Jak połączyć pozycjonowanie i sprzedaż w spójnej strategii marketingowej?

jak polaczyc pozycjonowanie i sprzedaz w spojnej strategii marketingowej
Spis treści

• Dlaczego SEO i sprzedaż powinny być planowane wspólnie?

• Jak wykorzystać SEO do zwiększenia sprzedaży?

• Jak zwiększyć wydajność współpracy działów SEO i sprzedaży?

• Podsumowanie

Działy sprzedaży i pozycjonowania nie tylko mogą, ale wręcz powinny ze sobą ściśle współpracować. Ich zadania w firmie w dużym stopniu się uzupełniają, a wiedza, którą posiadają o konsumentach, może sprawić, że osiąganie biznesowych celów będzie jeszcze szybsze. W artykule dowiesz się nie tylko tego, jak wykorzystać SEO do zwiększenia sprzedaży, ale również jak zwiększyć efektywność współpracy obu tych działów.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Dlaczego SEO i sprzedaż powinny być planowane wspólnie?

We współczesnym świecie obecność firmy w internecie to jeden z kluczowych elementów rozwoju działalności i zwiększenia sprzedaży. To nie jest jedna z możliwości marketingowych, ale wręcz obowiązek, jeśli nie chce się być wyprzedzonym przez konkurencję. Przyjrzyj się poniższym statystykom.

  • Według dnaych na 2020 rok, 73% Polaków dokonało kiedykolwiek zakupu przez internet (2020, https://eizba.pl/wp-content/uploads/2020/06/Raport-e-commerce-2020.pdf).
  • Wszystkie sklepy funkcjonujące na platformie Shoper odnotowały w 2020 roku wzrost wartości sprzedaży aż o 122% w stosunku do roku 2019 (2020, https://eizba.pl/wp-content/uploads/2020/06/Raport-e-commerce-2020.pdf).
  • W 2022 roku w Polsce funkcjonowało 55 tysięcy sklepów internetowych, podczas gdy w 2013 roku było ich 21 700 (2022, https://www.statista.com/statistics/955943/poland-number-of-registered-e-commerce-stores/).

Obecność w internecie to po prostu jedna z najlepszych możliwości dotarcia do potencjalnego klienta. Jednak skuteczna sprzedaż online wymaga wypracowania sobie dobrej pozycji na rynku online i wyróżnienia się na tle konkurencji, a optymalizacja SEO pozwala między innymi właśnie na osiągnięcie takich efektów. To właśnie z tego powodu połączenie strategii pozycjonowania i sprzedaży jest tak ważne. SEO pozwala na lepszą widoczność strony internetowej w wynikach wyszukiwania, co zwiększy liczbę potencjalnych klientów odwiedzających stronę. Natomiast dobrze zaplanowana sprzedaż pozwoli na skuteczniejsze przekonanie odwiedzających do dokonania zakupu. Rynek e-commerce jest trudny i bezwzględny, dlatego kluczem do sukcesu jest opracowanie przemyślanej, kompleksowej strategii marketingowej.

Chcesz poznać więcej statystyk dotyczących sprzedaży w internecie? Sprawdź nasze zestawienia:

[section id="35860"]


Jak wykorzystać SEO do zwiększenia sprzedaży?

Pozycjonowanie stron internetowych ma znaczące przełożenie na wyniki sprzedażowe, ponieważ wpływa na wiele elementów, które wiążą się z konwersją. Poniżej omawiamy sześć głównych aspektów, które warto mieć na uwadze.


Zwiększenie widoczności oferty w wynikach wyszukiwania

Czy wiesz, że 75% użytkowników sieci skupia się tylko na pierwszych wynikach wyszukiwania i nie przygląda się dalszym pozycjom (https://www.webfx.com/blog/marketing/marketing-stats/)? Jeżeli Twoja oferta będzie widoczna w pierwszych wynikach wyszukiwania Google, masz możliwość, by przekonać swoich odbiorców do konwersji. Im wyżej znajdziesz się w Google, tym większa szansa, że potencjalny klient odwiedzi Twoją witrynę. Jednak aby to się wydarzyło, konieczne jest, żeby Twoja strona była skutecznie wypozycjonowana na sprzedażowe słowa kluczowe, a to leży w rękach skutecznego działu SEO.

Chcesz dowiedzieć, się jak wybrać konwertujące słowa kluczowe do swojej strategii? Sprawdź nasze wskazówki:


Budowanie wizerunku eksperta w branży

Ludzie ufają markom, które znają. Jeśli Twoja strona nie jest widoczna w wynikach wyszukiwania, trudniej Ci będzie budować wizerunek eksperta i lidera w branży. Pozycjonowanie zwiększa widoczność strony, co pozwala zdobyć zaufanie odbiorców i skutecznie przekonać ich do konwersji. Im częściej użytkownik będzie widział Twoją stronę w Google, tym silniej będzie mu się ona kojarzyła z konkretną branżą, wybranym tematem - uzna Twoją markę za ekspercką.

Dowiedz się, jak świadomie kreować wiarygodność swojej firmy:


Wyprzedzenie konkurentów z branży

Zdecydowana większość, bo aż 80% użytkowników polega na Internecie podczas wyszukiwania informacji o interesujących ich produktach (https://www.webfx.com/digital-marketing/learn/why-is-internet-marketing-so-important/). Jeśli nie zadbasz o to, żeby Twoja strona była odpowiednio widoczna i dostarczała odbiorcom potrzebnych informacji, zrobi to Twoja konkurencja i to oni będą się cieszyć wyższą sprzedażą. Pozycjonowanie nie jest ryzykowną inwestycją, to już raczej standard w marketingu internetowym. Rezygnując z SEO, ryzykujesz, że zostaniesz w tyle za innymi przedstawicielami branży.

Chcesz być liderem w branży? Opracuj skuteczną strategię:


Zwiększenie zwrotu z inwestycji

Przedsiębiorców zawsze cieszy fakt, że SEO potrafi przynieść naprawdę wysoki zwrot z inwestycji. Wynika to między innymi z tego, że samo wdrożenie strategii jest stosunkowo niedrogie w porównaniu do innych rodzajów działań marketingowych. Największym kosztem jest podjęcie współpracy z agencją SEO lub, w przypadku działań samodzielnych, zatrudnienie specjalistów SEO i wykupienie dostępu do narzędzi. Nie trzeba płacić za podejmowane działania i osiągany efekt jak np. w przypadku tradycyjnej reklamy lub kampanii Google Ads. Dużą zaletą strategii SEO jest to, że daje możliwość mierzenia efektów rzeczywistymi liczbami. W przypadku reklamy tradycyjnej trudno jest ocenić, które działanie przyniosło najlepszy efekt i do jakich odbiorców udało Ci się dotrzeć. W przypadku pozycjonowania możesz stale monitorować osiągane wyniki i porównywać je z poziomem sprzedaży.

Przykładowy wzrost konwersji u jednego z naszych klientów po wdrożeniu strategii SEO

Dowiedz się, jak pozycjonowanie sklepu internetowego może wpłynąć na poziom sprzedaży:

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


Przyciągnięcie na stronę klientów z okolicy

Wykorzystanie urządzeń mobilnych zwiększa się niemal z każdym dniem, a to wpływa również na zwiększenie popularności wyszukiwania lokalnego. Wedłud badań 50% użytkowników, którzy szukają usług lokalnych na smartfonie, udaje się do stacjonarnego punktu sprzedaży w ciągu 24 godzin (https://www.thinkwithgoogle.com/advertising-channels/search/how-advertisers-can-extend-their-relevance-with-search-download/). Co więcej, aż 80 procent wyszukiwań lokalnych prowadzi do konwersji (https://www.webfx.com/blog/marketing/10-stats-you-need-to-know-about-seo/). Biorąc pod uwagę, że lokalne pozycjonowanie strony jest szybsze i tańsze niż pozycjonowanie ogólnopolskie, można powiedzieć, że jest to świetny przepis na zwiększenie sprzedaży!

Chcesz zainwestować w pozycjonowanie lokalne? Sprawdź, jak to robić skutecznie:


Dotarcie do potencjalnych klientów

Jeżeli Twoja strona będzie widoczna w Google na frazy, które wiążą się w Twoimi głównymi celami sprzedażowymi, możesz skutecznie przyciągnąć do siebie potencjalnych klientów. Aby obliczyć, do ilu użytkowników zainteresowanych Twoją ofertą możesz dotrzeć, sprawdź poziom wyszukiwania słowa kluczowego w jednym z narzędzi SEO. Na przykład fraza "buty do biegania damskie" jest w ciągu jednego miesiąca wyszukiwana średnio około 15 tysięcy razy. Strona widoczna na tę frazę w TOP10 ma szansę dotrzeć miesięcznie do tysięcy odbiorców, którzy aktywnie poszukują danego produktu, więc są już w trakcie ścieżki zakupowej i chcą zrealizować transakcję.

Liczba miesięcznych wyszukiwań dla fraz powiązanych z butami do biegania

Chcesz poznać więcej korzyści z pozycjonowania stron internetowych i sklepów? Sprawdź nasze zestawienie:


Jak zwiększyć wydajność współpracy działów SEO i sprzedaży?

Chociaż oba działy zdecydowanie się od siebie różnią, to wciąż dążą one do tego samego celu biznesowego, który został wyznaczony dla całej firmy. Zadbanie o płynną współpracę działów SEO i sprzedaży sprawi, że osiągnięcie wyników będzie nie tylko szybsze, ale również prostsze. Jak to zrobić? Przedstawiamy trzy sprawdzone wskazówki.


Organizowanie spotkań działów SEO i sprzedaży

Z jakimi pytaniami klienci najczęściej zwracają się do działu sprzedaży? Jakie produkty cieszą się największym zainteresowaniem? Jakie treści z bloga przynoszą najwięcej konwersji? W jaki sposób działa konkurencja? Jest szereg informacji, które posiadają oba działy i którymi powinni się wymieniać, aby zwiększyć efektywność działań w firmie. Zaplanowanie comiesięcznych spotkań w celu omówienia celów, strategii i aktualnych wyników będzie w tym wypadku świetnym rozwiązaniem. Poza oficjalnymi spotkaniami, warto utworzyć kanał komunikacji (np. na Slacku, Discordzie), który będzie usprawniał omawianie bieżących spraw. Kluczem do sukcesu jest to, aby pracownicy wiedzieli, co i dlaczego się dzieje w firmie i mogli wspólnie dyskutować nad tym, jak temu zaradzić.

Dowiedz się, jak w praktyczny sposób wykorzystać wiedzę z takich spotkań:


Wykorzystywanie danych sprzedażowych do planowania strategii SEO

Świadomość trendów zakupowych swoich klientów, popularności poszczególnych produktów i kategorii w sklepie internetowym, to bardzo ważna wiedza w planowaniu strategii marketingu internetowego, a w tym również SEO. Dzięki takim informacjom łatwiej można zaplanować, jakie treści na blogu będą skuteczniejsze, na jakie frazy położyć większy nacisk, a z jakich fraz zrezygnować i promować je sezonowo w kampanii Google Ads. Bardzo ważna jest również informacja o stosunku sprzedaży ogólnopolskiej do lokalnej, jeśli firma działa w obu formach. SEO lokalne potrafi przynieść wyniki szybsze niż pozycjonowanie ogólnopolskie i świetnie wpłynąć na poziom konwersji.

Dowiedz się więcej na ten temat:

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Odwzorowanie ścieżki zakupowej klienta w strategii fraz

Nie jesteś w stanie od razu dotrzeć do użytkownika, który dokona konwersji w Twoim sklepie internetowym. Najpierw musisz zadbać o świadomość marki na rynku, wzbudzić w odbiorcy zainteresowanie Twoją ofertą, zbudować zaufanie. Dopiero wtedy możesz skutecznie zwiększać współczynnik konwersji. Wspólnie z działem sprzedaży możecie przygotować Customer Journey Map, która pomoże określić frazy odwzorowujące ścieżkę zakupową klienta. Dzięki temu dotarcie do odbiorcy i przekonanie go do zakupu będzie zdecydowanie bardziej efektywne.

Chcesz zaplanować strategię SEO, która będzie wspierać ścieżkę zakupową klienta? Te artykuły Ci w tym pomogą:


Jak połączyć pozycjonowanie i sprzedaż w spójnej strategii marketingowej? Podsumowanie

Połączenie wiedzy i doświadczenia działów SEO i sprzedaży może być jednym z lepszych rzeczy, które zrobisz dla swojego biznesu. Pracownicy będą mieli wówczas szerszą wiedzę na temat docelowych odbiorców firmy, a także na temat planów i efektów podejmowanych działań marketingowych. Pozycjonowanie jest skutecznym sposobem na zwiększenie ruchu na stronie internetowej, jednak sam ruch nie zapewni sukcesu w sprzedaży. Dlatego współpraca między działami sprzedaży i SEO jest konieczna!

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
5
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 570 pozytywnych opinii w Google i 60 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak połączyć pozycjonowanie i sprzedaż w spójnej strategii marketingowej?

Średnia ocen użytkowników4.90 na podstawie 104 głosów

UDOSTĘPNIJ