Automatyzacja SEO, czyli jak usprawnić pracochłonne zadania w strategii pozycjonowania?

automatyzacja seo czyli jak usprawnic pracochlonne dzialania
Spis treści

• Czym jest automatyzacja w SEO?

• Jakie elementy strategii SEO możesz poddać automatyzacji?

• Jak się przygotować do wdrożenia automatyzacji SEO?

• Sprawdzone narzędzia do automatyzacji SEO

• Czy automatyzacja w SEO jest bezpieczna?

• Podsumowanie

Optymalizacja SEO to jedna z najskuteczniejszych strategii mających na celu zwiększenie widoczni strony w sieci. Jednak spójrzmy prawdzie w oczy - zajmuje ona wiele czasu i wymaga dużego, wieloetapowego zaangażowania. Sposobem na to, by ułatwić sobie ten proces jest wykorzystanie automatyzacji SEO. Pomoże Ci działać szybciej, a także uprości nudne zadania i pozwoli pozyskać nowych odbiorców.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Czym jest automatyzacja w SEO?

Automatyzacja w strategii pozycjonowania stron internetowych jest zbiorem rozwiązań, które pozwalają realizować zadania bez większego udziału człowieka. W tym celu wykorzystywane są różne narzędzia SEO oraz oprogramowania. Korzystanie z automatyzacji SEO pozwala Ci nie tylko zmniejszyć ilość realizowanej pracy, ale również również pozwala przyspieszyć osiągnięcie efektów.

Chcesz poszerzyć swoją wiedzę o SEO? Ten artykuł Ci pomoże:


Jakie elementy strategii SEO możesz poddać automatyzacji?

Pozycjonowanie stron internetowych to wieloelementowy proces działania i to jeden z powodów, przez które na pierwsze efekty SEO trzeba trochę poczekać. Aby przyspieszyć ten proces możesz wykorzystać poniższe rozwiązania.


Automatyczne monitorowanie witryny

To jeden z ważniejszych elementów dotyczących prowadzenia strategii SEO. Prowadzenie optymalizacji bez monitorowania zachodzących zmian jest absolutnie bezcelowe - nie będziesz wiedział/wiedziała, czy podejmowane rozwiązania są skuteczne i czy musisz wprowadzić, jakieś zmiany. Niestety, ręczne monitorowanie witryny może zająć dużo czasu, szczególnie jeśli w Twojej witrynie jest wiele elementów do monitorowania. Wykorzystując automatyczne rozwiązania możesz sprawdzać na przykład:

 • Czas ładowania się strony,
 • Czas dostępności witryny,
 • Obecność uszkodzonych linków witrynie.


Automatyczne śledzenie pozycji w wynikach Google

Optymalizacja SEO ma na celu zapewnienie witrynie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania dla wybranych słów kluczowych. Potrafią się one dynamicznie zmieniać na przestrzeni czasu w zależności od podejmowanych przez Ciebie działań, a także w zależności od działań podejmowanych przez Twoją konkurencję. Samodzielne śledzenie zmian pozycji jest szczególnie trudne, gdy masz w witrynie setki stron. Aby uprościć ten proces możesz wykorzystać specjalne narzędzia SEO, które sprawią, że będziesz mógł/mogła śledzić wszystkie Twoje strony (zarówno nowe, jak i stare) i sprawdzać ich pozycje w rankingach na przestrzeni czasu.

Zależy Ci na wyższych pozycjach w Google?


Automatyczna analiza linków zwrotnych

Link Building to jeden z ważniejszych czynników rankingowych Google, ponieważ wpływają na poprawę zaufania i zwiększenie autorytetu Twojej witryny. Jednak ilość pozyskiwanych linków nie jest wcale ważniejsza od ich jakości, dlatego musisz również monitorować, czy uzyskujesz mocne linki pozycjonujące. Automatyzacja SEO znacznie ułatwi Ci badanie każdego z czynników wpływających na Twój profil linków przychodzących.

Chcesz poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą linkowania zewnętrznego? Sprawdź te artykuły:


Automatyczne monitorowanie konkurencji

Na Twoją pozycję w wynikach wyszukiwania wpływa nie tylko to, jakie podejmujesz działania, ale również to, w jaki sposób działa Twoja konkurencja. Ważne jest to, by dobrze znać swoją konkurencję - jej sposób działania, mocne i słabe strony, a także osiągane wyniki. Niestety, jednoczesny monitoring wielu firm wymaga zdecydowanie zbyt wiele czasu, dlatego wdrożenie automatyzacji monitorowania konkurencji zazwyczaj jest w tej sytuacji niezbędnym rozwiązaniem.


Jak się przygotować do wdrożenia automatyzacji SEO?

Zanim wdrożysz automatyzację SEO, koniecznie zapoznaj się z aktualnym stanem swojej strategii optymalizacji. W ten sposób dowiesz się, na czym musisz się skupić priorytetowo i nadasz swojej strategii więcej sensu. Audyt SEO powinien obejmować poniższe informacje:

 • Widoczność strony w Google
 • Profil linków prowadzących do strony
 • Szybkość ładowania się strony
 • Braki optymalizacyjne strony

Chcesz sprawdzić aktualny stan Twojej strony?


Sprawdzone narzędzia do automatyzacji SEO

Musisz pamiętać, że automatyzacja jest działaniem realizowanym przez specjalnie zaprogramowane narzędzie, dlatego jest podatne na błędy. Dlatego przy rozwoju swojej strategii SEO nie możesz sobie pozwolić na korzystanie z niesprawdzonych, wątpliwej jakości narzędzi. Zdecydowanie lepiej jest zainwestować nieco więcej niż zdecydować się na coś, co nie będzie Ci przedstawiać realnych wyników. Jak agencja zajmująca się pozycjonowaniem stron internetowych polecamy Twojej uwadze poniższe narzędzia.

Screaming Frog - to jeden z najpopularniejszych crawlerów SEO, który wspiera analizę widoczności strony w sieci. Jego dużą zaletą jest to, że jego podstawowa wersja jest dostępna za darmo - w jego ramach można indeksować 500 adresów URL. Jeśli Twoja strona jest bardziej rozbudowana, możesz skorzystać z pakietu bez limitu indeksacji, który kosztuje 149 GBP za rok. Screaming Frog pozwala na automatyczne monitowanie takich elementów, jak: tagi kanoniczne, kody statusu, tytuły, nagłówki itp. Można go również zintegrować z Google Analytics i Google Search Console.

Pogląd raportu z narzędzia Screaming Frog. Źródło: https://www.screamingfrog.co.uk/seo-spider/user-guide/general/#reports

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czym są crawlery SEO, przeczytaj poniższy artykuł:

Ahrefs - to wielofunkcyjne narzędzie do automatyzacji SEO, które możesz wykorzystać na przykład do monitorowania linków zwrotnych prowadzonych do Twojej witryny, a także do witryny Twojej konkurencji. W Ahrefs możesz również sprawdzić pozycję Twojej witryny wynikach wyszukiwania. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość uzyskiwania alertów związanych na przykład z nowymi linkami zwrotnymi, utraconymi linkami, nową wzmianką o Twojej firmie.

Chcesz wypromować sklep online?

Google Search Console - to kolejny z polecanych crawlerów, który jest z kolei w pełni darmowy. Wykorzystując go możesz bardzo szybko uzyskać informacje o błędach na stronie, a także usprawnić komunikację z Google w celu ich usunięcia. Wykorzystując GSC widzisz swoją witrynę z takiej perspektywy, jak widzą ją algorytmy wyszukiwarki, co pomoże Ci przy optymalizacji witryny. Google Search Console pomoże Ci również przy indeksacji witryny i badaniu jej szybkości.

Raport “Skuteczność” w panelu Google Search Console.

Więcej na temat wykorzystania Google Search Console możesz dowiedzieć się z naszego wpisu blogowego:

Senuto - w tym narzędziu możesz sprawdzać statystyki związane z frazami (aktualne pozycje, spadki i wzrosty), a także sezonowość efektów. Senuto pozwala również sprawnie analizować wyniki konkurencji.

Panel narzędzia Senuto.

Na naszym blogu znajdziesz osobny artykuł, w którym szczegółowo omawiamy funkcjonalność Senuto:

Ubersuggest - jednym z cenionych narzędzi jest również Ubersuggest przygotowany przez znanego w branży SEO Neila Patela. Główną funkcją tego narzędzia jest wsparcie przy badaniu słów kluczowych i szukaniu pomysłów na content. Ubersuggest przedstawia liczbę wyszukiwań, poziom trudności, a także CPC z wykresem trendu. Możesz tam również sprawdzić poziom ruchu na stronie oraz liczbę linków przychodzących do witryny. Warto wiedzieć, że Ubersuggest zapewnia siedmiodniowy okres próbny. Możesz również wykorzystać trzy darmowe wyszukiwania dziennie.

Panel narzędzia Ubersuggest na stronie Neilpatel.com


Czy automatyzacja w SEO jest bezpieczna?

Według badań przeprowadzonych przez Statistica (https://www.statista.com/statistics/449568/marketing-automation-solutions-market-share-usa/) ogólna wartość automatyzacji w marketingu będzie wynosić aż 25 miliardów dolarów. Na jej wykorzystanie decyduje się coraz więcej firm - jest to jeden z najważniejszych trendów w branży, nie powinno się go ignorować. Automatyzacja SEO to także duże ułatwienie przyspieszenie realizowanych prac. Według wyników badań przedstawionych przez Adobe (https://blog.adobe.com/en/topics/cmo-by-adobe), firmy, które zdecydowały się na automatyzację w marketingu uzyskały aż o 15% większą sprzedaż i 12% redukcję ogólnych kosztów marketingu.

Jednak, czy jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne? Musisz pamiętać, że są to działania automatyczne, a więc niekontrolowane przez człowieka. Nie możesz w pełni zawierzyć swoich wyników automatycznym rozwiązaniom i powinieneś/powinnaś współpracować ze specjalistami, którzy będą nadzorować wyniki przedstawiane w narzędziach. Jeżeli posiadasz odpowiednią wiedzę i doświadczenie w zakresie SEO nie musisz się bać wykorzystywania automatów SEO w swojej strategii optymalizacyjnej.

Więcej w temacie automatyzacji w marketingu pisaliśmy w tych artykułach:


Jaka jest alternatywne rozwiązanie dla automatyzacji SEO?

Mogłeś/mogłaś zauważyć, że nie ma narzędzia do automatyzacji SEO, które obejmowałoby wszystkie funkcje jednocześnie. W związku z tym będziesz musiał/musiała uzyskać dostęp do kilku z nich, a także zatrudnić osobę, która ma doświadczenie w optymalizacji SEO. Może się to wydawać dużą inwestycją, dlatego dobrą alternatywą może się okazać dla Ciebie współpraca z profesjonalną agencją SEO. Wówczas w ramach współpracy uzyskasz znacznie więcej benefitów, m.in:

 • Dedykowany zespół ekspertów czuwający nad Twoją strategią SEO,
 • Bezpośredni kontakt ze specjalistą SEO,
 • Optymalizacja konwersji jako element pozycjonowania,
 • Osiąganie lepszych efektów, dzięki kompleksowej pracy,
 • Zapewnienie wymaganych zasobów (szkoleń, wskazówek, narzędzi itp.)
 • Stałą analizę wyników i obserwację wyników konkurencji.

Szukasz skutecznej reklamy z szybkimi efektami?


Automatyzacja SEO, czyli jak usprawnić pracochłonne zadania w strategii pozycjonowania? Podsumowanie

Optymalizacja SEO może być znacznie szybsza i prostsza, jeżeli zdecydujesz się wykorzystać automatyzację. Na rynku istnieje wiele narzędzi, które mogą Ci w tym procesie pomóc. Pamiętaj jednak, by wybierać zaufane, sprawdzone rozwiązania, a także, by korzystać z automatyzacji we współpracy ze specjalistą od pozycjonowania stron internetowych lub agencją SEO. Wówczas możesz mieć pewność, że Twoja strategia SEO będzie się rozwijać w dobrym kierunku.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
5
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 60 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Automatyzacja SEO, czyli jak usprawnić pracochłonne zadania w strategii pozycjonowania?

Średnia ocen użytkowników4.75 na podstawie 122 głosów

UDOSTĘPNIJ