Jak wykorzystać Google Analytics 4 do śledzenia konwersji?

Jak wykorzystac Google Analytics 4 do sledzenia konwersji
Spis treści

• Co to jest śledzenie konwersji w Google Analytics 4?

• Dlaczego śledzenie konwersji jest ważne?

• Czym śledzenie konwersji w GA4 różni się od Universal Analytics?

• Jak śledzić konwersje za pomocą Google Analytics 4?

• Gdzie znaleźć dane dotyczące konwersji w raportach Google Analytics 4?

• Metody liczenia konwersji w Google Analytics 4

• Podsumowanie

Jak dokładnie mierzyć skuteczność swojej strony internetowej? Które działania przekładają się na prawdziwe wyniki w postaci konwersji? To pytanie nurtuje wielu przedsiębiorców i marketerów. Odpowiedź na nie tkwi w narzędziu, które umożliwia dokładną analizę zachowań użytkowników online. Google Analytics 4 (GA4) to niezastąpiony sprzymierzeniec w tym procesie. Jak jednak wykorzystać GA4 do skutecznego śledzenia konwersji? Dowiedz się, w jaki sposób należy skonfigurować nowe narzędzie od Google, aby móc łatwo monitorować wyniki swoich działań marketingowych.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest śledzenie konwersji w Google Analytics 4?

Śledzenie konwersji w Google Analytics 4 jest obowiązkowym krokiem w analizie działań marketingowych online. Konwersje w GA4 to interakcje, które chciałbyś, aby użytkownicy wykonywali na Twojej stronie internetowej, a które mają znaczenie dla sukcesu Twojej firmy. Te zdarzenia możesz precyzyjnie monitorować i identyfikować jako konwersje.

Przykładem takich konwersji mogą być różnorodne działania, takie jak odtwarzanie wideo, zapisy do newslettera, zakup produktu czy też wypełnienie formularza kontaktowego. W GA4 możesz swobodnie i dowolnie określić, co dokładnie stanowi dla Ciebie wartościową konwersję.

Google Analytics 4 daje użytkownikom możliwość tworzenia „niestandardowych zdarzeń”, dzięki którym masz pewność, że śledzisz każdą konwersję, która ma znaczenie dla Twojego biznesu. Poniżej zobaczysz, jak dokładnie konfigurować śledzenie konwersji w GA4.

Zobacz, do czego możesz użyć Google Analytics 4:


Dlaczego śledzenie konwersji jest ważne?

Śledzenie konwersji stanowi fundament skutecznej strategii marketingowej i analityki internetowej. Bez dokładnych danych na temat konwersji, trudno jest zrozumieć, jakie działania przynoszą oczekiwane rezultaty i gdzie można wprowadzić poprawki. Przejrzyj kilka kluczowych powodów, dzięki którym przekonasz się, jak istotne jest śledzenie konwersji:

 • Mierzenie efektywności kampanii marketingowych - dzięki śledzeniu konwersji możesz ocenić, które kampanie marketingowe generują najlepsze wyniki. To pozwala zoptymalizować budżet i zasoby, inwestując w najbardziej opłacalne działania.
 • Optymalizacja strony internetowej - monitorowanie konwersji pozwala także zweryfikować, które części strony zachęcają użytkowników do podejmowania działań, a które pozostają bez interakcji. Dzięki temu możesz znaleźć obszary wymagające poprawy i podjąć się optymalizacji strony.
 • Zrozumienie zachowań klientów - analiza konwersji dostarcza cennych informacji na temat zachowań klientów. Możesz dowiedzieć się, które produkty lub usługi są najbardziej atrakcyjne i jakie czynniki wpływają na decyzje zakupowe. Sprawdź, jak wpływać na decyzje zakupowe konsumentów!
 • Dostosowanie strategii biznesowej - dzięki danym o konwersjach możesz dostosować swoją strategię biznesową, identyfikować trendy rynkowe i szybko reagować na zmiany w zachowaniach klientów.
 • Zwiększenie dochodów - poprzez efektywne śledzenie i optymalizację konwersji możesz zwiększyć swoje przychody. Konwersje to moment, w którym użytkownicy przekształcają się w klientów, generując przychód dla Twojej firmy.


Czym śledzenie konwersji w GA4 różni się od Universal Analytics?

Google Analytics 4 to najnowsza wersja narzędzia Universal Analytics, która oferuje całkiem inne możliwości i wprowadza wiele zmian w analizie zachowań użytkowników online. Różnice w śledzeniu konwersji w tych dwóch narzędziach są istotne, więc warto poznać je przed rozpoczęciem działań w GA4:

 • Konwersje jako zdarzenia w GA4 - w starszej wersji Google Analytics konwersje były śledzone poprzez osiągnięcie określonego celu na stronie, np. wejścia na stronę podziękowań. Teraz, w GA4, mówimy o „zdarzeniach” zamiast celach. Zdarzenia są bardziej elastycznym sposobem śledzenia różnych aktywności użytkowników (możesz monitorować konkretne akcje, takie jak rejestracja na platformie, zapisanie do newslettera, zakup czy pobranie pliku).
 • Brak ograniczeń w GA4 - w Universal Analytics można było śledzić do 20 celów w jednym raporcie, co było uciążliwe dla bardziej rozbudowanych witryn, z wieloma miejscami konwersji. W GA4 nie ma takich utrudnień, co daje marketerom dużą elastyczność w śledzeniu niemal nieograniczonej liczby zdarzeń.
 • Więcej warunków konwersji w GA4 - Universal Analytics pozwalało na utworzenie celu konwersji tylko z jednym warunkiem, np. niemożliwe było ustawienie jednego celu, który obejmowałby sytuację, gdy użytkownik trafia na stronę za pośrednictwem newslettera i dokonuje zakupu. Należało stworzyć osobne cele dla odsłon strony i zakupów, co nie zawsze było wygodne. Google Analytics 4 oferuje większą swobodę, ponieważ możesz używać wielu warunków dla jednego zdarzenia. Dzięki temu możesz dokładniej dostosować śledzenie konwersji do swoich potrzeb i uzyskać bardziej precyzyjne raporty.

Dowiedz się więcej o działaniu nowego narzędzia Google Analytics 4:


Jak śledzić konwersje za pomocą Google Analytics 4?

Mając już podstawową wiedzę na temat konwersji i narzędzia Google Analytics 4, możemy przejść do wytłumaczenia procesu konfiguracji śledzenia konwersji. GA4 oferuje użytkownikom 2 możliwości:

 • Konfiguracja śledzenia konwersji za pomocą już śledzonych zdarzeń.
 • Konfiguracja śledzenia konwersji, tworząc nowe zdarzenie.

Sprawdź jak krok po kroku skonfigurować śledzenie konwersji tymi dwoma sposobami. Zaczynajmy!


Jak skonfigurować śledzenie konwersji w GA4 dla już śledzonych zdarzeń?

W Google Analytics 4 masz możliwość oznaczenia dowolnego zdarzenia jako konwersji. To bardzo łatwe i przydatne, zwłaszcza w sytuacji, gdy już śledzisz pewne zdarzenia na swojej witrynie. GA4 niektóre z nich monitoruje automatycznie, a inne, bardziej niestandardowe, możesz skonfigurować przy pomocy Menedżera Tagów Google.

Jak więc skonfigurować śledzenie konwersji w GA4 dla już śledzonych zdarzeń? Wykonaj następujące kroki:

 • Przejdź do obszaru administracyjnego - zaloguj się do swojego konta Google Analytics 4 i przejdź do obszaru administracyjnego witryny, klikając ikonę w lewym dolnym rogu ekranu.
 • Kliknij „Zdarzenia” - w obszarze administracyjnym, znajdź opcję „Zdarzenia” i kliknij ją. Jest to miejsce, gdzie znajdują się wszystkie zdarzenia śledzone na Twojej witrynie.
 • Oznacz wybrane zdarzenie jako konwersję - gdy zobaczysz listę zdarzeń śledzonych na Twojej stronie, wybierz jedno z nich, które chciałbyś oznaczyć jako konwersję. Zrobisz to za pomocą przełącznika, który znajduje się po prawej stronie, obok zdarzenia.
 • Przejdź do raportu konwersji - teraz kliknij zakładkę „Raporty” w menu głównym. Następnie przejdź do sekcji „Zaangażowanie” i znajdź raport „Konwersje". Tutaj powinieneś zobaczyć wybrane zdarzenie, które właśnie oznaczyłeś jako konwersję.

Śledzenie konwersji w GA4 za pomocą już śledzonych zdarzeń.

Gratulacje! Pomyślnie skonfigurowałeś śledzenie konwersji dla już śledzonych zdarzeń w Google Analytics 4. Teraz to zdarzenie będzie uwzględniane jako konwersja w raportach, co pozwoli Ci monitorować jego skuteczność i wpływ na wyniki Twojej witryny.


Jak skonfigurować śledzenie konwersji GA4 tworząc nowe zdarzenia konwersji?

Google Analytics 4 daje też inną możliwość śledzenia konwersji, a mianowicie utworzenie nowego zdarzenia, które pozwoli Ci monitorować konkretne interakcje użytkowników. Jak zrobić to poprawnie? Wykonaj kilka kroków:

 • Przejdź do panelu administracyjnego swojego konta Google Analytics 4 i wybierz opcję „Konwersje".
 • Następnie kliknij „Nowe zdarzenie konwersji” na tej stronie.
 • Pojawi się okno dialogowe, w którym zostaniesz poproszony o nadanie nowemu zdarzeniu konwersji nazwy opisowej. Przykładowo, załóżmy, że chcesz śledzić zdarzenie konwersji „Wyświetlenie strony podziękowań”, które występuje po tym, jak użytkownik prześle formularz. Nadaj nazwę zdarzeniu konwersji, na przykład „Lead-generated” i kliknij przycisk „Zapisz".
 • Teraz zobaczysz swoje nowe zdarzenie konwersji, w tym przypadku "Lead-generated", na stronie „Konwersje” w GA4.

Śledzenie konwersji w GA4 za pomocą nowych zdarzeń.

Należy pamiętać, że liczba konwersji w tym momencie wynosi 0, ponieważ zdarzenie zostało utworzone tylko w interfejsie GA4. Aby monitorować rzeczywiste konwersje, musisz przekazać zdarzenie, które występuje na Twojej witrynie, do usługi GA4. Możesz to zrobić na dwa sposoby - za pomocą Menedżera Tagów Google lub przy użyciu funkcji tworzenia zdarzeń.

Wybierz odpowiednią metodę w zależności od Twoich potrzeb i możliwości technicznych. Poniżej dokładniej opiszemy obie opcje.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Jak przekazać niestandardowe zdarzenie za pomocą Menedżera Tagów Google?

Jedną z dwóch możliwości przekazania informacji o konwersji ze strony do narzędzia GA4 jest wykorzystanie Menedżera Tagów Google. Zobacz, jak zrobić to krok po kroku:

 • Zaloguj się do Menedżera Tagów Google i przejdź do sekcji „Tagi” w menu po lewej stronie. Jeśli jeszcze nie korzystałeś z tego narzędzia, sprawdź jak poprawnie skonfigurować Google Tag Manager.
 • Kliknij przycisk „Nowy tag".
 • Nadaj swojemu tagowi odpowiednią nazwę i kliknij opcję „Konfiguracja tagu".
 • W sekcji „Konfiguracja tagu” pojawi się lista szablonów tagów. Wybierz opcję „Google Analytics: Zdarzenie GA4".
 • Następnie kliknij opcję „Wybierz znacznik konfiguracji".
 • W menu rozwijanym wybierz opcję „Brak - ustaw identyfikator ręcznie".
 • Teraz musisz wprowadzić identyfikator pomiaru GA4. Możesz go znaleźć w sekcji „Administracja” w zakładce „Strumienie danych” w GA4.
 • Określ nazwę zdarzenia. Ta nazwa będzie widoczna w raportach GA4.
 • Teraz utwórz warunek wyzwalający, który spowoduje uruchomienie tego zdarzenia.
 • Kliknij „Zapisz”, aby zachować ustawienia.
 • Możesz teraz wykonać szybki podgląd i sprawdzić, czy tag działa poprawnie. Przejdź do usługi GA4 i wybierz „Czas rzeczywisty". Powinieneś zobaczyć, jak Twoje konwersje są śledzone w czasie rzeczywistym, gdy wykonujesz określone działanie.

Śledzenie konwersji w GA4 za pomocą Menedżera Tagów Google.

Gratulacje! Pomyślnie skonfigurowałeś śledzenie niestandardowej konwersji, tworząc nowe zdarzenie konwersji za pomocą Menedżera Tagów Google.


Jak utworzyć nowe zdarzenie w GA4 za pomocą funkcji „Utwórz zdarzenie”?

Kolejnym sposobem, aby śledzić rzeczywiste konwersje na stronie, jest skorzystanie z funkcji „Utwórz nowe zdarzenie” w Google Analytics 4. Aby zrobić to prawidłowo, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

 • Przejdź do obszaru administracyjnego swojego konta Google Analytics 4 i wybierz zakładkę „Zdarzenia".
 • Kliknij opcję „Utwórz zdarzenie".
 • Wpisz nazwę nowego zdarzenia i kliknij „Utwórz".
  Teraz dodaj warunki dla tego zdarzenia za pomocą przycisku „Dodaj warunek".
 • Wybierz parametr, który chcesz wykorzystać do określenia warunków zdarzenia. Następnie wybierz operator i wypełnij pole „Wartość”.
 • Kliknij „Utwórz".
 • Teraz wróć do zakładki „Raporty”, przejdź do sekcji „Zdarzenia” i sprawdź, czy widnieje tam utworzone przez Ciebie zdarzenie.

Śledzenie konwersji w GA4 za pomocą funkcji „Utwórz zdarzenie”.

Teraz, za każdym razem, gdy użytkownik wykona działanie, które spełnia określone przez Ciebie warunki, Google Analytics 4 automatycznie je uruchomi i oznaczy jako zdarzenie konwersji.


Gdzie znaleźć dane dotyczące konwersji w raportach Google Analytics 4?

Informacje o konwersjach dostępne są w różnych miejscach interfejsu Google Analytics 4. Sprawdź kilka z nich:

 • Sekcja „Konwersje” w „Administracji” - wejdź w zakładkę „Administracja”, a następnie wybierz sekcję „Konwersje". To centralne miejsce, gdzie znajdziesz przegląd wszystkich zdarzeń oznaczonych jako konwersje.
 • Sekcja „Pozyskiwanie ruchu” - w zakładce „Raporty” znajdź sekcję „Pozyskiwanie ruchu”, a następnie sprawdź tabelę, w której znajduje się kolumna „Konwersje”. To miejsce pozwoli Ci monitorować, jak różne źródła ruchu wpływają na pozyskiwanie konwersji.
 • Raporty Eksploracyjne - wykorzystaj narzędzie do eksploracji w Google Analytics 4, aby indywidualnie dostosowywać raporty do własnych potrzeb. Możesz na przykład uwzględnić dane dotyczące konwersji w raporcie eksploracyjnym, co pozwoli na bardziej szczegółową analizę.

To tylko kilka przykładów miejsc, w których można śledzić i analizować dane konwersji w Google Analytics 4. Odkrywanie tych raportów pomoże Ci lepiej zrozumieć zachowania użytkowników i zoptymalizować swoją strategię marketingową.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


Metody liczenia konwersji w Google Analytics 4

W Google Analytics 4 masz dwie opcje liczenia konwersji:

 • „Raz na wydarzenie” (zalecane) - każde zdarzenie w danej sesji jest liczone jako konwersja. Na przykład, jeśli użytkownik dokonuje 5 konwersji w jednej sesji, to ustawienie zliczy 5 konwersji. Ta opcja jest zalecana, ponieważ odzwierciedla zachowanie użytkowników na Twojej witrynie i pozwala odróżnić sesje z wieloma konwersjami od sesji z jedną konwersją.
 • „Raz na sesję” (starsza wersja) - każde zdarzenie jest liczone jako jedna konwersja tylko raz w ramach danej sesji. Na przykład, gdy użytkownik dokonuje 5 konwersji w jednej sesji, to ustawienie zliczy tylko 1 konwersję. To ustawienie jest podobne do sposobu liczenia w usługach Universal Analytics i jest przydatne, jeśli chcesz, aby liczba konwersji w GA4 była zgodna z UA.

Warto zauważyć, że domyślna metoda liczenia zależy od sposobu utworzenia zdarzeń konwersji:

 • Dla konwersji utworzonych na podstawie celów Universal Analytics domyślnie stosowane jest „Raz na sesję".
 • Dla wszystkich innych konwersji domyślnie stosowane jest „Raz na wydarzenie".
  Jeśli nie dokonasz wyboru, Google Analytics automatycznie użyje domyślnej metody liczenia odpowiedniej dla danego rodzaju konwersji.

Jak sprawdzić metodę liczenia dla zdarzeń konwersji w Google Analytics 4?

 • Wejdź w obszar Administracja > Konwersje.
 • W tabeli „Zdarzenia konwersji” zwróć uwagę na ikonę obok każdej konwersji. Ikona oznacza, że metoda liczenia to „Raz na sesję". Jeśli nie ma ikony, oznacza to, że używana jest opcja „Raz na zdarzenie".

Jak zmienić metodę liczenia w Google Analytics 4?
Najpierw upewnij się, że masz rolę „Edytującego” w usłudze Google Analytics, a następnie:

 • Przejdź do „Administracja”.
 • Kliknij „Usługa”, a następnie „Konwersje”.
 • W tabeli „Zdarzenia konwersji” wybierz ikonę z trzema kropkami po prawej stronie dla konwersji, którą chcesz zmienić.
 • Kliknij „Zmień metodę liczenia".
 • Wybierz preferowaną metodę liczenia (jeśli nie widzisz opcji, oznacza to, że nie masz odpowiednich uprawnień).
 • Kliknij „Zapisz".


Jak wykorzystać Google Analytics 4 do śledzenia konwersji? Podsumowanie

Google Analytics 4 to potężne narzędzie, które pozwala zrozumieć, jak użytkownicy wchodzą w interakcje z Twoją stroną internetową. Jednak to tylko początek. W miarę jak ewoluują technologie i zmieniają się preferencje użytkowników, analiza danych staje się obowiązkowym procesem. Dlatego warto inwestować czas w monitorowanie swoich statystyk, testowanie nowych pomysłów i dostosowywanie swojej strategii marketingowej. Google Analytics 4 zostało stworzone, aby Ci w tym pomóc. Korzystaj z niego i nieustannie poszukuj możliwości poprawy. Pamiętaj, że śledzenie konwersji to nie tylko narzędzie do raportowania, ale również klucz do zrozumienia swoich odbiorców i dostarczania im lepszych doświadczeń online.

Co to jest Google Analytics 4 i dlaczego jest ważne dla śledzenia konwersji?
Down arrow

GA4 to najnowsza wersja narzędzia Universal Analytics, które oferuje bardziej zaawansowane funkcje analizy i śledzenia zachowań użytkowników na stronie internetowej. Jest ważne dla śledzenia konwersji, ponieważ zapewnia dokładniejsze i bardziej zrozumiałe dane na ten temat.

Dlaczego cele w GA4 zostały zastąpione zdarzeniami niestandardowymi?
Down arrow

Google zdecydował się zastąpić cele zdarzeniami niestandardowymi, aby dać użytkownikom większą elastyczność i kontrolę nad śledzeniem konwersji. Zdarzenia niestandardowe pozwalają dokładniej określić, co chcesz śledzić jako konwersję na stronie.

Co to jest Menedżer Tagów Google?
Down arrow

Menedżer Tagów Google to narzędzie stworzone przez Google, które umożliwia zarządzanie i wdrażanie różnych tagów śledzących na stronie internetowej bez konieczności zmiany kodu źródłowego witryny.


Poznaj historie sukcesów naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak wykorzystać Google Analytics 4 do śledzenia konwersji?

Średnia ocen użytkowników2.99 na podstawie 137 głosów

UDOSTĘPNIJ