Jak stworzyć rentowny plan sprzedaży w 10 krokach?
• Co to jest plan sprzedaży?
• Czy Twoja firma potrzebuje planu sprzedaży?
• Jak stworzyć plan sprzedaży? 10 kluczowych kroków
• Podsumowanie
Skuteczny plan sprzedażowy jest kluczowym elementem każdej udanej strategii biznesowej. Bez właściwie zdefiniowanych celów i wytyczonych działań, trudno jest osiągnąć sukces. W tym artykule przedstawimy 10 kluczowych kroków, które pomogą Ci zbudować rentowny plan sprzedaży. Nauczysz się, jak dokładnie określić swoje cele sprzedażowe, jak rozpoznać swoją grupę docelową i jakie strategie marketingowe wykorzystać, aby zwiększyć swoje szanse na sukces. Odkryjesz również, jak działać skutecznie w zmiennym środowisku biznesowym, aby stale ulepszać swoją strategię sprzedażową.
Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów
Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony.
Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:
- Pozycjonowania
- Kampanii Google Ads
- Optymalizacji UX
Co to jest plan sprzedaży?
Plan sprzedaży definiuje cele, strategię sprzedażową, grupę docelową oraz ewentualne przeszkody do pokonania. Podobnie jak w przypadku klasycznego biznesplanu, cele są określone, ale plan sprzedaży skupia się bardziej na sposobach realizacji celów, a szczególnie na strategii sprzedaży. W planie sprzedaży precyzyjnie opisujesz, w jaki sposób osiągniesz założone cele i jakich zasobów potrzebujesz, aby to zrealizować.
Czy Twoja firma potrzebuje planu sprzedaży?
Jeśli tylko Twoja działalność wiąże się z pozyskiwaniem zysków - owszem, potrzebujesz planu sprzedaży. Każda firma, która chce osiągnąć sukces i zwiększyć swoje przychody, potrzebuje planu sprzedaży, ponieważ pozwala on na dokładne określenie celów i strategii działania, dzięki czemu można skutecznie kierować pracą zespołu sprzedażowego. Taki wzór planu sprzedaży (sprzedażowego) umożliwia również komunikację celów firmy i stanowi strategiczny kierunek dla całej organizacji. Ponadto, określenie ról i obowiązków oraz monitorowanie postępów pozwala na skuteczne zarządzanie zespołem, a także na dostosowanie działań do zmieniających się potrzeb rynku.
Dodatkowy miesiąc SEO za 1 zł!
Podpisz umowę na usługę pozycjonowania na 12 miesięcy, a 13. miesiąc otrzymasz za symboliczną złotówkę. To najlepsza okazja, by w pełni wykorzystać potencjał swojej strony.
Skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły tej promocji.
Wyślij zapytanie
Jak stworzyć plan sprzedaży? 10 kluczowych kroków
Utrzymanie się na rynku i osiągnięcie sukcesu jest coraz trudniejsze. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest dobrze zaplanowana i skuteczna sprzedaż. Określ swój wzór planu sprzedaży, opierając się o opisane przez nas 10 kluczowych kroków - pomoże Ci to zwiększyć Twoje szanse na sukces w biznesie.
Krok 1. Określenie misji firmy we wzorze planu sprzedażowego
Pisanie wzoru planu sprzedażowego warto zacząć od określenia misji i wizji firmy, a także stworzenia krótkiej historii przedsiębiorstwa. Dzięki temu w trakcie pracy nad szczegółowymi aspektami planu będziesz mieć możliwość, by odnieść do konkretnych informacji o charakterze i celach działalności.
Podczas określania misji firmy warto odpowiedzieć sobie na poniższe pytania.
- Jaka jest nasza wizja na przyszłość?
- Jaką rolę chcemy odegrać w świecie biznesu?
- Jakie są nasze najważniejsze cele i wartości, które chcemy przekazać poprzez naszą działalność?
- Dla kogo tworzymy nasze produkty?
- W jaki sposób chcemy wpłynąć na życie naszych klientów?
- Co wyróżnia naszą firmę na rynku?
Krok 2. Zdefiniowanie ról i obowiązków swojego zespołu
W kolejnym etapie wzoru planu sprzedaży warto przedstawić skład zespołu sprzedażowego i określić role każdego członka. Kto będzie zarządzał zespołem? Czy firma będzie współpracować ze specjalistą ds. wsparcia sprzedaży? Kto będzie odpowiedzialny za pozyskiwanie leadów? Ilu sprzedawców znajduje się aktualnie w Twoim zespole? To przestrzeń na szczegółowe przedstawienie zespołu odpowiedzialnego za poziom sprzedaży w firmie. Jeśli planujesz rozszerzenie zespołu, warto określić liczbę nowych pracowników, ich przewidywane stanowiska oraz planowany czas rozpoczęcia rekrutacji.
Krok 3. Określenie swojej grupy docelowej
Bez względu na to, czy piszesz swój pierwszy, czy kolejny wzór planu sprzedaży, kluczowe znaczenie ma znajomość grupy docelowej. Kim są osoby, które z największym prawdopodobieństwem zdecydują się na zakup Twojej oferty? Czy każdy z nich należy do jednej branży? Pamiętaj, że Twoi odbiorcy będą najprawdopodobniej bardzo różnorodni, dlatego musisz również zrealizować segmentację grupy docelowej, aby uszczegółowić swój plan.
Ta część planu sprzedażowego może ulec radykalnym zmianom wraz z rozwojem Twojego produktu, jak również z dostosowaniem strategii do rynku. Na przykład na początku swojej drogi, gdy Twój produkt dopiero wchodzi na rynek, możesz zdecydować się na to, by ceny były niskie, a Twoimi klientami mogą być np. właściciele start-upów. Z czasem, gdy Twój produkt stanie się bardziej rozpoznawalny, możesz stopniowo podnosić ceny, ale wówczas do Twojej grupy docelowej mogą lepiej pasować firmy średniej wielkości. Pamiętaj, aby stale analizować słuszność założeń swojego planu działania i wprowadzać konieczne zmiany.
Dowiedz się, jak skutecznie określić swoją grupę docelową:
Krok 4. Przedstawienie narzędzi potrzebnych do osiągnięcia celów
We wzorze planu sprzedażowego należy uwzględnić opis dostępnych zasobów. Określ, jakie narzędzia Twoi handlowcy powinni wykorzystać, aby zwiększyć efektywność pracy (np. oprogramowanie CRM, narzędzia do monitorowania i zarządzania leadami, do wspomagania i automatyzacji sprzedaży, narzędzia do komunikacji). Warto również wskazać, czy w planach firmy przewidziano budżet na kursy ze skutecznej sprzedaży i szkolenia motywacyjne. To bardzo ważny element - nie możesz oczekiwać od swoich pracowników zwiększenia efektywności, jeśli nie dasz im zasobów, które pomogą im ten cel osiągnąć.
Krok 5. Analiza swojej pozycji w branży na potrzeby wzoru planu
W ramach wzoru planu sprzedaży ważne jest przeprowadzenie analizy SWOT, która pozwala na identyfikację mocnych i słabych stron firmy, a także szans i zagrożeń wynikających z otoczenia. Dzięki temu możesz skoncentrować się na najlepszych działaniach, wykorzystywaniu szans, a jednocześnie przygotować strategie reagowania na zagrożenia. Analiza SWOT pozwala myśleć krytycznie, realistycznie i przewidzieć potencjalne problemy.
Wzór do przeprowadzenia analizy SWOT w swojej firmie
Określając swoją pozycję w branży, musisz także dokładnie przyjrzeć się swojej konkurencji. Zacznij od wymienienia swoich głównych konkurentów, porównania ich produktów i usług, a także weryfikacji ich cen. W trakcie analizy spróbuj zidentyfikować ich mocne i słabe strony i wykorzystać te informacje do zoptymalizowania swojej strategii. Analiza konkurencji powinna również uwzględniać trendy rynkowe i prognozy dotyczące przyszłości branży. Możesz np. zbadać, jakie nowe technologie, produkty lub usługi są wprowadzane na rynek, jakie są preferencje klientów oraz jakie zmiany legislacyjne lub ekonomiczne wpłyną na branżę.
Dowiedz się więcej, o tym, jak działa Twoja konkurencja w sieci:
- Jak przeprowadzić analizę konkurencji w SEO? Sprawdzamy frazy i linki konkurencji.
- Kompleksowy przewodnik po analizie treści na stronie konkurencji. Jak to zrobić?
- Jak przeprowadzić analizę rynku dla sklepu internetowego? Praktyczny przewodnik
Krok 6. Zaplanowanie strategii marketingowej
W tej sekcji wzorcowego planu sprzedaży musisz przedstawić swoje ceny i planowane promocje. Omów również kluczowe działania marketingowe, jakie zamierzasz podjąć, aby zwiększyć świadomość marki i docierać do potencjalnych klientów. Nie zapomnij uwzględnić wpływu tych działań na sprzedaż.
Przeanalizuj w GA4 źródła ruchu i dowiedz się, skąd przychodzili Twoi dotychczasowi klienci. Źródła ruchu to miejsca w internecie, z których Twoi odbiorcy przychodzą na Twoją stronę internetową, mogą to być media społecznościowe, reklamy Google Ads czy organiczne wyniki wyszukiwania. Zwróć uwagę na te dane, by dowiedzieć się, w jakich kanałach warto zwiększyć wydatki na reklamę.
Raport Pozyskiwanie użytkowników w Google Analytics 4
Potrzebujesz skutecznej strategii reklamowej? Inspiracje znajdziesz w naszych artykułach na blogu:
- Co to jest marketing internetowy? Poznaj 13 rodzajów działań online!
- Jak wypromować stronę internetową? Sprawdź najskuteczniejsze działania!
- Jak wypromować i reklamować sklep internetowy?
Krok 7. Zaplanowanie strategii pozyskiwania klientów
Zespół sprzedażowy powinien posiadać strategię kwalifikacji potencjalnych klientów pozyskanych za pomocą strategii marketingowej, aby skupić swoje wysiłki tylko na tych podmiotach, które są najbardziej zainteresowane i mogą być najbardziej skłonne do zakupu. Ważne jest określenie we wzorze planu sprzedaży kryteriów kwalifikacyjnych, takich jak np. wielkość firmy, branża, dostępny budżet, poziom zainteresowania i gotowości do zakupu.
Po dokonaniu kwalifikacji zespół sprzedażowy powinien zdecydować, jakie metody sprzedaży przychodzącej i wychodzącej zostaną użyte, aby nawiązać kontakt z potencjalnymi klientami i sfinalizować transakcję. Metody sprzedaży przychodzącej obejmują reagowanie na zapytania od klientów, którzy skontaktowali się z firmą z własnej inicjatywy, a metody sprzedaży wychodzącej obejmują aktywne poszukiwanie nowych klientów np. przez telefon, e-mail lub media społecznościowe.
Na tym etapie wzorcowego planu sprzedaży musisz odpowiedzieć sobie na pytania:
- Jak zespół sprzedażowy zakwalifikuje potencjalnych klientów pozyskanych za pomocą strategii marketingowej?
- Jakie będą kryteria, które powinni spełnić potencjalni klienci, aby przedstawiciele handlowi mogli się z nimi skontaktować?
- Jaki rodzaj sprzedaży - wychodzącej czy przychodzącej - będzie stosowany przez zespół, aby zwiększyć liczbę sfinalizowanych transakcji?
Masz problem z pozyskiwaniem klientów? Być może stosujesz nieprawidłowe taktyki. Sprawdź nasze propozycje:
- 14 sposobów pozyskiwania leadów w marketingu online
- Jak pozyskiwać leady w e-commerce? 16 skutecznych wskazówek
- Co to jest growth hacking i jak może Ci pomóc rozwinąć firmę?
- Growth hacking dla e-commerce, czyli sprytne sztuczki na wzrost sprzedaży
Krok 8. Wypisanie swoich celów sprzedażowych
Cele sprzedażowe powinny być spójne z ogólnymi celami biznesowymi firmy i uwzględniać takie czynniki jak czas, w którym mają zostać osiągnięte, docelowy poziom sprzedaży, segment rynku oraz zasoby potrzebne do realizacji celów. Cele powinny być jasno sformułowane i zrozumiałe dla wszystkich członków zespołu sprzedaży, a ich osiągnięcie było monitorowane i regularnie oceniane w celu wdrażania działań korygujących.Swoje cele warto wyznaczać zgodnie z metodą SMART - powinny być konkretne, mierzalne, osiągalne, istotne i określone w czasie.
Poniżej przedstawiamy 5 przykładowych celów dla wzorca planu sprzedaży, które zostały określone zgodnie z metodą SMART:
- Zwiększenie sprzedaży o 20% w ciągu najbliższych 6 miesięcy poprzez wprowadzenie nowych kanałów sprzedaży online.
- Zwiększenie średniego zamówienia o 15% w ciągu najbliższych 3 miesięcy poprzez promowanie produktów dodatkowych na stronie sklepu internetowego.
- Zwiększenie liczby klientów o 10% w ciągu najbliższego kwartału poprzez zwiększenie aktywności zespołu sprzedaży w social media.
- Zwiększenie sprzedaży o 25% w ciągu najbliższych 6 miesięcy poprzez rozszerzenie oferty o nowe kategorie produktów.
- Zwiększenie liczby powracających klientów o 30% w ciągu najbliższego roku poprzez wprowadzenie programu lojalnościowego.
Krok 9. Ustalenie budżetu we wzorze planu sprzedażowego
Opisz wszystkie koszty związane z osiągnięciem wyznaczonych celów sprzedażowych. Może się w nich znajdować na przykład wynagrodzenie pracowników (w tym również premie), zakup sprzętu do pracy, koszt zakupu narzędzi i oprogramowań, koszt szkoleń, koszty związane z reklamą i promocją firmy.
Chcesz nauczyć się lepiej zarządzać budżetem w swojej firmie? Sprawdź nasze wskazówki:
- Jak optymalizować budżet marketingowy w czasie kryzysu?
- Jak optymalizować budżet marketingowy? 10 strategii do wdrożenia
- Jak nie przepalać budżetu reklamowego? 4 porady do wdrożenia już dziś
- Marketing internetowy z niskim budżetem? W jakie działania warto zainwestować?
Krok 10. Stworzenie szczegółowego planu działania
Ostatni krok, który musisz zrobić, by napisać skuteczny wzór planu sprzedaży, to połączenie wszystkich wymienionych wyżej aspektów w jeden spójny plan określony w czasie. Masz wyznaczonych prawdopodobnie kilka celów, dlatego teraz należy ustalić priorytety i uszeregować cele według ich ważności. Warto przypisać do każdego celu dodatkowe cele podrzędne, aby widzieć, czy Twoje założenia są realizowane w odpowiednim tempie. Należy również stworzyć harmonogram działań, który pozwoli na kontrolowanie postępu i przypominać o terminach realizacji poszczególnych zadań. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której deadliny zostaną przekroczone, a cele nie zostaną osiągnięte.
Pamiętaj również, by uwzględnić regularne przeprowadzanie testów i analiz, aby śledzić, czy realizacja planu sprzedażowego jest na dobrej drodze, czy też wymaga korekty.
Jak stworzyć rentowny plan sprzedaży w 10 krokach? Podsumowanie
Kluczem do sukcesu jest dokładne zrozumienie klienta i wykorzystanie tych informacji do opracowania spersonalizowanego planu sprzedaży. Planowanie, testowanie i analizowanie wyników są niezwykle ważne do osiągnięcia sukcesu, a ciągłe doskonalenie procesów sprzedaży prowadzi do zwiększenia zysków i zadowolenia klientów. Przy zastosowaniu powyższych dziesięciu kroków, możesz stworzyć rentowny plan sprzedaży, który przyczyni się do długoterminowego sukcesu i rozwoju Twojej firmy.
Poznaj historie sukcsów naszych klientów
Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!
Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 90 opinii na Clutch.co
Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.