Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym? Cz.1 Content Marketing

blogging 336375 1280

Marketing internetowy może zaoferować nam wiele narzędzi i metod zwiększania sprzedaży. Wszystkie dokładnie omówimy, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb sklepów internetowych. Na początek, content marketing. Treść w e-sklepach przynosi efekty na wielu płaszczyznach: od pozycjonowania, po motywowanie do zakupu i edukację klienta. Jak wykorzystać marketing treści dla zwiększenia sprzedaży? Skorzystaj z naszego poradnika, który może wpłynąć na pozycjonowanie Twojego sklepu internetowego.

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym? Zobacz naszą ofertę

 

 

Okiem Eksperta

Uważam, że tworzenie treści dla własnego sklepu to czysta przyjemność. W końcu kto, jak nie właściciel sklepu najlepiej zna swoją ofertę? Jednak przy dużej liczbie produktów takie rozwiązanie to czysta utopia. Teksty do sklepu internetowego można zlecić na zewnątrz lub zatrudnić do tego celu copywritera. Najważniejsze, aby taka osoba poznała cele tekstów, znała podstawy pozycjonowania (stosowanie fraz) i dobrze zaznajomiła się ofertą. Na zlecenie IAB Polska powstał raport na temat content marketingu w Polsce. Niestety, większość firm nie ma spisanej strategii aktywnej sprzedaży, a bez niej trudno oczekiwać od osoby z zewnątrz lub świeżo zatrudnionej, że stworzy rewelacyjny content, który sprzedaje. Uważam, że zaniedbanie tak istotnej sfery sklepu internetowego jak dobre treści, prędzej czy później odbije się na poziomie sprzedaży.

Anna Zalewska, Widoczni.com 

 

Wsparcie pozycjonowania

Każdy, kto decyduje się na pozycjonowanie sklepu internetowego, powinien rozumieć rolę treści w tej usłudze. Stanowi nie tylko wsparcie, ale wręcz jeden z niezbędnych elementów skutecznego pozycjonowania, wpływającego na zwiększenie sprzedaży:

Słowa kluczowe na stronie

Po pierwsze, teksty dają możliwość wzbogacenia strony o słowa kluczowe. Trudno pozycjonować stronę bez fraz, dlatego tak istotne są rozbudowane treści: opisy produktów, kategorii produktowych, blogi, poradniki i inne kwestie pojawiające się w sklepie internetowym.

 

 

Linkowanie z wartościowych stron

Po drugie, pod względem pozycjonowania strony: wysokiej jakości, wartościowe treści poradnikowe odgrywają ważną rolę w pozyskiwaniu linków przychodzących. Największą wartość mają linki zamieszczone na powiązanych tematycznie portalach, blogach czy magazynach online. Takie media rzadko linkują do sklepów internetowych i do produktów, ale zupełnie inaczej postrzegają treści edukacyjne, które możesz tworzyć w ramach bloga na stronie sklepu.

 

Regularna rozbudowa treści

W końcu, regularne wzbogacanie treści strony internetowej również wpływa pozytywnie na pozycjonowanie. Nie warto więc ograniczać się do rozbudowy opisów produktów – ich liczba jest skończona. Już na początku działalności sklepu internetowego pomyśl o blogu lub poradniku, który zainteresuje Twoich klientów, a jednocześnie będzie cyklicznie motywować do tworzenia nowych treści na stronie.

 

Pozycjonowanie tysięcy produktów?

Bogate opisy produktów pomagają w ich wypozycjonowaniu, ale stworzenie takich treści wymaga sporego nakładu pracy. Jak poradzić sobie w sklepie, który ma w ofercie setki lub tysiące produktów?

Na początek wytypuj kilka najważniejszych produktów. Mogą to być flagowe produkty Twojego sklepu, produkty najczęściej wyszukiwane w Google, najbardziej dochodowe itp. O wiele łatwiej pracować nad stopniowym zwiększaniem sprzedaży 10 produktów niż nad całym asortymentem.

Warto rozbudować karty wybranych produktów w treści o objętości nawet 2000 znaków i więcej. Może to być opis produktu, specyfikacja, sposób użycia, pomysły na wykorzystanie, korzyści dla klienta i inne ciekawe informacje.

Gdy zobaczysz efekty w postaci zwiększonej sprzedaży w sklepie internetowym, z pewnością chętnie rozszerzysz listę wybranych produktów do rozbudowy treści.

 

Dlaczego to działa?

Treści odgrywają ważną rolę w pozycjonowaniu strony w Google. Strony obecne w top 10 na wybrane frazy mają większe szanse na pozyskanie ruchu niż strony, które trudno odnaleźć w Google. Im większy ruch na stronie, tym większe szanse na pozyskanie klientów.

 

Wsparcie dla klienta

Treści w sklepie internetowym zastępują klientowi sprzedawcę. Zadbaj o to, aby faktycznie tak było. Klient powinien bez trudu móc pozyskać wszystkie informacje potrzebne do podjęcia decyzji zakupowej bez wychodzenia z Twojego sklepu:

 

Informacje praktyczne

Zadbaj o to, aby klient bez trudu mógł znaleźć takie informacje jak: koszty dostawy, sposoby dostawy, termin dostarczenia przesyłki, sposoby płatności, polityka zwrotów itd.; przy tym informacje powinny być napisane prostym i zrozumiałym językiem, w przejrzystej formie.

 

Niestandardowe opisy w sklepie internetowym

Wejdź w buty klienta i pomyśl o wszystkim, co może wpłynąć na jego satysfakcję z zakupu; dzięki temu nie tylko zwiększysz sprzedaż, ale również ograniczysz koszty związane ze zwrotami, szczególnie w przypadku takich produktów jak odzież, kosmetyki, produkty spożywcze. 

 

W jaki sposób możesz wzbogacić treści w sklepie?

  • poza standardowym opisem dodaj więc rodzaj i skład materiału, przepis prania (przykład: Ikea, która mimo braku sprzedaży online podaje te same informacje na stronie, które znajdziemy na metce czy ulotce dołączanej do produktu), pełny skład produktu, sposób przygotowania, sposób użycia, ewentualne przeciwwskazania;
  • zadbaj o rzetelną informację odnośnie rozmiarów (przykład: Zalando przy każdy produkcie dodaje informację, czy rozmiar jest standardowy, czy może lepiej w tym wypadku zamówić sobie większy lub mniejszy niż zwykle)

Okiem Eksperta

 

Blog firmowy to dobry sposób na zwiększenie sprzedaży. Jest co najmniej kilka powodów. Pierwszy, wizerunkowy: blog buduje zaufanie. Pokazuje, że znasz się na swoim fachu. Daje Ci platformę do pełniejszego zaprezentowania produktów. Po drugie jednak, ważniejsze: blog daje możliwość generowania wartościowego ruchu. W zależności od tematów wpisów, możemy przyciągać osoby zainteresowane konkretnymi kategoriami produktów, a następnie „dopaść” je w remarketingu z dedykowaną ofertą. A to dopiero wierzchołek góry lodowej możliwości! 

Artur Jabłoński, www.arturjablonski.com

 

 

 

 

 

ikea opis

 Źródło: Ikea.com

 

Nie wiesz w jaki sposób zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym? Poznaj nasz proces pozycjonowania sklepu

 

 

  • porady i wsparcie dla klientów – nie chodzi o tworzenie kolejnych treści skupionych na produktach, ale o stworzenie kontekstu dla nich, np. sprzedając kosmetyki można pisać o zdrowiu, o innych formach dbania o swoje ciało – fitnessie, zdrowym odżywianiu, wypoczywaniu; takie podejście pozwala zrozumieć klientowi, czy i dlaczego potrzebuje Twojego produktu; możesz to realizować na firmowym blogu, budując w ten sposób społeczność i grono stałych klientów, zobacz artykuł: "Dlaczego warto prowadzić firmowego bloga?"
  • FAQ – czyli najczęściej zadawane pytania, pozwolą klientom pozyskać wiedzę bez konieczności kontaktowania się z obsługą sklepu internetowego; FAQ może zachęcać do zakupów lub odstraszać, w zależności od tego, w jaki sposób udzielane są odpowiedzi; warto pamiętać o uprzejmym tonie, który pomoże wzbudzić zaufanie u klientów, szczególnie, jeśli nie możesz dać im tego, czego oczekują; formalny język w tym wypadku się nie sprawdzi, bo FAQ nie jest dokumentem prawnym czy regulaminem, a próbą wsparcia klienta przed dokonaniem zakupu;

 

Co warto zawrzeć w FAQ?

  • Odpowiedzi związane ze sposobem dokonywania zakupów
  • Informacje o możliwości pozyskania rabatu i jak go dodać do zakupów
  • Informacje o tym, jak dokonywać zwrotu w sklepie internetowym krok po korku
  • Informacje o bezpieczeństwie zakupów, np. w przypadku delikatnych przedmiotów warto dodać opis sposobu pakowania produktu, aby zapewnić klienta, że produkt dotrze do niego w całości
  • Informacje o terminie realizacji nietypowych zamówień, np. jeśli sprzedajesz produkty hand made, opisz ile czasu i dlaczego tyle zajmuje Ci realizacja zlecenia

 

Dlaczego to działa?

Użytkownicy, którzy mają problemy z podjęciem decyzji zakupowej, mogą poszukiwać informacji, które pomogą im wybrać najlepszy produkt i uświadomić sobie swoje potrzeby. Jeśli nie dostarczysz klientom takiej wiedzy, jest ryzyko, że w poszukiwaniu informacji przeniosą się do innego sklepu internetowego i tam dokonają konwersji.

 

Okiem Eksperta

W przeciwieństwie do tradycyjnej kampanii reklamowej, której efekty często kończą się zaraz po jej zakończeniu, raz stworzone treści pracują nieustannie, stale generując nowy ruch na stronie. Jest jeden warunek – muszą to być treści przydatne potencjalnym klientom. Tworząc content w sklepie internetowym musimy więc pamiętać o tym, że z jednej strony ma on dawać odpowiedź na podstawowe pytania, z którymi przychodzi klient (jak wybrać pralkę, jak dobrać rower do wieku dziecka itp. itd.), a z drugiej strony musi prowadzić go za rękę poprzez kolejne etapy ścieżki zakupowej, by finalnie dokonał transakcji. 

Agnieszka Wojtas, www.liczysiecontent.pl

 

Budowa wizerunku i marki

Content marketing jak żadna inna forma marketingu pozwala skutecznie budować wizerunek. Wciąż można znaleźć firmy, które nie są przekonane do działań wizerunkowych i nie widzą w nich potencjału. Jednocześnie trudno o branżę, w której nie byłoby konkurencji.

 

Wyróżnij się czymś więcej

Walka o klienta nie odbywa się tylko na poziomie ofertowym, produktowym, cenowym. O wyjątkowości Twojego sklepu internetowego nie decydują już takie aspekty jak duży wybór metod płatności – to jest standard.

Jedyne, co Cię wyróżnia to wizerunek, czyli skojarzenia, jakie budzisz u klientów i to, czy jest w stanie się z Tobą identyfikować, ufać Ci i co najważniejsze, czy to właśnie u Ciebie chce zostawić swoje pieniądze. Nawet luksusowe marki, które zdają sobie sprawę, że ich klient prawdopodobnie szybko nie powróci po kolejne BMW lub apartament, inwestują w budowę wizerunku i chcą wokół swojej oferty budować społeczność, wpływając tym samym na wzrost sprzedaży.

 

Jak rozpocząć budowanie wizerunku sklepu internetowego?

Od czego może zacząć osoba początkująca? Od bloga z poradami, ciekawostkami, rankingami, zestawieniami i recenzjami.

Nie myśl o blogu, jak o przestrzeni do nachalnej promocji produktów, ale jak o przestrzeni do pokazania stylu życia, który może być interesujący dla Twoich klientów w luźnym nawiązaniu do produktów. Na przykład sklep odzieżowy może przygotować ranking blogerek modowych, które warto obserwować, sklep ze sprzętem AGD może realizować tematy związane z kuchnią, z gotowaniem, z organizacja przestrzeni w kuchni, a sklep sportowy może zachęcać swoimi tekstami do aktywności fizycznej. Tego typu treści będą pozytywnie oddziaływać na pozycjonowanie Twojej strony w wyszukiwarce. 

 

Jak pisać teksty na stronę internetową pod pozycjonowanie?

 

Wybierz ciekawy temat

Uff, pomysłów jest wiele, ale liczy się również jakość wykonania. Nie mogą to być skopiowane od kogoś treści albo teksty, które nie wnoszą nic nowego.

Tym bardziej istotne jest, aby wybrać na swój blog tematy, które nie są Ci obce. Zakładam, jednak, że interesujesz się swoją branżą i bez trudu sam wygenerujesz co najmniej kilka świetnych pomysłów na tematy blogerskie. W razie problemów, możesz skorzystać z narzędzi, np. BuzzSumo (pokazuje popularność artykułów o wybranej tematyce w mediach społecznościowych), Answer the Public (generuje gotowe tematy w oparciu o najpopularniejsze zapytania użytkowników Google).

To nie koniec Twojej pracy. Skuteczność tekstów na stronie internetowej zależy od tego, czy ktokolwiek je przeczyta. Po publikacji warto więc: udostępnić tekst w mediach społecznościowych, rozesłać w newsletterze sklepu, zaproponować zaprzyjaźnionym portalom i blogerom polecenie u siebie artykułu. 

 

Okiem eksperta

Dobrze stworzony content sam przyciąga do siebie odbiorców, buduje zainteresowanie marką i pomaga stworzyć wizerunek eksperta w dziedzinie, którą się zajmujemy. Wysoką skuteczność można zaobserwować w przypadku trzech rodzajów treści – poradników, treści graficznych i opowiadania historii związanych z marką. Najbardziej wyrazistym przykładem są działania Allegro. W ciągu trzech lat stworzyli 25 tys. artykułów o charakterze poradnikowym i lifestylowym, które w bieżącym roku przyniosły 15% konwersji. Sukces odniosły również Legendy Polskie i spoty telewizyjne, prezentując wysoką jakość treści i przekazu wizualnego. Allegro to bardzo duży gracz, ale jego wyniki, które można wymiernie zeskalować do mniejszego biznesu, dobrze oddają trendy contentowe w e-commerce.

Grzegorz Wiosna - Zieliński, www.netim.pl

 

 

Twój sklep ma niską sprzedaż? Chcesz to zmienić?

 

question visualisation

 Źródło: Answer the Public

 

Dlaczego to działa?

Content marketing to sposób na prezentację Twojej marki i wyróżnienie się na tle konkurencji. Dzięki tekstom możesz zbudować swój wizerunek i zmotywować swoich klientów, aby zostali z Tobą na dłużej. W tym kontekście treści mają znaczący wpływ na sprzedaż w sklepie internetowym.

 

Okiem eksperta

Eksperckie treści w sklepie internetowym mogą być prawdziwą wizytówką sklepu, ale muszą dotrzeć do użytkownika. Cykliczna publikacja nowych treści ma oczywiście sens, bo pozytywnie wpływa na pozycjonowanie. Gdy bierzemy pod uwagę budowę wizerunku eksperta, poza pisaniem niezbędne jest także wykonanie dużej pracy w zakresie dystrybucji treści. Zarezerwuj więc swój czas na tworzenie treści eksperckich nie tylko na swój blog, ale również na portale zewnętrzne. Nowe teksty blogerskie promuj w mediach społecznościowych, newsletterze i pośród swoich klientów. Nigdy nie warto zakładać, że dobra treść sama się obroni. Jest jej zbyt dużo w sieci, aby liczyć na to, że sama się wypromuje.

Adrianna Nowak, Widoczni.com

 

User generated content - treść tworzona przez użytkowników

Zrób użytek z opinii, które wystawiają klienci. Możesz je otrzymywać na Facebooku, Google+, Opineo lub za pośrednictwem autorskich metod pozyskiwania opinii.

 

Opinie klientów - dziel się nimi!

Niekiedy w wyniku długiej korespondencji z klientem możesz również otrzymać pochwałę lub podziękowania za sprawną obsługę. Wykorzystaj to! W przypadku opinii mailowych poproś klienta o zgodę, na publikację treści na stronie sklepu.

W pozostałych przypadkach możesz wykorzystać opinie wystawiane imiennie na Facebooku i Google+. Taka sekcja z pozytywnymi opiniami na stronie głównej będzie pierwszym sygnałem dla nowych użytkowników, że trafili w dobre miejsce.

 

Zaproś użytkowników do współtworzenia treści

Możesz również ogłosić niekończący się konkurs, w których klienci będą nadsyłać własne treści, np. przepisy na ulubione danie, historię swojej metamorfozy, relację z remontu mieszkania itd. Dla Ciebie to nie tylko wartościowy content, ale również sposób na wzbudzenie zainteresowania w gronie znajomych klienta.

Włączanie klientów w proces budowy treści na stronie to także skuteczna metoda budowania społeczności. Twój sklep nagle staje się wspólnym miejscem, z którym warto się identyfikować.

 

Dlaczego to działa?

 Opinie klientów, szczególnie te podpisane imieniem i nazwiskiem to najlepsza rekomendacja, jaką możesz pochwalić się przed przyszłymi użytkownikami. Zawsze zapraszaj zadowolonych klientów do dzielenia się swoimi doświadczeniami po udanych zakupach.

 

Jak pisać maile do klienta?

Maile to w sklepie internetowym podstawa – pojawiają się zarówno na etapie rejestracji, dokonywania zakupu, a także na ostatnim etapie sprzedaży - skończonym procesie zakupowym.

 

Personalizuj treści

Nikt nie pisze maili w sklepie internetowym ręcznie dla każdego klienta, a szkoda. Tutaj dużą wartość stanowi personalizacja, a także nietuzinkowa forma. To kolejna szansa na wyróżnienie się na tle nudnej konkurencji i pokazanie charakteru.

Drugą kwestią jest ton wypowiedzi w mailach – musi być życzliwy, zapraszający, a nie stresujący. Dobrym pomysłem jest wysyłka treści, która będzie czymś więcej niż tylko: zamówienie nr x zostało nadane.

 

Kiedy wysyłać maile?

Warto wysyłać powiadomienia na każdym etapie zakupu – po złożonym zamówieniu, po otrzymaniu wpłaty, po wysyłce paczki i po jej dotarciu do klienta z prośbą o opinię, aby w ten sposób umilić klientowi oczekiwanie.

Świetnie robią to na przykład Paczkomaty, zamieszczając w mailach zabawnie skonstruowane treści, a nawet linki do pozytywnych piosenek na YouTube.

Oto fragment z maila od Paczkomatów, który ma na celu informowanie o wysłanej paczce: 

"Widzisz tę pędzącą paczkę na obrazku powyżej? To Twoja Paczucha. Najpóźniej za 2 dni robocze poznacie się bliżej. Spodziewaj się SMS‑a i e‑maila z radosnymi wieściami. Paczek jest wiele, ale Paczucha InPost — tylko jedna. I nic nie zatrzyma jej na drodze do Twojego Paczkomatu!" (źródło: InPost).

 

Pobierz darmowy poradnik i zwiększ zyski w swoim sklepie internetowym! Tak, chcę poradnik!

 

Okiem eksperta

Prowadząc e-commerce warto w pierwszej kolejności skupić się na opisach produktów. Każdy produkt w e-sklepie powinien być opisany w sposób unikalny i wyczerpujący. Warto pamiętać o użyciu słów kluczowych, które poprawią pozycję sklepu w naturalnych wynikach wyszukiwania. Unikalna i wartościowa treść pozwoli dostarczyć potencjalnym klientom wszystkich niezbędnych informacji o produkcie. Warto pomyśleć także o prowadzeniu bloga i dostarczaniu wiedzy. Tym sposobem zbudujesz zaufanie i wzmocnisz świadomość swojej marki. A od tego tylko krok, aby pozyskać nowych klientów, którzy docenią Twoją pracę, odwdzięczając się zakupem w e-sklepie.

Marta Muszyńska, www.allincontent.pl

paczkomaty

 

 

 Źródło: Paczkomaty InPost

 

Dlaczego to działa?

Twoje maile systemowe to substytut ekspedienta. To, jakie zrobią wrażenie na klientach, może decydować o tym, czy zechcą ponownie dokonać zakupu w Twoim sklepie.

 

Podsumowanie

Content marketing, czyli korzystanie z wartościowej treści dla zwiększenia sprzedaży, to świetne rozwiązanie dla każdego – zarówno dla osób, które jeszcze nie mają budżetu na płatne działania, jak i dla tych, które korzystają z pozycjonowania sklepu i Adwords i chcą wzmocnić efekt.

Możliwości rozbudowy treści dla wzmocnienia pozycjonowania są nieograniczone, masz do dyspozycji takie obszary jak: opisy produktów, strony informacyjne, e-maile do klientów, poradniki i wreszcie blog ekspercki.

Potrzebujesz tylko czasu i pomysłu, aby wypełnić swoją materiałami, zwiększającymi szansę na sprzedaż.

W kolejnych częściach artykułu omówimy inne skuteczne metody marketingu internetowego w budowaniu sprzedaży w sklepie internetowym:

 

Zastanawiasz się ile trwa pozycjonowanie sklepu? Zobacz nasze przykłady!

 

Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżer marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym? Cz.1 Content Marketing

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 96 głosów

UDOSTĘPNIJ