Jak nie przepalać budżetu reklamowego? 4 porady do wdrożenia już dziś

jak nie rzepalac budzetu reklamowego
Spis treści

• Jak zmaksymalizować efekty bez zwiększania budżetu reklamowego?

• Jak ocenić skuteczność reklamy firmy w internecie?

• Podsumowanie

Optymalne zarządzanie finansami w marketingu internetowym to jedna z kluczowych umiejętności, jeśli chce się osiągnąć sukces. Wiele osób działa w sieci i osiąga zadowalające efekty, jednak bardzo dużym kosztem. To błędne koło - wydajesz dużo, a efekt jest średni, więc wydajesz jeszcze więcej na reklamę. Uwierz, że możesz realizować skuteczną kampanię marketingową w internecie bez przepalania budżetu firmy. W tym artykule podzielimy się kilkoma wskazówkami, jak skutecznie zoptymalizować swój budżet na reklamę.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Jak zmaksymalizować efekty bez zwiększania budżetu reklamowego? 

Istnieją różne metody ustalania budżetu reklamowego, ale bez względu na to, ile pieniędzy przeznaczysz na reklamę firmy w internecie, niemal zawsze możesz zoptymalizować realizowaną kampanię i wejść na wyższy poziom. Co zrobić, żeby wydawać mniej lub tyle samo, ale osiągać lepsze wyniki? Mamy dla Ciebie cztery porady w tym temacie.


1. Sprawdź dokładnie swoje aktualne reklamy internetowe

Bez względu na to, ile czasu poświęcasz na przygotowanie reklam, i bez względu, jak dobrze znasz rynek - zawsze wśród Twoich realizacji znajdzie się chociaż jedna reklama internetowa, która po prostu nie generuje odpowiedniego zysku. Co ciekawe, według wyników przeprowadzonych badań (https://www.linkedin.com/pulse/where-businesses-waste-most-money-marketing-stephanie-shirley-1f/?trk=articles_directory) aż 26% budżetów marketingowych jest marnowanych na nieefektywne kanały i strategie. Chcąc zoptymalizować swój budżet reklamowy, musisz się upewnić, że w Twojej strategii nie ma miejsca na działania nieefektywne. Przyjrzyj się swoim kampaniom i zdefiniuj, co warto rozwijać, a z czego lepiej będzie zrezygnować. 

Podczas analizy swojej reklamy internetowej możesz zadawać sobie poniższe pytania pomocnicze. 

 • Czy wszyscy odbiorcy z Twojej listy idealnie pasują do Twojej marki lub reklamowanego produktu? Czy możesz bardziej zawęzić kierowanie?

Oczywiście, zawężenie może kosztować Cię więcej, ale zagwarantuje lepsze wyniki i dotarcie do osób, które dają większą szansę na konwersję. Nie spowoduje to przepalenia budżetu, wręcz przeciwnie - pomoże zoptymalizować Twoją strategię.

 • Jaki jest koszt kliknięcia i koszt konwersji? Które reklamy generują największe zaangażowanie, a które najmniejsze? Czy najbardziej angażujące reklamy są jednocześnie Twoimi największymi źródłami przychodów? 

Jeśli poziom zaangażowania w Twoją reklamę jest niezgodny z Twoimi oczekiwaniami, być może warto ponownie przeanalizować grupę odbiorców, do których kierujesz swoje treści. 

Chcesz zbudować widoczność w internecie?
 • Czy istnieje spójność między reklamą a Twoją stroną docelową? Czy strona docelowa jest statyczna, czy dynamicznie dostosowuje się do użytkownika? 

Twoja strategia reklamowa musi być spójna z tym, co na co dzień oferujesz swoim odbiorcom. Jeśli masz piękną, chwytliwą reklamę, a Twoja witryna odstrasza klientów - żadne wysiłki nie przyniosą efektów. Zadbaj również o doświadczenia klientów na stronie, skup się na optymalizacji strategii User Experience. 

 • Jakie są Twoje wydatki i ROI dla każdego kanału? Które kanały generują najwięcej konwersji, a które najmniej? Czy osiągasz średnie wyniki określone dla tych kanałów w Twojej branży? 

Jeśli chcesz ograniczyć swoje wydatki, możesz skupić się na tych kanałach, które przynoszą Ci najwięcej korzyści. Sugerujemy jednak, aby wykonać audyt swoich działań na kanałach, które nie przynoszą Ci odpowiednich konwersji. Zastanów się skąd pochodzą takie wyniki, przyjrzyj się działaniom konkurencji i spróbuj wdrożyć zmiany. 

W realizacji audytu mogą pomóc Ci nasze artykuły blogowe:

 

 • Czy stawki dla Twojej reklamy są ustawiane ręcznie czy automatycznie? Jak możesz je zoptymalizować pod kątem maksymalnego zasięgu, a także efektywności budżetu?

Jeśli chcesz optymalizować swój budżet, automatyczne ustawianie stawek nie będzie dobrym rozwiązaniem. Automatyzacja jest wygodna, jednak jej nadużywanie może sprawić, że stracisz kontrolę nad budżetem.

Dowiedz się więcej o zarządzaniu budżetem w kampanii internetowej: 


2. Testuj swoje internetowe kampanie reklamowe 

Nie wszystkie Twoje pomysły na przeprowadzenie kampanii reklamowej będą skuteczne i nie ma w tym nic złego, każdy marketer popełnia błędy. Ważne jest jednak to, by wiedzieć, jak weryfikować skuteczność swoich idei, zanim wdroży się je w życie. Jeśli chcesz zadbać o firmowy budżet na reklamę, musisz mieć na uwadze każdą wykorzystaną złotówkę. Pamiętaj, aby przeprowadzać testy przed uruchomieniem jakichkolwiek zmian i optymalizacji - dotyczy to zarówno realizacji reklamy, jak i optymalizacji witryny i stron docelowych. Każdy z tych elementów będzie miał wpływ na doświadczenia klienta, a w efekcie również na współczynnik konwersji. 

Możesz w tym celu użyć na przykład testów A/B lub testów wielowymiarowych, które bez problemu przeprowadzisz za pomocą narzędzia Google Optimize. Aby zoptymalizować swoje treści pod kątem dostosowania do użytkownika możesz również wypróbować uczenie maszynowe, sztuczną inteligencję, która będą sugerować Ci efektywne rozwiązania.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?


3. Zadbaj o personalizację doświadczeń klienta na jego drodze do konwersji

Wielu marketerów zbyt mocno skupia się na optymalizacji treści reklamy, a zapomina, że po kliknięciu w reklamę odbiorca przechodzi jeszcze długą drogę zanim zdecyduje się na konwersję. Aby osiągnąć wymarzone efekty, musisz zadbać o doświadczenia klienta od pierwszego kontaktu aż do końca jego drogi decyzyjnej. 
Doświadczenie klienta jest bardzo ważnym elementem skutecznej strategii reklamowej. Co ciekawe, według badań podawanych przez Epsilon (https://www.epsilon.com/us/about-us/pressroom/new-epsilon-research-indicates-80-of-consumers-are-more-likely-to-make-a-purchase-when-brands-offer-personalized-experiences_) aż 80% klientów twierdzi, że chętniej kupuje produkty od tych marek, które zapewniają im spersonalizowane doświadczenia. 

Aby zapewnić swoim odbiorcom pozytywne doświadczenia z interakcji z reklamą i witryną, postaraj się o zrozumienie ich potrzeb. Możesz to zrobić na wiele sposobów. Niezawodne będą na pewno wyżej już wspomniane testy, ale również zapoznanie się z raportami dotyczącymi Twojej branży, szczegółowa analiza słów kluczowych, realizacja badań ilościowych i jakościowych (np. heatmapy, ankiety). Pełne zrozumienie swojej grupy docelowej pozwoli podnieść jakość Twoich reklam na wyższy poziom, a przy tym pozwoli lepiej kierować reklamę na odbiorców i zoptymalizować budżet reklamowy. 

Chcesz zoptymalizować swoją strategię UX? Te artykuły Ci w tym pomogą: 


4. Wykorzystaj automatyzację w tworzeniu reklam 

Tak, wiemy, że nieco wyżej pisaliśmy o tym, by nie zawierzać budżetu reklamowego automatom Google. Pamiętaj jednak, że automatyzacje nie dotyczą wyłącznie określania kosztu za kliknięcie i naszym zdaniem warto niektóre funkcje wdrożyć do swojej strategii. Automatyzacja to klucz do realizacji większej ilości zadań mniejszym kosztem, dzięki czemu optymalizujesz jednocześnie swój budżet i poświęcony czas. Dzięki temu możesz więcej energii poświęcić na inną formę reklamy, na przykład na tworzenie treści pod SEO

Krok pierwszy tworzenia reguł automatycznych w Google Ads.

Wśród automatyzacji, które warto wdrożyć przy tworzeniu reklam, są na przykład:

 • Reguły odbiorców - pozwala stwierdzić, czy wybrany segment odbiorców dobrze koresponduje z Twoją kampanią.
 • Reguły dla przedziałów wiekowych - sprawdza on wiek odbiorców oraz kliknięcia w reklamy.
 • Reguły dotyczące miejsc docelowych - pozwala na automatyczne włączenie miejsc docelowych, w których liczba kliknięć w kampanii przekracza 200. 
 • Reguły słów kluczowych w sieci reklamowej - dzięki tej regule możesz sprawić, że Google będzie włączało słowa kluczowe do sieci reklamowej, wtedy gdy kampania uzyskuje więcej niż tysiąc wyświetleń. 
 • Reguły reklam - pozwala na automatycznie wyłączenie tych reklam, które nie przynoszą odpowiednio wysokiej skuteczności. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o automatyzacji i o tym, jak z niej bezpiecznie korzystać? Sprawdź nasze artykuły: 


Jak ocenić skuteczność reklamy firmy w internecie?

Skuteczna reklama to siła napędowa firmy - zwiększa widoczność marki w sieci, przyciąga uwagę odbiorców, generuje większe przychody. Jednak brak wiedzy w prowadzeniu reklamy internetowej może przynieść firmie więcej szkody niż pożytku. Dlatego tak ważne jest regularne określenie skuteczności swojego działania. Jednym z najważniejszych czynników określających skuteczność realizacji marketingu internetowego jest współczynnik ROAS. 

Chcesz sprawdzić skuteczność swojej kampanii w internecie?

ROAS to wskaźnik zwrotu z wydatków na reklamę, który pozwala sprawdzić, czy prowadzona kampania reklamowa firmy przynosi oczekiwane efekty, czy należy ją zoptymalizować. Aby obliczyć współczynnik ROAS dla Twoich działań reklamowych, wystarczy, że podzielisz kwotę przychodów przez kwotę, którą wydałeś/wydałaś na strategię, kampanię bądź reklamę itp. W związku z tym, jeśli wybrana firma zainwestowała 5000 złotych w reklamę Google Ads, a w ramach przychodu uzyskała 10 000 złotych, jej ROAS wynosi 10:5, a po skróceniu wyniku - 2:1. 

Jako optymalny wynik ROAS uważa się wynik 4:1 (źródło: https://neilpatel.com/blog/roas/) Jednak w przypadku Google Ads średnim wynikiem osiąganym przez firmy jest ROAS na poziomie 2:1 (źródło: https://www.webfx.com/blog/marketing/average-roas-by-industry/). 

Przy obliczaniu ROAS bardzo ważne jest, aby prawidłowo obliczyć całkowity kosztu działań reklamowych. Częstym błędem jest pominięcie jednego z kluczowych elementów. Wśród składowych kosztów kampanii mogą się znaleźć na przykład: 

 • koszt usług zewnętrznych (np. współpraca z grafikiem, copywriterem),
 • koszt współpracy z agencją marketingową,
 • wynagrodzenie dla pracowników firmy zajmujących się kampanią,
 • koszty ogólne (sprzęt, aplikacje, narzędzia, subskrypcje),
 • koszty dodatkowe (np. prowizje pobierane za dokonane transakcji, zrealziowane szkolenie, itp.),
 • koszt za kliknięcie reklamy w kampanii PPC.

Wzór na to, jak obliczyć ROAS. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak badać skuteczność swojej reklamy w sieci? Sprawdź nasze wskazówki w poniższych artykułach: 

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?


Jak nie przepalać budżetu reklamowego? 4 porady do wdrożenia już dziś. Podsumowanie

Świadome, przemyślane zarządzanie budżetem reklamowym jest kluczem do sukcesu w marketingu internetowym. Duże inwestycje finansowe nie muszą wcale oznaczać, że Twoja firma będzie osiągać lepsze efekty. Jeśli będziesz robić to bez wykorzystania odpowiedniej wiedzy, szybciej przepalisz budżet reklamowy firmy. Postaraj się działać według opisanych przez nas kroków, aby zoptymalizować wyniki, a jeśli nadal będziesz mieć problemy z ROAS, skontaktuj się ze specjalistą w tej dziedzinie. 

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak nie przepalać budżetu reklamowego? 4 porady do wdrożenia już dziś

Średnia ocen użytkowników4.98 na podstawie 92 głosów

UDOSTĘPNIJ