Jak kontrolować indeksowanie strony w Google? Sprawdzone rozwiązania

jak kontrolowac indeksowanie strony w gooogle
Spis treści

• Jak Google zdobywa informacje o firmie?

• Jak Google indeksuje strony?

• Jak przyspieszyć indeksowanie strony w Google?

• Elementy wpływające na indeksowanie strony w Google

• Narzędzia SEO kontrolujące indeksowanie strony w Google

• Najczęstsze błędy indeksacji przy jednoczesnym używaniu dwóch narzędzi

Indeksowanie strony internetowej to ważny element w procesie zdobywania wymarzonej pozycji w wynikach wyszukiwania. Jak przyspieszyć indeksowanie strony? Jak wpływać na to, jak przebiega indeksowanie strony w Google? Przedstawiamy sprawdzone rozwiązania. 

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Jak Google zdobywa informacje o firmie?

Google możesz pozyskać informacje o Twojej firmie z różnych źródeł - stron internetowych, publicznych baz danych, katalogów, Google Moja Firma itp. Najwięcej informacji Google może pobrać z samej witryny, ponieważ znajduje się tam zwykle najbardziej rozbudowana treść. Strony internetowe są analizowane przez Google w trzech etapach: 

 

Skanowanie strony (crawling)

Crawling polega na skanowaniu stron internetowych w celu zdefiniowania występującej tam treści. Google samodzielnie szuka nowych witryn lub znajduje je dzięki informacjom przesyłanym przez ich właścicieli. Czasami za przesłanie wiadomości o tym, że powstała nowa strona, odpowiada dostawca hostingu (np. w przypadku Wix i Blogger). Po tym, jak Google uzyska informację o nowej witrynie, skanuje ją aby sprawdzić, co zawiera. Crawling obejmuje analizę treści, układu strony, elementów wizualnych itp. W ten sposób Google definiuje, przy jakich zapytaniach może się pojawiać dana strona internetowa. Warto pamiętać, że im lepiej skonstruowana zawartość witryny, tym większe prawdopodobieństwo, że Google dopasuje ją do odpowiedniej grupy odbiorców.

 

Indeksowanie strony

Następnym krokiem jest indeksowanie witryny, czyli dokładne rozpoznanie tematyki strony. Google sprawdza treść, kataloguje obrazy i filmy i w ustrukturyzowany sposób porządkuje wszystkie dane. Wiele osób błędnie zakłada, że indeksowanie strony jest tym samym, co crawling, co jest błędne. Indeksowanie strony w Google oznacza przechowywanie zdefiniowanych informacji o stronie w olbrzymiej bazie danych. Strona internetowa, która znajduje się w indeksie Google, może się wyświetlać na zapytania w wynikach wyszukiwania Google. 

 

Ranking w wynikach wyszukiwania

Ostatnim elementem analizy stron internetowych przez Google jest obecność w rankingach wyników wyszukiwania. Na podstawie danych, które znajdują się w indeksie, Google stara się dopasować do każdego zapytania najtrafniejszą odpowiedź. Aby strony wyświetlające się w wynikach wyszukiwania były dopasowane do potrzeb klienta, Google analizuje między innymi lokalizację, język i typ wykorzystywanego urządzenia. Analiza potrzeb użytkownika i umieszczenie strony internetowej w rankingu następuje automatycznie, z naciskiem na najwyższą dokładność dopasowania. 

 

Jak Google indeksuje strony?

Google indeksuje miliony stron internetowych, a informacje o nich są przechowywane w ogromnej bazie danych zwanej indeksem. W taki sposób uporządkowane dane pozwalają na szybkie pozyskiwane najpotrzebniejszych informacji o wybranej witrynie. Z kolei wyodrębnianie przez algorytmy odpowiednich treści pozwala na skuteczniejsze dopasowanie miejsca dla witryny w rankingu wyników wyszukiwania. 

O tym, jak Google indeksuje strony, decydują algorytmy, które za priorytet obierają potrzeby użytkowników i wysoką jakość strony. To, w jaki sposób zarządzasz swoją stroną ma duży wpływ na szybkość jej indeksowania. Część osób decyduje się na podejście pasywne i bazuje na naturalnym procesie zwiększania zasięgu strony - może ono być skuteczne w pewnych przypadkach, lecz bardzo powolne. Znacznie skuteczniejsze będzie aktywne zarządzanie adresami URL - bez odpowiednich adresów URL stron system Google nie może ani skanować, indeksować i wyświetlać Twoich informacji w wyszukiwarce.

 

Podstawowe czynniki wpływające na lepsze indeksowanie strony w Google:

 • Krótkie, przystępne tytuły stron;
 • Czytelna mapa strony i dodanie jej do Google;
 • Linkowanie wewnętrzne;
 • Poprawne i przydatne pliki robots.txt i meta robots;
 • Konkretne, odnoszące się do tematu nagłówki stron;
 • Wskazywanie na temat za pomocą treści, nie obrazu.

 

Jak przyspieszyć indeksowanie strony w Google?

Aby Twoja strona mogła pojawiać się w rankingach wyników wyszukiwania, musi najpierw zostać zaindeksowana przez Google. Jak długo trwa indeksowanie strony w Google? Czasami trzeba wykazać się szczególną cierpliwością, bo proces nie następuje natychmiast po dodaniu przez Ciebie nowej treści na stronę. Okres indeksowania witryny może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni. Możesz jednak ten proces przyspieszyć wykorzystując Google Search Console. Jeśli stworzyłeś na przykład nową podstronę lub nowy wpis na blogu, skopiuj adres URL strony i wklej go w oknie wyszukiwania w zakładce Indeksowanie w GSC. Następnie, jeżeli narzędzie przekaże Ci informację o braku indeksacji, kliknij odnośnik “Poproś o indeksację”, aby rozpocząć proces. Tym szybkim sposobem przekażesz informację do automatów Google, że pojawiła się nowa treść, która powinna zostać przez nie sprawdzona. 

Nie wiesz, czy Twoja strona jest zaindeksowana w Google? Na naszym blogu znajdziesz szczegółowy poradnik, jak sprawdzić zakres indeksacji Twojej witryny przez roboty Google.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?

 

Elementy wpływające na indeksowanie strony w Google

Dodanie adresu do Google Search Console to nie jedyny sposób na to, jak przyspieszyć indeksowanie strony w Google. Ważniejszym elementem jest to, co możesz zrobić wcześniej, czyli sprawić, by Twoja strona internetowa była łatwa do zaindeksowania pod kątem technicznym. W tym celu należy się skupić na wyeliminowaniu wszelkich barier użytkowych i poprawieniu wykrywalności adresów URL. Jeśli chcesz przyspieszyć indeksowanie strony, skup się na następujących elementach: 

 • Dbaj o odpowiednie wykorzystanie plików robots.txt;
 • Zadbaj o dobrą strukturę linków wewnętrznych;
 • Sprawdź, czy nie powinieneś zaktualizować swojej mapy witryny XML;
 • Nie blokuj niepotrzebnie stron - łatwo jest przez przypadek zablokować indeksujące sekcje witryny;
 • Popraw strony o niskiej jakości; 
 • Weryfikuj raporty Google Search Console pod kątem błędów na stronie. 

Mówiąc najprościej, musisz zadbać o dobre SEO techniczne dla Twojej witryny. Sprawdź nasz artykuł, jeśli chcesz wiedzieć więcej o optymalizacji technicznej stron internetowych. 

 

Narzędzia SEO kontrolujące indeksowanie strony w Google

Jeżeli zauważyłeś, że w indeksie brakuje pewnych ważnych stron lub odwrotnie - zostały zaindeksowane te strony, które są całkowicie nieistotne, możesz naprawić błędy indeksowania przy użyciu plików robots.txt, znacznika Meta Robots, Canonical tag lub wspomnianego wcześniej Google Search Console. Jeśli poinformujesz Google o tym, jak prawidłowo indeksować Twoją witrynę, będziesz mieć większą kontrolę nad tym, co rzeczywiście trafi do Twojego indeksu, a co za tym idzie - będziesz mieć większy wpływ na to, jaką pozycję osiągnię Twoja strona w wynikach wyszukiwania. 

 

Pliki robots.txt - wpływ na indeksowanie strony 

Google poza Twoimi najważniejszymi podstronami może też znaleźć strony o niskiej jakości, jak np. strony testowe, strony z słabą jakościowo treścią lub zduplikowanym adresem URL. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie przekierować Googlebota z tych sekcji witryny za pomocą pliku robots.txt. To plik tekstowy, który jest instrukcją dla botów i crawlerów Google dotyczącą określenia zakresu indeksowania strony. W ten sposób można wskazać, które informacje mogą, a których nie mogą wykorzystać. Pamiętaj przy tym, że plik robots.txt jest dostępny do publicznego wglądu - nie używaj go do ukrywania ważnych, wrażliwych informacji. Pliki robots.txt są w większości przypadków są łatwe w edycji, jednak nieumiejętne ich wykorzystanie równie łatwo może spowodować bałagan na stronie. Dlatego warto wykorzystać narzędzie od Google do testowania pliku robots.txt,  w ten sposób możesz sprawdzić, czy działa on poprawnie. 

 

Tag Meta Robots - wpływ na indeksowanie strony

Meta Robots jest fragmentem kodu, którego celem jest większa kontrola nad procesem indeksowania strony. Taki fragment kodu HTML można dodać do sekcji <head>. Tag Meta Robots jest bardzo skuteczny we wpływaniu na indeksowanie witryny, ponieważ wykorzystywany kod jest zwykle uznawany za polecenie, nie sugestię. Możesz w ten sposób wskazywać, które podstrony powinny być indeksowane, a które nie. Domyślnie kod ma wartość “index, follow”, ale możesz również wykorzystać wartość „noindex, nofollow”, „noindex, follow” lub „index, nofollow”. 

Co oznaczają poszczególne wartości tagu Meta Robots? 

 

 • Index, follow - strona będzie jednocześnie śledzona i indeksowana przez roboty Google. 
 • Noindex, nofollow - w ten sposób komunikujesz robotom indeksującym, że chcesz, aby strona została wykluczona z wyników wyszukiwania, a także aby nie była śledzona i żeby nie był do niej przekazywany żaden kapitału linków. 
 • Noindex, follow - ta wartość sprawia, że strona nie będzie indeksowana przez Google Jednocześnie pozwalasz na jej śledzenie i przekazywanie pozycji SEO. Pamiętaj jednak, że wartość noindex jest znacznie silniejsza, w związku z tym z biegiem czasu Google zignoruje twoje polecenie follow i nada stronie wartość noindex, nofollow.
 • Index, nofollow - to informacja dla Google, że uznajesz tę stronę za dobrą i wartościową, ale jednocześnie nie chcesz, by była indeksowana. Może to być rozwiązanie na przykład dla treści sponsorowanych na stronie. 

 

Jednym z najczęściej wykorzystywanych wartości jest tag “follow, index”, który jest naturalnie przypisaną wartością do strony oraz tag “nofollow, noindex”, który przekazuje Google informację, aby całkowicie ignorować tę stronę. 

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?

 

Tag Canonical - wpływ na indeksowanie strony

Canonical tag to kolejny fragment kodu HTML, który znajduje się  w sekcji <head> witryny internetowej. Jego zadaniem jest poinformowanie Google o zduplikowanej treści lub treści ocierającej się o duplikację. Oryginalne źródło powinno być odpowiednio oznaczone, natomiast zduplikowana treść powinna odsyłać do głównego źródła. Różnicą między tagiem Canonical, a Meta Robots, jest taka, że ten tag jest uznawany przez Google jako sugestia, a nie polecenie. W związku z tym, nie możesz mieć gwarancji, że wszystkie strony zostaną zaindeksowane w taki sposób, jak byś chciał - to wyszukiwarka podejmie ostateczną decyzję. 

 

Google Search Console - wpływ na indeksowanie strony

GSC to narzędzie, które przede wszystkim pomaga przyspieszyć indeksowanie strony poprzez poinformowanie o nowej treści. Pomaga ono również w procesie usuwania adresów URL z indeksacji. Pamiętaj przy tym o tym, że Google Search Console powinien być raczej używany jako dorywcze, szybkie rozwiązanie problemu, ale nie główny sposób radzenia sobie z błędem indeksacji. Adresy URL blokowane przez GSC powinny być także blokowane w inny sposób, na przykład za pomocą pliku robots.txt lub tagu Meta Robots. Google Search Console jest najszybszym sposobem na poprawę indeksacji, a przez wiele osób jest również uznawany za najłatwiejsze narzędzie. Mimo to osoby niedoświadczone możesz przypadkowo zablokować kluczowe sekcje strony internetowej, dlatego zawsze polecamy poleganie na wiedzy doświadczonych osób. 

 

Najczęstsze błędy indeksacji przy jednoczesnym używaniu dwóch narzędzi

Narzędzia do kontroli indeksowania są bardzo przydatnym rozwiązaniem, ale powinny być umiejętnie, rozważnie używane. Nieprzemyślane używanie narzędzi SEO może spowodować zupełnie odwrotny skutek od zamierzonego. 

 

Pliki robots.txt i tag Meta Robots - wpływ na indeksowanie strony

Jeżeli wskażesz wyszukiwarce Google, by nie śledziła danego adresu URL, a jednocześnie wykorzystasz na tej samej stronie tag Meta Robots - boty nie będą mogły odczytać określonej przez tag instrukcji i jej wykonać.

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?

 

Pliki robots.txt i tag Canonical - wpływ na indeksowanie strony 

Jeśli na tej samej stronie użyjesz plików robots.txt, by Google nie śledziło adresu URL oraz tagu kanonicznego, boty nie będą w stanie odczytać instrukcji. Na skutek tego, wszystkie linki, które pozyskała strona, nie przekażą możliwej wartości SEO.

 

Tag Meta Robots i tag Canonical - wpływ na indeksowanie strony 

To połączenie narzędzi jest maksymalnie odradzane do używania na tej samej stronie, ponieważ mogą one wysyłać sprzeczne sygnały. Jako sprzeczny sygnał może być uznane na przykład działanie, w którym określisz przez tag Canonical stronę jako główną, a w ramach tagu Meta Robots nadasz jej wartość noindex. Jednocześnie błędem jest użycie tagu Canonical na stronie, która jest kanonizowana w innym miejscu. Mając na celu lepsze indeksowanie strony, zdecydowanie lepiej jest wybrać jeden tag. 

 

Jak kontrolować indeksowanie strony w Google? Sprawdzone rozwiązania. Podsumowanie 

Indeksowanie strony w Google nie musi być wynikiem szczęścia i zbiegu okoliczności, działając w sposób przemyślany i wykorzystując dostępne narzędzia, można osiągnąć znaczne lepsze wyniki. Pamiętaj jednak o tym, by nie łączyć zbyt wielu narzędzi na raz i dać automatom Google czas na zarejestrowanie nowej treści. 

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak kontrolować indeksowanie strony w Google? Sprawdzone rozwiązania

Średnia ocen użytkowników4.94 na podstawie 126 głosów

UDOSTĘPNIJ