Jak pozycjonować blog? Optymalizacja Bloga Wordpress i zwiększenie ruchu

pozycjonowanie bloga

 

Zacznij od Optymalizacji na Blogu

Wyszukiwarka Google to zwykle pierwszy krok większości użytkowników w poszukiwaniu ciekawych treści. Chociaż kanałów dotarcia do czytelników jest wiele, dziś skupimy się właśnie na wyszukiwarce Google. Dla blogera Google to źródło czytelników. Jak wykorzystać potencjał milionów użytkowników Google, aby wypromować swój blog? Przedstawiamy szereg działań, wpływających na pozycjonowanie bloga, od których powinien rozpocząć każdy bloger.

Pozycjonowanie to kompleks działań, które mają na celu przede wszystkim poprawienie pozycji strony w wynikach wyszukiwania na wybrane frazy. Dobrze wypozycjonowany blog, ma szansę na pozyskanie dużego ruchu użytkowników. Pierwszy cel początkującego blogera to właśnie zbudowanie bazy czytelników, którzy będą powracać na blog, a nawet polecać go swoim znajomym. Pozycjonowanie trudno zamknąć w kilku prostych krokach, ponieważ to skomplikowany proces, dostosowany indywidualnie do konkretnej strony. Zakładamy jednak, że nie podjęliście jeszcze żadnych działań z zakresu SEO i chcecie przeprowadzić je w tani i bezpieczny sposób. Jest to możliwe – w Twoich rękach jest jeden z kluczowych czynników budujących pozycję strony, czyli teksty. To jednak za mało. Poniżej najważniejsze kroki początkującego blogera, który korzysta z platformy Wordpress.

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż na stronie internetowej? Zobacz naszą ofertę

 

1. Jak zwiększyć ruch na blogu? Zacznij od Google Analytics!

Efekty pozycjonowania można badać z wykorzystaniem różnych narzędzi. Najpopularniejszym narzędziem analitycznym jest Google Analytics.

Jest to darmowe narzędzie, które dostępne jest z konta Google – tego samego, na którym korzystacie z Gmaila lub YouTube lub po zarejestrowaniu się z każdego dowolnego adresu e-mail. Z Google Analytics możesz przeanalizować ruch na stronie – liczbę odsłon, odwiedziny na konkretnych wpisach na blogu, liczbę nowych użytkowników oraz powracających, źródło odwiedzin itp. Dzięki temu efektywnie zaplanujesz dalszy rozwój bloga, a także poznasz efekty swoich działań. Nic tak nie motywuje, jak rosnący wykres odwiedzin :)

Program dostępny jest pod adresem: https://marketingplatform.google.com/about/analytics/. Po pierwszym logowaniu należy podać dane strony, takie jak nazwa, adres URL itp. Poniżej przykładowo uzupełniony formularz dla zmyślonej przeze mnie strony ania-widoczni.pl:

ga rejestracja

 

Po wypełnieniu formularza klikamy w niebieski przycisk, który przenosi nas na nasze nowo utworzone konto Google Analytics:

ga pierwsze logowanie

 

Na koncie dostępny jest indywidualny kod – kod śledzenia, a także identyfikator konta, który ma postać ciągu liczb poprzedzonego skrótem UA (Universal Analytics), np. na moim koncie dla ania-widoczni.pl kod to: UA-96758666-1. Google Analytics będziemy dodawać w kokpicie Wordpressa. Umożliwiają to wtyczki, np. MonsterInsights (marka należy do twórcy popularnej wtyczki SEO dla Wordpressa – SEO Yoast) lub innej wtyczki dostępnej na Wordpressie. W zależności od wtyczki, będziemy potrzebować różnych danych z naszego konta Google Analytics, dlatego warto pozostawić sobie konto otwarte w osobnej karcie. Wtyczki zwykle podpowiadają, który fragment kodu należy przekopiować do odpowiedniego okienka. Nawet początkujący użytkownik z łatwością sobie poradzi. Dla przykładu wtyczka MonsterInsights automatycznie pobiera kod GA za wcześniejszym pozwoleniem lub pozwala na ręczne dodanie kodu poprzez wklejenie swojego id UA, o którym pisałam wyżej.

Gratulacje! Masz już Google Analytics. Zachęć znajomych, aby odwiedzili Twojego bloga, a będziesz mieć już 100% pewność, że wszystko działa. Szczególnie, że w Analyticsie masz możliwość śledzenia aktywności na stronie na żywo!

 

2. Jak dobrać słowa kluczowe na blogu?

Frazy, czyli inaczej słowa kluczowe to słowa, która opisują Twojego bloga. Rozróżniamy frazy generyczne oraz frazy long-tail.

Frazy generyczne

Frazy generyczne są bardzo trudne do wypozycjonowania i są to frazy typu: „podróże”, „uroda”, „pielęgnacja”. Konkurencja do top 10 wyników wyszukiwania na takie frazy jest ogromna, dlatego nie jest to łatwe zadanie.

Frazy long-tail

Frazy long-tail to frazy złożone z kilku wyrazów, np. „podróże po Europie blog”, „pielęgnacja skóry wrażliwej naturalne kosmetyki blog”, „uroda najlepsze zabiegi dla skóry dojrzałej blog”. Takie frazy wiążą się z mniejszą konkurencją, dlatego łatwiej jest wypozycjonować na nie stronę. Z drugiej strony, coraz większy odsetek zapytań wpisywanych w Google to właśnie frazy long-tail. Użytkownicy wyszukują precyzyjnie, maksymalnie określając to, czego szukają. Wiedzą, że w ten sposób Google zwróci im najbardziej trafne wyniki. Nikt, kto szuka tanich noclegów w hostelu w Mediolanie, nie wpisze w wyszukiwarkę frazy nocleg Mediolan, bo zamiast tanich opcji, otrzyma z pewnością strony najpopularniejszych (drogich) hoteli.

 

Co to są słowa kluczowe i jak je wybrać?

 

 

Dbaj o rozbudowe bazy słów kluczowych

Mając tę wiedzę, możesz zbudować swoją własną bazę fraz, które dobrze opisują Twojego bloga. Warto podzielić tę bazę na frazy, które opisują bloga w ogólny sposób, a także opisują każdy post, np. "blog o podróżach po Europie" to może być Twoja ogólna fraza. Docierasz dzięki niej do osób, które planują zwiedzić Europę, ale szukają pomysłu. Natomiast wpis o podróży do Włoch będzie bazował na frazach typu "tani wyjazd do Włoch samolotem blog" lub "tanie i wygodne noclegi we Włoszech blog" itp. Zresztą zrób eksperyment i przetestuj samodzielnie dowolne frazy, które kojarzą Ci się z Twoim blogiem. Jakie wyniki wyszukiwania otrzymasz wpisując, a jakie – wpisując frazę long-tail?

Skąd czerpać pomysły na frazy?

Do dyspozycji masz szereg darmowych narzędzi takich jak np.: Keyword Planner. Skorzystaj także z podpowiedzi Google, które pojawiają się na dole strony pod wynikami wyszukiwania:

podroz do wloch

 

Zastanawiasz się ile kosztuje pozycjonowanie? Sprawdź nasz cennik!

 

 

3. Gdzie i jak stosować frazy na blogu?

Dzięki tym sugestiom wiesz, jakie frazy jeszcze wpisują użytkownicy zainteresowani podobnym tematem. Uwaga, korzystamy tylko z tych fraz, które faktycznie mają coś wspólnego z naszym artykułem. Zależy nam na trafności, dlatego nie wchodzi w grę sztuczne dodawanie fraz do artykułu, tyko dlatego że ktoś przeszukuje Google z pomocą takich fraz. Kolejnym więc narzędziem doboru słów kluczowych jest własny zdrowy rozsądek i umiejętność selekcji fraz zgodnych z tematem.

Jak stosować frazy, aby pomogły w pozycjonowaniu bloga? Pierwsza zasada to naturalność. Do dziś można trafić na teksty w sieci, które są przesycone słowami kluczowymi. To nie tylko niekorzystne ze względu na pozycjonowanie, ale również niezrozumiałe dla czytelnika. Dawniej wiele firm stosowało teksty z nieodmienionymi frazami. Same teksty nie niosły żadnego przekazu dla użytkownika. Chodziło jedynie o dodanie fraz na stronie. Stąd możesz trafić na takie kwiatki jak: „polecamy masaż Poznań”, w ofercie posiadamy „tłumaczenia angielski Warszawa” itp.

Biorąc pod uwagę, że Twoim celem jest pozyskać i utrzymać u siebie jak największą liczbę czytelników, zamiana wartościowego tekstu na zlepek fraz to wręcz przeciwieństwo pozycjonowania. Powiem więcej – jeśli tworzysz regularnie bogatą, unikalną treść o objętości co najmniej 2500 znaków już robisz to dobrze! Możesz się zastanowić, czy uda się w naturalny sposób zawrzeć w tekście i tytule wybraną frazę. Dodatkowo fraza pojawi się w metadanych, ale o tym w kolejnym punkcie.

 

4. SEO Yoast - wtyczka, która zrobi to za Ciebie

Korzystanie z Wordpressa znacznie ułatwia proces pozycjonowania we własnym zakresie, dzięki wtyczkom SEO. Jedną z najpopularniejszych wtyczek SEO jest SEO Yoast. Dzięki niej możesz łatwo edytować istotne dla pozycjonowania Twojego bloga elementy. Poniżej elementy działań istotnych dla pozycji strony, które ułatwia wtyczka SEO Yoast – wykonałam screeny z kilku widoków wtyczki - od powiadomień poprzez optymalizację.

pierwsze ustawienia

 

powiadomienie od yoast

 

Pierwsze komunikaty i porady od Yoast

edycja seo

 

 

5. Optymalizacja metadanych a Twoje frazy

Metadane pozwalają ustrukturyzować i określić tematycznie stronę internetową. To podstawowe działanie w pozycjonowaniu. Metadane powinny być dopasowane do każdej podstrony Twojego bloga i opisywać, najlepiej z użyciem fraz, co znajduje się na stronie i dlaczego warto ją odwiedzić. Uzupełnijmy więc te dane dla mojej zmyślonej strony, która jest blogiem na temat pozycjonowania stron na Wordpressie. To właśnie teraz przydadzą Ci się wcześniej obmyślone frazy:

  • title: Pozycjonowanie stron na Wordpressie – blog ania-widoczni
  • description: Porady SEO dla blogerów i nie tylko. Pomysły na samodzielne pozycjonowanie strony w Google. Zobacz!

W obu powyższych tekstach użyłam fraz związanych z tematyką mojego bloga, nie zabrakło również nawołania do działania. Taki opis jasno wskazuje, czego można spodziewać się na stronie.

Dzięki wtyczce mam podgląd, jak title i description będą prezentować się w wynikach wyszukiwania i od razu widzę, czy wyświetlą się w całości. Długość title i description określa się zarówno w liczbie znaków: title – 60, description – od 120 (z perspektywy urządzeń mobilnych), a maksymalnie 155, jak także w liczbie pikseli. Oznacza to, że title pisany z wykorzystaniem szerokich liter będzie może się składać z mniejszej liczby znaków. Podobnie jest z description.

Warto wiedzieć też, że niekiedy Google pobiera fragment tekstu ze strony jako description i nie mamy na to wpływu. Niemniej jednak z uwagi na SEO warto zadbać o trafny i przemyślany opis i tytuł.

 

Chcesz wiedzieć jak długo trwa proces pozycjonowania strony? Zobacz nasze przykłady

 

 

6. Skonstruuj adres URL przyjazny dla SEO

 Wordpress umożliwia wybór schematu adresów URL. Pozycjonowanie zakłada zgodność treści title, tytułu artykułu (strony) i adresu URL. Jeśli mój artykuł o pozycjonowaniu bloga kulinarnego, nosi tytuł „Pozycjonowanie bloga kulinarnego w 5 krokach”, URL powinien wyglądać np. tak:

  • ania-widoczni.pl/pozycjonowanie-bloga-kulinarnego-w-5-krokach

Oczywiście, artykuł może znajdować się kategorii, wtedy pomiędzy adresem strony głównej a tytułem artykuł znajdzie się nazwa kategorii. Tak też jest dobrze. Unikaj natomiast adresów typu:

  • ania-widoczni.pl/page-1/123ufjgr6
  • ania-widoczni.pl/06-04-2017

Te adresy nie tylko nic nie mówią użytkownikom, ale również nie oznaczają nic konkrentego dla Google. Adres URL to świetna okazja, aby podkreślić tematykę strony, dlatego skorzystaj z niej i zadbaj o każdy URL na swoim blogu. Ustawienie schematu adresów URL znajdziesz w kokpicie w menu: ustawienia > bezpośrednie odnośniki. Zalecam wybór własnego formatu, wtedy można stworzyć swój własny URL, zgodny z zaleceniami SEO.

 

7. Tytuł - wisienka na torcie SEO

Każda podstrona bloga powinna posiadać nagłówek h1. W panelu edycji wpisu, znajdziesz h1. Nagłówek h1 powinien być tylko jeden na podstronę. Najlepiej, jeśli zawiera frazę, ale przede wszystkim musi być chwytliwy i trafnie opisywać artykuł. Zadbaj zarówno o optymalizację SEO, jak i o swoich czytelników, tworząc interesujący tytuł artykułu. Pamiętaj o zasadzie zgodności title, h1 i URL.

 

Okiem blogera

 

Początkujący bloger, oprócz wiedzy i kreatywności, bardzo często nie ma nic. Nie stać go na profesjonalne pozycjonowanie czy kosztowną promocję w sieci, więc na początku musi radzić sobie sam. Tak, jak ja. Postawiłam więc na social media i grupy tematyczne, których użytkownicy mogliby być najbardziej zainteresowani moim blogiem. Do tekstów na mojej stronie dodawałam frazy, bo o tym przeczytałam w internecie. W ciągu kilku miesięcy liczba wyświetleń systematycznie wzrastała, a w ostatnim miesiącu moją stronę wyświetliło więcej osób niż przez wszystkie inne miesiące. Co więcej, coraz więcej osób wie o blogu nie tylko z Facebooka, ale odnajduje go także przez inne kanały. To zachęca mnie do dalszych prac nad optymalizacją strony.

Daria
www.mapaprzeznaczenia.wordpress.com

 

Podsumowanie

Powyższy artykuł przybliża najbardziej podstawowe działania optymalizacyjne. Jest ich znacznie więcej, jak również więcej jest w ogóle działań, budujących pozycje strony w top 10. Po przeczytaniu artykułu umiesz:

Przed Tobą jeszcze sporo działań, ale o nich będziemy pisać w kolejnych tekstach z cyklu SEO dla blogerów. Śledź naszego Facebooka, aby nie przegapić kolejnych wpisów.  

 

FAQ - Pytania i odpowiedzi:

1. Czy można pozycjonować blog samodzielnie?

Pozycjonowanie bloga wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy technicznej z zakresu optymalizacji SEO. Jeśli jej nie posiadasz lepszym rozwiązaniem będzie zlecenie pozycjonowania doświadczonym specjalistom np. agencji SEO.

2. Kiedy pojawią się pierwsze efekty pozycjonowania bloga?

Trzeba pamiętać, że pozycjonowanie to proces długofalowy. Pierwsze efekty zależą od wielkości bloga, konkurencji i tematyki. Z reguły już po kilku miesiącach można dostrzec wzrost ruchu i widoczności w Google.

3. Czy warto pozycjonować blog?

Jeśli zależy Ci na skutecznej i długotrwałej promocji swojego bloga, pozycjonowanie będzie tutaj najlepszym rozwiązaniem. Dzięki działaniom SEO Twoja strona osiągnie wyższe pozycje w wyszukiwarce na kluczowe frazy, a użytkownicy będą mogli bez problemu znaleźć Twój blog w sieci.

4. Ile kosztuje pozycjonowanie bloga?

Pozycjonowanie warto traktować jako inwestycję. W agencjach SEO znajdziesz różne pakiety cenowe. Jeśli jesteś początkującym blogerem możesz zacząć od pakietu podstawowego i wraz ze wzrostem popularności bloga rozszerzać zakres działań.

5. Jaką agencje do pozycjonowania bloga wybrać?

Pamiętaj, że SEO to działania, które są w całości realizowane online. Nie musisz zamykać się wyłącznie na agencje ze swojego miasta. Warto skorzystać z oferty agencji, która cieszy się dużym zaufaniem i dobrymi opiniami w sieci. 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżerka marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak pozycjonować blog? Optymalizacja Bloga Wordpress i zwiększenie ruchu

Średnia ocen użytkowników4.90 na podstawie 92 głosów

UDOSTĘPNIJ