Jak korzystać z Google Search Console w pozycjonowaniu? Poradnik dla początkujących

Jak korzystac z Google Search Console w pozycjonowaniu Poradnik dla poczatkujacych

Istnieje wiele płatnych narzędzi SEO, które pozwalają śledzić efekty pozycjonowania. Nie musisz jednak wydawać środków na dostęp do specjalistycznych narzędzi, ponieważ darmowy Google Search Console oferuje wiele danych, które pomogą Ci ulepszyć swoją strategię SEO. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak korzystać z GSC, by poprawić efekty SEO Twojej witryny.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

Google Search Console - co to jest i jak go używać w pozycjonowaniu?

Google Search Console to bezpłatne narzędzie Google, które służy do monitoringu strony internetowej. Jeśli nie masz dostępu do specjalistycznych (i płatnych) narzędzi SEO, GSC może posłużyć do analizy skuteczności pozycjonowania. W narzędziu znajdziesz następujące raporty:

 • Skuteczność - dotyczący liczby wyświetleń, kliknięć i współczynnika CTR generowanych przez stronę jako całość oraz przez poszczególne adresy URL.
 • Stan - dotyczący stanu zaindeksowania witryny (informuje, które podstrony są dodane do indeksu Google, a które nie, a także o błędach, które mogą wpływać na indeksowanie oraz na efektywność witryny).
 • Podstawowe wskaźniki internetowe - dotyczy dostosowania witryny do Core Web Vitals.
 • Mapy witryn - w którym możesz dodać mapę witryny w celu ułatwienia zaindeksowania strony lub przejrzeć istniejącą mapę lub ją zaktualizować.
 • Obsługa na urządzeniach mobilnych - dotyczący dostosowania witryny do wyświetlania na smartfonach i tabletach.
 • Linki - zawierający podstawowe zestawienie linków zewnętrznych i wewnętrznych prowadzących do Twojej witryny.

W naszym poradniku o Google Search Console wskażemy, co możesz zrobić dzięki narzędziu i gdzie uzyskasz potrzebne dane do analizy SEO z GSC. Dowiedz się więcej o podstawowych funkcjach Google Search Console.

 Raport skuteczności w Google Search Console

Raport Stan w Google Search Console

Raport Podstawowe wskaźniki internetowe w Google Search Console

Raport Mapy witryn w Google Search Console

 

Raport Obsługa na urządzeniach mobilnych w Google Search Console

 

Raport Linki w Google Search Console

 

Jak korzystać z Google Search Console, by poprawić efekty pozycjonowania?

Raporty dostępne w Google Search Console pozwalają uzyskać istotne informacje na temat skuteczności strategii SEO i na ich podstawie ulepszać działania. Skorzystaj z naszych wskazówek i sprawdź:

 • jakie parametry śledzić w Google Search Console, by zintensyfikować działania SEO,
 • jakie działania z zakresu pozycjonowania możesz przeprowadzić w Google Search Console i z jego pomocą.

Sprawdźmy, co możesz zrobić dzięki Google Search Console, by poprawić pozycje i ruch z organicznych wyników wyszukiwania.

Szukasz efektywnego sposobu promocji strony internetowe?

1. Przesłanie site mapy w Google Search Console

Bez indeksowania nie ma pozycjonowania - by roboty Google mogły umieścić Twoją stronę w organicznych wynikach wyszukiwania, muszą ją odwiedzić i odczytać oraz zapisać zawarte w kodzie informacje. By ułatwić to zadanie robotom, umieść w witrynie mapę strony w formacie XML. Jest to zestawienie wszystkich adresów URL dostępnych w witrynie (wraz z datami aktualizacji) odzwierciedlające jej strukturę. Po umieszczeniu mapy na serwerze strony należy przesłać adres pliku do GSC. Sprawdź, jak stworzyć mapę strony w kilka minut.

 

2. Dodawanie adresów URL do indeksu Google

W GSC dodasz także do indeksowania pojedynczy adres URL. Jeśli niedawno opublikowałeś nowy wpis na blogu lub zaktualizowałeś stary i chcesz przyspieszyć jego indeksację, wklej adres URL w puste okienko, a następnie kliknij w button “Poproś o zaindeksowanie”.

Panel dodawania mapy w Google Search Console

Prośba o zaindeksowanie adresu URL w Google Search Console

 

3. Sprawdzenie stanu zaindeksowania w GSC

Otwórz raport “Stan”, a następnie kliknij w zakładkę “prawidłowe” - porównaj liczbę prawidłowo zaindeksowanych adresów URL z liczbą adresów URL dostępnych w przesłanej mapie strony. W ten sposób sprawdzisz, czy masz problemy z indeksowaniem, błędami technicznymi lub zduplikowaną treścią.

Raport Stan w GSC wskaże, ile stron zostało zaindeksowanych przez roboty Google

 

4. Diagnoza błędów w indeksowaniu w Google Search Console

Błędy w indeksowaniu Twojej strony mogą spowodować spadek pozycji oraz ruchu z organicznych wyników wyszukiwania. By je znaleźć, nie musisz jednak ręcznie przeszukiwać kodu HTML poszczególnych stron. Informację o błędach technicznych, które mogą utrudniać lub nawet uniemożliwiać indeksowanie oraz działania SEO, znajdziesz w raporcie “Stan” w GSC w zakładkach “Błędy” oraz “Prawidłowe z ostrzeżeniem”.

Raport błędów, które mogą utrudniać indeksowanie w Google Search Console

Raport identyfikujący potencjalne problemy

 

5. Weryfikacja ręcznych kar od Google w Google Search Console

W przypadku ataku hakerskiego lub naruszenia wskazówek Google dla webmasterów Twoja strona może zostać ukarana przez pracownika Google w trakcie jej ręcznego przeglądania. Informację o takim filtrze sprawdzisz w Google Search Console w raporcie “Bezpieczeństwo i ręczne działania”. Po wyeliminowaniu błędów w tym samym miejscu możesz poprosić pracownika o kolejną weryfikację strony. Sprawdź, jakie inne działania narażają Cię na filtr Google.

Raport “Ręczne działania” w Google Search Console

 

6. Weryfikacja dostosowania witryny do urządzeń mobilnych w GSC

Nie jesteś pewien, czy Twoja witryna działa poprawnie na mobile? W GSC możesz to łatwo sprawdzić. Skorzystaj z raportu “Obsługa na urządzeniach mobilnych”. Znajdziesz w nim ewentualne błędy, które mogą wpływać na problemy z odbiorem strony na smartfonach i tabletach obejmujące:

 • użycie niezgodnych wtyczek,
 • brak ustawienia widocznego obszaru,
 • brak dopasowania widocznego obszaru do szerokości ekranu urządzenia
 • treść szerszą od ekranu,
 • małą czcionkę utrudniającą czytanie tekstu,
 • zbyt małą odległość między elementami klikalnymi,

Po naprawieniu wszystkich błędów w witrynie możesz poprosić Google o ponowne zaindeksowanie.

Szukasz reklamy online, która sprawdzi się w okresie bumu sprzedażowego?

 

7. Weryfikacja przystosowania witryny do Core Web Vitals

Core Web Vitals to elementy wpływające na Page Experience, czyli odbiór strony przez użytkowników w trakcie jej przeglądania. Raport ten został dodany do Google Search Console po ogłoszeniu informacji, że Core Web Vitals stanie się czynnikiem rankingowym Google. Raport dostępny jest w zakładce Eksperymenty i personalizacja. Obecnie w raporcie tym znajdziesz:

 • ocenę strony pod kątem Core Web Vitals na urządzeniach mobilnych i stacjonarnych,
 • podział adresów URL na te dobrej jakości, wymagające poprawy oraz słabej jakości. Po wejściu w raporty dla urządzeń mobilnych oraz desktop znajdziesz dokładne informacje o występujących problemach w zakresie CWV.

Na podstawie danych zebranych przez narzędzie będziesz mógł poprawić parametry wskazane przez narzędzie jako niedoskonałe.

Dowiedz się więcej o Core Web Vitals w poniższych artykułach:

Raport dotyczący Podstawowych wskaźników internetowych w Google Search Console

 

 

Szczegółowe raporty dotyczące Core Web Vitals na urządzeniach mobilnych i stacjonarnych

 

8. Analiza skuteczności strony w organicznych wynikach wyszukiwania w GSC

W raporcie “Skuteczność” znajdziesz informacje o skuteczności Twoich działań SEO i reakcjach użytkowników na Twoje wyniki w Google. Zwróć uwagę na dane zaprezentowane nad wykresem skuteczności. Dotyczą one:

 • wyświetleń (ile razy Twoja strona została wyświetlona w organicznych wynikach wyszukiwania w odpowiedzi na zapytanie użytkownika),
 • kliknięć (ile razy użytkownicy kliknęli w Twoją stronę po jej wyświetleniu w Google),
 • CTR - współczynnika klikalności (czyli stosunku liczby kliknięć do liczby wyświetleń strony w organicznych wynikach wyszukiwania),
 • średniej pozycji (średniej pozycji Twojej strony, uwzględniając najwyższą pozycję. na jakiej kiedykolwiek się znalazła).

Na podstawie raportu możesz ulepszyć swoje działania. Jeśli:

 • liczba wyświetleń jest wysoka, a liczba kliknięć i CTR niskie, być może powinieneś popracować nad title i description,
 • średnia pozycja jest niska, powinieneś skupić się na lepszej optymalizacji strony oraz rozbudowie treści.

Raport skuteczności zawierający informacje o całkowitej liczbie wyświetleń i kliknięć strony w wynikach wyszukiwania, a także CTR i średniej pozycji całej witryny


9. Weryfikacja skuteczności konkretnych treści z Google Search Console

Dane o liczbie kliknięć, wyświetleń oraz CTR w Google Search Console dotyczą nie tylko całej strony, ale także poszczególnych podstron. Na ich podstawie możesz ocenić, czy konkretna treść (np. wpis blogowy) jest chętnie odwiedzany przez użytkowników i czy odpowiada ich potrzebom. Wystarczy, że wybierzesz zakładkę “Strony” w raporcie skuteczności i klikniesz w interesujący Cię adres URL. W odpowiedzi otrzymasz raport skuteczności dla indywidualnego adresu URL, w którym znajdują się informacje o:

 • liczbie wyświetleń treści w wynikach wyszukiwania w odpowiedzi na zapytanie użytkownika,
 • liczbie kliknięć w link do treści w organicznych wynikach wyszukiwania,
 • średnim CTR,
 • średniej pozycji konkretnej strony w organicznych wynikach Google.

Dzięki tym danym możesz sprawdzić skuteczność treści - czy w ogóle jest widoczna w Google (wyświetlenia) i czy odpowiada ona na zapytanie użytkowników (kliknięcia). Średnia pozycja poinformuje Cię, czy warto dalej optymalizować treść pod określone frazy, czy też obecny stan optymalizacji jest prawidłowy i daje wysokie pozycje. Jeśli liczba wyświetleń jest duża, a liczba kliknięć i CTR niskie, pomyśl nad edycją title i description. Zobacz, jak przeprowadzić kompleksową analizę skuteczności contentu w pozycjonowaniu.

Szukasz reklamy online, która sprawdzi się w okresie bumu sprzedażowego?

10. Sprawdzenie sposobu interakcji użytkowników ze stroną w Google Search Console

Raport skuteczności w Google Search Console prezentuje także informacje o tym, w jaki sposób użytkownicy wchodzą w interakcję z Twoją stroną w wynikach wyszukiwania. Dane dotyczą:

 • urządzeń, z których korzystają użytkownicy,
 • krajów, z których pochodzą użytkownicy,
 • interakcjom z dodatkowymi elementami wyświetlanymi w wynikach wyszukiwania, np. fragmentami rozszerzonymi czy fragmentami opinii.

Raport skuteczności prezentujący informacje o wyglądzie wyników wyszukiwania w wyszukiwarce i skuteczności dodatkowych elementów

 

Raport prezentujący dane o urządzeniach, z których korzystają odwiedzający

 

11. Weryfikacja zapytań, które powodują wyświetlenie strony w Google

Raport skuteczności witryny w Google Search Console zawiera specjalną zakładkę “Zapytania”, w której możesz prześledzić, na jakie hasła Twoja strona wyświetla się w organicznych wynikach wyszukiwania i ile kliknięć generują te wyświetlenia. Dzięki tej zakładce możesz zweryfikować, czy faktycznie strona wyświetla się na te hasła, na które chcesz się wyświetlać i na które się pozycjonujesz. Jeśli wśród zapytań nie ma haseł, na które prowadzisz działania SEO, być może witryna powinna być lepiej zoptymalizowana, mieć więcej treści i więcej słów kluczowych.

Zapytania, które powodują wyświetlanie się strony i kliknięcia w nią na podstawie Google Search Console

 

12. Ocena wpływu zmian na stronie na skuteczność treści i pozycjonowania

Masz swoją stronę internetową? Powinieneś wyrobić w sobie nawyk regularnego przeglądania treści w celu ich lepszej optymalizacji lub rozbudowy. W razie potrzeby warto uzupełnić content o nowe elementy, a także zaktualizować title i description, jeśli treści nie są tak skuteczne, jak byś chciał. Po takiej aktualizacji sprawdzisz w Google Search Console, czy odniosła ona pozytywny skutek w SEO. Zweryfikuj, czy konkretny adres URL ma więcej wyświetleń i kliknięć. Jeśli tak, to znaczy, że Twoje działania przyniosły oczekiwany efekt. Przeczytaj więcej o aktualizacji treści.

Ile trzeba czekać na efekty SEO?

13. Identyfikacja treści i podstron, które mają niski współczynnik CTR

Google Search Console pozwoli Ci znaleźć te podstrony, które mają małą skuteczność w wynikach wyszukiwania. Wystarczy, że w raporcie Skuteczność w zakładce “Strony” posortujesz wyniki wg współczynnika CTR, zaczynając od najniższej liczby. W ten sposób narzędzie zaprezentuje najmniej skuteczne treści, a Ty będziesz mógł popracować nad ich optymalizacją. Zastanów się, czy meta dane, widoczne w wynikach wyszukiwania, nie wymagają poprawy. Możesz:

 • zmienić treść w taki sposób, by odpowiadała na pytanie użytkownika i zachęcała go o kliknięcia w link,
 • dodać CTA,
 • umieścić frazę kluczową w title i description.

Sprawdź nasze wskazówki dotyczące meta danych w SEO:

 

14. Podstawowa analiza linków prowadzących do Twojej witryny

W poradniku dotyczącym Google Search Console nie mogło zabraknąć raportu “Linki”, dzięki któremu jesteś w stanie przeprowadzić podstawową analizę linków w SEO. W raporcie znajdują się informacje o:

 • łącznej liczbie backlinków,
 • najczęściej linkowanych stronach w Twojej witrynie,
 • najpopularniejszych anchorach.

Dzięki pozyskanym danym dowiesz się, czy Twoja strategia rozbudowy profilu linkowego jest skuteczna:

 • sprawdzisz, czy linki prowadzą do stron, które są najważniejsze pod kątem sprzedażowym,
 • zweryfikujesz, czy linki przyrastają i czy dzieje się to w sposób naturalnym
 • znajdziesz szkodliwe linki i będziesz mógł się ich zrzec,
 • sprawdzisz, ile stron linkuje do Twojej witryny.

Najczęściej linkowane strony w Google Search Console

 

15. Planowanie struktury linków wewnętrznych w Google Search Console

W module “Linki” możesz także wyświetlić i przeanalizować dane dotyczące linków wewnętrznych. Dlaczego warto to zrobić? Ponieważ struktura linków wewnętrznych wpływa na:

 • nawigację w witrynie,
 • stopień trudności indeksowania witryny przez roboty Google,
 • poziom zrozumienia informacji przez roboty Google,
 • przekazywanie autorytetu między adresami URL wewnątrz witryny.

Linki wewnętrzne wskazują także robotom Google najistotniejsze podstrony w Twojej witrynie. Dlatego też podczas analizy sprawdź, czy największa liczba linków prowadzi do tych podstron, które są dla Ciebie najistotniejsze pod kątem generowania przychodów i konwersji.

Strony z największą liczbą linków wewnętrznych

 

Podsumowanie

Nie musisz inwestować w specjalistyczne i płatne narzędzia SEO, by osiągnąć dobre efekty w pozycjonowaniu. Umiejętne korzystanie z Google Search Console pozwoli Ci nie tylko wyeliminować błędy techniczne, ale także zweryfikować skuteczność strategii SEO i ulepszyć ją, poprawić likowanie czy przyspieszyć indeksowanie.

 

Zobacz historie sukceu naszych klientów:

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak korzystać z Google Search Console w pozycjonowaniu? Poradnik dla początkujących

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 115 głosów

UDOSTĘPNIJ