Ścieżka klienta a SEO. Jak sprzedawać na każdym etapie?

Sciezka klienta a SEO
Spis treści

• Jakie są etapy ścieżki klienta?

• Dlaczego ścieżka klienta jest tak ważna?

• Jak SEO wpływa na poszczególne etapy ścieżki klienta i jakie praktyki zastosować na każdym z nich?

• Podsumowanie

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak Twoja strona internetowa wpływa na decyzje klientów? Ścieżka klienta to kluczowy element marketingu, który pomaga zrozumieć, jak konsumenci podejmują decyzje zakupowe i jakie czynniki na nie wpływają. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, jak działać skutecznie na każdym etapie ścieżki klienta, a także jak zintegrować te działania z optymalizacją SEO Twojej strony internetowej. W tym artykule pokażemy Ci, jak ścieżka klienta i SEO łączą siły, aby zwiększyć ruch na Twojej stronie i przekuć go w sprzedaż

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Jakie są etapy ścieżki klienta?

Ścieżka klienta (ang. Customer Journey), to droga, jaką potencjalny klient przechodzi w procesie interakcji z daną firmą. Zazwyczaj składa się z czterech etapów, które są następujące:

  • Świadomość - w tym etapie klient dowiaduje się o Twojej firmie lub produkcie. Może to wynikać z reklamy, polecenia od znajomych lub innych źródeł. Ważne jest, aby w tym etapie dostarczyć klientowi odpowiednie informacje i zainteresować go swoją ofertą.
  • Rozważanie - klient zaczyna rozważać swoje opcje i porównywać różne oferty. W tym etapie ważne jest, aby dostarczyć klientowi wystarczająco dużo informacji na temat Twojego produktu lub usługi, aby mógł dokonać przemyślanego wyboru.
  • Decyzja - klient podejmuje decyzję o zakupie. W tym etapie ważne jest, aby uczynić proces zakupu jak najprostszym i łatwym dla klienta.
  • Lojalność - użytkownik po dokonaniu zakupu staje się Twoim klientem i może przyczynić się do dalszego rozwoju Twojego biznesu, jeśli będzie zadowolony z zakupu. W tym etapie warto dbać o relacje z klientami, oferować im specjalne oferty i zachęcać do ponownego skorzystania z oferty.

Pamiętaj, że każdy etap ścieżki klienta wymaga innej strategii marketingowej i SEO. Dlatego ważne jest, aby dokładnie zrozumieć potrzeby swojego klienta i dostosować swoją strategię do jego zachowań i preferencji. W tym artykule skupimy się na pierwszych trzech etapach ścieżki klienta, ponieważ to na nie SEO ma największy wpływ.

Zakupowa ścieżka klienta.


Dlaczego ścieżka klienta jest tak ważna?

Poznanie ścieżki klienta pozwala na lepsze dopasowanie treści i działań marketingowych do potrzeb i oczekiwań użytkowników w każdym etapie procesu zakupowego. W ten sposób można dostarczyć klientom właściwe informacje w odpowiednim momencie, zwiększając szansę na dokonanie przez nich zakupu.

Korzyści płynące z poznania ścieżki klienta są liczne. Przede wszystkim umożliwia to identyfikację problemów, z jakimi spotykają się klienci w trakcie procesu zakupowego, co pozwala na zoptymalizowanie procesu sprzedaży i zwiększenie konwersji. Ponadto lepsze dopasowanie treści i działań marketingowych do etapów ścieżki klienta może przyczynić się do zwiększenia zaangażowania konsumentów, poprawy ich doświadczenia oraz zwiększenia lojalności wobec marki.

W kontekście SEO, zrozumienie ścieżki klienta jest kluczowe dla skutecznej optymalizacji strony internetowej. Dzięki temu można lepiej dopasować słowa kluczowe, treści oraz układ strony do potrzeb klientów w różnych etapach ścieżki, co przyczynia się do poprawy pozycji w wynikach wyszukiwania.

Sprawdź inne sposoby na poprawę doświadczenia użytkownika na stronie:


Jak SEO wpływa na poszczególne etapy ścieżki klienta i jakie praktyki zastosować na każdym z nich?

Aby zapewnić klientom zadowolenie na każdym etapie ich ścieżki prowadzącej do zakupu, warto zadbać o optymalizację strony internetowej pod kątem SEO. Zobacz, jak możesz wykorzystać różne praktyki pozycjonowania na konkretnych etapach ścieżki klienta i jak SEO na nie wpływa.


Etap świadomości

Etap świadomości w ścieżce klienta to moment, w którym potencjalny klient staje się świadomy, że ma problem lub potrzebę, którą chce zaspokoić. Na tym etapie ważne jest, aby firma działała proaktywnie i skutecznie dotarła do swojej grupy docelowej. W rtm celu musisz zadbać o to, by klient zauważył Twój biznes i zainteresował się Twoją działalnością. Jak to zrobić? Zobacz kilka sprawdzonych wskazówek:

  • Zastosuj strategię opartą na słowach kluczowych - skoncentruj się na analizie słów kluczowych, które potencjalny klient wpisuje w wyszukiwarce, aby znaleźć rozwiązanie swojego problemu lub zaspokoić swoją potrzebę. Dzięki temu możesz stworzyć listę słów i fraz kluczowych, które warto umieścić w treściach na stronie. Wykorzystując frazy popularne wśród Twoich odbiorców, masz szansę osiągnąć wysoką pozycję w SERP i zwiększyć swoją widoczność.
  • Twórz wartościowe treści, które odpowiadają na potrzeby i pytania potencjalnych klientów - dzięki temu firma może zyskać zaufanie i zainteresowanie grupy docelowej. Możesz użyć różnych form treści, np. artykułów blogowych, poradników, instruktaży czy infografik. Takie treści pozwolą Ci na zbudowanie wizerunku eksperta w branży i zwiększenia świadomości marki. Zobacz, jak tworzyć treści zorientowane na klienta.
  • Zadbaj o optymalizację techniczną i profil linków przychodzących - na osiągnięcie wysokich pozycji w wyszukiwarce wpływają także aspekty techniczne strony i jej autorytet w sieci. SEO techniczne odnosi się do działań takich jak optymalizacja adresów URL, wdrożenie mapy strony oraz pliku robots.txt, instalacja certyfikatu SSL czy linkowanie wewnętrzne. Natomiast ważne są też działania wykonywane poza stroną, czyli zdobywanie backlinków. W tym przypadku ważna jest ich jakość, staraj się pozyskiwać linki z wiarygodnych stron o dużym ruchu oraz robić to w sposób naturalny i stopniowy.

Jak SEO wpływa na etap świadomości w ścieżce klienta?

SEO może znacząco wpłynąć na etap świadomości w drodze klienta do zakupu. Wybór odpowiednich słów kluczowych i tworzenie wartościowych treści pomagają firmie dotrzeć do potencjalnych klientów, gdy ci szukają informacji na temat rozwiązania swojego problemu lub zaspokojenia potrzeby. Dzięki strategii opartej na słowach kluczowych oraz właściwych działaniach dotyczących optymalizacji technicznej firma może osiągnąć wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania, co pozwala na zwiększenie zasięgu i świadomości marki. Wartościowe treści, takie jak artykuły, poradniki, e-booki czy infografiki, pozwalają firmie przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów, a także zbudować ich zaufanie i pozytywny wizerunek marki. W ten sposób firma może zainteresować swoją grupę docelową na etapie świadomości, co pozwoli na osiągnięcie sukcesu w dalszych etapach ścieżki klienta.


Etap rozważań

Etap rozważań to kluczowy moment w ścieżce klienta, gdy potencjalny klient zaczyna zastanawiać się nad rozwiązaniem problemu lub spełnieniem swoich potrzeb. W tym momencie warto zastosować strategię pozycjonowania stron internetowych, które pomogą użytkownikowi znaleźć Twoją firmę oraz przekonać go do korzystania z Twoich usług lub produktów. Poznaj kilka praktyk dotyczących SEO, które będą przydatne na etapie rozważań klienta:

  • Skup się na treściach związanych z ofertą - aby wpłynąć na klienta, który jest na etapie rozważań, trzeba zadbać o odpowiednie treści. W tym momencie swojej ścieżki klient jeszcze zastanawia się, czego szuka, więc potrzebuje więcej szczegółów, aby móc podjąć jak najlepszą decyzję. Takich informacji dostarczą mu treści ofertowe, opisy produktów lub usług oraz artykuły, które bardziej dogłębnie poruszają tematy związane z Twoją ofertą.
  • Wybierz odpowiednie frazy kluczowe - kolejnym ważnym krokiem jest wykorzystanie prawidłowo dobranych fraz i słów kluczowych, dzięki którym możesz dostarczyć potencjalnemu klientowi wartościowych informacji na temat jego problemu i sposobów ich rozwiązania. Daje Ci to możliwość zbudowania zaufania i wypozycjonowania się jako ekspert w swojej dziedzinie.
  • Zastosuj język korzyści - w opisach produktów i usług bardzo ważne jest użycie języka korzyści. Warto skupić się na pokazywaniu zalet oraz profitów, jakie przyniesie klientowi Twoja oferta. Opisy produktów powinny być szczegółowe, a jednocześnie łatwe do zrozumienia, aby klienci wiedzieli, czego mogą się spodziewać od danego produktu lub usługi.
  • Analizuj działania konkurencji - warto również pamiętać, że na tym etapie klienci często dokonują porównania ofert różnych firm, dlatego ważne jest, aby Twoja oferta była atrakcyjna i wyróżniała się na tle konkurencji. Przeanalizuj, co oferuje Twoja konkurencja i znajdź elementy, które Cię wyróżniają. Zaznacz unikalne zalety Twoich produktów lub usług i pokaż, że Twoja firma będzie dla klientów najlepszym wyborem. Sprawdź, jak przeprowadzić analizę konkurencji w SEO.
  • Analizuj efekty pozycjonowania - ważne jest również, aby monitorować swoje wyniki SEO na tym etapie, aby wiedzieć, jakie działania przynoszą najlepsze rezultaty i na bieżąco dostosowywać swoją strategię. Wszelkie zmiany, jakie wprowadzisz na swojej stronie internetowej, powinny być oparte na badaniach i analizie ruchu użytkowników, aby upewnić się, że skutecznie wpływają na Twoją pozycję w wynikach wyszukiwania oraz na doświadczenie klientów. 

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


Jak SEO wpływa na etap rozważania w ścieżce klienta?

Na etapie rozważania klient zazwyczaj poszukuje informacji na temat produktów lub usług, które spełnią jego potrzeby. SEO może pomóc w tym etapie poprzez dostarczenie klientowi odpowiedniej i wartościowej wiedzy, dotyczącej oferty, z której chce skorzystać. Dzięki wykorzystaniu języka korzyści i uzupełnieniu opisów oraz ofert w najważniejsze szczegóły klient może łatwo zdecydować czy dana oferta spełnia jego wymagania. Dodatkowo, poprzez optymalizację treści i wykorzystanie odpowiednich słów kluczowych, SEO może wpłynąć na pojawienie się strony internetowej na wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania, co zwiększa widoczność i zaufanie do marki. Klienci często uważają, że wyniki na górze strony są bardziej wartościowe i godne zaufania.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


Etap decyzji

Etap decyzji w ścieżce klienta to moment, w którym potencjalny klient dokonuje ostatecznego wyboru produktu lub usługi. W tym etapie warto zastosować praktyki SEO, które pomogą przekonać klienta, że Twoja oferta jest najlepsza oraz uprościć mu proces zakupowy i zapewnić pozytywne doświadczenia. Zastosuj kilka sprawdzonych kroków, które przydadzą się na tym etapie ścieżki klienta:

  • Zadbaj strukturę swojej strony internetowej - spraw aby Twoja witryna była łatwa w obsłudze i pozwalała użytkownikom na szybkie i łatwe odnalezienie potrzebnych informacji. Twoja strona powinna być prosta oraz zawierać konkretne wezwania do działania, które poprowadzą potencjalnego klienta do wykonania pożądanej akcji. Pamiętaj również o szybkości ładowania strony - jest to bardzo ważna kwestia, która może znacznie wpłynąć na doświadczenie klienta. Sprawdź, jak poprawić szybkość ładowania strony internetowej.
  • Zoptymalizuj opisy produktów lub usług - uzupełnij treści na stronach produktów i usług o wszelkie niezbędne informacje potrzebne do podjęcia decyzji zakupowej. Możesz tam umieścić również sekcję FAQ oraz opinie swoich zadowolonych klientów. Do strony ofertowej opisującej usługę warto dodać formularz kontaktowy, dzięki któremu użytkownik może łatwo wysłać zapytanie.
  • Uprość proces zakupowy i zoptymalizuj stronę koszyka - zadbaj o to, by proces zakupowy na Twojej stronie był jak najprostszy, wystarczy krótki formularz, możliwość wyboru kilku rodzajów przesyłki oraz metod płatności, w tym możliwość szybkiej płatności, np. BLIK czy Apple Pay. Strona koszyka powinna być prosta i zawierać dobrze widoczne przyciski z konkretnymi wezwaniami do działania.


Jak SEO wpływa na etap rozważania w ścieżce klienta?

Na tym etapie ścieżki klienta SEO nie tylko ma wpływ na podjęcie decyzji o zakupie, ale także na pozytywne doświadczenia związane z marką, które mogą przyczynić się do powrotu klienta na stronę. Dzięki odpowiedniej optymalizacji witryny internetowej, na etapie podejmowania decyzji przez klienta możesz zyskać jego zaufanie, zachęcić go do wybrania Twojej oferty oraz zapewnić mu szybki i przyjemny proces zakupowy. To wszystko może poprowadzić do zbudowania lojalności klienta - jeśli konsument jest zadowolony z Twoich usług, to nie tylko ponownie skorzysta z oferty, ale także poleci ją innym konsumentom.


Ścieżka klienta a SEO. Jak działać skutecznie na każdym etapie? Podsumowanie

Działanie na każdym etapie ścieżki klienta jest kluczowe dla sukcesu w dzisiejszej konkurencyjnej przestrzeni online. Pamiętaj, że dobrze zoptymalizowana strona internetowa to tylko początek. Ważne jest, aby zrozumieć potrzeby swoich klientów i dostosować swoją strategię SEO w oparciu o ich preferencje i zachowania. Wykorzystanie ścieżki klienta do lepszego zrozumienia, jak klienci przemieszczają się po Twojej stronie internetowej i co ich motywuje, pozwoli Ci zwiększyć ich zaangażowanie i konwersję. Dlatego też, jeśli chcesz osiągnąć sukces w swoim biznesie online, nie zapominaj o ścieżce klienta i o jej wpływie na Twoją strategię SEO. Wdrażaj nasze wskazówki i zobacz, jak ruch na Twojej stronie internetowej i liczba konwersji rosną.

Czym jest ścieżka klienta?
Down arrow

Ścieżka klienta to droga pokonywana przez klienta w procesie interakcji z daną marką - od chwili, gdy zaczyna rozważać zakupu, przez pozostanie klientem i ewentualny powrót do sklepu czy firmy. Ścieżka klienta składa się z kilku etapów, w tym zainteresowania, rozważania, decyzji i zakupu.

Jakie znaczenie ma SEO dla ścieżki klienta?
Down arrow

SEO odgrywa kluczową rolę w ścieżce klienta, ponieważ pozwala na dotarcie do potencjalnych klientów w momencie, gdy poszukują oni informacji o danym produkcie lub usłudze. Optymalizacja SEO pozwala na wyświetlenie witryny internetowej w wynikach wyszukiwania, co zwiększa widoczność firmy i szanse na przyciągnięcie nowych klientów.

Jakie są najważniejsze elementy skutecznej strategii SEO na każdym etapie ścieżki klienta?
Down arrow

Najważniejsze elementy skutecznej strategii SEO na każdym etapie ścieżki klienta to:

  • Optymalizacja treści pod kątem słów kluczowych i fraz związanych z danym produktem lub usługą.
  • Publikowanie wartościowych treści ofertowych i blogowych.
  • Optymalizacja procesu zakupowego i strony koszyka.
  • Ciągłe monitorowanie i analiza efektów SEO.
  • Dbanie o pozytywne wrażenia klienta.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Ścieżka klienta a SEO. Jak sprzedawać na każdym etapie?

Średnia ocen użytkowników4.92 na podstawie 132 głosów

UDOSTĘPNIJ