Jak wykorzystać GA4 w content marketingu?

Jak wykorzystac GA4 w content marketingu
Spis treści

• GA4 a Google Analytics Universal - zmiany w zakresie marketingu treści

• Jak budować strategię content marketingową dzięki GA4?

• Jak wykorzystać GA4 w content marketingu?

• Połącz Google Search Console z GA4 do analizy słów kluczowych

• Wybierz odpowiedni typ treści z GA4

• Wykorzystaj uczenie maszynowe w GA4 do marketingu treści

• Śledź zaangażowanie w treści za pomocą zdarzeń niestandardowych

• Śledź wydajność treści z Google Analytics 4

• Planuj nowe treści w oparciu o dane z GA4

• Podsumowanie

Google Analytics 4 (GA4) stanowi przełomowy krok w świecie analityki internetowej, oferując bardziej zaawansowane i wszechstronne możliwości śledzenia działań użytkowników na stronach internetowych. W dzisiejszym dynamicznym środowisku content marketingu, umiejętne wykorzystanie GA4 może przynieść znaczące korzyści dla marketerów i specjalistów ds. marketingu treści. Pozwala on nie tylko na tradycyjne monitorowanie ruchu na stronach, lecz także na głębsze zrozumienie zachowań użytkowników, co w konsekwencji przekłada się na lepiej dostosowane strategie contentowe. Sprawdźmy, jak efektywnie wykorzystać GA4 w strategii content marketingowej i jak je zastosować w praktyce, aby osiągnąć sukces w dzisiejszym konkurencyjnym świecie marketingu treści.

Pobierz bezpłatnie

Gubisz się w GA4? Pobierz nasz poradnik i zobacz, jakie to proste!

Stworzyliśmy poradnik dla każdego, w którym w prosty sposób omawiamy najważniejsze zmiany i nowości w Google Analytics. Pokazujemy m.in. jak w GA4 wygląda:

 • analiza ruchu na stronie
 • śledzenie konwersji
 • badanie skuteczności treści
 • weryfikacja efektywności marketingu internetowego i wiele innych.

Z nami poznasz wszystkie najważniejsze raporty i zobaczysz, ja je modyfikować, aby zyskać cenne dane.

Pobierz

ebook-ga4

 


GA4 a Google Analytics Universal - zmiany w zakresie marketingu treści

Google Analytics 4 (GA4) przynosi wiele usprawnień w kontekście analizy marketingu treści w porównaniu do wcześniejszej wersji, czyli Universal Analytics. Oto kilka kluczowych obszarów, w których GA4 wyróżnia się jako lepsze narzędzie do analizy marketingu treści:

 • Zorientowanie na zdarzenia i zdarzenia niestandardowe - GA4 opiera się na modelu zdarzeń i wydarzeń niestandardowych, zamiast opierać się na tradycyjnych sesjach i stronach. To umożliwia bardziej precyzyjne śledzenie interakcji użytkowników z treściami. Możesz łatwiej monitorować specyficzne akcje, takie jak odtworzenia wideo, przewijanie treści czy zapisy do newslettera, co pozwala uzyskać bardziej szczegółową analizę zaangażowania użytkowników.
 • Lepsza segmentacja i grupowanie użytkowników - GA4 umożliwia bardziej elastyczną segmentację użytkowników na podstawie zachowań, interakcji i właściwości. Możesz tworzyć grupy użytkowników na podstawie konkretnych akcji, takich jak interakcje z treściami, a także analizować ich zachowania w obrębie tych segmentów. To pozwala na lepsze dostosowanie strategii content marketingowej do różnych grup docelowych.
 • Lepsza analiza treści dla różnych źródeł ruchu - GA4 dostarcza bardziej szczegółowych danych dotyczących źródeł ruchu, w tym analizy ruchu organicznego, płatnego, społecznościowego i bezpośredniego. To przydatne dla specjalsitóœ ds. marketingu treści, którzy chcą zrozumieć, skąd pochodzi ich publiczność i jakie źródła generują największe zaangażowanie.
 • Zaawansowana analiza ścieżek konwersji - GA4 umożliwia bardziej zaawansowaną analizę ścieżek użytkowników i lejka konwersji, co jest kluczowe w marketingu treści. Możesz dokładnie zrozumieć, jak użytkownicy przechodzą przez różne etapy konwersji, od odkrycia treści aż do finalizacji celu, takiego jak zapis do newslettera lub pobranie pliku.
 • Przewidywanie zachowań i wartości życiowej klientów - GA4 oferuje funkcje przewidywania, które pozwalają na ocenę przyszłych zachowań użytkowników oraz oszacowanie ich wartości życiowej. To istotne w kontekście marketingu treści, ponieważ pozwala na lepsze dostosowanie strategii do długoterminowych celów biznesowych.


Jak budować strategię content marketingową dzięki GA4?

Google Analytics 4 sprawdzi się nie tylko jako narzędzie do analizy działań content marketingowych, ale także do budowania strategii marketingu treści. W jakich obszarach można skorzystać z GA4 w tym zakresie?


1. Zdefiniuj cele content marketingu

Tworzenie treści bez jasnego celu nie przyniesie wiele korzyści Twojej witrynie ani Twojej firmie. Samo publikowanie treści i nadzieja, że ​​przyniesie to ruch, nie jest dobrą strategią. Musisz znać cel każdej tworzonej treści i jej powiązanie z szerszym obrazem firmy. Oznacza to opracowanie dobrze konkretnych i mierzalnych celów, np. takich jak:

 • poprawa średniego czasu zaangażowania użytkownika,
 • wzrost ruchu organicznego,
 • wzrost konwersji online (np. rejestracje lub sprzedaż),
 • wzrost świadomość marki,
 • lepszy zwrot z inwestycji.

GA4 możesz wykorzystać do oceny, jakie efekty Twoja strategia content marketingowa przynosi obecnie i w jakim kierunku chciałbyś dążyć.


2. Poznaj swoją grupę docelową za pomocą GA4

Podstawą skutecznej strategii content marketingowej jest poznanie grupy docelowej, czyli Twoich odbiorców. Musisz dowiedzieć się, kim są, jakie są ich oczekiwania i potrzeby, jaki język i styl komunikacji preferują. Wiele danych o swoich odbiorcach znajdziesz w Google Analytics 4. Jak wykorzystać to narzędzie do analizy użytkowników?

 • Rozpocznij od zdefiniowania kluczowych segmentów użytkowników, które chcesz zrozumieć. To mogą być np. nowi użytkownicy, powracający, użytkownicy mobilni, czy ci, którzy dokonują zakupów.
 • W GA4 znajdziesz potężne narzędzie segmentacji, które pozwala na podział użytkowników na grupy na podstawie różnych kryteriów, takich jak źródło ruchu, zachowanie na stronie, lokalizacja geograficzna i wiele innych. Utwórz niestandardowe segmenty, które odpowiadają Twoim kluczowym grupom docelowym. Na przykład, możesz utworzyć segment "Nowi użytkownicy z organicznego ruchu" lub "Stali klienci z ruchu z mediów społecznościowych".
 • Po utworzeniu segmentów, przejdź do raportów w GA4 i analizuj zachowanie każdej grupy osobno. Sprawdź, jakie strony czy treści przeglądają, ile czasu spędzają na stronie, jakie akcje podejmują, takie jak rejestracja czy zakupy.
 • Przyjrzyj się, skąd pochodzi ruch dla każdej grupy. To pomoże Ci zrozumieć, które kanały marketingowe są najefektywniejsze dla konkretnych segmentów.
 • Śledź konwersje i cele związane z każdą grupą. Dowiedz się, które treści i działania marketingowe przyczyniają się do osiągnięcia celów.
 • Sprawdź, jak długo użytkownicy z poszczególnych segmentów pozostają lojalni. Retencja jest kluczowa dla sukcesu długoterminowego.
 • GA4 może dostarczyć również demograficzne i psychograficzne dane, takie jak wiek, płeć, zainteresowania itp. Znajdziesz je w sekcji Atrybuty użytkownika -> Przegląd i Szczegółowe dane demograficzne. Te informacje pomogą w bardziej szczegółowym profilowaniu grupy docelowej.

Zobacz również:

Raport “Atrybuty użytkownika” w GA4


Jak wykorzystać GA4 w content marketingu?

Nowoczesny content marketing wymaga równie nowoczesnego podejścia. W świecie dużej konkurencji i wymagających użytkowników nie wystarczy napisanie krótkiego artykułu na blogu, by przyciągnąć uwagę odbiorców. Co więcej, by osiągać wymierne efekty i wciąż nadążać za potrzebami klientów, musisz być na bieżąco i stale analizować wyniki swojej strategii content marketingowej. Naprzeciw Twoim potrzebom wychodzi Google Analytics 4, który dzięki ulepszonym raportom oraz śledzeniu zdarzeń jest w stanie lepiej odzwierciedlać wymagania współczesnego rynku. Jak wykorzystać GA4 (Google Analytics 4) w strategii content marketingowej i jakie obszary za jego pomocą ulepszyć?

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Połącz Google Search Console z GA4 do analizy słów kluczowych

Jak wykorzystać GA4 w content marketingu? Połącz konta Google Search Console i GA4. W efekcie w Google Analytics 4 zyskasz dostęp do słów kluczowych, które powodują wyświetlenie Twojej strony w organicznych wynikach wyszukiwania. By połączyć konta GA4 i GSC, wykonaj następujące kroki:

 • W panelu GA4 przejdź do sekcji Administracja w lewym pasku bocznym.
 • W sekcji “Połączone usługi” wybierz Google Search Console.
 • Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby połączyć swoje konto Google Search Console z GA4. Upewnij się, że wybierasz właściwą stronę internetową, którą chcesz analizować.

Łączenie Google Search Console i GA4 w Google Analytics 4

Po połączeniu z GA4 otrzymasz dostęp do 2 nowych raportów:

 • Bezpłatne wyniki wyszukiwania Google - wyświetla wyszukiwane hasła i powiązane z nimi dane Search Console odnoszące się do połączonej usługi w Search Console. Dane te możesz analizować, korzystając z wymiarów Search Console. Dane te możesz też znaleźć w Search Console.
 • Ruch z bezpłatnych wyników wyszukiwania Google -wyświetla strony docelowe i powiązane z nimi dane pochodzące z Search Console i Analytics. Dane te możesz analizować, korzystając z wymiarów “Strona docelowa”, „Kraj” i „Urządzenie”.


Wybierz odpowiedni typ treści z GA4

W zależności od etapu ścieżki konwersji, na którym znajduje się użytkownik, musisz przygotować różnego rodzaju treści. Na Twojej stronie powinny znaleźć się różnego rodzaju blogi - poradnikowe i edukacyjne budujące wizerunek eksperta, case studies prezentujące Twoje osiągnięcia. Nie zapomnij o treściach produktowych czy opisujących ofertę. W strategii marketingowej ważne jest, by odpowiednio dopasować typ treści do konkretnej podstrony i potrzeb użytkownika. W tym zadaniu z zakresu content marketingu może Ci pomóc Google Analytics 4. W jaki sposób?

 • Za pomocą GA4 w content marketingu możesz zweryfikować, jakie treści są najskuteczniejsze - jaka jest ich długość czy typ. Wystarczy przejść do sekcji Zaangażowanie, a następnie Strony i ekrany. Dostępne dane możesz posortować według wybranych wskaźników, np. liczby generowanych zdarzeń, liczby użytkowników, średniego czasu zaangażowania odbiorców itp.
 • Przeanalizuj, jakie typy treści są najskuteczniejsze pod kątem różnych, wybranych we wcześniejszym kroku wskaźników. W ten sposób dowiesz się, jakie typy treści generują najwięcej konwersji, a które budzą największe zaangażowanie użytkowników.

W Google Analytics 4 możesz także śledzić skuteczność takich treści, jak wideo czy e-booki. Wystarczy przejść do sekcji Administracja, a następnie Zdarzenia > Utwórz zdarzenie. Wybierz strumień danych i nadaj zdarzeniu odpowiednią nazwę, np. Pobranie e-booka. Dodaj parametry zdarzeń, a następnie na stronie, na której użytkownik będzie wykonywać określone działanie, dodaj kod śledzenia.

Przykład kodu śledzenia w JavaScript dla pobrania e-booka:
gtag('event', 'Pobranie E-booka', {
'event_category': 'E-booki',
'event_action': 'Pobranie'
});

Raport Strony i ekrany w Google Analytics 4

Tworzenie zdarzeń w GA4


Wykorzystaj uczenie maszynowe w GA4 do marketingu treści

Jedną ze zmian GA4 w stosunku do wersji Universal jest wykorzystanie uczenia maszynowego do predykcji zachowań użytkowników. Ta funkcja Analytics 4 również może okazać się przydatna w content marketingu. W jaki sposób?

 • Do personalizacji treści - uczenie maszynowe może analizować zachowania użytkowników na stronie, takie jak historie przeglądania, kliknięcia i interakcje z treściami. Na podstawie tych danych możesz tworzyć spersonalizowane rekomendacje treści dla użytkowników. ML może nauczyć się identyfikować preferencje i potrzeby użytkowników, dostosowując wyświetlane treści do ich indywidualnych zainteresowań.
 • Do rekomendacji treści - uczenie maszynowe może analizować treści, które najskuteczniej przyciągają uwagę użytkowników w zależności od ich historii interakcji. Na tej podstawie możesz tworzyć inteligentne systemy rekomendacji, sugerując użytkownikom treści, które są dla nich najbardziej interesujące. To zwiększa zaangażowanie i długość sesji na stronie.
 • Do optymalizacji treści - ML może analizować skuteczność różnych treści i formatów. Dzięki temu możesz dowiedzieć się, które treści generują największe zaangażowanie i konwersje. Na podstawie tych danych możesz dostosować swoją strategię content marketingową, koncentrując się na tworzeniu treści o największym potencjale.
 • Do przewidywania zachowań użytkowników - uczenie maszynowe może pomóc w przewidywaniu zachowań użytkowników na stronie. Na przykład, może ostrzec przed użytkownikami, którzy są bliscy opuszczenia strony (tzw. churn prediction) i wskazywać, które działania marketingowe lub treści mogą ich zatrzymać.
 • Do analizy ścieżki konwersji - ML może analizować ścieżki użytkowników prowadzące do konwersji oraz czynniki wpływające na retencję. Dzięki temu możesz zrozumieć, jakie treści i działania wpływają na długoterminowy sukces Twoich kampanii marketingu treści.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


Śledź zaangażowanie w treści za pomocą zdarzeń niestandardowych

Zdarzenia niestandardowe pozwalają śledzić określone interakcje użytkownika z treściami na Twojej stronie, takie jak kliknięcia określonego przycisku lub przesłania formularza. Konfigurując zdarzenia niestandardowe, możesz uzyskać głębszy wgląd w zachowania użytkowników i odpowiednio zoptymalizować swoje treści. Jak z sukcesem wdrożyć zdarzenia niestandardowe w GA4, by śledzić zaangażowanie w treści na stronie?

 • Zastanów się, jakie zdarzenia chcesz śledzić - czy będzie to stopień przewijania strony, czy może kliknięcia w CTA, odtworzenia wideo, zapisy do newslettera?
 • W panelu GA4 utwórz zdarzenia niestandardowe, nadając im nazwy odzwierciedlające śledzone akcje. Wybierz odpowiednią kategorię zdarzenia, taką jak "Kliknięcie", "Odtworzenie wideo" czy "Pobranie pliku".
 • Ustaw parametry zdarzeń - zdarzenia niestandardowe mogą zawierać dodatkowe parametry, które dostarczają bardziej szczegółowych informacji na temat interakcji użytkowników. Na przykład, jeśli śledzisz kliknięcia w przyciski CTA, możesz dodać parametr informujący o rodzaju przycisku lub lokalizacji na stronie.Jeśli śledzisz odwiedziny na stronach produktowych, możesz dodać parametr, który określa, jaką stronę produktową odwiedził odbiorca. Możesz to zrobić za pomocą Tagów Google lub Menedżera tagów Google.

Konfiguracja parametrów zdarzeń dla Google Analytics 4 w Menedżerze tagów Google, źróðło: developers.google.com

 • Zdarzenia niestandardowe umożliwiają tworzenie zaawansowanych raportów, w tym analizy ścieżki konwersji. Dzięki temu możesz śledzić ścieżki użytkowników, począwszy od pierwszego kontaktu z treścią aż do osiągnięcia celu, takiego jak zakup lub zapis.
 • Korzystając z danych zdarzeń niestandardowych, możesz dokładnie zidentyfikować, które elementy treści są najbardziej skuteczne w przyciąganiu uwagi i generowaniu interakcji. Możesz dostosować treści do preferencji użytkowników, dostarczając im wartościowych informacji i rozwiązań, które przyciągną ich uwagę.


Śledź wydajność treści z Google Analytics 4

Śledzenie wydajności treści jest kluczowym aspektem strategii content marketingu, a Google Analytics 4 (GA4) dostarcza narzędzi i raportów, które pomagają w dokładnej analizie. Z jakich raportów możesz skorzystać i jakie informacje o treściach dzięki temu pozyskasz?

 • Raport Strony i ekrany informuje, które strony przyciągają największy ruch, generują najwięcej zdarzeń i wiążą się z największym zaangażowaniem użytkowników.
 • Raport Zaangażowanie zawiera informacje o czasie zaangażowania na stronie oraz o regularności korzystania ze strony przez użytkowników. W ten sposób możesz sprawdzić, czy Twoja strona jest przydatna dla użytkowników i jak długo z niej korzystają.

Za pomocą GA4 możesz także skonfigurować zdarzenia niestandardowe związane z treściami i w ten sposób badać kliknięcia w określone przyciski. Bardzo istotne jest także, by dodać do raportów szczegółowych informacje o współczynniku zaangażowania i współczynniku odrzuceń. Możesz to zrobić, jeśli masz rolę administratora lub edytującego. W tym celu:

 • Przejdź do raportu, dla którego chcesz dodać współczynnik zaangażowania, np. Strony i ekrany.
 • Kliknij ołówek, by dostosować raport, a następnie w sekcji Dane wybierz Dane -> Dodaj dane i wpisz współczynnik zaangażowania oraz współczynnik odrzuceń. Jeśli dane nie zostały wyświetlone, oznacza to, że są już uwzględnione w raporcie.


Planuj nowe treści w oparciu o dane z GA4

Dane o skuteczności treści dostępne w Google Analytics 4 mogą posłużyć Ci jako inspiracja do tworzenia nowych treści. Najpierw przeprowadź analizę wydajności treści i sprawdź, jaki content generuje najlepsze wyniki pod kątem konwersji, zaangażowania, ruchu. Następnie zastanów się, co może sprawiać, że treść jest dla użytkowników tak atrakcyjna, a także jakie inne podobne treści możesz stworzyć, wykorzystując podobne strategie.


Jak wykorzystać GA4 w content marketingu? Podsumowanie

Wartościowa treść stanowi fundament skutecznej strategii marketingu treści, a Google Analytics 4 (GA4) staje się nieocenionym narzędziem wspierającym jej rozwój. Dzięki możliwościom śledzenia zachowań użytkowników, analizie wyników oraz dostosowaniu treści do realnych potrzeb i preferencji grup docelowych, GA4 umożliwia tworzenie bardziej efektywnych i celowanych działań content marketingowych. Zrozumienie mierzalnych danych, jakie oferuje GA4, pozwala marketerom i twórcom treści na podejmowanie informowanych decyzji oraz optymalizację działań, co przekłada się na osiąganie lepszych wyników. W miarę ewoluowania i dostosowywania strategii do zmieniających się potrzeb rynku, GA4 pozostaje niezastąpionym narzędziem wspierającym rozwój marki i skuteczną komunikację z publicznością.

Co to jest GA4 i dlaczego jest ważne w content marketingu?
Down arrow

GA4, czyli Google Analytics 4, to nowoczesne narzędzie do analizy danych, stworzone przez Google. Jest ważne w content marketingu, ponieważ umożliwia dokładne śledzenie zachowań użytkowników na stronie internetowej. Dzięki temu można lepiej zrozumieć, które treści są najbardziej skuteczne, a także dostosować strategię content marketingową do potrzeb swojej grupy docelowej.

Jak zintegrować GA4 z moją strategią content marketingu?
Down arrow

Integracja GA4 jest stosunkowo prosta. Po pierwsze, zainstaluj kod śledzenia GA4 na swojej stronie internetowej. Następnie skonfiguruj cele śledzenia, które odzwierciedlają kluczowe wskaźniki wydajności (KPI) związane z treściami marketingowymi, takie jak liczba odsłon, czas spędzony na stronie czy wskaźnik konwersji. Ostatecznie korzystaj z raportów GA4, aby monitorować skuteczność swoich działań content marketingowych i dostosowywać je w oparciu o zebrane dane.

Jakie korzyści przynosi wykorzystanie GA4 w content marketingu?
Down arrow

Wykorzystanie GA4 w content marketingu przynosi wiele korzyści. Pozwala ono na lepsze zrozumienie zachowań użytkowników, identyfikowanie słabych punktów na stronie, optymalizację treści pod kątem SEO oraz personalizację doświadczenia użytkownika. Dzięki temu można tworzyć bardziej efektywne i dopasowane treści, co przekłada się na zwiększenie konwersji, większą liczbę odsłon oraz lojalność klientów. GA4 pomaga również w monitorowaniu wyników i dostosowywaniu strategii content marketingowej w czasie rzeczywistym.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak wykorzystać GA4 w content marketingu?

Średnia ocen użytkowników4.98 na podstawie 145 głosów

UDOSTĘPNIJ