspiracji. Jeśli znajdziesz na czyimś blogu interesujący temat i chcesz poruszyć go również na swojej stronie, musisz zadbać o oryginalność treści. Duplikacja zewnętrzna to także często wynik powielania na wielu stronach tych samych opisów produktów od producenta. Niestety, jest to często spotykany problem w e-commerce. Jeśli chcesz tworzyć unikalne opisy produktów w swoim sklepie internetowym, sprawdź nasz wpis o tym, jak tworzyć opisy w sklepie internetowym pod kątem SEO. Dzielimy się tam skutecznymi wskazówkami!

Jaki poziom powielenia treści jest akceptowalny? Brakuje dokładnych wskazówek od Google na ten temat, dlatego wielu ekspertów SEO próbowało samodzielnie określić granice duplikacji. Na przykład Tony Wright w swoim artykule dla Search Engine Journal sugeruje, aby wszystkie treści różniły się co najmniej o 30% od innych treści (https://www.searchenginejournal.com/truth-about-duplicate-content/442265/#close). Oczywiście, Twoim celem powinno być to, aby poziom podobieństwa między tekstami był jak najniższy. Czasami jest to jednak trudne do osiągnięcia, jeśli poruszasz dokładnie ten sam temat. Warto regularnie weryfikować, czy Twoje treści są oryginalne. Często zdarza się, że osoby, które rezygnują ze współpracy z profesjonalną agencją SEO i podejmują się współpracy z freelancerem, później borykają się z problemem duplikacji treści, ponieważ copywriter nie dbał o jej oryginalność.

[section id="21954"]


Wewnętrzna duplikacja treści

Duplikacja wewnętrzna oznacza powielenie treści w obrębie jednej domeny. Aby uniknąć problemu z tego typu duplikacją, właściciele stron najczęściej skupiają się na tym, by nie dublować treści na różnych stronach. Jednak samo stworzenie unikalnych opisów na podstronach kategorii czy produktów nie oznacza, że problem duplikacji Cię nie dotyczy. Dlaczego? Samo pojęcie duplikacji niekoniecznie musi oznaczać celowe skopiowanie opisu, ale może dotyczyć także błędów w zakresie optymalizacji technicznej, na przykład:

 • generowanie różnych adresów URL dla każdego wariantu kolorystycznego oferowanego produktu (a opis zostaje ten sam),
 • jeden produkt jest w dwóch kategoriach produktowych i ma różne adresy URL, podczas gdy powinien mieć jeden.


Czy duplikacja treści szkodzi pozycjonowaniu?

Duplikacja treści jest czynnikiem, który negatywnie wpływa na widoczność strony w wynikach wyszukiwania Google. Taka sytuacja po prostu wprowadza algorytmy Google w błąd. Wówczas nie wiedzą one, którą podstronę powinny wyświetlić w SERP. W związku z tym najczęściej pojawiającą się konsekwencją duplikacji treści jest spadek ruchu i widoczności strony internetowej.

Często spotkamy się również ze stwierdzeniem, że duplikacja treści może skutkować karą od Google. Narosło wiele mitów wokół tego tematu. W przypadku takich wątpliwości zawsze polecamy sprawdzić, co na ten temat pisze samo Google. Otóż na swojej oficjalnej stronie Google (https://developers.google.com/search/docs/advanced/guidelines/duplicate-content?visit_id=638055727535838033-3077750636&rd=1) poinformowało, że zduplikowana treść może prowadzić do nałożenia kary lub całkowitego usunięcia witryny z indeksu. Jednak taka sytuacja ma miejsce bardzo rzadko. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy witryna celowo kopiuje treści z innych stron.

Google może nałożyć na stronę karę, gdy pojawi się na niej problem z duplicate content. Źródło: https://developers.google.com/

Powielenie tej samej lub podobnej treści pod różnymi adresami URL-ami może skutkować tym, że Google, nie wiedząc, którą z nich pokazać wysoko w wynikach, pokaże wszystkie, ale niżej (np. na drugiej lub trzeciej stronie). Czasem się zdarza, że Google wybierze jedną wersję i ją pokaże wysoko w wynikach. W takim wypadku nie zawsze jest to równoznaczne z połączeniem mocy tych podstron w jedną. Często jest tak, że zduplikowane podstrony są po prostu ignorowane, a ich moc przepada, przez co podstrona oceniana jest gorzej, niż powinna. Zdarza się także, że wybrana przez Google podstrona nie jest najlepszą dla właściciela witryny i mając wybór, wyróżniłby on inną. Zdarzają się również sytuacje, gdy strona wcale nie wyświetla się w wynikach wyszukiwania.

Problemy z duplikacją wewnętrzną są zwykle powiązane z optymalizacją techniczną strony. Jednak wbrew pozorom, nie jest za to odpowiedzialny webmaster, o ile właściciel witryny nie zleci mu konkretnych wytycznych od agencji pozycjonowania. W większości sytuacji nie odpowiada on za wyeliminowanie duplikacji treści, ale za to, by strona działała dla użytkowników bez problemów. Podkreślmy to - duplicate content to problem z zakresu pozycjonowania.


Jak sprawdzić czy masz problem z duplikacją?

Szybkie znalezienie źródła problemu umożliwia jego usunięcie bez większych strat dla pozycjonowania. Wykrycie wszystkich duplikatów na stronie nie jest łatwe i wymaga dużo pracy. Naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie wszystkich wymienionych poniżej sposobów na raz. Podstawą powinny być jednak narzędzia crawlowania.


Ręczna analiza strony pod kątem duplikacji

Ręczna analiza strony jest rozwiązaniem dość czasochłonnym - sprawdzi się tylko dla bardzo małych serwisów, choć i nawet dla nich może okazać się niewystarczająca. Trzeba pamiętać, że roboty Google przechodzą po wszystkich linkach wewnętrznych, czyli nawet tych znajdujących się w kodzie strony, a niewidocznych dla użytkownika. Takie linki też musisz sprawdzić.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Szukanie duplikacji przez polecenie site: w Google

Wpisanie polecenia "site:domena.pl" w Google pozwoli na wyświetlenie wszystkich zaindeksowanych przez Google podstron serwisu. W ten sposób możemy przejrzeć podstrony witryny, które widzi Google. Aby ułatwić sobie przeglądanie ręcznie wszystkich stron zaindeksowanych przez Google, można wykorzystać ograniczenie wyników poleceniem "inurl". Dzięki temu wyniki wyszukiwania zostaną ograniczone do dokumentów zawierających wybrany wyraz w adresie URL. Na przykład zapytanie [inurl:herbata owocowa] spowoduje zwrócenie dokumentów zawierających wyraz "herbata” w adresie URL oraz wyraz "owocowa” w dowolnym miejscu (adresie lub poza adresem).

Należy jednak pamiętać, że strony, które będą Ci się wyświetlać po wpisaniu tej komend,y to strony zaindeksowane przez Google. W serwisie mogą istnieć duplikaty, których Google jeszcze nie zaindeksowało lub takie, które Google wykryło jako duplikaty i już nadało im jakiś priorytet - nie mamy jednak pewności, że zrobiło to tak, jak byśmy chcieli. Ręczne sprawdzanie zaindeksowanych stron za pomocą komendy "site:" może być uciążliwe przy dużych witrynach.

Ręczne sprawdzanie zaindeksowanych stron za pomocą komendy "site:"


Szukanie duplikacji z crawlerami internetowymi

Crawlery to internetowe narzędzia-roboty, które są stworzone do analizy stron internetowych. Najpopularniejsze z nich to Screaming Frog, DeepCrawl, Sitebulb, NetPeak. Wiele crawlerów pozwala na wygenerowanie raportów dotyczących duplikacji, w których znajdziesz listę stron, które według danego narzędzia mogą być duplikatami. Analizując swoją stronę, nie należy jednak opierać się wyłącznie na tym jednym raporcie. W celu pełnego wyeliminowania duplikatów wewnętrznych należy również sprawdzić listę podstron, które pojawiają się w raportach dotyczących takich elementów jak: "zduplikowane tytuły" , "zduplikowane description", "powielone H1", itp.


Szukanie duplikacji w Google Search Console

Narzędzie Google Search Console ułatwia wykrycie duplikacji. W tym celu najlepiej wejść na zakładkę "Stan" i sprawdzić komunikaty w kategoriach:

 • "Błąd",
 • "Prawidłowe z ostrzeżeniem",
 • "Wykluczono" (tutaj w szczególności "Duplikat, użytkownik nie oznaczył strony kanonicznej", "Duplikat, wyszukiwarka Google wybrała inną stronę kanoniczną niż użytkownik" i "Alternatywna strona zawierająca prawidłowy tag strony kanonicznej").

Raport Stan w Google Search Console

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak korzystać z Google Search Console? Sprawdź te dwa artykuły:

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


Szukanie duplikacji w wynikach Google

Do wyszukiwania duplikatów treści można też wykorzystać wyszukiwarkę Google. Ten sposób jest jednak bardzo czasochłonny, więc lepiej wykorzystywać go do sprawdzenia tylko najważniejszych podstron takich jak strona główna, podstrony ofertowe, wybrane kategorie lub blogi. Wystarczy skopiować krótki fragment tekstu i wkleić go w okno wyszukiwarki w cudzysłowie. Google wtedy pokaże wszystkie strony, zarówno te w naszym serwisie, jak i w internecie, które zawierają dokładnie taki sam tekst. Wybrany fragment tekstu nie może być zbyt krótki (bo nie będzie unikalny), ani zbyt długi (bo Google sobie z tym nie poradzi). Najlepiej wybrać fragment o długości ok. 50-100 zzs bez nazw własnych takich jak nazwa firmy, marki, produktu, aby nie był zbyt indywidualny.


Sprawdzanie duplikacji w programie antyplagiatowym

Jeśli masz wątpliwości, czy Twój copywriter dostarcza Ci oryginalne treści, możesz skorzystać ze specjalnych narzędzi i zweryfikować ich poziom duplikacji. Wśród popularniejszych rozwiązań wymieniane są Grammarly, Semrush i Copsycape. Na rynku jest ich jednak znacznie więcej, wiele z nich jest również dostępnych za darmo.

Duplikację treści można sprawdzić w jednym z dostępnych narzędzi


Jakie są przyczyny duplikacji treści i jak je rozwiązać?

Problem duplicate content dotyczy nie tylko sklepów internetowych, które udostępniają na swoich podstronach treści ze strony producenta. Temat jest dużo bardziej złożony i może dotyczyć zarówno samych opisów, jak i kwestii technicznych witryny.

Poniżej przedstawiamy listę najczęstszych problemów duplikacji oraz najlepsze, naszym zdaniem, metody ich rozwiązania.

Najczęściej duplikowne treści


Duplikacja pierwszej strony paginacji kategorii

Problem
Często zdarza się, że linki paginacji są zrobione w sposób nieprzemyślany, np. link do strony 1. prowadzi do URL ze zmienną paginacji (np. widoczni.com/kategoria?p=1). Na stronie jest ta sama zawartość, która znajduje się na stronie bez zmiennej paginacji (np. widoczni.com/kategoria), co powoduje duplikację tej całej strony.

Rozwiązanie
Aby rozwiązać ten problem, należy poprawić link wewnętrzny z nawigacji stronicowania, a także wprowadzić przekierowanie 301 z powielonego adresu na prawidłowy (np. link widoczni.com/kategoria?p=1 przekierowuje na adres widoczni.com/kategoria).

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


Duplikacja opisów kategorii

Problem
Bardzo często zdarza się, że opis kategorii powielany jest na stronicowaniu, filtrowaniu lub sortowaniu danej kategorii. Chociaż w opinii właściciela witryny wydawać się może, że tekst jest pomocny, np. przy wyborze produktów, to należy pamiętać, że jest to duplikacja, która negatywnie wpływa na pozycjonowanie.

Rozwiązanie
Należy poprawić system tak, aby opis kategorii pojawiał się tylko na stronie głównej kategorii.

Przykład duplikacji treści przy filtrowaniu kategorii


Duplikacja opisów produktów

Problem
Powielone opisy różnych produktów, najczęściej podobnych, to częsty przykład duplikacji treści w branży e-commerce - zarówno jeśli chodzi o duplikację wewnętrzną, jak i zewnętrzną.

Rozwiązanie
Wiedząc, co to jest duplicate content, najlepiej przeredagować treści tak, aby opisy nie były do siebie podobne. Jeśli jest zbyt dużo produktów, których dotyczy problem, najlepiej wprowadzić w treści elementy odróżniające dane produkty (inna nazwa, rozmiar, kolor, itd.). Dzięki temu opisy nie będą w 100% identyczne.


Duplikacja strony głównej

Problem
Często system serwisu pozwala na otworzenie strony głównej pod różnymi adresami:
/pl,
/index.php,
/index.html.

Rozwiązanie
Należy wyeliminować występowanie takich odnośników w obrębie serwisu i wprowadzić przekierowanie 301 z błędnych stron na poprawne adresy URL.


Strona dostępna pod różnymi adresami

Problem
Ta sama strona dostępna jest pod różnymi adresami. Powody tego mogą być różne, np.:

 • linki w menu górnym są z ".html" a w menu dolnym bez i obie wersje działają,
 • dwa razy została dodana ta sama strona blogowa,
 • ta sama podstrona ofertowa znajduje się w różnych zakładkach menu,
 • ta sama kategoria znajduje się w wielu różnych miejscach w strukturze sklepu,
 • system generuje adresy produktów w zależności od kategorii, w jakiej są (a ten sam produkt jest w kilku kategoriach = dostępny pod różnymi adresami).

Rozwiązanie
Należy wyeliminować występowanie linków prowadzących do powielonych adresów oraz wprowadzić przekierowanie 301.


Nieprawidłowe wdrożenie certyfikatu SSL

Problem
Przy wdrożeniu SSL nie wprowadzono przekierowania z HTTP na HTTPS lub wprowadzono je tylko na stronę główną albo na kilka wybranych adresów.

Rozwiązanie
Rozwiązanie tego problemu jest proste - należy wprowadzić globalne przekierowanie wszystkich stron z HTTP na HTTPS. Jedna instrukcja pozwala przekierować wszystkie strony - nawet jeśli mamy ich setki tysięcy, nie trzeba dla każdego adresu URL robić indywidualnego przekierowania.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


Nieprawidłowe wdrożenie wersji językowej

Problem
Nie wszystkie podstrony są przetłumaczone na inne języki, a jednak pod adresem danego języka strona działa i pokazuje zduplikowany tekst, np. polski.

Rozwiązanie
W takim przypadku należy albo przetłumaczyć wszystkie strony na wskazany język, albo, jeśli nie chcemy niektórych stron tłumaczyć, wyłączyć dostęp pod danym językiem (aby pokazywały kod HTTP 404 NOT FOUND). Unikniemy w ten sposób dużego problemu, czym jest duplicate content.


Parametry GET kampanii

Problem
Google zaindeksowało strony z parametrami GET kampanii reklamowych lub afiliacyjnych (np. widoczni.com?utm_campaign=blog lub widoczni.com?gclid=SDSGDISYdbd23t86r6987dfusa), tym samym strona widoczni.com dostępna jest pod kilkoma adresami URL.

Rozwiązanie
Należy wprowadzić canonicale na te adresy. W tym przypadku lepiej nie wprowadzać przekierowania 301, ponieważ narzędzia analityczne mogą mieć problem z prawidłowym zliczaniem wejść kampanii.


Brak standaryzacji parametrów GET

Problem
Zdarza się, że jeśli mamy kilka parametrów GET w adresie URL, strona działa niezależnie od tego, w jakiej kolejności ich użyjemy, np. :

 • widoczni.com?sort=up&page=1&typ=new,
 • widoczni.com?sort=up&typ=new&page=1,
 • widoczni.com?page=1&sort=up&typ=new,
 • widoczni.com?page=1&typ=new&sort=up,
 • widoczni.com?typ=new&sort=up&page=1,
 • widoczni.com?typ=new&page=1&sort=up.

Każdy z tych adresów przedstawia identyczną stronę.

Rozwiązanie
Najlepiej wybrać jedną kolejność i wprowadzić do niej przekierowania 301 pozostałych wariantów. Należy poprawić też linki wewnętrzne tak, aby kierowały tylko na prawidłowe adresy.


Zaindeksowanie strony deweloperskiej

Problem
Wersja deweloperska serwisu została zaindeksowana przez Google.

Rozwiązanie
Jeśli indeksacja miała miejsce przed wdrożeniem strony, to należy wprowadzić przekierowanie 301 z wersji deweloperskiej na wersje online. Jeśli korzystamy z wersji deweloperskiej, aby testować rozwiązania przed wdrożeniem ich na stronę online, to należy stronę testową zablokować w robots.txt.

Dowiedz się więcej na ten temat:


Duplikacja tekstu na wielu stronach

Problem
Na wielu stronach umieszczany jest ten sam blok tekstu (np. opis strony w stopce).

Rozwiązanie
Najlepiej zostawić opis tylko na jednej stronie, a na reszcie podstron usunąć lub kompletnie usunąć taki blok tekstu z serwisu.


Najpopularniejsze rozwiązania problemów z duplicate content

Aby rozwiązać problem duplikacji na stronie, można stosować różne rozwiązania - wybraliśmy trzy najpopularniejsze z nich i omówiliśmy je szerzej. Dzięki temu będziesz wiedzieć, które z nich są najefektywniejsze.


Przekierowania 301 a duplicate content

Przekierowanie 301 to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie na problem z duplikacją treści. Dlaczego? Nie tylko pozbywamy się duplikatu, ale i nie tracimy mocy strony. Przekierowanie przenosi większość mocy zduplikowanych stron, jest więc atrakcyjne w kontekście budowania autorytetu witryny dla Google. Jest także funkcjonalne dla użytkownika.

Pamiętaj jednak, że przekierowanie 301 to duża ingerencja w strukturę witryny. Przeciętny użytkownik sieci go nie zauważy, ale dla wyszukiwarek oznacza to duży zakres pracy. Pełne przeindeksowanie strony może trwać od kilku dni aż do kilku miesięcy, przez pewien czas mogą występować również wahania w pozycjach na stronie. Dlatego należy wstrzymać się z realizacją przekierowania 301 w trakcie lub tuż przed sezonem sprzedażowym. Twoja witryna powinna być wówczas maksymalnie stabilna. Kolejnym ważnym aspektem jest to by pamiętać, że przekierowanie na inną stronę nie może być zbyt często wykorzystywane. Nie kieruj wszystkich przekierowań np. na stronę główną, staraj się korzystać z różnych rozwiązań.

Więcej o tym, kiedy stosować, a kiedy wystrzegać się przekierowań 301, dowiesz się z naszego artykułu:

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


rel=”canonical” a duplicate content

Canonicale nie jest tak skutecznym rozwiązaniem, jak przekierowania strony, ale warto z niego czasami skorzystać. Jest to tag, który umieszcza się w nagłówku HTML, aby poinformować Google, że na tej stronie występuje zduplikowana treść lub treść, która jest niemal duplikatem. Należy jednak pamiętać, że to tylko instrukcja dla Google i może zostać zignorowana przez boty.

Dzieje się tak bardzo często, jeśli wskazane w ten sposób podstrony nie są identyczne - wystarczy, że mają inną nawigację okruszkową, tytuł lub h1 i już algorytm Google może ich ze sobą nie połączyć. Minusem tego rozwiązania jest także fakt, że użytkownicy widzą stronę pod różnymi adresami, a jeśli Google nie połączyło z canonicalem, to tracimy na mocy.

Zastosowanie rel=”canonical” może być jednak konieczne w przypadku, gdy wykonano przekierowanie z domeny na subdomenę, czyli na przykład z www.example.pl na www.subdomen.example.pl. Google będzie próbowało zaindeksować najbardziej trafny adres, za który może uznać krótszy adres. Wówczas samo przekierowanie może nie wystarczyć i warto wykorzystać także Canonicale.


Blokowanie przed indeksowaniem a duplicate content

Blokowanie strony deweloperskiej przed indeksowaniem przez Google jest dobrym rozwiązaniem, ale w przypadku pozostałych stron nie polecamy tego sposobu. Na dłuższą metę jest to słabe rozwiązanie, bo zamiast łączyć moc kilku podobnych stron, tak jak w przypadku przekierowania 301, każemy Google brać pod uwagę jedną, a pozostałe zapomnieć, przez co tracimy ich moc SEO.


Które rozwiązanie problemu z duplicate content jest najlepsze?

Nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania, które sprawdzi się w każdym przypadku duplikacji treści. Każdy z nich wymaga indywidualnej analizy i rozważenia za i przeciw. W poniższej tabeli przedstawiamy Ci charakterystykę każdego z rozwiązań, aby łatwiej Ci było podjąć decyzję. Jeśli jednak wciąż nie masz pewności, jak sobie poradzić z duplikacją - poproś o wsparcie specjalistę ds. SEO.

 

Metoda Czy bot widzi? Czy użytkownik widzi? Czy łączy moc? Czu url jest usuwany z wyników? Znaczenie dla wyszukiwarek
Trwałe przekierowania 301 Tak Tak Tak Tak Polecenie
canonicale Tak   Tak, jeśli Google go uzna Tak, jeśli Google go uzna Sugestia
tymczasowe przekierowania 302 Tak Tak Tak, ale niekoniecznie całą Może być, ale nie musi Polecenie
GSC: usuwanie URLi Tak     Tak Polecenie
404 File Not Found Tak Tak   Tak Polecenie
Meta Noindex Tak     Tak Polecenie
zablokowanie robots.txt Tak     Nie, podstrona taka będzie ukryta Polecenie

 


Jak unikać duplikacji treści? Porady od Google

Kluczem do sukcesu nie jest usuwanie problemów związanych z duplikacją treści, ale zapobieganie im. Google na swojej stronie (https://developers.google.com/search/docs/advanced/guidelines/duplicate-content?visit_id=638055727535838033-3077750636&rd=1) przygotowało pełen przewodnik, który skupia się na tym, by przedstawić, jakim problem jest duplicate content i jak mu zapobiegać.

Poniżej wymieniamy najważniejsze zasady od Google, które pomogą Ci unikać duplikacji treści:

 • używaj przekierowań 301,
 • dbaj o spójność linkowania wewnętrznego,
 • dla różnych wersji językowych używaj domen najwyższego poziomu,
 • rozważnie rozpowszechniaj swoje treści i pamiętaj, że Google zawsze pokaże wyżej tę stronę, która jej będzie najlepiej pasowała do zapytania użytkownika,
 • unikaj powtórzeń i schematów,
 • unikaj publikowania niegotowych stron,
 • poznaj dokładnie swój system zarządzania treścią (czasami systemy wyświetlają tę samą zawartość w różnych formatach),
 • usuń nadmiar podobnych treści.


Dlaczego duplikacja treści szkodzi stronie? Poznaj przyczyny i rozwiązania. Podsumowanie

Duplikacja treści to złożony temat, który wymaga działania u podstaw i szukania źródła problemu. Wiedząc jednak, co to jest duplicate content i jak mu zapobiegać, można swobodniej działać na swojej stronie. Przedstawione przez nas propozycje rozwiązań dotyczą prac interwencyjnych - zarówno canonicale, jak i przekierowania 301 to rozwiązania, które są pracą na skutkach duplikacji, a nie jej źródle. Natomiast w kontekście pozycjonowania najlepszym rozwiązaniem jest wyeliminowanie problemu już na etapie prac webmasterskich, tj. stworzenie witryny, która będzie technicznie poprawna i będzie dobrą bazą do prowadzenia działań SEO. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość - wtedy należy sprawdzić czy i w jakim stopniu dotyczy nas problem duplicate content oraz usunąć błędy.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Dlaczego duplikacja treści szkodzi stronie? Poznaj przyczyny i rozwiązania

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 124 głosów

UDOSTĘPNIJ