Co to jest growth hacking i jak może Ci pomóc rozwinąć firmę?

growth hacking jak osiagnac sukces
Spis treści

• Growth Hacking - co to jest?

• Jak działa Growth Hacking?

• Jak wdrożyć growth hacking w swojej firmie?

• 4 strategie growth hacking wykorzystywane przez znane firmy

• 5 strategii growth hacking, które możesz wdrożyć już dziś

Brak rozwoju w biznesie i stałe trzymanie się jednego sposobu działania to prosty przepis na porażkę. Osiąganie sukcesów wymaga eksperymentowania i stałego poszukiwania lepszych rozwiązań. Ten proces świetnie wesprze strategia marketingowa growth hacking. Co to jest growth hacking i jak działa? Tego dowiesz się w tym artykule. 

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Growth Hacking - co to jest? 

Growth hacking jest jedną ze strategii marketingowych, która skupia się na szybkim rozwoju (marki, produktu, osoby itp.) w oparciu o wyniki i potencjalne możliwości. To działanie polegające na stałym eksperymentowaniu, dlatego nie ma ustalonej grupy zasad lub wytycznych, która mówi, jaką drogą iść. Growth hacking skupia się na tym, by przedsiębiorca poprzez próbowanie różnych technik znalazł najlepszy sposób na osiągnięcie swoich celów, na przykład może w ten sposób znaleźć usprawnić sposób obsługi klientów lub lepiej przygotować ofertę w sklepie.  

Dowiedz się, jak zaplanować strategię marketingową

Wiele osób błędnie myśli, że growth hacking to grupa zakazanych praktyk, ponieważ nazwa strategii kojarzy im się z działaniami hakerów. Słowo “hack”, które jest powodem tego nieporozumienia, oznacza w tym przypadku poszukiwanie, konsekwentne dążenie do znalezienia najlepszego rozwiązania. Hakerzy komputerowi szukają luk w zabezpieczeniach strony, by zadziałać na czyjąś niekorzyść, natomiast osoby wykorzystujące growth hacking szukają błędów w działaniu firmy, aby ją ulepszyć. 

 

Jak działa Growth Hacking?

Growth Hacking można zastosować przy rozwoju dosłownie każdej firmy i każdego produktu. Wykorzystanie możliwości, które daje ta strategia, jest ograniczone tylko przez poziom zdolności marketingowca. Najważniejsze jest, by dana osoba wiedziała na co zwracać uwagę i  co wykorzystać, by zwiększyć potencjał firmy/produktu. 

Niektóre z polecanych praktyk growth hackingu mogą zdziałać cuda, inne zupełnie się nie sprawdzą. Kluczem do sukcesu jest eksperymentowanie i cierpliwe poszukiwanie takiego rozwiązania, które będzie najskuteczniejsze dla danego podmiotu. Porażka jest nieodłączną częścią prowadzenia biznesu, dlatego specjaliści od growth hackingu powtarzają, by nie bać się próbować nowych rozwiązań - któreś z nich zadziała lepiej niż zakładano. 

Growth hacking wykorzystuje jako podstawowe mierniki sukcesu ekspansję biznesową i wzrost. Wśród najczęściej wykorzystywanych w tym celu działań są analiza danych, aktywność w mediach społecznościowych, ruch internetowy, badanie grupy docelowej itp. Konieczne jest zrozumienie, jak działają konsumenci, co myślą, jak reagują podczas zakupów, co ich motywuje do konwersji, a co powoduje, że rezygnują z zakupu. W zdobyciu takiej wiedzy może pomóc zespół specjalistów, który kompleksowo  przeanalizuje działanie firmy. Warto, żeby w zespole znaleźli się: 

  • Kierownik zespołu - osoba nadzorująca strategię growth hacking i podejmująca ostateczne decyzje. 
  • Programiści, projektanci, inżynierowie - ich zadaniem jest opracowanie narzędzi i produktów, koniecznych do przeprowadzenia eksperymentu. 
  • Analitycy wzrostu - analizują dane wydajnościowe dotyczące wprowadzonych strategii marketingowych oraz eksperymentów. 
  • Specjaliści od marketingu - mowa tu o ekspertach od SEO, social mediów, e-mail marketingu itp. Ich zadaniem jest proponowanie i wdrażanie rozwiązań skoncentrowanym na wysokim KPI. 

Planując wdrożenie strategii growth hacking w swojej firmie i zbudowanie odpowiedniego zespołu do tego zadania, warto pamiętać, że hacking wzrostu jest raczej wzorcem myślowym niż formalnym stanowiskiem. Wiele firm decyduje się powierzenie takiego zadania na przykład przedstawicielom działu marketingu. Najważniejsze jest odkrywcze, kreatywne spojrzenie na problemy, z którymi mierzy się firma oraz skoncentrowanie się na wynikach poprzez szukanie nowych rozwiązań. Growth hacking może dotyczyć zarówno działu produkcji, księgowości, sprzedaży, promocji, jak i każdego innego. 

Chcesz zbudować widoczność w internecie?

 

Jak wdrożyć growth hacking w swojej firmie? 

Skuteczny growth hacking wymaga wprowadzenia w firmie ustrukturowanego systemu działania i konsekwentne działanie wobec tego planu. Powinien się on opierać o interakcję oraz skalowalność i być indywidualnie dostosowany do celów biznesowych. Przy budowaniu strategii działania można się opierać o poniższy, przykładowy plan.  

 

1. Doskonalenie produktu według strategii growth hacking

Skup się na tym, by przeanalizować potrzeby i oczekiwania twojej grupy docelowej, a następnie adekwatnie udoskonalić swój produkt. Hacking growth pozwala na to, by lepiej dopasować ofertę do rynku. Ważne jest jednak, by mieć pewność, że badania zostały zrealizowane szczegółowo i dokładnie. Zadbaj o to, by Twoja firma kojarzyła się odbiorcą z silną, solidną ofertą produktową. 

 

2. Wyznaczanie wymiernych celów według strategii growth hacking

Growth hacking nie polega na wyznaczaniu sobie zbyt ambitnych, nieosiągalnych celów. W tej strategii należy umieć wyznaczyć sobie precyzyjnie cel, który jest w zasięgu możliwości organizacji. W ten sposób zapewnisz swojemu zespołowi szansę na sukces, ograniczysz pokusę rozproszenia uwagi i pozwolisz na zmaksymalizowanie czasu poświęconemu testowaniu i udoskonalaniu określonego rozwiązania. 

 

3. Testowanie rozwiązania według strategii growth hacking

Gdy zdefiniujesz swój cel, przetestuj go. Growth hacking to stałe eksperymentowanie i kreatywne myślenie, dlatego może prowadzić także do pomysłów, które są nieefektywne. Testowanie w tej strategii jest niezbędnym elementem, aby określić, czy założone rozwiązanie jest dobrze dopasowane do organizacji. Wykorzystuj testy, rejestruj dane i przeprowadzaj analizy, aby znaleźć najlepszą kombinację do osiągnięcia wzrostu. 

 

4. Analizowanie wyników według strategii growth hacking

Wprowadzenie rozwiązań, które zostały określone według strategii growth hacking, to nie koniec pracy. Teraz należy wdrożyć w  firmie odpowiednią strategię analizy i obserwować wyniki wprowadzonych zmian. Czy nowa strategia działania pozwala osiągnąć założony cel? Takie skrupulatne analizy pozwalają nie tylko na nadzorowanie jednej zmiany, ale przedstawiają jasne sugestie dla kolejnych rozwiązań. Możesz zauważyć, jakie rozwiązania cenią sobie konsumenci i co motywuje ich do realizacji konwersji. 

 

5. Optymalizacja działań według strategii growth hacking

To, że jedno działanie się sprawdziło nie oznacza, że będzie ono efektywne zawsze. W swojej strategii growth hacking skupiaj się nie tylko na szukaniu nowych rozwiązań, ale również na udoskonalaniu wcześniej wprowadzonych praktyk. Może Ci w tym pomóc na przykład analiza raportów z Google Analytics - dowiesz się stamtąd, na jakich stronach najczęściej zatrzymują się Twoi klienci, jak często decydują się na konwersję, na jakich stronach najczęściej decydują się na opuszczenie witryny. 

Dowiedz się więcej o tym, jak korzystać z Google Analytics:

 

4 strategie growth hacking wykorzystywane przez znane firmy

Pomysłów na efektywną strategię marketingową dla swojej firmy można szukać wśród rozwiązań stosowanych przez inne, duże firmy. Polecamy szczególnie zapoznanie się z czterema poniższymi strategiami określonymi według growth hacking, które są popularne wśród wielu przedsiębiorców. 

 

Marketing polecający - strategia growth hacking

Tę strategię z sukcesami wykorzystują takie firmy jak Uber, Dropbox i PayPal. Na czym polega marketing polecający? Wymienione firmy przekształciły swoich klientów w rzeczników marki. Klient, który zdecyduje się polecić firmę, otrzymuje premię, jeśli nowa osoba skorzysta z oferty. To sposób na zwiększenie lojalności klienta do marki, przyspieszenie procesu promocji, a także obniżenie kosztów marketingu. Marketing polecający sprawia, że firma może się rozwijać sprawniej, szybciej. PayPal wdrożył tę strategię jako jedna z pierwszych firm (było to 1991 roku) i pozwoliła marce zdobyć ponad 100 000 użytkowników w mniej niż jeden miesiąc. Oferowano wówczas 20 dolarów za polecenie firmy innym. Dzisiaj marketing polecający jest coraz chętniej wykorzystywany, bo przedsiębiorcy przekonali się do jego wysokiego poziomu skuteczności. 

 

Marketing treści - strategia growth hacking

To strategia, która wesprze firmę w zwiększaniu ruchu na stronie, budowaniu wizerunku marki eksperckiej, a także zwiększeniu wyników konwersji. Jeżeli prowadzisz bloga możesz udzielać tam porad, dzielić się wiedzą, recenzować produkty, porównywać oferty - w ten sposób bez wątpienia zwiększysz ruch organiczny. Jeśli chcesz przy pomocy content marketingu zwiększyć ilość zapytań ofertowych, wykorzystuj na blogu Call To Action. 

Marketing treści obejmuje również pozycjonowanie stron internetowych poprzez wykorzystanie odpowiednich słów kluczowych w treści. Można także wykorzystać wpisy gościnne, które sprawiają, że do Twojej witryny dotrą nowe osoby należące do Twojej grupy docelowej. 

 

Zasada niedoboru - strategia growth hacking

Ta strategia growth hacking skupia się na uświadomieniu odbiorcom, że ilość danego produktu jest znacząco ograniczona, przez co z oferty będą mogły skorzystać tylko wybrane osoby. W ten sposób buduje się w konsumentach uczucie FOMO (Fear Of Missing Out) - boją się oni, że ominie ich coś wyjątkowego, więc często decydują się na natychmiastowe dokonanie zakupu. 

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?

 

Zasada niedostępności - strategia growth hacking 

Celem tej strategii jest stworzenie poczucia ekskluzywności produktu/usługi. Swego czasu wykorzystało ją Google, gdy wprowadziło na rynek pocztę Gmail. Aby móc korzystać z serwisu, trzeba było uzyskać zaproszenie od jednego z jego użytkowników. Każdy użytkownik miał ograniczoną liczbę osób, której mógł wysłać zaproszenie. Ograniczenie dostępności nowej, zyskującej popularność platformy sprawiała, że zainteresowanie wokół niej rosło z każdym dniem. W pewnym momencie zaproszenia do serwisu były nawet sprzedawane na aukcjach internetowych. Zasadę niedostępności wykorzystał również dział promocji aplikacji Club House, która cieszyła się dużym zainteresowaniem na początku 2021 roku. 

 

 Zaproszenie do dołączenia do serwisu Gmail. Źródło: https://www.askdavetaylor.com/how_do_i_invite_people_to_join_gmail/

 

5 strategii growth hacking, które możesz wdrożyć już dziś

Growth hacking nie musi oznaczać wdrażania złożonej strategii marketingowej, która jest jednocześnie czasochłonna i kosztowna. Jest wiele prostych rozwiązań marketingowych, które mogą Ci przynieść efekt wzrostu. Warto rozważyć wdrożenie w swojej firmie jednej z poniższych strategii. 

Wykorzystanie opinii na stronie

Recenzje i oceny klientów, a także referencje od znanych marek lub osób możesz udostępnić na stronie produktowej. Zwiększysz w ten sposób poziom zaufania do marki. Dobrym sposobem jest także umieszczenie fragmentów takich wypowiedzi na stronie głównej firmy lub w materiałach promocyjnych, w mediach społecznościowych. Podkreślisz w ten sposób, jak ludzie są zadowoleni z Twojej oferty.

 

 Przykład wykorzystania na stronie fragmentu opinii o ofercie. Źródło: https://www.sellbrite.com/blog/growth-hacking-ecommerce/ 

  

Pisanie gościnnych wpisów na inne blogi

Możesz dotrzeć do nowych odbiorców z Twojej grupy docelowej poprzez publikowanie gościnnych wpisów na stronach związanych z Twoją branżą. Przygotuj sobie listę blogów, które są powiązane z Twoją ofertą, a następnie skontaktuj się z nimi w sprawie takowej publikacji. Upewnij się, że w takim poście będziesz mógł umieścić link do swojej witryny. W Google Analytics możesz później śledzić, ile osób przyszło na Twoją witrynę z wybranego źródła. 

Wpis gościnny na blogu widoczni. 

 

Przeprowadzenie testów A/B

Skutecznym sposobem na growth hacking jest przeprowadzanie testów A/B. Polegają one na przygotowaniu reklam lub stron produktowych w różnych wersjach i weryfikowaniu, która wersja jest lepiej odbierana przez odbiorców. Możesz tu eksperymentować z kolorami, czcionką, wielkością zdjęć, układem treści itp. 

 Przykład wykorzystania testów A/B na stronie produktowej. Źródło:https://amasty.com/blog/. 

 

Wykorzystanie wyskakujących okienek 

Co zrobić, gdy użytkownicy często opuszczają Twoją stronę bez dokonania konwersji? Możesz wykorzystać wyskakujące okienka, które wyświetlają się osobom próbującym opuścić witrynę bez zrealizowania zakupu. W takim okienku możesz umieścić komunikat o przyznaniu rabatu lub kodu na darmową dostawę. 

 Wyskakujące okienko z informacją o rabacie to sposób na przekonanie klienta do dokonania konwersji. Żródło: https://beeketing.com/blog/wp-content/uploads/2015/11/boost-sales-with-popup.png

  

Umieszczenie spersonalizowanych sugestii na stronie

Możesz skuteczniej odpowiadać na potrzeby i oczekiwania klientów poprzez inteligentne sugerowanie produktów, które są dopasowane do ich wcześniejszych decyzji zakupowych lub oglądanych na stronie produktów. Możesz na przykład przedstawiać na stronie lub w newsletterze produkty, które są tematycznie powiązane z ofertą, która wcześniej zainteresowała klienta. Możesz również przedstawiać produkty, które zainteresowały użytkowników o podobnych preferencjach lub promować produkt, który klient oglądał podczas ostatniej wizyty na stronie. 

  Spersonalizowane sugestie zakupów na stronie.

 

Co to jest growth hacking i jak może Ci pomóc osiągnąć sukces? Podsumowanie

Growth hacking może być wykorzystywany zarówno w rozwoju marki osobistej, firmy, produktu, usługi. To strategia marketingowa, która pozwala na osiągnięcie lepszych efektów w wielu aspektach. Szczególnie warto je wykorzystywać w e-commerce, gdzie dzięki wielu testom i eksperymentom, można znaleźć najskuteczniejszy system sprzedaży i promocji, a także wypracować najbardziej atrakcyjną dla klientów ofertę. 

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest growth hacking i jak może Ci pomóc rozwinąć firmę?

Średnia ocen użytkowników4.86 na podstawie 125 głosów

UDOSTĘPNIJ