Pokonaj kryzys w sprzedaży w 7 krokach

Jak pokonac kryzys w sprzedazy e commerce
Spis treści

• Czy warto inwestować w marketing w czasach kryzysu w sprzedaży?

• Jak pokonać kryzys w sprzedaży za pomocą SEO?

• Jak pokonać kryzys w sprzedaży za pomocą optymalizacji konwersji?

• Jak pokonać kryzys w sprzedaży za pomocą content marketingu?

• Jak pokonać kryzys w sprzedaży za pomocą user-generated content?

• Jak pokonać kryzys w sprzedaży za pomocą współpracy z inną firmą?

• Jak pokonać kryzys w sprzedaży za pomocą personalizacji?

• Jak pokonać kryzys w sprzedaży za pomocą marketingu polecającego?

• Podsumowanie

Trwający kryzys gospodarczy odbija się na wielu branżach. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy warto w takim czasie inwestować w marketing i czy jest możliwe zwiększenie sprzedaży w takim momencie. Rezygnacja z działań marketingowych w czasie kryzysu to jeden z częściej popełnianych błędów, który może mieć wpływ nie tylko na sytuację przedsiębiorstwa teraz, ale również po zakończeniu kryzysu. Dowiedz się, jak mądrze zarządzać swoją strategią marketingową. Przygotowaliśmy dla Ciebie 7 rozwiązań, które charakteryzuje niski budżet i wysoka skuteczność.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Czy warto inwestować w marketing w czasach kryzysu w sprzedaży?

Spróbujmy sobie wyobrazić sytuację, w której w czasie kryzysu w sprzedaży rezygnujesz z działań marketingowych albo bardzo drastycznie obcinasz budżet przeznaczony na marketing. Co się może wtedy wydarzyć?

 • Szybko utracisz wcześniej osiągnięte efekty, co sprawi, że gdy ustąpi kryzys w sprzedaży, będziesz zaczynać budowanie swojej pozycji od nowa.
 • Utracisz kontrolę nad zmianami pojawiającymi się na rynku i potrzebami klientów.
 • Wyprzedzi Cię konkurencja, która wykaże większą skuteczność w zarządzaniu budżetem marketingowym.
 • Zmniejszy się świadomość Twojej marki i spadnie poziom zaufania, którym dotychczas darzyli Cię odbiorcy.

Myślę, że mogę śmiało założyć, że żaden przedsiębiorca nie chciałby przeżyć takiej sytuacji. Co w takim razie zrobić, żeby utrzymać biznes, gdy trwa kryzys w marketingu i sprzedaży? Nie rezygnuj całkowicie z działań marketingowych, skup się na tym, żeby przeprowadzić rozsądną restrukturyzację budżetu i na wykorzystaniu niskobudżetowych, efektywnych rozwiązań. Pamiętaj o śledzeniu potrzeb i oczekiwań klientów, popytu na produkty, wyników sprzedażowych i dostosowuj do tego swoje działania, dzięki czemu nie przepalisz budżetu. Rozsądne zarządzaniem marketingiem w kryzysie zapewni Ci długoterminową stabilność firmy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygospodarować finanse na marketing w czasie kryzysu, sprawdź koniecznie nasz wpis:

Jeśli wciąż masz wątpliwości co do tego, czy inwestować w marketingu w czasie kryzysu, przyjrzyj się danym historycznym. Organizacja McGraw-Hill przeprowadziła badanie, które skupiało się na wynikach firm B2B, które działały w czasie recesji w latach 1981-1982. Okazało się, że te firmy, które zwiększyły wówczas swój budżet marketingowy, odnotowały znacznie wyższą sprzedaż w trakcie recenzji i przez następne trzy lata. Zwiększyły one swoje obroty o 256% w porównaniu z konkurentami, którzy ograniczyli nakłady lub przestali inwestować w reklamę (https://gremi-personal.com/forbes-pl-kryzys-to-najpowazniejszy-sprawdzian-sily-ducha-firmy-kreatywnosci-i-wydajnosci/).

Jeśli chcesz zapoznać się z pogłębioną analizą możliwych skutków zrezygnowania z działań marketingowych, sprawdź nasz artykuł:


Jak pokonać kryzys w sprzedaży za pomocą SEO?

Pozycjonowanie stron internetowych to aktualnie jedno z podstawowych działań marketingowych, które należy podejmować, by skutecznie wypromować swój sklep internetowy. Wyszukiwarka Google jest dla użytkowników sieci źródłem odpowiedzi na ich pytania, wątpliwości, a także wsparciem w poszukiwaniu interesujących ich produktów i usług. Przyjrzyj się poniższym statystykom.

 • Ponad 70% klientów B2B rozpoczyna wyszukiwanie produktów w wyszukiwarkach Google (https://www.thinkwithgoogle.com/consumer-insights/consumer-trends/the-changing-face-b2b-marketing/).
 • Według danych z 2020 roku w Polsce aż 90,89% użytkowników sieci używa wyszukiwarki Google, a na urządzeniach mobilnych odwiedza ją aż 98,62% (https://gs.statcounter.com/search-engine-market-share#monthly-202101-202112-bar).
 • 75% użytkowników sieci skupia się na pierwszych wynikach Google i nie zagląda na dalsze propozycje (https://www.webfx.com/blog/marketing/marketing-stats/).

Widoczność Twojego sklepu internetowego w Google pomoże Ci dotrzeć do konwertujących odbiorców, a sama optymalizacja SEO należy do jednego z bardziej przystępnych cenowo działań marketingowych. Pozycjonowanie nie musi być kosztowne, łatwo je dostosować do budżetu firmy. Jeśli zależy Ci szybkich efektach swojej strategii, możesz zdecydować się na przykład na pozycjonowanie lokalne lub na wykorzystanie słów kluczowych z długim ogonem - charakteryzują się one jednocześnie mniejszą konkurencyjnością i świetnym wpływem na konwersję. W przypadku SEO nie płacisz za efekt swoich działań, jak to jest na przykład przy Google Ads lub Facebook Ads. Głównym kosztem jest tu współpraca z agencją SEO lub, w przypadku działań in-house, zatrudnienie specjalistów i opłacenie dostępu do specjalistycznych narzędzi. Bardzo ważne jest również to, by podkreślić, że im dłużej pozycjonujesz swój sklep w wyszukiwarce, tym więcej klientów pozyskujesz. Co za tym idzie - jeśli cena Twoich produktów jest stała, a liczba klientów stale wzrasta, to koszt pozyskania pojedynczego klienta maleje. Jeżeli dzisiaj, w czasach kryzysu sprzedaży zainwestujesz w SEO, to zobaczysz efekty szybciej niż można by się tego spodziewać.

Wciąż się zastanawiasz, czy opłaca się inwestować w pozycjonowanie strony internetowej podczas kryzysu w sprzedaży? Sprawdź nasze artykuły:


Jak pokonać kryzys w sprzedaży za pomocą optymalizacji konwersji?

Gdy dotyka Cię kryzys w marketingu i sprzedaży, jednym ze skuteczniejszych sposobów na poradzenie sobie nim, jest optymalizacja współczynnika konwersji (CRO). Jest to proces, który skupia się na zaprojektowaniu witryny w taki sposób, by zwiększała ona prawdopodobieństwo podjęcie przez użytkowników konkretnych działań (np. zakupu produktu). Prawidłowa optymalizacja powinna być wykonana w oparciu o szczegółowe dane o zachowaniach użytkowników pochodzące z narzędzi analitycznych. Dzięki CRO możesz maksymalnie wykorzystać ruch generowany przez aktualnych odbiorców i przekuć go w lepsze wyniki finansowe. Pozwoli Ci uniknąć inwestowania pieniędzy w wyświetlanie reklam nowym użytkownikom z nadzieją, że zdecydują się oni na konwersję.

Optymalizacja współczynnika konwersji dotyczy między innymi następujących elementów:

 • UX strony,
 • UI strony,
 • wyznaczenie ścieżki klienta,
 • grafika strony internetowej
 • content marketing (typ, język, czytelność i treść),
 • przydatność strony w procesie obsługi posprzedażowej,
 • działanie formularzy,
 • działanie systemów sprzedaży i płatności.


Optymalizacja współczynnika konwersji pozwala między innymi na:

 • podniesienie funkcjonalności witryny i pomoże zrozumieć zachowania odwiedzających,
 • zwiększenie zwrotu z inwestycji w pozostałe działania marketingu internetowego,
  poprawienie jakości i szybkości testów prowadzonych na stronie internetowe,
 • osiągnięcie wyższych przychodów przy tym samym ruchu,
 • skuteczniejszą optymalizację UX witryny,
 • personalizację przekazu kierowanego do odbiorcy.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat CRO? Wiele wskazówek znajdziesz w naszych wpisach blogowych:

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


Jak pokonać kryzys w sprzedaży za pomocą content marketingu?

Content is a king - to popularne stwierdzenie, które nie traci na aktualności. To jeden z najtańszych sposobów na dotarcie do potencjalnego klienta i zachęcenie go do konwersji. Czy wiesz, że aż 70% klientów preferuje dowiedzieć się o marce poprzez dostępne treści, a nie reklamy (https://www.entrepreneur.com/growing-a-business/why-good-content-matters-for-your-marketing-strategy)? Za pomocą contentu budujesz świadomość swojej marki, zwiększasz zaufanie odbiorców, a także wpływasz na współczynnik konwersji. To świetne rozwiązanie na kryzys w marketingu! Jednak, żeby Twoja strategia była skuteczna, koniecznie dopasuj swoje treści do potrzeb i oczekiwań użytkowników. Dowiedz się, jakie frazy wpisują w Google, jakie mają problemy i trudności, w czym możesz im pomóc Ty lub Twoja oferta. Bardzo ważne jest również optymalizowanie swoich treści pod SEO i ich dystrybucja - tylko wtedy możesz mieć pewność, że Twoje treści dotrą do odbiorców.

Przeczytaj nasze wpisy i dowiedz się, jak zaplanować skuteczną strategię content marketingową:


Jak pokonać kryzys w sprzedaży za pomocą user-generated content?

User-generated content to świetny sposób na zwiększenie zaufania konsumentów do marki i zwiększenie współczynnika konwersji. Recenzje i opinie o produktach zachęcają nowe osoby do sprawdzenia produktu we własnym zakresie. Dodatkowo za pomocą takich treści możesz przyciągnąć na stronę nowych odbiorców, ponieważ w recenzjach pisanych przez użytkowników często znajdują się frazy kluczowe.

Jak wykorzystać w sklepie treści generowane przez użytkowników?

 • Zapewnij możliwość recenzowania produktów.
 • Utwórz markowy hashtag na Instagramie i sugeruj używanie go przez użytkowników w swoich postach.
 • Umieszczaj zdjęcia produktowe pochodzące od użytkowników na dole strony produktowej.
 • Wykorzystuj fragmenty recenzji w content marketingu.


Jak pokonać kryzys w sprzedaży za pomocą współpracy z inną firmą?

Nie musisz działać w pojedynkę, nie traktuj wszystkich przedsiębiorców jako swoją konkurencję - czasami współpraca z nimi, wzajemne wsparcie może przynieść więcej korzyści niż możnaby się spodziewać. Pozwoli Ci to przede wszystkim dotrzeć do nowych odbiorców, którzy wpisują się w Twoją grupę docelową. Co więcej, nie będziesz dla nich obcą marką - szybko zdobędziesz ich zaufanie, dzięki poparciu od firmy, z której oferty już wcześniej korzystali. Wspólne kampanie marketingowe to nie jedyny sposób współdziałania - możecie zorganizować wspólny event lub szkolenie, przygotować razem limitowany produkt, a także umieścić na swoich stronach wpisy gościnne.

Przy opisywaniu skuteczności współpracy między firmami najczęściej podaje się tak duże przedsiębiorstwa jak na przykład Netflix i Xbox. Ich współpraca w 2008 roku sprawiła, że Netflix uzyskał dostęp do kilku milionów użytkowników Xbox, a Microsoft miał okazję do przedstawienia swojego produktu potencjalnym klientom. Jednak przykładów skutecznych współprac nie trzeba szukać tak daleko - spójrzmy na lokalne przedsiębiorstwa. Spontaniczny wpis na Facebooku lokalnej kawiarni "Pączuś i Kawusia", który pokazuje, jakie dostali wsparcie od sąsiadującej kawiarni "Dżungla Cafe", doczekał się ponad 900 polubień, kilkudziesięciu komentarzy i kilkunastu udostępnień. To znakomity wynik, który niewielu lokalnym kawiarniom udaje się osiągnąć. Choć najprawdopodobniej nie było to planowane działanie marketingowe to świetnie przedstawia, jakie efekty potrafi przynieść wspólna praca zamiast stałego konkurowania.

Przykład współpracy między lokalnymi kawiarniami

Konsumenci mają już dosyć powszechnego wyścigu szczurów, wszędzie napotykanej rywalizacji i doceniają czyste przejawy dobroci i ludzkie odruchy. Współpraca dwóch przedsiębiorstw, które w teorii powinny ze sobą konkurować, to jasny przekaz - nasza działalność ma wyższy cel.

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę


Jak pokonać kryzys w sprzedaży za pomocą personalizacji?

Zamiast skupiać się na pozyskaniu nowych odbiorców, dbaj o tych, którzy już dotarli na Twoją stronę. Ważne jest to, żeby poczuli się ważni i docenieni, a oferta była dopasowana do ich potrzeb oraz oczekiwań - taki efekt możesz osiągnąć dzięki personalizacji. Możesz w tym celu wykorzystać takie dane jak: preferencje użytkownika, historia przeglądania, historia zakupów, wykorzystywane urządzenia, dane demograficzne. Personalizację możesz wykorzystać na przykład w sugerowaniu produktów na stronie, e-mail marketingu, remarketingu Google Ads,a także w obsłudze klienta.

Sekcja produktów powiązanych w sklepie internetowym

Zobacz, jak skutecznie wdrożyć personalizację w sklepie internetowym:


Jak pokonać kryzys w sprzedaży za pomocą marketingu polecającego?

Weź przykład z takich firm jak Uber, PayPal i Dropbox i zaangażuj swoich odbiorców w proces promowania swojego sklepu internetowego! Wymienione firmy zdecydowały się wykorzystać w swojej strategii marketing polecający i przekształciły swoich klientów w rzeczników marki. Na czym polega ta strategia? Zadowolony z zakupu klient po namówieniu kogoś innego na skorzystanie z oferty otrzymuje dodatkową wartość - rabat, gratis, darmową przesyłkę itp. To nie tylko sposób na obniżenie kosztów, gdy problem jest marketing w kryzysie, ale również na zwiększenie lojalności klienta do marki i przyspieszenie procesu budowania świadomości marki.


Jak pokonać kryzys w sprzedaży e-commerce? 7 skutecznych rozwiązań. Podsumowanie

Kryzys w sprzedaży dotyka nie tylko Ciebie, ale również innych przedsiębiorców. Rezygnując z działań marketingowych, pozwalasz im na zdobycie pozycji lidera w branży, przez co jeszcze silniejsz odczujesz utratę klientów. Zamiast rezygnować z marketingu, zdecyduj się na przeznaczenie swoich funduszy na działania, które charakteryzują jednocześnie niskie koszta i wysoka skuteczność, np. takie jak w naszym artykule.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Pokonaj kryzys w sprzedaży w 7 krokach

Średnia ocen użytkowników4.87 na podstawie 109 głosów

UDOSTĘPNIJ