Co to jest plik robots.txt?

robots txt

 

Definicja pliku robots.txt

Plik robots.txt to plik tekstowy umieszczany na serwerze witryny internetowej, który ma za zadanie komunikować robotom wyszukiwarek zasady dotyczące indeksowania i dostępu do różnych sekcji witryny. Jest to jedno z podstawowych narzędzi kontroli, które pozwalają właścicielom stron na wpływanie na to, które części witryny będą indeksowane przez wyszukiwarki, a które powinny być pominięte.

 

Działanie pliku robots.txt

Mechanizm działania pliku robots.txt polega na tym, że roboty wyszukiwarek, takie jak Googlebot czy Bingbot, przed indeksacją danej strony witryny odwiedzają plik robots.txt, aby sprawdzić, czy dostęp do danej ścieżki jest dozwolony czy zabroniony. Ten plik jest umieszczany w głównym katalogu witryny i jest zwykle pierwszym plikiem, który roboty odwiedzają podczas skanowania strony.


Składnia i struktura

Plik robots.txt ma prostą, ale ważną strukturę oraz specyficzną składnię, którą warto zrozumieć, aby uniknąć błędów w konfiguracji. Oto główne elementy składniowe oraz struktura pliku robots.txt:

User-agent:

Ten element określa konkretnego robota wyszukiwarek, do którego mają zostać zastosowane zawarte w pliku instrukcje. Może to być ogólny identyfikator, jak np. * (wszystkie roboty), lub nazwa konkretnego robota, np. Googlebot czy Bingbot.

Disallow:

To dyrektywa, która informuje robota, które ścieżki lub pliki na stronie powinny zostać zablokowane przed indeksacją. Ścieżki te są wskazywane względem głównego katalogu witryny.

Na przykład: Disallow: /sekretna-strona/ uniemożliwi robotom dostęp do katalogu "sekretna-strona" na stronie.

Allow:

Chociaż nie jest to dyrektywa wymagana, można jej użyć do wyrażenia wyjątków wobec poprzednich dyrektyw Disallow. Oznacza to, że jeśli pewien obszar jest ogólnie zablokowany, można pozwolić konkretnemu robotowi na dostęp do określonych podstron.

Na przykład: Allow: /sekretna-strona/publiczna-podstrona/.

Sitemap:

Ta dyrektywa wskazuje robotowi, gdzie znajduje się plik mapy witryny (sitemap.xml). Pomoże robotowi zidentyfikować, które strony na twojej witrynie są do zindeksowania.

Na przykład: Sitemap: https://www.przykladowawitryna.pl/sitemap.xml.

Host:

Chociaż nie jest to często stosowana dyrektywa, można jej użyć do wskazania konkretnej witryny dla któregoś z robotów, jeśli na jednym serwerze znajduje się kilka witryn.

Na przykład: Host: www.przykladowawitryna.pl. 

 

Warto zaznaczyć, że plik robots.txt jest plikiem tekstowym o prostej strukturze. Każda dyrektywa powinna być zapisana w osobnej linii. Nawiasy, cudzysłowy i inne elementy znaków specjalnych nie są tu wymagane. Składnia ta jest rozpoznawana przez roboty wyszukiwarek, dlatego ważne jest zachowanie poprawności w celu właściwego zrozumienia i interpretacji instrukcji. 

 

Kontrola dostępu dla robotów wyszukiwarek

Plik robots.txt umożliwia kontrolę dostępu do różnych części witryny dla różnych robotów. To oznacza, że można określić, które sekcje strony mają być indeksowane, a które powinny być pominięte. Można również używać wildcardów, takich jak "*", aby określić instrukcje dla wszystkich robotów.

 

Znaczenie dla SEO i wpływ na wyszukiwanie

Poprawnie skonfigurowany plik robots.txt ma ogromne znaczenie dla optymalizacji SEO i widoczności witryny w wynikach wyszukiwania. Dzięki niemu można kontrolować, które sekcje witryny mają być indeksowane przez wyszukiwarki, a które powinny być pominięte. Odpowiednia konfiguracja może pomóc uniknąć indeksacji niechcianych treści, takich jak strony testowe czy powielona zawartość. Plik robots.txt jest także narzędziem, które pozwala na kontrolowanie indeksacji wrażliwych danych lub sekcji witryny, które nie są przeznaczone dla użytkowników publicznych. Dzięki temu witryna może być bardziej zoptymalizowana pod kątem SEO i lepiej dostosowana do oczekiwań użytkowników.


Częste błędy i pułapki

Niewłaściwie skonfigurowany plik robots.txt może mieć negatywny wpływ na widoczność witryny w wynikach wyszukiwania. Błąd w składni lub nieuwzględnienie istotnych ścieżek może spowodować, że roboty nie będą mogły odwiedzić ważnych sekcji witryny. Dlatego ważne jest, aby dokładnie przemyśleć instrukcje w pliku robots.txt i regularnie go aktualizować.

 

Narzędzia wspierające konfigurację

Dla osób odpowiedzialnych za zarządzanie plikiem robots.txt istnieje wiele narzędzi online, które znacząco ułatwiają proces tworzenia, testowania i optymalizacji tego pliku. Te narzędzia są nieocenione, zwłaszcza dla tych, którzy nie są biegli w programowaniu czy składni plików tekstowych. Oto kilka popularnych narzędzi, które mogą okazać się przydatne:

  1. Google Search Console: To narzędzie udostępniane przez Google, które umożliwia właścicielom witryn kontrolowanie indeksacji strony oraz zarządzanie plikiem robots.txt. W Google Search Console możesz zobaczyć, czy roboty Google'a poprawnie odczytują twój plik, oraz przetestować, jakie ścieżki będą blokowane lub zezwolone.
  2. Robots.txt Tester: Jest to narzędzie dostępne w narzędziach dla webmasterów Google Search Console. Pozwala na przetestowanie różnych wersji pliku robots.txt i zobaczenie, jak roboty wyszukiwarek będą reagować na różne instrukcje. Dzięki temu możesz uniknąć potencjalnych błędów i problemów z indeksacją.
  3. Robots.txt Generator: Istnieją różne narzędzia online, które pozwalają na generowanie pliku robots.txt przy użyciu intuicyjnego interfejsu. Wprowadzając ścieżki do wyłączenia lub dozwolone, możesz stworzyć plik w oparciu o odpowiednią składnię, a następnie go pobrać i umieścić na swoim serwerze.
  4. Screaming Frog SEO Spider: To narzędzie do analizy witryn, które posiada funkcję sprawdzania pliku robots.txt. Dzięki niemu możesz zweryfikować, czy instrukcje zawarte w pliku są poprawnie interpretowane przez roboty wyszukiwarek.
  5. Robot Exclusion Checker: To narzędzie online, które pozwala na wprowadzenie swojej witryny i sprawdzenie, jakie ścieżki są blokowane lub zezwolone w pliku robots.txt. Może to być przydatne w celu szybkiej weryfikacji konfiguracji pliku.


Niezależnie od narzędzia, które wybierzesz, pamiętaj o regularnej weryfikacji i aktualizacji pliku robots.txt. W miarę jak witryna się rozwija i zmienia, może być konieczne dostosowanie instrukcji w pliku, aby zapewnić dokładną kontrolę nad indeksacją treści. Dobre praktyki obejmują również regularne monitorowanie Google Search Console oraz analizowanie raportów dotyczących indeksacji, aby wykryć ewentualne błędy lub problemy. Dzięki narzędziom wspierającym konfigurację pliku robots.txt możesz mieć pewność, że roboty wyszukiwarek interpretują instrukcje zgodnie z twoimi oczekiwaniami, co ma kluczowe znaczenie dla optymalizacji widoczności i indeksacji witryny.

 

Podsumowanie

Plik robots.txt jest kluczowym elementem kontroli dostępu dla robotów wyszukiwarek i ma duże znaczenie dla SEO i widoczności strony w wynikach wyszukiwania. Jego poprawna konfiguracja może pomóc w optymalizacji indeksacji witryny oraz uniknięciu problemów związanych z duplikatami treści czy indeksacją wrażliwych danych. Ważne jest, aby zrozumieć zasady działania pliku robots.txt i skonfigurować go zgodnie z najlepszymi praktykami, aby poprawić widoczność i jakość strony w sieci.

 

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Adrianna Nowak
Adrianna Nowak

Menadżer Marki w agencji widoczni i trenerka Akademii Widoczni. W agencji widoczni zajmuje się prowadzeniem kanałów społecznościowych, a także promocją treści w sieci i kontaktem z mediami branżowymi.

Z wykształcenia jest dziennikarką ze specjalnością reklama i promocja. Doświadczenie zdobyte podczas pracy dziennikarki i copywriterki pozwala jej szerzej widzieć tworzony content i lepiej dostosować go pod wymogi użytkowników, jak i Google.

Od 7 lat pracuje w branży marketingu internetowego. Cyklicznie zajmuje się szkoleniem klientów Agencji z zakresu prowadzenia profili na LinkedIn w ramach cyklu “Oko w Oko z Marketingiem Internetowym”.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest plik robots.txt?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ