Dlaczego UX i CRO są ważne dla e-commerce?

Dlaczego UX i CRO sa wazne dla e commerce
Spis treści

• UX i CRO - czym są i co je różni?

• Dlaczego UX i CRO są tak ważne dla e-commerce?

• Jak poprawić UX i CRO witryny e-commerce?

• Podsumowanie

Każda witryna e-commerce powinna być zbudowana z myślą o użytkowniku. To dzięki klientom Twoja firma się rozwija i zarabia, więc postaraj się, by ich doświadczenie na stronie było jak najlepsze. Jak to zrobić? Zastosuj na swojej stronie strategie UX i CRO. Na czym polegają te działania i dlaczego są tak ważne dla e-commerce? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


UX i CRO - czym są i co je różni?

UX (User Experience) to całość doświadczeń i wrażeń użytkownika odwiedzającego daną witrynę — jego odczucia co do funkcjonowania strony, produktów znajdujących się na niej, czy usług oferowanych przez firmę. Z kolei CRO (Conversion Rate Optimization), czyli optymalizacja współczynnika konwersji, to działania mające na celu zwiększenie liczby użytkowników pojawiających się na stronie, poprzez dostosowanie witryny do ich konkretnych potrzeb.


UX a optymalizacja konwersji

Aby dobrze przedstawić, co różni UX i CRO, najlepiej dokładnie określić ich zadania i cele. UX dotyczy projektowania i dostosowywania witryny, tak aby zapewnić jak najlepsze doświadczenie dla odwiedzających stronę. Celem UX jest zwiększenie satysfakcji użytkownika, zaufania do marki, przywiązania do niej oraz zwiększenie prawdopodobieństwa, że użytkownik wróci na stronę ponownie, a nawet będzie ją polecał.

Z kolei CRO dotyczy testowania i optymalizacji elementów strony internetowej, aby zwiększyć liczbę użytkowników, którzy podejmą pożądaną akcję, taką jak zakup produktu, zapisanie się do newslettera, czy też wypełnienie formularza. Celem CRO jest zwiększenie współczynnika konwersji.

W przypadku e-commerce, UX i CRO są nierozłączne. Bez dobrego doświadczenia użytkownika klienci nie będą chcieli dokonywać zakupów, a bez optymalizacji konwersji wynik finansowy firmy prawdopodobnie nie będzie taki, jakiego oczekujesz. Dlatego ważne jest, aby połączyć te dwa elementy. Pozwoli to zwiększyć sprzedaż i zyski oraz zadowolenie klientów. Jeśli zastanawiasz się jak połączyć UX i CRO, zastosuj wskazówki, które podamy poniżej. Sukces gwarantowany!

[section id="35850"]


Dlaczego UX i CRO są tak ważne dla e-commerce?

UX i CRO to dwa kluczowe elementy, które decydują o sukcesie e-commerce. W dzisiejszych czasach, kiedy rynek sprzedaży internetowej jest tak nasycony, niezbędnym okazuje się zapewnienie swoim klientom najlepszego doświadczenia, aby przyciągnąć ich i utrzymać przy sobie. Obie te dziedziny generują bardzo duże korzyści dla sklepów internetowych. Są to m.in.:

 • nowoczesna witryna, dostosowana do potrzeb klientów,
 • większa liczba nowych użytkowników odwiedzających sklep,
 • wzrost zysków sprzedażowych,
 • wzrost liczby zamówień,
 • lepsza pozycja w wyszukiwarce,
 • poprawa ogólnego wyglądu i stylu całej witryny,
 • zadowoleni klienci, którzy z chęcią wracają, by ponownie skorzystać z oferty.

W branży e-commerce trzeba myśleć przede wszystkim o kliencie, jego wygodzie i korzyściach, które sklep internetowy może mu zaoferować. To dzięki UX i CRO możesz stworzyć witrynę, która będzie odpowiadała na potrzeby i oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Są to działania niezbędne do efektywnego rozwoju marki i budowania relacji z klientami.


Jak poprawić UX i CRO witryny e-commerce?

Poznaj nasze wskazówki, dzięki którym skutecznie podniesiesz współczynnik CRO oraz poprawisz doświadczenia odbiorców i sprawisz, że użytkownik odwiedzający Twój sklep szybko podejmie decyzję zakupową.


1. Zoptymalizuj stronę pod kątem urządzeń mobilnych

Urządzenia mobilne, takie jak smartfon i tablet, umożliwiają użytkownikom łatwe i szybkie poruszanie się po internecie. Służą zarówno do pracy i nauki, jak i rozrywki oraz zakupów. Robienie zakupów online, za pomocą telefonu, może być bardzo przyjemne, pod warunkiem, że strona mobilna sklepu jest odpowiednio przygotowana. Jeśli Twoja strona nie jest zoptymalizowana pod kątem urządzeń mobilnych, będzie bardzo niewygodna w obsłudze i prawdopodobnie potencjalny klient szybko ją opuści. W efekcie ani nie zbudujesz pozytywnych doświadczeń (raczej negatywne), ani nie pozyskasz klienta. Zadbaj więc o wersję mobilną swojej witryny e-commerce i zapewnij swoim klientom wysoki poziom usług.

Strona mobilna powinna być prosta i intuicyjna w obsłudze, tak aby klient mógł jak najszybciej przejść przez proces zakupowy. Wszystkie przyciski powinny być funkcjonalne i mieć odpowiednią wielkość. Przypilnuj też, aby formularze na stronie dobrze działały, a listy odpowiednio się rozwijały. Zadbaj o to, by klient mógł szybko i łatwo odnaleźć potrzebny mu produkt, a następnie bez żadnych problemów mógł dokonać zakupu. Wielu użytkowników korzysta teraz z portfela elektronicznego (Apple Pay/Google Pay), dzięki któremu mogą bardzo sprawnie zapłacić za zakup telefonem, więc warto wprowadzić tę funkcję do swojego sklepu. Dzięki dobrze zoptymalizowanej stronie mobilnej nie tylko zyskasz więcej konwersji, ale też zbudujesz pozytywne doświadczenie użytkowników, którzy z chęcią do Ciebie wrócą.


2. Zadbaj o szybkość ładowania strony

Szybkość ładowania strony jest w tych czasach niezwykle ważna. Z badań wynika, że 57% użytkowników opuszcza stronę internetową, jeśli musi czekać dłużej niż 3 sekundy (https://kinsta.com/blog/ecommerce-statistics/). Twoim celem powinno być skrócenie tego czasu najbardziej, jak to tylko możliwe. W tych działaniach pomoże Ci narzędzie PageSpeed Insights, dzięki któremu możesz sprawdzić szybkość ładowania swojej witryny, a dodatkowo narzędzie zaproponuje Ci różne wskazówki jak poprawić ten czas. Dowiedz się więcej o tym, jak sprawdzić i poprawić czas ładowania witryny.

Wskazówki zaproponowane przez narzędzie PageSpeed Insights.


3. Zadbaj o doskonałą obsługę klienta

Klienci często potrzebują profesjonalnej obsługi podczas zakupów online, szczególnie gdy sprzedawane produkty są specyficzne i by je odpowiednio dobrać, potrzebna jest wiedza specjalistyczna. Będąc właścicielem sklepu internetowego, powinieneś zapewnić swoim klientom jak najlepszą obsługę. Dostępność doradcy, który potrafi pomóc i wesprzeć klientów jest niezwykle ważna. Empatia i zrozumienie bardzo ułatwiają rozwiązanie problemu, a klient czuje się wtedy zaopiekowany, co bardzo pozytywnie wpływa na jego doświadczenia i może poprawić poziom konwersji. Zadowolony klient kupuje więcej i chętnie wraca!

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


4. Stosuj wyskakujące okienka w sposób przemyślany

Odwiedzając różne strony internetowe, bardzo często spotykamy się z pop-upami, czyli wyskakującymi okienkami, które o czymś nas informują i zazwyczaj mają do czegoś zachęcić. Takie okienko może bardzo korzystnie wpłynąć na liczbę konwersji, pod warunkiem że będzie odpowiednio zaprojektowane. Najważniejsze jest, by pop-up był funkcjonalny, aktualny i miał widoczną funkcję Zamknij, bo nic tak nie drażni użytkowników, jak okienko, którego nie da się zamknąć. Najlepiej sprawdzają się pop-upy zachęcające do skorzystania z newslettera lub te informujące o promocji czy rabacie. Zastosuj je wówczas, gdy użytkownik chce opuścić witrynę. Zadbaj o to, by znalazło się w nim CTA, użyj czcionki, która zwraca uwagę i dodaj jakąś ciekawą grafikę, a pop-up z pewnością przyniesie oczekiwane efekty.

Popup na stronie księgarni internetowej.

Popup na stronie internetowego sklepu obuwniczego.


5. Wprowadź zakupy bez konieczności rejestracji

Badania pokazują, że duża część użytkowników rezygnuje z zakupu, ponieważ wymagane jest zarejestrowanie się na stronie sklepu (https://kinsta.com/blog/ecommerce-statistics/). Aby uniknąć tego problemu i poprawić CRO witryny, zaproponuj swoim potencjalnym klientom zakupy bez rejestracji, jako gość. Klient nie musi wtedy zakładać konta na Twojej stronie, wystarczy tylko, że poda najważniejsze dane potrzebne do wysyłki i zrealizowania zamówienia. Taka funkcja znacznie przyspiesza proces zakupowy i daje klientom możliwość wyboru. Często sklepy stosują taktykę, która polega na dawaniu klientowi wolnej ręki, ale jednocześnie zachęceniu go do akcji korzystniejszej dla sklepu, np. “Zarejestruj się i otrzymaj rabat lub zrealizuj zakup bez rejestracji i zrezygnuj z rabatu”.

Zakupy bez rejestracji w sklepie internetowym.


6. Wprowadź wyszukiwarkę wewnętrzną i możliwość filtrowania wyników

Dane statystyczne pokazują, że 60% użytkowników opuści stronę Twojego sklepu e-commerce, jeśli nie będzie w stanie znaleźć tego, czego szuka (https://kinsta.com/blog/ecommerce-statistics/). Chodzi o to, żeby Twoja strona umożliwiała łatwe znalezienie konkretnych produktów. Jeśli klient wejdzie na stronę Twojego sklepu, który wyświetlił mu się na hasło czerwona koszulka i po kliknięciu w link nie będzie mógł jej znaleźć, szybko zrezygnuje i wybierze inną stronę. Aby tego uniknąć, niezbędne jest wdrożenie wewnętrznej wyszukiwarki oraz możliwości filtrowania i sortowania wyników. Dzięki takiej funkcji klient może ustawić konkretne parametry, które go interesują i szybko odnaleźć potrzebny mu produkt.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


7. Zapewnij swoim użytkownikom możliwość śledzenia zamówienia

Bardzo ważną kwestią w branży e-commerce jest rzetelna i jasna komunikacja z klientem. Użytkownik, który dokonał zakupu w Twoim sklepie, powinien otrzymać wszystkie niezbędne mu informacje dotyczące realizacji zamówienia — na jakim etapie aktualnie jest, kiedy zostanie wysłane i kiedy do niego dotrze. Łatwe i szybkie przekazanie informacji klientowi umożliwia funkcja śledzenia zamówienia. Jeśli chcesz, by doświadczenie użytkownika (UX) w Twoim sklepie e-commerce było jak najlepsze, zdecyduj się na wprowadzenie tej opcji.

Funkcja śledzenia zamówienia w sklepie internetowym.


8. Zapewnij użytkownikom różne metody płatności i wysyłki

Aby uniknąć niezadowolenia klientów oraz poprawić CRO i UX dla e-commerce, dodaj do swojej oferty różne metody płatności i wysyłki. Często zdarza się, że gdy użytkownik nie ma możliwości skorzystać z preferowanej opcji płatności, opuszcza stronę. Dlatego też ważne jest, by zapewnić klientom szeroki wybór, tak aby każdy z nich mógł znaleźć najwygodniejszy dla siebie sposób realizacji zamówienia.


9. Dodaj funkcję czatu na żywo

Użytkownicy często robią zakupy w pośpiechu, co czasami skutkuje błędami w zamówieniu czy niepowodzeniem płatności. W takiej sytuacji potrzebują szybkiego kontaktu i sprawnego rozwiązania problemu. Z pomocą przychodzi wtedy czat na żywo, dzięki niemu klient może zadać pytanie w formie tekstowej, bez konieczności dzwonienia na infolinię. Zapewnienie użytkownikom takiej opcji skutecznie pomoże podnieść konwersje w sklepie oraz pozytywnie wpłynie na wrażenia użytkownika.

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę


10. Spraw, aby Twoje CTA było krótkie i jasne

CTA (Call To Action), czyli wezwanie do działania, powinno być niezbędnym elementem w witrynie Twojego sklepu e-commerce. Jest to doskonały sposób na zmotywowanie użytkownika do wykonania konwersji, może to być zachęta do zapisania się do newslettera, dokonania zakupu czy skorzystania z promocji. Wezwania do działania powinny się znajdować na stronie głównej, jak i stronach produktowych oraz na stronie koszyka zakupowego. Każde z nich powinno być bardzo precyzyjne i jasne dla klienta oraz wyraźnie widoczne, np. Kup teraz, Zapisz się do newslettera, Skorzystaj z rabatu, Dodaj do koszyka. Oczywiście co za dużo to niezdrowo, więc na jednej stronie umieść tylko jedno CTA, by mieć pewność, że użytkownik wie, jaki cel ma zrealizować.


11. Śledź porzucone koszyki

Porzucone koszyki to problem, z którym sklepy e-commerce muszą mierzyć się na co dzień. Są jednak pewne rozwiązania, które pomagają ograniczyć ich liczbę. Dzięki narzędziom analitycznym, takim jak Google Analytics 4, możesz monitorować zachowania użytkowników na stronie i szukać błędów, które sprawiają, że klient rezygnuje z zakupu. Pozyskane dane pozwalają na dokładną analizę i określenie zmian, które są potrzebne. Bardzo przydatna jest możliwość skontaktowania się z klientem, który porzucił swój koszyk zakupowy. Jedne z najskuteczniejszych metod to:

 • Kontakt mailowy — jeśli użytkownik, który porzucił koszyk, podał swój adres mailowy, możesz mu wysłać przypomnienie o niedokończonym zakupie i np. zaproponować rabat. Ważne jest, by takie komunikaty były indywidualnie dostosowane do klientów, ponieważ mają oni różne powody, dla których zrezygnowali z zakupu.
 • Remarketing — taką usługę proponuje Google Ads. Dzięki niej możesz wyświetlić reklamę swojego sklepu, klientowi, który dodał coś do koszyka w Twoim sklepie, ale z jakiegoś powodu opuścił stronę. Do takiej reklamy możesz też dodać informację o dodatkowym rabacie, czy darmowej wysyłce.


12. Zadbaj o stronę produktową

UX i CRO są niezwykle ważne dla e-commerce, aby odpowiednio o nie zadbać, skup się na kwestii wizualnej stron produktowych. Klienci o wiele chętniej kupują produkty, które są zaprezentowane w ciekawy i atrakcyjny sposób. Zadbaj o to by zdjęcia przedstawiające Twoje produkty były jak najwyższej jakości i dobrze pokazywały ich atuty. Do strony produktowej możesz dodać też wideo, przedstawiające produkt z różnych stron lub wyjaśniające jego zastosowanie. Zobacz przykład filmiku, który świetnie pokazuje produkt oraz jego funkcje:

Zobacz przykładowy film produktowy

Dowiedz się więcej o stronach produktowych w e-commerce:


13. Upewnij się, że Twoja strona wzbudza zaufanie

Budowanie świadomości i zaufania do marki wśród potencjalnych klientów nie jest łatwym i szybkim zadaniem, ale z pewnością bardzo ważnym. Współcześni użytkownicy są bardzo wyczuleni i przykładają wagę do tego, czy sklep internetowy jest bezpieczny, sprawdzają opinie innych klientów i uważnie przeglądają witrynę. Dlatego ważne jest, aby na Twojej stronie znalazły się elementy, które sprawiają, że klient może zaufać marce. Są to m.in.:

 • certyfikat SSL i zabezpieczenie płatności — ważne, aby emblemat systemu zabezpieczającego był widoczny na stronie koszyka zakupowego,
 • wysokiej jakości zdjęcia produktów i dokładne opisy,
 • wyświetlenie recenzji ze znanych platform, takich jak Google, Ceneo czy Opineo,
 • rzetelnie i jasno przedstawiona polityka zwrotów lub gwarancji.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


14. Wykorzystaj ofertę ograniczoną czasowo

Istnieje wiele sposobów na przyciągnięcie uwagi klienta, jednym z nich jest dodanie do witryny informacji o ofercie ograniczonej czasowo. Jest to skuteczna strategia na zachęcenie użytkownika do wykonania konwersji, jednak musi być ona odpowiednio wdrożona, tak aby klient się nie zniechęcił i nie poczuł zmuszany do zakupu. Aby oferta ograniczona czasowo przynosiła efekty, trzeba dać klientowi czas na zastanowienie i podjęcie decyzji. Optymalny czas takiej oferty to 48h lub 24h.

Oprócz oferty ograniczonej czasowo świetnie sprawdza się też informacja o ograniczonej dostępności towaru. Jest to bardziej subtelny sposób na zmotywowanie klienta do zakupu. Dodatkowo do takiej oferty możesz też dodać informację o liczbie osób oglądających dany produkt w ciągu dnia lub w danym momencie.


Dlaczego UX i CRO są ważne dla e-commerce? Podsumowanie

Dzięki działaniom UX i CRO przygotujesz swoją stronę tak, by doświadczenia użytkowników były jak najlepsze i klienci z przyjemnością wracali do Twojego sklepu. Zapewnisz im szybkie i wygodne przejście przez proces zakupowy oraz sprawisz, że będą polecać Twój sklep znajomym. Wykorzystaj strategie UX oraz CRO i postaw na szybki rozwój biznesu!

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Dlaczego UX i CRO są ważne dla e-commerce?

Średnia ocen użytkowników4.94 na podstawie 103 głosów

UDOSTĘPNIJ