Jak budować markę osobistą w internecie? Silna strategia w kilku krokach

jak budowac marke osobosta w internecie
Spis treści

• Czym jest marka osobista?

• Jakie są etapy budowania marki osobistej?

• Krok 1. Zdefiniowanie przekazu marki osobistej

• Krok 2. Zaplanowanie strategii budowania marki osobistej

• Krok 3. Rozwój marki osobistej

• Krok 4. Analiza skuteczności strategii budowania marki osobistej

• Podsumowanie

Marka osobista jest bardzo ważnym elementem biznesu - najchętniej to właśnie za człowiekiem podążają użytkownicy, a nie za produktem. Jednak w dobie internetu wyróżnienie się na tle konkurencji wydaje się być trudniejsze niż kiedykolwiek. Wbrew pozorom czasami wystarczy jednak opracowanie strategii i konsekwentne działanie w ramach jej rozwoju. W naszym artykule dzielimy się z Wami sprawdzoną strategią budowania marki osobistej i szeregiem wskazówek dotyczących jej promowania.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Czym jest marka osobista?

Zanim zaczniemy rozmawiać o tym, jak budować markę osobistą, przyjrzyjmy się na chwilę teorii. To bardzo ważne, ponieważ marka osobista jest nad wyraz często mylona z wizerunkiem, tożsamością, a także autoprezentacją.

Pierwsze ujęcia teoretyczne marki osobistej mówiły przede wszystkim wiąże się ona z nawiązywaniem relacji z innymi ludźmi i osobistym pozycjonowaniem. Philip Kotler i Sidney Levy, legendy marketingu, w 1969 roku mówili również o tym, że marka osobista wiąże się z traktowaniem człowieka niemal na równi z produktem marketingowym. Te ujęcia były niepełne i nie pozwalają na jasne zrozumienie istoty pracy nad marką osobistą.

Dopiero z czasem pojęcie to zostało skonkretyzowane i nabrało jasnych ram teoretycznych. Marka osobista to możliwa do zidentyfikowania osoba, którą charakteryzują konkretne, stałe wartości. Co ważne, dane wartości powinny być także atrakcyjne dla potencjalnego odbiorcy i zaspokajać jego wybrane potrzeby. Ta definicja pozwala nam zidentyfikować trzy bardzo ważne elementy, które składają się na skuteczną strategię marki osobistej: nadawca (właściciel marki), wartości i odbiorcy. Każdy z tych elementów musi się ze sobą łączyć, aby móc osiągnąć założone cele. Należy pamiętać, że marka osobista to suma korzyści, która jest dostarczana nie tylko właścicielowi marki, ale również interesariuszom.

Sprawdź, co musisz wiedzieć o budowaniu marki osobistej


Jakie są etapy budowania marki osobistej?

Startegia budowania marki osobistej to nieustanny proces, w którym nie ma punktu końcowego. Chcąc mieć silną, wpływową markę, nie można zakończyć pracy nad nią - wówczas można szybko odejść w zapomnienie. Kluczem do sukcesu jest konsekwencja w działaniu. Jeśli jednak chcemy określić w przybliżeniu etapy budowania marki osobistej, możemy zdefiniować cztery główne punkty całej strategii.

  • Nadanie ram marce osobistej (określenie obszaru specjalizacji, grupy docelowej itp.),
  • Określenie strategii działania (zdecyduj, w jaki sposób chcesz dotrzeć do odbiorców i czym ich zainteresujesz),
  • Konsekwentne działanie nad rozwojem marki,
  • Analiza, wprowadzanie ewentualnych zmian i optymalizacja strategii.


Krok 1. Zdefiniowanie przekazu marki osobistej

Zanim zaczniesz w pełni działać w sieci, zastanów się co i komu chcesz przekazać. Dopiero w następnym kroku możesz myśleć nad tym, w jaki sposób to zrobić.


Jak znaleźć swoją specjalizację?

Na samym początku musisz określić swój obszar specjalizacji. To trudne zadanie, by zdefiniować w czym jest się najlepszym lub określić coś, czym chciałbyś kojarzony/kojarzona przez resztę swojej kariery. Jak znaleźć swoją specjalizację? Możesz na przykład zdefiniować swoje zasoby za pomocą analizy SWOT, a także przyjrzeć się bliżej rynkowi i trendom. Pamiętaj jednak, by nie kierować się wyłącznie aktualnym zainteresowaniem społeczeństwa wobec danego tematu, ale własną chęcią zgłębiania go - Twoim celem jest zostanie ekspertem/ekspertką w tej dziedzinie. W budowaniu marki osobistej bardzo ważna jest autentyczność, a jeżeli wybrana specjalizacja nie jest bliska Twojemu sercu, odbiorcy to zauważą. Warto szukać luk na rynku, mocno konkretyzować swoje specjalizacje - za przykład może tu posłużyć marka osobista Jakuba Fredy, który połączył swoje zainteresowanie rapem, fizyką i matematyką tworząc w sieci profil “Obliczenia i analizy w rapie”. Jego fanpage na Facebooku ma już 126 133 obserwujących, a on sam jest zapraszany do współprac z dużymi markami. Pamiętaj, że im bardziej unikalne, wnikliwe treści tworzysz, tym bardziej Twoi obserwatorzy będą Cię postrzegać jako lidera w danej dziedzinie.

Chcesz poprawić stan swojej strony?


Jak określić swoją grupę docelową?

Aby strategia budowania marki osobistej była skuteczna, koniecznie musisz określić do kogo chcesz docierać ze swoim przekazem. Z definicji marki osobistej możesz pamiętać, że polega ona na zapewnieniu korzyści jednocześnie odbiorcy i nadawcy. Wiesz już w czym chcesz być ekspertem/ekspertką, teraz określ do kogo będziesz te treści kierować. Możesz w tym celu wykorzystać na przykład dane z Google Analytics, branżowe raporty, analizę trendów, profesjonalne narzędzia do analizy zachowań użytkowników na stronie (np. Google Optimize, Optimizely, Mouseflow).

W procesie określania grupy docelowej pomogą Ci te artykuły:


Jak mówić o sobie?

Gdy już zdefiniujesz swoją specjalizację i grupę docelową, postaraj się ująć jej esencję w jednym zdaniu. Przechodzimy teraz do momentu, gdzie określamy USP dla Twojej marki, czyli Unique Selling Point. Takie zdanie ma sprawić, że użytkownik będzie mógł szybko zrozumieć czym się zajmujesz, jaka jakość usługi za tym idzie i dlaczego powinien Ci zaufać. USP może przyjąć różne formy, ważne jest, aby to zdanie, jak najlepiej oddawało charakter Twojej marki i potrafiło zainteresować odbiorcę. Możesz stworzyć swoje USP według następującego schematu:

  • Pomagam [komu?] osiągnąć [co?] , aby [jak był efekt?].

Jako wskazówkę dla stworzenia własnego USP mogą Ci również posłużyć te, którymi posługują się inne znane marki osobiste. Zapoznaj się z naszym rankingiem 100 Polskich Osobowości Marketingu i sprawdź, jak przedstawiają się osoby, które tam znajdziesz. Poniżej dwa przykłady.

“Od 10 lat uczę jak zarządzać swoim czasem, a moją misją jest sprawienie, by Kobiety uwierzyły w to, że potrafią robić to doskonale.”

Olga Budzyńska, źródło: https://www.paniswojegoczasu.pl/

“Kreatywne reklamy robiłem już w kosmosie, telegazecie, TikToku, a nawet na Pornhubie (czym przez przypadek poruszyłem całą Polskę). Tu opowiadam o mediach, marketingu i nowych technologiach.”

Jakub Biel, źródło: https://jakubbiel.pl/

Zależy ci na skutecznej i szybkiej reklamie?


Krok 2. Zaplanowanie strategii budowania marki osobistej

Na tym etapie musisz pomyśleć nad tym, co zrobić, aby Twoja marka osobista rosła w siłę. Jak zaplanować strategię działania? Jakie rozwiązania przyniosą Ci najlepsze efekty? Przedstawiamy Ci listę sprawdzonych rozwiązań, które pomogą Ci wypromować swoją markę osobistą w sieci.

Stwórz swoją stronę internetową - zadbaj o stworzenie witryny, która będzie w pełni opisywać Twoją markę - wartości, działania itp. To miejsce, które ma być pigułką wiedzy dla osób, które są zainteresowane Twoją osobą. Zadbaj o wysokiej jakości, interesują treść, przejrzystą formę witryny oraz intuicyjną nawigację. Warto również zdecydować się na optymalizację SXO, wówczas możesz mieć pewność, że Twoja strona będzie lepiej widoczna w sieci, a użytkownicy będą mieć lepsze doświadczenia związane z korzystaniem z Twojej witryny.

Bądź aktywny/aktywna w mediach społecznościowych - współcześnie media społecznościowe są jednym ze skuteczniejszych sposobów na dotarcie do dużej grupy ludzi, która jednocześnie wpisuje się w grupę Twoich odbiorców. Pamiętaj jednak, że nie musisz być obecny/obecna we wszystkich media, wybierz te, z których najczęściej korzystają Twoi odbiorcy. Działając w social mediach nie zapominaj o spójnym przekazie, interesującej treści, wzbogacaniu swoich komunikatów o zdjęcia i nagrania, a także o regularnych publikacjach. Pamiętaj, że w mediach społecznościowych nie musisz wyłącznie tworzyć treści na swoim profilu - bądź aktywny na profilach osób z branży, dołączaj do grup tematycznych, twórz własne grupy.

Wykorzystuj e-mail marketing - w wielu branżach e-mail marketing będzie także świetnym sposobem na wypromowanie swojej marki osobistej. W ten sposób docierasz do osób, które już wyraziły zainteresowanie Twoimi treściami i możesz nawiązać z nimi bliższą więź.


Outreach marketing - nie patrz na innych wyłącznie, jak na swoją konkurencję. Wiele osób może być Twoimi partnerami, sprzymierzeńcami, jeśli tylko to dobrze rozegrasz. Wzajemne wsparcie w rozwoju marki osobistej potrafi przynieść niesamowicie skuteczne i szybkie efekty. Dbaj o kontakty branżowe, angażuj się i nawiązuj współprace. Więcej o tym, jak realizować outreach marketing, możesz dowiedzieć się z naszego artykułu:


Krok 3. Rozwój marki osobistej

Nie tylko obecność w sieci jest ważna, ale również to, w jaki sposób jesteś tam obecny/obecna. Poniżej przedstawiamy skuteczne sposoby na to, jak rozwijać swoją markę osobistą w sieci.

Eksperymentuj z formą treści - jeszcze dziesięć lat temu w sieci królowało słowo pisane i swoją świetność przeżywały blogi. Później coraz większe znaczenie odgrywały zdjęcia i nagrania wideo. Z kolei teraz coraz częściej mówi się o formie audio i królują podcasty. Sprawdzaj się w różnych formach i weryfikuj, jaka forma treści jest najchętniej odbierana przez Twoich odbiorców.

Zastanawiasz się jak wypromować swoją markę?

Wykorzystaj storytelling - opowiadanie historii jest niezwykle ważna umiejętnością, która pozwoli Ci przyciagnąć zainteresowanie innych. Główną zaletą storytellingu jest to, że umożliwia sprawne i szybkie dotarcie do docelowej grupy, a przy tym stwarza poczucie bliskości i skraca dystans.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie wdrożyć storytelling w budowanie marki osobsitej, sprawdź nasze artykuły:

Bądź regularny/a - pamiętaj, że budowanie marki osobistej to nieustanny proces, a przy tak silnej konkurencji łatwo jest stracić swoją pozycję, gdy nie będziesz dbać o regularność swoich treści. Pamiętaj, że aktualnie jest wiele automatyzacji, które mogą Ci pomóc w zachowaniu ciągłości publikacji - możesz planować publikowanie postów w mediach społecznościowych, publikację wpisów blogowych i vlogów, a także wysyłkę newsletterów.

Bądź autentyczny - nie zapominaj o tym, że Twój przekaz powinien być wiarygodny. Nie zmieniaj tonu treści w zależności od miejsca w sieci. Stawiaj na spójny przekaz, który będzie jednocześnie tożsamy z Twoimi wartościami. Wówczas użytkownicy będą chętniej ufać Twojej marce.


Krok 4. Analiza skuteczności strategii budowania marki osobistej

Skuteczna strategia budowania marki osobistej musi opierać się również o analizę osiąganych efektów. Zastanów się, w jakim celu budujesz swoją markę osobistą? Chcesz budować swój wizerunek eksperta w sieci, a może chcesz, żeby Twoja marka osobista przełożyła się na zwiększenie sprzedaży w Twojej firmie? Ustal swój cel i weryfikuj regularnie, czy udaje Ci się osiągać. Co prawda, odbiorcy cenią sobie spójność i stałość wizerunku, ale to nie wyklucza wprowadzania zmian. Musisz nadzorować zmiany na rynku i ewoluować wraz z nimi. Możesz się zastanawiać, jak połączyć spójność marki osobistej z wprowadzaniem zmian w strategii. Otóż najważniejsze jest by najbardziej charakterystyczne, najmocniejsze cechy stale rozbudowywać i nadawać im nowego znaczenia. Dzięki temu wizerunek będzie skonkretyzowany i łatwy do zapamiętania, budzący zaufanie, a jednocześnie ciekawość. Możesz na przykład zmienić formę docierania do odbiorców (z wpisów blogowych na nagrania wideo), ale nie zmieniaj drastycznie tematyki swoich treści.

Potrzebujesz optymalizacji poziomu konwersji?

Więcej o tym, jak analizować skuteczność swojej strategii możesz dowiedzieć się z naszych wcześniejszych wpisów blogowych:


Jak budować markę osobistą w internecie? Silna strategia w kilku krokach. Podsumowanie

Silna marka osobista to przepis na sukces, jednak nie tak łatwo jest ją zbudować. Wiele osób popełnia błąd chaotycznego, spontanicznego działania, które rzadko przynosi zadowalające efekty. Bazując na przemyślanej, zbudowanej od podstaw strategii możesz osiągnąć założone cele znacznie szybciej.


Źródła:
Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi, D. Carnegie, 1936 rok
Positioning: The Battle for Your Mind, A. Ries i J. Trout, 1981 rok
P. Kotler i S. Levy, 1969 rok, Marketing
A. Walczak-Skałecka, Granice pojęcia „marka osobista”, Annales Universitatis Mariae Curie-Sklodowska, sectio I–Philosophia-Sociologia, Lublin, 2018, s. 269-286.
K. Wojtaczyk, F. Maszewski, Różnorodność metod zarządzania marką osobistą [w:] Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu nr. 349, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Wrocław 2014, s. 454-462

 

Zobacz historie sukcesu naszych klientów:

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak budować markę osobistą w internecie? Silna strategia w kilku krokach

Średnia ocen użytkowników4.67 na podstawie 136 głosów

UDOSTĘPNIJ