Marketing internetowy z niskim budżetem? W jakie działania warto zainwestować?

Marketing-internetowy-z-niskim-budzetem-W-jakie-dzialania-warto-zainwestowac.jpg
Spis treści

• Marketing internetowy przy ograniczonym budżecie - SEO to podstawa

• Pozycjonowanie lokalne

• Blog

• Tworzenie treści dla e-commerce

• Recykling treści

• Wpisy gościnne

• Optymalizacja meta danych

• Optymalizacja techniczna strony

• Optymalizacja strony pod kątem urządzeń mobilnych

• Optymalizacja czasu ładowania strony

• Wygląd i struktura strony lub sklepu

• Optymalizacja kownersji w niskim budżecie

• Aktywność w mediach społecznościowych

• Podsumowanie

Marketing online bez wątpienia stał się współczesną dźwignią handlu, dlatego każdy przedsiębiorca prowadzący stronę internetową lub sklep powinien promować swoją działalność i budować rozpoznawalność wśród potencjalnych klientów. Co jednak powinieneś zrobić wówczas, gdy masz ograniczone środki? Poznaj działania marketingowe, które warto wybrać przy ograniczonym budżecie.

 

Marketing internetowy przy ograniczonym budżecie - SEO to podstawa

Pozycjonowanie stron internetowych to inwestycja opłacalna dla dużych i małych firm. Dzięki odpowiednio zaplanowanej strategii SEO jesteś w stanie zbudować widoczność strony w internecie, zwiększyć ruch na stronie, a także zwiększyć przychody. Co więcej - pozycjonowanie to inwestycja - przy zaangażowaniu takich samych środków będziesz pozyskiwał coraz więcej klientów, a koszt konwersji będzie systematycznie maleć. Jakie działania w zakresie SEO powinieneś podjąć, jeśli masz ograniczony budżet?

Checklista SEO - zobacz, jak samemu pozycjonować stronę

 

Pozycjonowanie lokalne - sprawdzona strategia marketingu internetowego dla małych firm o ograniczonym budżecie

Lokalne SEO to świetny sposób na marketing internetowy dla niewielkich firm mających ograniczone zasoby finansowe oraz działających na regionalnym rynku. Mniejsza konkurencja sprawia, że szybciej zauważysz satysfakcjonujące efekty bez angażowania kilku tysięcy miesięcznie. By poprawić widoczność swojej firmy, możesz stworzyć jej wizytówkę w Google Moja Firma. Jest to darmowe narzędzie, dzięki któremu możesz zaprezentować podstawowe informacje o swojej działalności. Twoja firma będzie widoczna na mapach Google oraz, przy odpowiednim pozycjonowaniu, również w tzw. Local pack. Dzięki pozycjonowaniu lokalnemu znajdą Cię użytkownicy znajdujący się w pobliżu Twojej stacjonarnej siedziby. Lokalne SEO to świetna strategia dla restauracji, barów, kawiarni, księgarni czy hoteli.

Widok narzędzia Google Moja Firma

 

Tzw. Local Pack pokazuje wyniki lokalne z Google Moja Firma na podstawie lokalizacji użytkownika

Wizytówka GMF agencji widoczni

 

Sekcja opinii w Google Moja Firma

 

Wizytówka Google Moja Firma daje również szansę na pozyskanie opinii klientów bez angażowania jakichkolwiek środków. Jej założenie jest darmowe, dlatego GMF to znakomita opcja, jeśli chcesz postawić na marketing internetowy z niskim budżetem. Wystarczy, że będziesz aktywnie zabiegał o opinie Twoich klientów, a także na bieżąco pozostawał z nimi w kontakcie. Nie wiesz, jak to zrobić? Poznaj nasze strategie na pozyskiwanie opinii o firmie, które wzmocnią efekty pozycjonowania strony.

 Więcej o pozycjonowaniu lokalnym znajdziesz w artykułach:

 

Blog - sprawdzona, niskobudżetowa strategia, dzięki której zadbasz o pozycjonowanie strony lub sklepu

Jednym ze sposobów na marketing internetowy przy niskim budżecie jest prowadzenie bloga. Jeśli potrafisz ciekawie pisać, nie musisz angażować do pracy copywritera. Nie potrzebujesz też żadnych specjalistycznych narzędzi - sprawdź w wyszukiwarce Google, jakie tematy są interesujące dla użytkowników, i twórz wpisy blogowe zawierające kluczowe frazy. Do przygotowania treści na blogu możesz także wykorzystać pytania i wątpliwości klientów. Sprawdź, o czym piszą Twoi konkurenci, poszukaj tematów, które budzą zainteresowanie w mediach społecznościowych. Na jakie efekty marketingowe możesz liczyć, prowadząc bloga? Przede wszystkim:

Pamiętaj, że content powinien być oryginalny - duplikacja treści szkodzi strategii pozycjonowania strony, a ponadto łamie prawa autorskie. Zadbaj również o merytoryczny aspekt treści - jeśli wpis na blogu będzie nie tylko interesujący, ale i przydatny dla użytkownika, to zwiększysz czas przebywania na stronie i zbudujesz większy ruch. Pamiętaj o analizie skuteczności treści, którą możesz przeprowadzić z wykorzystaniem bezpłatnego narzędzia Google Analytics. Dowiesz się m.in., jaki ruch generują Twoje treści, czy użytkownicy trafiają na stronę z kanału organicznych wyników wyszukiwania oraz ile czasu spędzają na stronie.

 

Tworzenie treści dla e-commerce

Jednym ze sposobów na marketing internetowy w ograniczonym budżecie dla sklepów internetowych jest samodzielne tworzenie różnorodnych treści e-commerce. W sklepie internetowym możesz wykorzystać:

 • opisy produktów,
 • opisy kategorii produktowych,
 • treści blogowe,
 • zdjęcia, zwłaszcza zdjęcia kontekstowe,
 • treści, które tworzą Twoi klienci (tzw. User Generated Content).

 Pamiętaj, by treści zawierały słowa kluczowe, a także były przydatne i interesujące dla użytkownika. Jeśli stworzysz content, który odpowiada na potrzeby klientów, zwiększysz czas przebywania użytkowników na stronie oraz ruch, co na pewno zostanie odnotowane przez algorytmy Google, które nagrodzą Twój sklep wyższymi pozycjami w wyszukiwarce. Co więcej, treści w marketingu internetowym dają także możliwość stworzenia linkowania wewnętrznego. Dzięki niemu roboty Google mogą sprawnie poruszać się po stronie. Jak linkować w sklepie internetowym, by wspierać strategię marketingu internetowego w niskim budżecie?

 • Stosuj linkowanie wewnętrzne w opisach produktów - możesz kierować użytkownika do strony przeznaczonej dla całej kategorii, a także do innych, pokrewnych produktów, na przykład produktów powiązanych lub podobnych.
 • Stosuj linkowanie wewnętrzne w treściach blogowych - możesz wykorzystać content na blogu, by przekierować użytkownika do opisywanych produktów lub kategorii produktowych na stronie sklepu.
 • Pamiętaj, by linki znajdowały się w głównej treści, a nie w stopce.
 • Dbaj o naturalność linkowania - linkowane produkty i kategorie powinny być powiązane z treścią strony, z której wychodzi link - wówczas działasz zgodnie ze wskazówkami Google dla webmasterów i nie narażasz się na filtr Google.

Biblioteka artykułów dotycząca treści w sklepie internetowym:

 

Podobne wyszukiwania wyświetlane przez Google mogą być inspiracją do tworzenia treści blogowych

 

Recykling treści - skuteczna strategia marketingowa dla firm z ograniczonym budżetem

Nie masz pomysłu na nowe treści na swoim blogu? Wykorzystaj content, który już masz! Aktualizowanie starych treści oraz ich rozbudowa mogą stanowić tani sposób na marketing internetowy dla firm o niedużym budżecie. Co więcej, istniejący content możesz wykorzystać na różne sposoby, stosując recykling treści.. Artykuł czy raport na blogu przekształć w infografikę, a tę udostępnij w mediach społecznościowych. W ten sposób możesz zbudować zasięgi w różnych kanałach, a także przyciągnąć użytkowników zainteresowanych konkretnym rodzajem treści (na przykład graficznym).

Więcej o strategii rozbudowy treści znajdziesz w artykule “Fresh content a pozycjonowanie”.

 

Wpisy gościnne - sposób na wsparcie efektów pozycjonowania w marketingu internetowym o ograniczonym budżecie

Chcesz pozyskać linki do swojej strony z wartościowych źródeł bez angażowania środków finansowych? Nawiąż współpracę partnerską w zakresie wymiany artykułów. W ten sposób pozyskasz link prowadzący do Twojej strony, a ponadto opublikujesz na swoim blogu treść, która może być interesująca dla Twoich użytkowników. Dzięki takim działaniom możesz ulepszyć strategię budowy profilu linkowego Twojej witryny mimo niskiego budżetu na działania marketingowe. Co więcej, pozyskiwanie wartościowych linków ma wpływ na wyniki pozycjonowania strony. Więcej informacji o link buildingu znajdziesz w artykułach:

 

Optymalizacja meta danych

Meta dane, takie jak title oraz meta description, to elementy kodu HTML witryny, które są widoczne dla użytkowników w wynikach wyszukiwania. Informują one algorytmy Google, o czym jest dana podstrona, ale pełnią jeszcze inną ważną rolę. Wpływają m.in. na liczbę wejść na stronę oraz współczynnik CTR. Właśnie dlatego powinieneś zadbać o ich optymalizację, nastawioną na pozyskiwanie nowych użytkowników. Im bardziej atrakcyjny tytuł oraz opis strony, tym większa szansa, że użytkownik przejdzie do Twojej witryny.

Meta dane dla wpisu blogowego

 

Optymalizacja techniczna strony w marketingu internetowym z niskim budżetem

Optymalizacja techniczna strony to jeden z ważniejszych aspektów, które mają wpływ na efekty pozycjonowania. Dlatego nawet jeśli masz ograniczony budżet na działania marketingowe, powinieneś zadbać o optymalizację on-site obejmującą:

 • wdrożenie bezpiecznego protokołu HTTPS (certyfikatu SSL),
 • linkowanie wewnętrzne,
 • wdrożenie przekierowań, by wyeliminować strony z błędem 404,
 • odpowiednią strukturę treści (nagłówki, boldy, wypunktowania, akapity i odstępy),
 • stosowanie słów kluczowych powiązanych z Twoją ofertą w sposób naturalny.

 Więcej o optymalizacji strony znajdziesz w artykułach:

 

Optymalizacja strony pod kątem urządzeń mobilnych

Wprowadzony w 2016 roku algorytm Mobile First Index sprawił, że do osiągnięcia efektów w zakresie pozycjonowania konieczne jest dostosowanie witryny do urządzeń mobilnych. Oznacza to, że witryna na urządzeniu mobilnym:

 • jest funkcjonalna,
 • szybko się ładuje,
 • dostosowuje swój wygląd do wielkości ekranu urządzenia, z którego korzysta użytkownik.

Co więcej, Google zapowiedziało, że od marca 2021 roku całkowicie zaprzestanie indeksacji witryn, które są przeznaczone wyłącznie na urządzenia stacjonarne (aktualizacja Zero Desktop Content 2021). Dlatego też optymalizacja witryny pod kątem urządzeń mobilnych jest konieczna nawet wówczas, gdy prowadzisz działania marketingowe z niskim budżetem.

By sprawdzić, czy Twoja strona lub sklep są przyjazne dla urządzeń mobilnych, skorzystaj z darmowego narzędzia Test Mobile Friendly dostępnego w Google Search Console.

Narzędzie Test Mobile Friendly dostępne w Google Search Console pozwoli Ci sprawdzić, czy Twoja witryna działa prawidłowo na urządzeniach mobilnych

 

Optymalizacja czasu ładowania strony

Szybkość ładowania witryny to jeden z istotnych aspektów, który może wpływać na efekty pozycjonowania strony. Dlatego nawet jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem na działania marketingowe, powinieneś zadbać o optymalny czas ładowania. By sprawdzić ten aspekt, możesz skorzystać z darmowych narzędzi:

 • Pingdom,
 • PageSpeed Insights,
 • GT Metrix.

 Dzięki nim dowiesz się nie tylko, jaki jest czas ładowania strony, ale także uzyskasz informację o aspektach, nad którymi powinieneś popracować, by poprawić czas ładowania się strony. Wśród nich znajdują się m.in.:

 • kompresja obrazów, czyli zmniejszenie ich rozmiaru,
 • ograniczenie Javascript oraz skrócenie kodu html,
 • ograniczenie elementów multimedialnych, które długo się ładują.

 Więcej o szybkości ładowania stron w pozycjonowaniu oraz marketingu internetowym znajdziesz w artykułach:

GTMetrix to jedno z narzędzi, które pozwoli Ci sprawdzić i poprawić szybkość ładowania strony

 

Wygląd i struktura strony lub sklepu

By Twoja strona lub sklep internetowy generowały konwersje, powinny być przejrzyste oraz łatwe w obsłudze. W tym celu powinieneś:

 • zadbać o aspekt wizualny - warto umieszczać w witrynie obrazy, grafiki i infografiki, które przyciągają wzrok,
 • zaplanować intuicyjną strukturę kategorii produktowych,
 • stworzyć adresy URL przyjazne dla SEO oraz użytkowników - zamieszczaj w adresach URL frazy kluczowe, unikaj znaków, które nic nie mówią, np. kropek, przecinków, myślników, znaków zapytania itp., stosuj myślniki zamiast podkreślników,
 • zadbać o pozytywne wrażenia użytkownika w interakcji ze stroną, o czym więcej pisaliśmy w artykule “UX w pozycjonowaniu”.

Przykłady adresów URL, źródło: https://neilpatel.com/blog/seo-urls/

 Nawet przy ograniczonym budżecie marketingowym jesteś w stanie stworzyć atrakcyjne wizualnie grafiki. Wykorzystaj w tym celu darmowe narzędzia do projektowania, takie jak Canva, Gimp czy Piktochart.

 

Darmowe narzędzie Canva pozwala na stworzenie różnorodnych projektów graficznych - infografik, ulotek, banerów, postów do mediów społecznościowych

 

Optymalizacja kownersji w niskim budżecie

Działania z zakresu marketingu internetowego skupiają się nie tylko poprawie widoczności witryny oraz ruchu, ale przede wszystkim na osiągnięciu wyższych przychodów. Pozycjonowanie stron to inwestycja, która ma się zwrócić w postaci większej liczby konwersji i wyższych wartości koszyka zakupowego. Prowadząc działania marketingowe z ograniczonym budżetem, warto wdrożyć usprawnienia, które zachęcą klientów do finalizacji zakupu, zapisania do newslettera czy też do kontaktu. Wśród dostępnych opcji działań UX i CRO znajdują się:

 • oferowanie jak najszerszego katalogu płatności oraz metod dostawy,
 • skrócenie drogi do finalizacji transakcji i konwersji - im mniej kroków musi wykonać użytkownik, tym większa szansa na osiągnięcie założonego efektu,
 • możliwość dokonania zakupów bez rejestracji.

 Artykuły, które rozwijają temat optymalizacji konwersji w pozycjonowaniu stron i sklepów, znajdziesz poniżej:

 

Szukasz najlepszej oferty na pozycjonowanie stron? Zobacz naszą! Zleć nam pozycjonowanie stron

 

Aktywność w mediach społecznościowych

Aktywność w mediach społecznościowych nie kosztuje wiele, ale może znacząco poprawić efekty strategii marketingowej dla firmy z niskim budżetem. By wspierać efekty pozycjonowania strony lub sklepu, a także budować wizerunek eksperta, nie musisz korzystać z płatnych kampanii reklamowych. Możesz wybrać tańsze rozwiązania obejmujące:

 • prowadzenie profilu w mediach społecznościowych - udostępnianie treści, infografik, regularna publikacja postów i dzielenie się wiedzą,
 • stworzenie grupy na Facebooku, jeśli masz już zaangażowane grono odbiorców,
 • organizowanie konkursów, w których nagrodą są Twoje własne produkty.

 

Nie rezygnuj z działań marketingowych przy niskim budżecie. Podsumowanie

Niski budżet na działania marketingowe online wcale nie oznacza, że musisz z nich zrezygnować. Powinieneś jednak wybrać najlepszą strategię, która przyniesie Ci trwałe efekty i będzie najbardziej opłacalna w długoterminowej perspektywie. Takie oczekiwania spełnia pozycjonowanie stron internetowych. koszt pozyskania pojedynczego klienta systematycznie spada, a liczba konwersji rośnie przy zaangażowaniu takich samych środków. Co więcej, część działań SEO, na przykład z zakresu tworzenia treści, możesz wykonać samodzielnie i wesprzeć efekty kampanii w organicznych wynikach wyszukiwania. Szczególnie atrakcyjne dla małych firm jest pozycjonowanie lokalne, które przynosi szybsze efekty i wiąże się z możliwością inwestycji nawet w niskim budżecie.

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Marketing internetowy z niskim budżetem? W jakie działania warto zainwestować?

Średnia ocen użytkowników4.99 na podstawie 36 głosów

UDOSTĘPNIJ