Co to jest PHP?

PHP

PHP jest popularnym językiem programowania, który znajduje szerokie zastosowanie w tworzeniu dynamicznych stron internetowych i aplikacji internetowych. Jego wszechstronność, łatwość nauki i rozbudowane możliwości sprawiły, że PHP jest jednym z najpopularniejszych języków programowania w dziedzinie web developmentu.


Definicja PHP

PHP, czyli Hypertext Preprocessor, to skryptowy język programowania, który został specjalnie zaprojektowany do tworzenia stron internetowych i aplikacji internetowych. Jest językiem interpretowanym, co oznacza, że kod PHP jest wykonywany na serwerze, a wynikowy HTML jest przesyłany do przeglądarki użytkownika. Dzięki temu możliwe jest tworzenie dynamicznych stron internetowych, które mogą dostosowywać się do potrzeb użytkownika i generować zawartość na podstawie danych z bazy danych lub innych źródeł.


Historia PHP

PHP zostało stworzone w 1994 roku przez Rasmusa Lerdorfa jako zestaw skryptów CGI (Common Gateway Interface) do obsługi stron osobistych. Początkowo nazywane "Personal Home Page Tools", narzędzie szybko zyskało popularność wśród programistów webowych. Wkrótce Lerdorf zdecydował się udostępnić kod PHP publicznie, co doprowadziło do rozwoju społeczności programistów, którzy przyczynili się do rozwoju języka. W 1997 roku wydano pierwszą oficjalną wersję PHP, PHP 3.0, która wprowadziła wiele nowych funkcji i udoskonaleń.

Na przestrzeni lat powstawały kolejne wersje. W 2004 roku wprowadzono PHP 5.0, który zawierał m.in. obsługę mechanizmu obiektowego zgodnego z paradygmatem programowania obiektowego. Stał się bardzo popularny w świecie programowania webowego i był wykorzystywany do tworzenia wielu znanych aplikacji internetowych. PHP 8.0, wydana w 2020 roku, to kolejne innowacje. Wprowadzono mechanizm JIT (Just-in-Time Compilation) do przyspieszenia wykonywania kodu oraz ulepszenia składniowe, które poprawiają czytelność i wydajność tworzonego kodu. PHP jest regularnie optymalizowany.


Struktura i elementy PHP

Kod PHP jest zazwyczaj umieszczany wewnątrz znaczników <?php i ?>. Pozwala to na oddzielenie kodu PHP od kodu HTML i umożliwia dynamiczne generowanie zawartości strony. Do podstawowych elementów składni PHP:

 • Zmienne - w PHP można tworzyć zmienne i przypisywać im wartości. Zmienne mogą przechowywać różne typy danych, takie jak liczby, tekst, tablice czy obiekty.
 • Funkcje - istnieje opcja tworzenia własnych funkcji, które można wywoływać wielokrotnie w kodzie. Funkcje pozwalają na uporządkowanie kodu i ułatwiają jego ponowne użycie.
 • Warunki i pętle - PHP oferuje wiele konstrukcji warunkowych, takich jak if, else, switch, które pozwalają na wykonywanie określonych działań w zależności od warunków. Pętle, takie jak for, while czy foreach, umożliwiają powtarzanie operacji.
 • Obsługa plików - PHP pozwala na manipulację plikami na serwerze, taką jak odczyt, zapis, usuwanie czy modyfikowanie.
 • Tablice w PHP - są strukturami danych, które pozwalają przechowywać wiele wartości w jednej zmiennej. W PHP mamy tablice indeksowane numerycznie oraz tablice asocjacyjne, gdzie kluczem jest nazwa.


Zastosowanie PHP


Tworzenie stron internetowych

PHP jest idealnym narzędziem do tworzenia dynamicznych stron internetowych. Dzięki niemu można generować zawartość na podstawie danych pobranych z bazy danych, interakcji użytkownika czy innych czynników. Można tworzyć interaktywne formularze, systemy logowania, panele administracyjne i wiele innych funkcjonalności.


Systemy zarządzania treścią

PHP jest powszechnie wykorzystywane w systemach zarządzania treścią (CMS), takich jak WordPress, Joomla czy Drupal. Dzięki PHP można tworzyć i zarządzać dynamiczną zawartością stron internetowych, taką jak artykuły, obrazy, filmy czy pliki audio. Umożliwia to łatwe tworzenie i aktualizowanie treści na stronach.


Sklepy internetowe

PHP jest często używane w tworzeniu sklepów internetowych. Dzięki temu można zarządzać produktami, koszykami zakupowymi, płatnościami online i innymi funkcjonalnościami niezbędnymi do prowadzenia skutecznej sprzedaży online. Można również integrować sklepy internetowe z różnymi platformami płatności, aby umożliwić klientom wygodne dokonywanie transakcji.


Aplikacje webowe

PHP umożliwia tworzenie rozbudowanych aplikacji webowych, które działają na serwerze. Dzięki temu można tworzyć narzędzia do zarządzania projektami, systemy rezerwacji, platformy społecznościowe i wiele innych aplikacji dostępnych przez przeglądarkę internetową.


API i integracje

PHP można wykorzystać do tworzenia i obsługi interfejsów programowania aplikacji (API). API umożliwiają komunikację między różnymi aplikacjami i systemami, co umożliwia wymianę danych i integrację funkcjonalności.


Analiza danych

PHP może być wykorzystane do analizy i przetwarzania danych pobranych z różnych źródeł, takich jak bazy danych, pliki CSV czy API zewnętrzne. Można tworzyć narzędzia do raportowania, generować wykresy i diagramy, przetwarzać i filtrować dane.


Zalety PHP

PHP posiada wiele zalet, które przyczyniają się do jego popularności i powszechnego wykorzystania. Oto niektóre z głównych zalet tego języka programowania:

 • Łatwość nauki i używania - PHP jest łatwy do nauki, zwłaszcza dla osób, które mają już pewne doświadczenie w programowaniu. Jego składnia jest podobna do języka C, co ułatwia przyswajanie podstawowych koncepcji. Ponadto, ogromna społeczność programistów PHP oznacza dostęp do wielu poradników, dokumentacji i zasobów edukacyjnych.
 • Wszechstronność - PHP jest wszechstronnym językiem, który może być stosowany do różnorodnych zastosowań. Może obsługiwać zarówno małe, statyczne strony internetowe, jak i duże, dynamiczne aplikacje internetowe. Dzięki ogromnej liczbie dostępnych bibliotek i frameworków, można łatwo rozbudować funkcjonalność i dostosować PHP do swoich potrzeb.
 • Integracja z bazami danych - PHP zapewnia doskonałą integrację z różnymi bazami danych, takimi jak MySQL, PostgreSQL, SQLite czy Oracle. To umożliwia tworzenie dynamicznych stron internetowych, które mogą pobierać, modyfikować i przechowywać dane w bazach danych. PHP oferuje także wygodne narzędzia do wykonywania zapytań SQL.
 • Szybkość działania - PHP jest znany ze swojej efektywności i szybkości działania. Dzięki swojej architekturze i optymalizacjom wewnętrznym, jest w stanie efektywnie przetwarzać żądania i generować odpowiedzi dla użytkowników. Dodatkowo, istnieje wiele technik optymalizacyjnych, które można zastosować w PHP, aby zwiększyć wydajność aplikacji.
 • Duża społeczność - PHP posiada jedną z największych społeczności programistów na świecie. To oznacza, że zawsze można znaleźć wsparcie, rozwiązania problemów i gotowe rozszerzenia. Istnieje wiele forów, grup dyskusyjnych i serwisów społecznościowych, gdzie programiści PHP mogą wymieniać się doświadczeniem i udzielać sobie pomocy.
 • Bezpieczeństwo - PHP oferuje wiele mechanizmów bezpieczeństwa, które pomagają w zabezpieczaniu aplikacji internetowych. Istnieją wbudowane funkcje do filtrowania danych, obsługi sesji, walidacji formularzy i zarządzania uprawnieniami. Wraz z przestrzeganiem najlepszych praktyk programistycznych, można tworzyć bezpieczne i odporne na ataki aplikacje.


Podsumowanie

PHP to wszechstronny język programowania, który odgrywa kluczową rolę w tworzeniu dynamicznych stron internetowych i aplikacji internetowych. Jego łatwość nauki, rozbudowane funkcje i szerokie zastosowanie sprawiają, że jest popularnym wyborem wśród programistów webowych. Dzięki PHP można tworzyć interaktywne i spersonalizowane strony internetowe, które są skuteczne w marketingu i zapewniają pozytywne doświadczenia użytkownikom.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest PHP?

Średnia ocen użytkowników1.00 na podstawie 1 głosów

UDOSTĘPNIJ