Jaka wyszukiwarka internetowa jest najpopularniejsza? Zobacz TOP5 na świecie!

najpopularniejsze wyszukiwarki w polsce i na swiecie
Spis treści

• Najpopularniejsze wyszukiwarki na świecie - lista TOP 5

• Najpopularniejsze wyszukiwarki w Polsce - lista TOP 5

• Która wyszukiwarka jest najlepsza? Znajdź rozwiązanie dla siebie!

• Wyszukiwarka internetowa Google - wady i zalety

• Wyszukiwarka internetowa Bing - wady i zalety

• Wyszukiwarka internetowa Yahoo! - wady i zalety

• Wyszukiwarka internetowa DuckDuckGo - wady i zalety

• Wyszukiwarka internetowa Baidu - wady i zalety

• Wyszukiwarka internetowa Yandex - wady i zalety

• Pozycjonowanie stron internetowych a wybór wyszukiwarki

• Podsumowanie

Pozycjonowanie stron internetowych skupia się przede wszystkim na dostosowaniu witryn do wymagań Google. Należy jednak pamiętać, że chociaż jest to bez wątpienia najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa, to nie jest ona jedyną. Jakie są najpopularniejsze wyszukiwarki na świecie? Z jakich wyszukiwarek internetowych korzystają najchętniej polscy użytkownicy? Tego dowiesz się w naszym artykule.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Najpopularniejsze wyszukiwarki na świecie - lista TOP 5

Lista pięciu najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych powstała na bazie wyników z okresu styczeń-grudzień 2021 w narzędziu Statcounter (źródło: https://gs.statcounter.com/search-engine-market-share). W analizie brano pod uwagę urządzenia mobilne, urządzenia desktopowe, tablety i konsole.

Lista 5 najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych na świecie według Statcounter

 • Google - 92,01%
 • Bing - 2,58%
 • Yahoo! - 1,49%
 • Baidu - 1,46%
 • Yandex - 0,88%

Najpopularniejsze wyszukiwarki na świecie w roku 2021.

Wyniki tego zestawienia nie powinny szczególnie dziwić - Google od dawna zajmuje pozycję lidera w tym zestawieniu i póki co, nie zanosi się na to, by ktokolwiek miał zająć jego miejsce. To właśnie dlatego, przy pozycjonowaniu stron internetowych powinno się dostosowywać optymalizację witryny przede wszystkim pod wyszukiwarkę Google. Jakby nie patrzeć celem pozycjonowania jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców, więc skupienie się na przeglądarkach, z których korzysta zaledwie kilka procent użytkowników, nie miałoby zbyt dużego sensu. Wyjątkiem są sytuacje, gdy próbujesz dotrzeć do konkretnej grupy odbiorców - wówczas zapoznaj się bliżej z charakterystyką ujętych z zestawieniu wyszukiwarek internetowych, którą zamieściliśmy poniżej.


Najpopularniejsze wyszukiwarki w Polsce - lista TOP 5

Czy lista najpopularniejszych wyszukiwarek w Polsce znacząco się różni od wyników światowych? W tym celu sprawdziliśmy wyniki analiz przeprowadzonych przez Statcounter, wzięliśmy pod uwagę wybory polskich użytkowników w okresie od stycznia do grudnia 2021. Aby przedstawić Ci lepiej preferencje, zachowania użytkowników w sieci, podzieliliśmy wyniki względem urządzeń mobilnych oraz urządzeń desktopowych, czyli tzw. stacjonarnych.

Lista 5 najpopularniejszych wyszukiwarek na urządzeniach desktop w Polsce według Statcounter

 • Google - 90,89%
 • Bing - 5,77%
 • Yahoo! - 1,85%
 • MSN - 0,77%
 • DuckDuckGo - 0.39%

Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe na urządzeniach desktop, Polska 2021.


Lista 5 najpopularniejszych wyszukiwarek na urządzeniach mobilnych w Polsce według Statcounter

 • Google - 98,62%
 • Bing - 0,78%
 • DuckDuckGo- 0.46%
 • Yahoo! - 0,03%
 • MSN - 0,03%

Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe na urządzeniach mobilnych, Polska 2021.

Wyniki podawane przez StatCounter jasno wskazują na to, że dwie najpopularniejsze wyszukiwarki w Polsce są tymi samymi, które znajdują się w światowym zestawieniu. Szczególnie osoby korzystające z urządzeń mobilnych preferują wyszukiwarkę Google, co powinno być ważną informacją dla osób działających w e-commerce. Sprzedaż internetowa przez urządzenia mobilne jest coraz ważniejszą częścią rynku. Takie wyniki dotyczące urządzeń stacjonarnych mogą również sugerować, że część użytkowników sieci korzysta z wyszukiwarek, które są automatycznie przypisane do ich komputera i do przeglądarki, z której korzystają. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że na liście 5 najpopularniejszych wyszukiwarek w Polsce znalazła się także wyszukiwarka DuckDuckGo. Jest to wyszukiwarka, która została przygotowana z myślą o osobach, które szczególnie chcą chronić swoją prywatność i nie chcą być śledzone przez wyszukiwarki, jak to jest w przypadku np. Google czy Bing. Coraz częściej mówi się o tym, że użytkownicy chcą większej prywatności w sieci - warto o tym pamiętać.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?


Która wyszukiwarka jest najlepsza? Znajdź rozwiązanie dla siebie!

Czym właściwie się różnią wszystkie wyszukiwarki i dlaczego to właśnie Google jest najpopularniejszą z nich? Czy pozycjonować swoją stronę tylko w oparciu o Google? Dobrze jest wiedzieć, czym się wyróżniają poszczególne wyszukiwarki, jakie są ich wady i zalety - być może zdecydujesz się na poszerzenie swoich działań, o którąś z nich.


Wyszukiwarka internetowa Google - wady i zalety

Najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, to bezapelacyjnie Google. Marka od lat buduje swoją silną pozycję w sieci, dlatego od dawna zajmuje pierwsze miejsce w takich rankingach. Wiele osób decyduje się na korzystanie z tej wyszukiwarki właśnie ze względu na jej popularność i zasięg działania, w końcu Google posiada największą ilość zaindeksowanych stron internetowych. Poza standardowym wyszukiwaniem w Google można również korzystać z wyszukiwania obrazem czy głosem Dużą zaletą wyszukiwarki Google jest to, że została wzbogacona o szereg dodatkowych, darmowych funkcji, jak na przykład Mapy Google, Książki Google i Google Scholar. Wyszukiwarka współdziała także z takimi platformami jak Analytics, Gmail, YouTube itp. W ten sposób można działać jeszcze bardziej efektywnie i osiągać lepsze wyniki. Jakie są wady wyszukiwarki internetowej Google? Wielu użytkowników zwraca uwagę na to, że Google gromadzi wiele danych dotyczących użytkowników (aby skutecznie dopasować do nich wyświetlane reklamy), przez co nie mają zapewnionej prywatności przy korzystaniu z sieci.


Wyszukiwarka internetowa Bing - wady i zalety

To druga z najpopularniejszych na świecie i w Polsce wyszukiwarek, zarówno na urządzeniach desktop i urządzeniach mobilnych. Należy ona do Microsoftu, który jest znany z produkcji systemów operacyjnych i oprogramowań biurowych. To właśnie to powiązanie sprawiło, że Bing zajmuje drugie miejsce w rankingu. To domyślna wyszukiwarka na komputerach, które korzystają z systemu Windows. Jeżeli ktoś korzysta z komputera z systemem Windows i wbudowanej przeglądarki Edge - to niemal pewne, że korzysta również z wyszukiwarki Bing. Chociaż poziom wykorzystania wyszukiwarki internet Bing jest nieporównywalnie mniejszy niż Google, to Microsoft silnie rozwija jej funkcje. W Bing można już korzystać z zaawansowanej funkcji wyszukiwania obrazem, można również wyszukiwać filmy, muzykę i korzystać z map. Wiele osób przekonuje oferowany przez Bing program nagród - podczas korzystania z wyszukiwarki zbiera się punkty, które można później wymienić na karty podarunkowe. Wśród wad tej wyszukiwarki wymienia się nieintuicyjny interfejs, brak wyszukiwania głosowego i brak prywatności użytkowników. Warto wiedzieć, że Bing to następca innych wyszukiwarek od Microsoft: MSN Search, Windows Live Search.


Wyszukiwarka internetowa Yahoo! - wady i zalety

Yahoo! to trzecia z największych wyszukiwarek internetowych na świecie, chociaż w Polsce nie cieszy się szczególnie dużą popularnością. Jeszcze niedawno zakładano, że popularność Yahoo! będzie rosnąć, ale niestety kilka złych decyzji biznesowych sprawiło, że liczba osób korzystających z tej wyszukiwarki stale spada. Jednak co ciekawe, według danych podawanych przez Semrush, Yahoo! bardzo dobrze sobie radzi w Stanach Zjednoczonych (8,36%), Wielkiej Brytanii (5,12%), natomiast według Statcounter w Japonii aż 21.23% użytkowników korzystało z Yahoo!. Ta wyszukiwarka jest doceniana przede wszystkim za szeroko rozbudowany interfejs. Wśród wad wymienia się brak prywatności, a także bardzo dużą ilość reklam i brak ich jasnego oznaczenia. Czasami reklamy zapełniają większość wyników wyszukiwania i są przy tym słabo oznaczone, przez co trudno zweryfikować, czy są to wyniki płatne czy organiczne.


Wyszukiwarka internetowa DuckDuckGo - wady i zalety

Wyszukiwarka DuckDuckGo to rozwiązanie, które powstało w opozycji do wyżej wymienionych wyszukiwarek internetowych. Celem jej założenia było zapewnienie użytkownikom prywatności podczas poruszania się po internecie. Wyszukiwarka nie tylko nie zapisuje informacji o użytkownikach, ale w ogóle nie śledzi ich działań. Dzięki temu korzystając z DuckDuckGo użytkownicy mogą blokować śledzenie swoich ruchów pod reklamy, a także zachować prywatność historii wyszukiwania. Teraz, gdy coraz częściej mówi się o braku prywatności w sieci, DuckDuckGo cieszy się rosnącą popularnością. Brak profilowania treści sprawia, że każdy użytkownik dostaje w wyszukiwarce te same wyniki po wpisaniu konkretnej treści. Zaletą wyszukiwarki jest również minimalistyczny, przejrzysty interfejs. Wiele osób docenia to, że nie ma konieczności przeklikiwania kolejnych stron wyszukiwania - w DuckDuckGo może w nieskończoność przewijać kolejne wyniki.

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?


Wyszukiwarka internetowa Baidu - wady i zalety

W Polsce niewiele się słyszy o tej wyszukiwarce, ale to bardzo silny gracz na rynku wschodnim. Chiny to prawdopodobnie jedyny kraj, gdzie Google nie pełni tak istotnej roli, jak w innych częściach świata. W 2021 roku (według Statcounter) w Chinach 83.97% użytkowników korzystało właśnie z wyszukiwarki Baidu, z kolei Google osiągnęło tutaj zaledwie 2.47%. Taka różnica jest spowodowana tym, że Google nie dostosowało swojej wyszukiwarki w Chinach do restrykcyjnych zasad określanych przez rząd. W 2010 roku Google zostało zablokowane przez rząd. Baidu odpowiada restrykcjom chińskim, przez co wyniki w wyszukiwarce są mocno ocenzurowane, nie wszystkie treści można tam umieścić i udostępnić. Baidu ma ciekawie rozbudowane funkcje i działa bardzo sprawnie. Jednak, jeśli nie działasz na rynku chińskim, nie musisz poświęcać swojej uwagi tej wyszukiwarce.


Wyszukiwarka internetowa Yandex - wady i zalety

Yandex to kolejna wyszukiwarka internetowa, której wykorzystanie skupia się szczególnie na jednym kraju, w tym przypadku chodzi o Rosję. Według Statcounter, w Federacji Rosyjskiej w 2021 roku tylko 51.84% korzysta z Google, natomiast 45.66% decydowało się na wybranie wyszukiwarki Yandex. Z tej wyszukiwarki korzysta także część obywateli z Ukrainy, Kazachstanu, Turcji i Białorusi. Była próba przełożenia tej wyszukiwarki również na rynek polski, ale nie cieszyła się ona zainteresowaniem, dlatego nie rozwijano dalej tej wersji. Zaletą Yandex jest oferowanie takich funkcji jak wyszukiwanie obrazów, wyszukiwanie filmów, dostępność map, możliwość tłumaczenia, dostępność wewnętrznej poczty. Yandex oferuje również wewnętrzne, darmowe narzędzie do sprawdzania ruchu na stronie i przechowywania plików w chmurze. Użytkownicy doceniają również zapewnienie wysokiego bezpieczeństwa przy korzystaniu z wyszukiwarki. Jakie są wady wyszukiwarki Yandex? Przede wszystkim należy pamiętać, że wyniki wyszukiwania są dostosowane do rynku rosyjskiego, dlatego dla wielu osób będzie ona po prostu nieprzydatna.


Pozycjonowanie stron internetowych a wybór wyszukiwarki

Zajmujesz się pozycjonowaniem stron internetowych i zastanawiasz się, jak przełożyć na swoje działanie w sieci wyniki zestawienia najpopularniejszych wyszukiwarek? Najefektywniejszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie skupienie się na optymalizacji strony pod wyszukiwarkę Google. Korzysta z niej najwięcej użytkowników sieci w Polsce, dlatego możesz mieć pewność, że dotrzesz do największej grupy odbiorców. Nawet jeżeli Bing jest drugą najpopularniejszą wyszukiwarką w Polsce i na świecie, ale korzysta z niej zaledwie kilka procent użytkowników, do których chcesz dotrzeć. Co więcej, za skupieniem się na pozycjonowaniu stron internetowych w oparciu o wymogi Google, przemawia także fakt, że najwięcej informacji, wskazówek działania w języku polskim dotyczy właśnie tej wyszukiwarki. Dzięki temu możesz mieć pewność, że będziesz mieć stały dostęp do aktualnych informacji z branży i wskazówek ekspertów.

Dowiedz się więcej o tym, jak polscy użytkownicy zachowują się w sieci:


Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe w Polsce i na świecie. Podsumowanie

Chociaż lista wyszukiwarek wykorzystywanych przez użytkowników sieci nie ogranicza się tylko do Google, to właśnie ta wyszukiwarka jest zdecydowanie najczęściej wybierana. Co więcej, to właśnie na niej powinni się skupić właściciele stron pod względem optymalizacji swoich witryn. Jednocześnie, nie powinno się spuszczać z oka zachodzących zmian. Może już za rok, zainteresowanie którąś w wyszukiwarek wyróżni się szczególną tendencją wzrostową? Warto mieć to na uwadze!

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jaka wyszukiwarka internetowa jest najpopularniejsza? Zobacz TOP5 na świecie!

Średnia ocen użytkowników4.48 na podstawie 129 głosów

UDOSTĘPNIJ