Visual content - co to jest?

Visual content co to jest i jak go wykorzysta w strategii marketingowej
Spis treści

• Czym jest visual conent i dlaczego jest tak ważny w strategii marketingowej?

• Rodzaje visual contentu, które możesz wykorzystać w swojej strategii marketingowej

• Jak stworzyć skuteczną strategię marketingową przy pomocy visual contentu? 6 niezbędnych kroków

• Podsumowanie

Visual content to jedna z najskuteczniejszych form treści, które są stosowane w marketingu internetowym. Od obrazków i grafik, po filmy i memy, visual content jest ważnym narzędziem, które może pomóc w budowaniu świadomości marki i przyciąganiu uwagi potencjalnych klientów. Dowiedz się czym dokładnie jest visual content, poznaj różne rodzaje treści wizualnych i zobacz, jak można je wykorzystać w strategii marketingowej.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Czym jest visual conent i dlaczego jest tak ważny w strategii marketingowej?

Visual content polega na przekazywaniu informacji użytkownikom za pomocą treści wizualnych, takich jak obrazy, infografiki czy filmy wideo. Przede wszystkim  pozwala on zbudować więź emocjonalną z odbiorcami i zwiększyć świadomość marki w internecie. Jednak visual content to nie tylko ładne grafiki i dobrze zmontowane filmy wideo. Aby ta strategia mogła skutecznie pomóc w działaniach marketingowych, niezbędne jest zrozumienie, w jaki sposób ludzie przetwarzają treści wizualne. W tym pomogą nam badania naukowe:

  • Jedno z nich pokazuje, że mamy tendencję do zatrzymywania informacji wizualnych znacznie dłużej niż zwykłego tekstu lub informacji dźwiękowych. Po 3 dniach od przeczytania tekstu jesteśmy w stanie przypomnieć sobie tylko 10% treści, natomiast gdy miną 3 dni od zobaczenia ilustracji czy infografiki odbiorcypamiętają nadal 65% zawartych tam informacji (http://changingminds.org/explanations/learning/active_learning.htm).
  • Udowodniono również, że wizualizacje poprawiają zdolność uczenia się i rozumienia oraz zwiększają motywację do działania i przyswajania dodatkowych treści (https://visme.co/blog/infographic-statistics/).

BLACK FRIDAY

Rozkręć swoją stronę i zgarnij Voucher 300 zł na SEO!

 

Oferta ważna do 30 listopada

Jesteś gotowy na poprawę widoczności w Google i zastrzyk nowych użytkowników? Rozpocznij pozycjonowanie z agencją widoczni i odbierz Voucher 300 zł na pierwszą fakturę!

Skontaktuj się z naszym doradcą i skorzystaj z okazji na BLACK FRIDAY!

Wyślij zapytanie
Black Friday promocja 1

Oto najważniejsze korzyści płynące z używania visual contentu w strategii marketingowej (przedstawione w formie infografiki!):

Korzyści ze stosowania visual contentu.

Te same informacje przedstawimy też w zwykłej formie tekstowej. Możesz teraz porównać,  z którą z tych treści jest Ci się łatwiej zapoznać: 

  • Treści wizualne są łatwo przyswajalne — dobrze wykonana infografika czy film instruktażowy mogą skutecznie ułatwić zrozumienie informacji i sprawić, że nawet najtrudniejszy temat będzie interesujący i łatwiejszy do opanowania.
  • Visual content generuje więcej udostępnień — ludzie często udostępniają treści w formie grafik, memów i filmów, bo jest to przyjemne i proste. Dzięki dodawaniu ich do swoich social mediów zwiększysz liczbę udostępnień swoich treści, a co za tym idzie, zbudujesz większą świadomość marki.
  • Visual content nie wpływa negatywnie na SEO — chcąc usprawnić swoją strategię SEO, w tekstach alternatywnych i tagach do grafik, możesz umieścić słowa kluczowe. Dzięki temu ułatwisz robotom Google indeksowanie i zyskasz szansę na uzyskanie lepszej pozycji w wyszukiwarce i wynikach Google Grafika
  • Treści wizualne mogą zwiększyć świadomość marki — tworząc infografiki lub inne elementy wizualne, pamiętaj o dodaniu logo i nazwy firmy, aby nie było wątpliwości, kto jest ich twórcą i móc zwiększyć świadomość marki wśród użytkowników w sieci.
  • Visual content może generować linki przychodzącelinki przychodzące są niezbędne do kierowania ruchu organicznego na Twoją witrynę. Jeśli masz wartościową treść wizualną w postaci zdjęć, filmów czy infografik, inne strony internetowe z chęcią będą udostępniać je na swoich platformach, odsyłając do Twojej witryny.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Rodzaje visual contentu, które możesz wykorzystać w swojej strategii marketingowej

Teraz, gdy już wiesz jakie korzyści może przynieść Ci stosowanie visual contentu, przedstawimy Ci, jakie konkretnie treści wizualne możesz użyć w swojej strategii marketingowej. Zobacz, jak możesz zainteresować swoich odbiorców i rozwinąć swój biznes!


Obrazy i grafiki — podstawa visual contentu

Obrazy i grafiki odgrywają ważną rolę w strategii marketingowej, a także wspomagają pozycjonowanie stron internetowych w Google Grafika. Mogą one pomóc w przekazaniu informacji, zwiększeniu atrakcyjności witryny i co bardzo istotne, przykuciu uwagi użytkownika, który znalazł się na Twojej stronie internetowej. Aby wykorzystać je w jak najlepszy sposób, warto tworzyć wszystkie grafiki oraz zdjęcia w jednolitym i przemyślanym stylu, co pozwoli utrzymać spójność z wizerunkiem marki. Na stronie internetowej można użyć obrazów jako tła, dodać je do tekstów na stronie głównej czy treści opisujących usługi. Oczywiście, jeśli jesteś właścicielem sklepu e-commerce to obrazy i grafiki muszą znaleźć się również na stronach produktowych. Pamiętaj, by zawsze stosować zdjęcia czy grafiki wysokiej jakości i dodawać do nich tekst alternatywny!

Zobacz przykład zastosowania zdjęć na stronie głównej agencji Widoczni:

Element tekstowy połączony ze zdjęciami na stronie głównej.


Filmy wideo, jako sposób na atrakcyjne przedstawienie treści

Filmy wideo to kolejny element visual contentu, z którego warto skorzystać, prowadząc działania marketingowe. Filmy dają nam nieograniczone możliwości — możesz za pomocą wideo przedstawić historię swojej marki, pokazać recenzję produktów czy instrukcje ich zastosowania, przeprowadzać wywiady ze specjalistami z branży lub pokazać swoją firmę „od kuchni”. Jeśli martwisz się montażem, to naprawdę nie ma czym! W sieci znajdziesz wiele narzędzi i programów, które sprawiają, że montaż będzie prosty i przyjemny. Stosowanie visual contentu, w tym filmów wideo, jest nieodłącznym elementem strategii marketingowej największych firm na świecie. Zobacz, jak za pomocą wideo Facebook zachęca do korzystania z grup na tej platformie:

Wideo promocyjne Facebooka

Sprawdź więcej informacji o wideo marketingu i zobacz jakie korzyści może Ci przynieść.


Infografiki, czyli visual content w formie edukacyjnej

Dlaczego infografiki zyskały tak dużą popularność? To proste! Dzięki nim możemy przekazać swoim odbiorcom dużą ilość informacji w przejrzysty i łatwo przyswajalny sposób. W dzisiejszych czasach większość z nas skanuje treści, w poszukiwaniu najważniejszych zagadnień, które tak naprawdę nas interesują, więc taka forma komunikacji okazuje się bardzo skuteczna. Za pomocą infografiki możesz przekazać praktycznie wszystko — informacje o swoich usługach i produktach, przedstawić statystyki czy treści edukacyjne użyteczne dla Twoich odbiorców.

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę


CTA w formie wizualnej — sposób na pozyskanie wielu konwersji

Wezwania do działania, umieszczone na stronie, są podstawowym źródłem konwersji i skutecznej strategii marketingowej. Dlatego wartospędzić nad nimi trochę więcej czasu i zadbać o to, by były jak najbardziej skuteczne. Współcześni użytkownicy już uodpornili się na tradycyjne CTA, które stosuje się na praktycznie każdej stronie internetowej, dlatego warto wypróbować czegoś innego, np. CTA w formie wizualnej. Nie jest to oczywiście nowość, ale wiele osób projektujących strony zapomina o takiej możliwości. CTA w formie wizualnej to przycisk wraz z grafiką, dzięki czemu wezwanie do działania jest dla użytkownika bardziej zrozumiałe i przejrzyste. Zobacz przykład:

Przykład CTA w formie wizualnej.


Treści interaktywne, czyli zaskakujący element visual contentu

Visual content to strategia, która daje ogromne możliwości rozwinięcia swojej marki i zbudowania więzi z odbiorcami. Chcesz zrobić dobre wrażenie na swoich potencjalnych klientach? Użyj treści interaktywnych, które angażują i dają odbiorcom dodatkowe możliwości. Przykładem jest firma Garnier, która na swojej stronie ma wiele takich treści, np. generator, który pozwala Ci sprawdzić, jaki odcień włosów najlepiej do Ciebie pasuje, czy test, który informuje Cię jaką maskę powinieneś dobrać do swoich włosów.

Przykład treści interaktywnej.


Screenshoty jako doskonały sposób na instrukcję w formie wizualnej

Zastosowanie w treściach zrzutów ekranów jest szczególnie przydatne dla firm technologicznych lub każdych innych, które opierają swój content na tekstach poradnikowych. Dzięki zrzutowi ekranu można łatwo wyjaśnić funkcjonowanie jakiegoś programu czy narzędzia i w prosty sposób pokazać sposób jego użycia. Screenshot może być też bardzo pomocny, kiedy chcesz wytłumaczyć swoim odbiorcom, jak działa aplikacja stworzona dla Twojej firmy.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


Memy — element visual contentu, którego nie może u Ciebie zabraknąć!

Wszyscy uwielbiają memy! Użytkownicy chętnie dzielą się nimi ze znajomymi i śmieją się z nich wspólnie. Dzięki nim możesz ocieplić wizerunek swojej marki, dotrzeć do swoich odbiorców i nawiązać z nimi więź — jeśli wywołasz uśmiech na twarzy swojego odbiorcy, z pewnością zrobisz na nim dobre wrażenie i będzie bardziej skłonny do skorzystania z Twojej oferty. Nie bój się przełamywać poważnej i profesjonalnej otoczki swojej firmy, od czasu do czasu podziel się ze swoimi odbiorcami śmiesznym memem i spraw im radość! Pamiętaj jednak, by nie przekraczać granic dobrego smaku i dopasować żart do swojej grupy odbiorców. Tak naprawdę każdy taki obrazek możesz przerobić tak, aby odnosił się do Twojej firmy, zobacz, jak to robi McDonald’s:

Mem opublikowany w social mediach przez McDonald’s.


Komiksy i ilustracje, czyli treści wizualne, które pomogą Ci się wyróżnić

Komiksy i ilustracje to kolejny ciekawy element, który warto wprowadzić do swojej strategii content marketingu. Mogą być one użyte jako sposób na opowiedzenie historii i przedstawienie produktów lub usług w ciekawy i zabawny sposób. Ilustracje i komiksy są też skuteczne w budowaniu tożsamości marki i mogą bardzo wspomóc w wyróżnieniu się na tle konkurencji. Interesującym pomysłem jest też stworzenie strony internetowej, która opiera się na motywie komiksowym — z pewnością podkreśli to wyjątkowy charakter firmy i zainteresuje użytkowników.


Jak stworzyć skuteczną strategię marketingową przy pomocy visual contentu? 6 niezbędnych kroków


1. Określ cel marketingowy

Pierwszym elementem, o który powinieneś zadbać,  opracowując strategię visual contentu, jest określenie swoich celów — czego oczekujesz i co chcesz osiągnąć za pomocą tej strategii. Cele i zadania mogą być krótkoterminowe (szybkie do osiągnięcia) i długofalowe (bardziej ambitne, wymagające cierpliwości). Twoim celem może być np. zwiększenie liczby potencjalnych klientów i konwersji, promocja firmy czy wzmocnienie świadomości marki.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


2. Dobierz rodzaj visual contentu do swojego celu

Jeśli Twoje cele związane z visual contentem zostały określone, to teraz należy dobrać do nich odpowiednie rodzaje treści wizualnych. Jeśli kierunkiem Twoich działań marketingowych ma być zdobycie jak największej liczby leadów i konwersji, to użyj wizualnych CTA i treści interaktywnych, które zachęcą użytkownika do wykonania pożądanych przez Ciebie akcji. Natomiast jeśli Twoim celem jest zbudowanie świadomości marki i wizerunku eksperta wśród użytkowników, to najlepszym sposobem będzie zastosowanie infografik lub filmów instruktażowych, co pokaże Twoje profesjonalne podejście i dużą wiedzę w danej branży.


3. Przeprowadź analizę konkurencji i grupy docelowej

Aby Twoja strategia visual contentu była skuteczna, musisz zrozumieć potrzeby i poznać swoich odbiorców oraz przeanalizować działania konkurencji. Dowiedz się, kim jest Twoja grupa docelowa — sprawdź ich wiek, płeć czy zainteresowania. Określ też, które produkty czy usługi cieszą się wśród nich największą popularnością i jakie treści najlepiej do nich przemawiają. Następnie dopasuj visual content do preferencji Twojej grupy docelowej. Przykładowo, jeśli masz sklep internetowy z artykułami dla niemowląt, Twoimi odbiorcami będą prawdopodobnie młode matki, więc Twoje treści powinny przekazywać użyteczne informacje, być nacechowane emocjonalnie i zawierać praktyczne porady oraz edukować. W tym przypadku sprawdzą się infografiki, filmy edukacyjne i przyjemne wizualnie obrazy oraz zdjęcia. Szukasz pomysłów na content wizualny? Możesz inspirować się konkurencją, a zwłaszcza firmami z zagranicy, które często marketingowo wyprzedzają polskie marki i mogą być ciekawym źródłem wiedzy o promocji firmy.


4. Wybierz preferowany kanał marketingowy

Gdy już masz najważniejsze informacje o swojej grupie docelowej, możesz dobrać odpowiedni kanał marketingowy, który sprawdzi się w przypadku Twojej firmy. By promować swoją markę za pomocą visual contentu, możesz użyć newslettera, mediów społecznościowych, bloga firmowego czy zwyczajnie swojej strony internetowej. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie wszystkich tych kanałów, da to zdecydowanie najlepsze i bardzo skuteczne efekty.


5. Zacznij tworzyć i publikuj regularnie

Aby zacząć publikować kreatywne i zachęcające treści wizualne, trzeba je najpierw stworzyć — do tego potrzebujesz mnóstwa dobrych pomysłów i inspiracji. Ważne, by Twoje pomysły trafiały w gusta odbiorców i dobrze wpływały na wizerunek firmy. Dowiedz się też, w jakie dni i w których godzinach najlepiej  publikować visual content, tak aby móc dotrzeć do największej liczby osób. Na koniec najważniejsze — publikuj regularnie! Jest to klucz do sukcesu, ponieważ jeśli użytkownicy widzą, że jesteś ciągle aktywny i masz aktualne informacje oraz odpowiadasz na najnowsze trendy, są bardziej skłonni do skorzystania z Twojej oferty.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


6. Monitoruj wyniki

Analiza wyników to nieodłączna część każdej strategii marketingowej, również tej opartej na visual contencie. Aby Twoje działania były skuteczne, musisz na bieżąco sprawdzać, czy Twoje treści są efektywne. Możesz wtedy wyciągać wnioski, wprowadzać potrzebne zmiany i ciągle ulepszać swoją strategię.

Dowiedz się więcej o analizie skuteczności:


Visual content — co to jest i jak go wykorzystać w strategii marketingowej? Podsumowanie

Visual content jest niezwykle ważnym narzędziem marketingowym, które może pomóc w budowaniu silnej marki i przyciągnięciu uwagi potencjalnych klientów. Warto inwestować w różne formy visual contentu i stosować je w odpowiedni sposób, aby osiągnąć założone cele biznesowe. Pamiętaj, że odpowiednio zaplanowana i wdrożona strategia marketingowa może pomóc w osiągnięciu sukcesu i zwiększeniu zysków.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.9
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 580 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Visual content - co to jest?

Średnia ocen użytkowników4.92 na podstawie 118 głosów

UDOSTĘPNIJ