Jak długo trwają efekty SEO?

czy pozycjonowanie zawsze bedzie ci przynosic zysk
Spis treści

• Jak długo trwa pozycjonowanie stron internetowych?

• Dlaczego uzyskanie efektów SEO trwa tak długo?

• Czy pozycjonowanie stron internetowych zapewni Ci długotrwałe efekty?

• Dlaczego SEO wymaga Twojego trwałego zaangażowania?

• Podsumowanie

Pozycjonowanie stron internetowych jest jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych strategii promowania swojej marki w sieci, jednocześnie jednak wymaga cierpliwości w oczekiwaniu na uzyskanie pierwszych efektów. Pojawia się jednak pytanie - jak długo utrzymują się uzyskane efekty? Czy pozycjonowanie stron internetowych zapewnia długoterminowe efekty? W tym artykule rozwiewamy wątpliwości w tym aspekcie.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Jak długo trwa pozycjonowanie stron internetowych?

SEO ma wiele bardzo silnych zalet, ale sporo osób skupia się na tym, że ich osiągnięcie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. Czy rzeczywiście tak jest? Jak długo należy oczekiwać na efekty pozycjonowania? Otóż pierwsze rezultaty mogą pojawić się po kilku, kilkunastu miesiącach, zdarza się również tak, że wyniki pojawiają się po bilski dwóch latach. Są to rzadkie przypadki, ale warto być ich świadomym. To, że Twoja strona nie osiąga jeszcze zadowalających efektów, nie musi oznaczać, że Twoja strategia jest nieskuteczna lub, że popełniasz jakieś błędy (chociaż zawsze warto to zweryfikować). To, jak szybko uda Ci się osiągnąć wymarzone efekty SEO zależy między innymi od tego, jak silna jest Twoja konkurencja, a także jaka jest historia Twojej domeny.

Na poniższym wykresie możesz zaobserwować wykres, w którym przedstawiamy różne zależności, które wpływają na efekty SEO, a także szacunkowy czas oczekiwania na ich osiągnięcie.

Szacunkowy czas oczekiwania na efekty pozycjonowania stron internetowych.

Więcej o tym, jak długo trwa pozycjonowanie stron internetowych, dowiesz się z tych stron:

Chcesz zdobyć wyższe pozycje w Google?


Dlaczego uzyskanie efektów SEO trwa tak długo?

Wiesz już, jak dużo czasu potrafi zabrać osiągnięcie pierwszych efektów swojej strategii SEO, a także wiesz, jakie elementy na to wpływają. Możesz się jednak zastanawiać, dlaczego optymalizacja SEO nie może przynieść natychmiastowych efektów. Już wyjaśniamy.


Optymalizacja SEO wymaga czasu

Na strategię SEO składa się bardzo wiele elementów, których współdziałanie pozwala na osiągnięcie wymarzonych efektów. Jednocześnie jednak ich wdrożenie wymaga dużego zaangażowania ze względu na złożoność takiej optymalizacji. Wśród najważniejszych czynników rankingowych Google wymienia się między innymi:

 • intuicyjna mapy strony,
 • dodanie pliku robots.txt,
 • optymalizacja meta tagów,
 • wdrożenie certyfikatu SSL,
 • optymalizacja adresów URL,
 • spójna struktura linków wewnętrznych,
 • wdrożenie danych strukturalnych,
 • wdrożenie przekierowań,
 • wdrożenie linków canonical,
 • szybkość ładowania się witryny,
 • dostosowanie strony do urządzeń mobilnych,
 • dostosowanie strony pod kątem User Experience.

Każdy z tych elementów wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia z określonego zakresu SEO, a także czasu na prawidłowe wdrożenie. Jest to szczególnie angażujące, jeżeli decydujesz się zrobić to we własnym zakresie. Współpraca z firmą, która kompleksowo zajmie się wdrożeniem strategii SEO może znacząco przyspieszyć ten proces.


Algorytm Google działa powoli

Google potrafi działać szybko, jeśli chodzi o dostarczanie odpowiedzi na zapytania w wyszukiwarce, jednak więcej czasu zajmuje mu analizowanie treści dostępnych na stronach wyszukiwania. Google skupia się na tym, żeby czytać i kategoryzować treści z każdej istniejącej witryny, co wymaga bardzo dużo czasu. Twoja witryna jest jedną z wielu, które czekają na to, aż algorytm dostrzeże ich potencjał. Zajmuje to tym dłużej, jeżeli strona jest nowa.

Jak działa zdobywanie informacji o stronach przez Google? Otóż Google samodzielnie szuka nowych witryn lub otrzymuje o nich informację od ich właścicieli. Oczywiście, jeżeli decydujesz się pozostawić to w rękach Google, zajmie to więcej czasu. Gdy Google uzyska informację o danej witrynie, poświęca czas na to by ja przeanalizować. Sprawdza treści, układ strony, elementy wizualne itp. Takie analizy służą do interpretacji, przy jakich zapytaniach powinna się wyświetlać Twoja witryna.

Więcej o tym, jak działa Google, dowiesz się z tych artykułów:

Chcesz szybko wypromować stronę?


Twoja konkurencja już się pozycjonuje

Kolejnym elementem, który sprawia, że osiągnięcie efektów w SEO wymaga czasu, jest to, że Twoja konkurencja najprawdopodobniej już od jakiegoś czasu działa w SEO. Im więcej i intensywniej pracują tym trudniej będzie Ci osiągnąć sukces na tym polu. Z tego też względu warto wykonywać audyt SEO konkurencji, aby znaleźć lukę w ich strategii działania i działać skuteczniej.


Czy pozycjonowanie stron internetowych zapewni Ci długotrwałe efekty?

Na wiele pytań dotyczących SEO, musimy odpowiedzieć “to zależy”. Na pozycjonowanie wpływa wiele czynników i niewiele jest jednoznacznych odpowiedzi, jednak nie w tym przypadku. Na pytanie, czy pozycjonowanie stron internetowych zapewnia długotrwałe efekty, możemy jednoznacznie odpowiedź: tak. Oczywiście, pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim musisz pamiętać, że pozycjonowanie stron internetowych to długotrwały, niekończący się proces i wymaga stałego zaangażowania. Pamiętaj, że konkurencja nie śpi!


Użytkownicy sieci korzystają z wyszukiwarek bez przerwy

Zgodnie z danymi podawanymi przez Hubspot1, przeciętny użytkownik sieci korzysta z około trzech-czterech wyszukiwań w przeciągu doby. W związku z tym, jeżeli Twoja firma jest dobrze osadzona w wynikach wyszukiwania, możesz docierać do dużej ilości użytkowników przez całą dobę. Masz dzień wolny? Twoja witryna nadal dociera do nowych odbiorców, a Ty dzięki temu zyskujesz szansę na konwersję. Co więcej, jest to najbardziej optymalne rozwiązanie pod kątem finansowym. Nie płacisz za nic - jedynym kosztem, jaki ponosisz jest energia i czas włożony w rozwój Twojej strategii SEO lub współpraca z odpowiednią agencją, która o to za Ciebie zadba. Dla porównania, w przypadku kampanii Google Ads płacisz za wyświetlanie reklamy i daje Ci ona krótkie, czasowe efekty.


Wyniki wyszukiwania to etap procesu zakupowego

Bardzo ważnym aspektem jest również to, że korzystanie z wyszukiwarki jest stałym elementem podróży użytkownika na drodze do konwersji. Spójrz na poniższe statystyki:

 • W 93%2 korzystanie z sieci przez użytkowników zaczyna się od wyszukiwarki.
 • 80%3 kupujących szuka informacji o produktach w internecie.
 • 71%4 przedsiębiorców B2B rozpoczyna wyszukiwanie produktów w wyszukiwarce.
 • 70%5 osób szuka w sieci informacji o firmie przed skorzystaniem z jej oferty.

Przy odpowiedniej strategii SEO możesz dotrzeć do użytkownika na każdym etapie procesu zakupowego. Optymalizacja pozwoli Ci dotrzeć do dużej ilości odbiorców, które wpisują się Twoją grupę docelową, a co za tym idzie - umożliwi generowanie długoterminowych przychodów. Pominięcie SEO w swojej strategii marketingowej wiąże się z utratą jednego z najbardziej dochodowych kanałów marketingowych.

O tym, jak dobierać słowa kluczowe do etapu procesu zakupowego, dowiesz się z tego artykułu:

Zależy ci na skutecznym dotarciu do odbiorcy?


Ruch organiczny odpowiada za dużą część przychodów

Dodatkowym argumentem, który świadczy o tym, że efekty SEO mogą dać długoterminowe efekty, jest to, że ruch organiczny odpowiada średnio za ponad 40%6 przychodów. To zaskakująco wysoki wynik, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie dostępne kanały społecznościowe, na których może być promowana firma.

Chcesz dowiedzieć się, jak zwiększyć ruch organiczny na swojej stronie? Tutaj znajdziesz więcej wskazówek:
Jak zwiększyć ruch na stronie wykorzystując content marketing? 14 niestandardowych rozwiązań


SEO pomoże Ci zdobyć zaufanie odbiorców

Pamiętaj również o tym, że pozycjonowanie stron internetowych wpływa nie tylko na Twoją pozycję w wyszukiwarce. Dobra strategia SEO opiera się również o optymalizację techniczną i optymalizację UX strony internetowej, dzięki temu Twoja strona jest lepiej odbierana przez użytkowników, zachęca do dokonania konwersji i sprawia, że odbiorcy lepiej zapamiętają tę firmę. Pierwsze wrażenie ma duży wpływ na to budowanie lojalności odbiorcy do marki, a to bezpośrednio łączy się z zapewnieniem długoterminowych przychodów.


Dlaczego SEO wymaga Twojego trwałego zaangażowania?

Na naszym blogu niejednokrotnie mogłeś/mogłaś przeczytać o tym, że osiągnięcie efektów w SEO wymaga czasu. Efekty w postaci zwiększenia widoczności, uzyskania większej ilości odbiorców i zwiększenia sprzedaży definitywnie nie przychodzą od razu. Dobra pozycja w wynikach Google wymaga czasu, a jej utrzymanie wiąże się ze stałą analizą wyników, wprowadzaniem optymalizacji, tworzeniem nowych treści, pozyskiwaniem linków zewnętrznych. Brak aktywności w obszarze SEO nie oznacza tylko braku wzrostów - wiąże się ze spadkiem widoczności strony. Dlaczego? Przede wszystkim pamiętaj o tym, że Twoi konkurenci wciąż działają i wykorzystują Twoją bezczynność. Ponadto, Google dokonuje regularnej analizy stron internetowych i sprawdza, które witryny dostosowują się do zmian algorytmów, regularnie uzupełniają treści i odpowiadają na potrzeby sygnalizowane przez użytkowników sieci. Dlatego jeśli osiągniesz dobrą pozycję w wynikach wyszukiwania nie możesz zrezygnować z dalszych prac, SEO wiąże się ze stałym zaangażowaniem, jeśli chcesz, żeby Twój zysk z pozycjonowania był długotrwały. Pamiętaj również, że znacznie łatwiej będzie Ci utrzymać dobrą pozycję niż budować ją od zera. Dlatego jeżeli jeszcze nie zdecydowałeś/aś się na wdrożenie optymalizacji SEO - to idealny czas na zrealizowanie tego.

Chcesz sprawdzić, jak sobie radzi konkurencja? Pomogą Ci w tym poniższe artykuły:


Potrzebujesz optymalizacji poziomu konwersji?


Czy pozycjonowanie zapewnia stały zysk? Czyli o tym, jak długo trwają efekty SEO. Podsumowanie

Pozycjonowanie stron internetowych jest uznawane za jeden z najlepszych sposobów na to, żeby w skuteczny i niedrogi sposób wypromować swoją stronę w sieci. Co więcej, przy odpowiedniej strategii może ona Ci przynieść długoterminowe zyski. Ważne jest jednak, abyś pamiętał/pamiętała o tym, że pozycjonowanie wymaga jednocześnie trwałego zaangażowania - to niekończący się proces pracy nad witryną.

 

1 https://blog.hubspot.com/marketing/google-search-statistics
https://www.webfx.com/seo/statistics/
https://www.webfx.com/digital-marketing/learn/why-is-internet-marketing-so-important/
https://www.webfx.com/blog/marketing/marketing-stats/
https://www.webfx.com/blog/web-design/need-a-website/
https://www.webfx.com/seo/statistics/


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak długo trwają efekty SEO?

Średnia ocen użytkowników4.76 na podstawie 114 głosów

UDOSTĘPNIJ