7 automatycznych rozwiązań Google Ads dla Twojego sklepu

7 automatycznych rozwiazan Google Ads dla Twojego sklepu
Spis treści

• Dlaczego potrzebujesz automatyzacji Google Ads?

• Automatyzacja w Google Ads dla sklepów - rozwiązania do wykorzystania

• Automatyczne ustalanie stawek w Google Ads dla sklepu

• Remarketing podstawą automatyzacji w Google Ads dla sklepów

• Kampanie Performance Max dla sklepów

• Automatyczne rozszerzenia (komponenty) reklam w Google Ads dla sklepów

• Dynamiczne reklamy w wyszukiwarce dla sklepów

• Elastyczne reklamy

• Kampanie inteligentne dla sklepów internetowych

• Podsumowanie

Google dba nie tylko o swoje zarobki, ale także o wrażenia reklamodawców i użytkowników. Między innymi z tego wynika wprowadzenie w systemie Google Ads automatyzacji, czyli rozwiązań, które pozwalają uniknąć ręcznego wykonywania wielu działań w procesie tworzenia reklam oraz ich optymalizacji. Jakie automatyczne rozwiązania ma w zanadrzu Google Ads dla e-commerce oraz jak i kiedy z nich korzystać? Sprawdźmy.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Dlaczego potrzebujesz automatyzacji Google Ads?

Co sprawia, że powinieneś rozważyć korzystanie z automatycznych rozwiązań oferowanych przez Google Ads?

 • Duża konkurencja na rynku - o pozycje w płatnych wynikach Google rywalizuje wiele firm z Twojej branży. Pewne rozwiązania z zakresu automatyzacji Google Ads dla e-commerce mogą Ci pomóc osiągnąć wymierne efekty przy mniejszym zaangażowaniu środków finansowych.
 • Oszczędność czasu - automatyzacja w Google Ads dla sklepów pozwala zaoszczędzić czas i wysiłek, które normalnie byłyby poświęcone na ręczne zarządzanie kampaniami reklamowymi. Zamiast ręcznie monitorować i optymalizować każdą kampanię, narzędzia automatyzacyjne mogą wykonywać wiele zadań w sposób szybszy i bardziej efektywny.
 • Skalowalność i elastyczność - automatyczne rozwiązania Google Ads umożliwiają firmom skalowanie i dostosowywanie swoich kampanii reklamowych w zależności od potrzeb. Dzięki temu, nawet przy dużej liczbie kampanii reklamowych, można utrzymać spójność i precyzję w przekazie, a także szybko reagować na zmiany w rynku
 • Dostęp do dużej ilości danych - algorytmy uczenia maszynowego, które napędzają automatyczne rozwiązania Google Ads, są w stanie analizować ogromne ilości danych i dostosowywać kampanie w czasie rzeczywistym. To oznacza, że reklamy są bardziej precyzyjnie dopasowane do grup docelowych, oferty są optymalizowane na podstawie efektywności, a wydatki reklamowe są skierowane w te obszary, które generują najlepsze rezultaty.
 • Koncentracja Google na automatycznych rozwiązaniach - firma Google wdraża coraz to nowe rozwiązania z zakresu automatyzacji, a to oznacza, że ręczne ustawienia mogą z czasem tracić na znaczeniu i utrudniać osiągnięcie efektów.


Automatyzacja w Google Ads dla sklepów - rozwiązania do wykorzystania

Jakie automatyczne rozwiązania Google Ads warto wykorzystać, by poprawić wyniki kampanii reklamowych dla Twojego sklepu? Zobacz nasze strategie i sprawdź, w jakich sytuacjach warto korzystać z automatów Google Ads, a w których lepiej postawić na ręczne działania i optymalizacje.


1. Automatyczne ustalanie stawek w Google Ads dla sklepu

Specjaliści ds. marketingu w dużych sklepach internetowych zazwyczaj nie mają czasu na ręczne ustalanie stawek ze względu na dużą liczbę prowadzonych w tym samym czasie kampanii. Wówczas decydują się na automatyczne dostosowywanie stawek w oparciu o ustalone cele. Automatyczne ustalanie stawek wykorzystuje zaawansowane algorytmy uczenia maszynowego, które analizują ogromne ilości danych i w czasie rzeczywistym dokonują optymalizacji ofert reklamowych. Algorytmy te uwzględniają wiele czynników, takich jak historia konwersji, wartość życiowa klienta (CLV), lokalizacja, pora dnia czy urządzenie, aby ustalić optymalne stawki ofertowe.

W efekcie nad wysokością stawek czuwają algorytmy Google Ads wyposażone w sztuczną inteligencję. Automatyczne strategie ustalania stawek w Google Ads dal e-commerce są następujące:

 • Docelowy koszt działania (CPA) - strategia ta umożliwi wzrost liczby konwersji przy zachowaniu określonego kosztu działania (CPA).
 • Docelowy zwrot z nakładów na reklamę (ROAS) - ta strategia umożliwi realny wzrost wartość konwersji przy zachowaniu określonego zwrotu z nakładów na reklamę (ROAS).
 • Maksymalizacja liczby konwersji - w tej strategii cały budżet poświęcisz na pozyskanie jak największej liczby konwersji. Możesz określić także docelowy CPA. Oznacza to, że inteligentne określanie stawek będzie dążyć do uzyskania jak największej liczby konwersji przy wybranym przez Ciebie docelowym koszcie działania (CPA). Jeśli nie ustawisz docelowego CPA, Maksymalizacja liczby konwersji będzie dążyć do uzyskania jak największej liczby konwersji w ramach Twojego budżetu.
 • Maksymalizacja wartości konwersji - dzięki tej strategii możesz realnie zwiększyć wartość konwersji, przeznaczając na ten cel cały budżet.
 • Docelowy udział w wyświetleniach - ta strategia automatycznie określa stawki w taki sposób, aby zwiększyć szansę na wyświetlanie reklamy na najwyższej pozycji na stronie, na górze strony lub w dowolnym miejscu na stronie wyników wyszukiwania Google. Można ją stosować jedynie w reklamie Google Ads w sieci wyszukiwania.
 • eCPC - to częściowa automatyzacja ustalania stawek, która dopasowuje wysokość stawek do okoliczności (np. pory dnia, urządzenia itp.). Jeśli system wykryje, że szansa na konwersję rośnie, automatycznie podniesie stawkę. Jednocześnie ta strategia daje możliwość ręcznego ustawiania maksymalnych stawek ofertowych, które ograniczają, jak daleko automatyczne podwyżki mogą sięgnąć. Tym samym algorytmy nie podniosą stawki powyżej ręcznie ustalonej kwoty. eCPC jest często stosowane, gdy chcemy zwiększyć liczbę kliknięć i konwersji, przy jednoczesnym utrzymaniu kontroli nad kosztami.

Docelowy CPA, Docelowy ROAS, Maksymalizacja liczby konwersji i Maksymalizacja wartości konwersji to strategie inteligentnego określania stawek. Oznacza to, że w ramach tych rozwiązań system Google Ads do określania stawek wykorzystuje rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Pozostałe rozwiązania są automatyczne, nie wymagają ręcznego działania, ale nie należą do inteligentnych ustawień.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


2. Remarketing podstawą automatyzacji w Google Ads dla sklepów

Remarketing Google Ads umożliwia ponowne dotarcie do użytkowników, którzy wcześniej odwiedzili Twoją stronę internetową lub wykazali zainteresowanie Twoimi produktami lub usługami. Dzięki remarketingowi można wyświetlać reklamy użytkownikom, gdy ci przeglądają inne strony lub korzystają z aplikacji mobilnych. Kampanie ą automatycznie optymalizowane pod kątem wyświetlania reklam tym użytkownikom, którzy są bardziej skłonni do konwersji. Algorytmy Google Ads analizują dane o zachowaniu użytkowników, takie jak odwiedzane strony, wyświetlane produkty czy wykonane działania na stronie, aby określić, które reklamy i oferty są najbardziej odpowiednie dla poszczególnych odbiorców. Dodatkowo platforma Google Ads oferuje różnorodne narzędzia remarketingowe, takie jak remarketing dynamiczny, który pozwala na wyświetlanie spersonalizowanych reklam produktowych użytkownikom na podstawie ich wcześniejszego zachowania na stronie. Automatyzacja remarketingu w Google Ads eliminuje konieczność ręcznego tworzenia i zarządzania listami remarketingowymi, co znacznie ułatwia proces i oszczędza czas. Dzięki temu możesz skoncentrować się na tworzeniu atrakcyjnych treści reklamowych i strategii konwersji, mając pewność, że reklamy są skutecznie wyświetlane użytkownikom zainteresowanym Twoimi ofertami. Sprawdź więcej informacji o remarketingu:

Przykład remarketingu dynamicznego


3. Kampanie Performance Max dla sklepów

Kampanie Performance Max integrują różne typy reklam Google w celu optymalizacji wyników kampanii. Jest to w pełni automatyczna strategia, która umożliwia firmom sklepom internetowym osiągnięcie maksymalnej efektywności reklamowej i zwiększenie zasięgu docierania do potencjalnych klientów. Kampanie Performance Max wykorzystują zaawansowane algorytmy uczenia maszynowego, które analizują ogromne ilości danych i dynamicznie optymalizują oferty oraz wybierają najlepsze reklamy na podstawie wielu czynników, takich jak zachowanie użytkownika, kontekst reklamowy i cele kampanii. Algorytmy te stale uczą się na podstawie wyników kampanii, co umożliwia dostarczanie bardziej efektywnych i ukierunkowanych reklam. By uzyskać wysoką efektywność kampanii Performance Max, zadbaj o:


Główną zaletą kampanii Performance Max jest zdolność do wykorzystywania w ramach jednej kampanii różnych formatów reklamowych Google, takich jak reklamy w sieci wyszukiwania, reklamy w sieci reklamowej, reklamy w aplikacjach mobilnych i wiele innych. To pozwala firmom na osiąganie większej widoczności i dotarcie do szerokiego spektrum potencjalnych klientów na różnych platformach i urządzeniach. Dowiedz się więcej:


4. Automatyczne rozszerzenia (komponenty) reklam w Google Ads dla sklepów

Rozszerzenia w Google Ads, określane obecnie komponentami, to dodatkowe informacje widoczne w treści reklamy, które mogą zwiększyć liczbę kliknięć reklamy i współczynnik CTR. System oferuje dwa typy rozszerzeń - ręczne i automatyczne. W przypadku tych drugich system sam dodaje je do reklamy na podstawie posiadanych informacji, a ingerencja reklamodawcy nie jest wymagana (ani nawet możliwa). Najczęściej występującym rozszerzeniem automatycznym w Google Ads dla e-commerce jest rozszerzenie ocen i opinii. Wyświetla ono informację o tym, jak poprzedni klienci ocenili współpracę z daną marką. Co możesz zrobić, by zwiększyć prawdopodobieństwa takich informacji? Zadbaj o wizerunek swojej marki i dużą liczbę pozytywnych recenzji. Musisz aktywnie pozyskiwać opinie o firmie i produktach, ponieważ według Search Engine Journal w większości przypadków oceny są wyświetlane dopiero wtedy, gdy firma ma minimum 150 unikalnych recenzji i łączną ocenę liczącą co najmniej 3,5 gwiazdki (https://www.searchenginejournal.com/ppc-guide/ad-extensions/). Inne typy automatycznych komponentów to:

 • Dynamiczne linki do podstron, które wspierają proces kierowania odbiorców do właściwego miejsca w Twojej witrynie. Jeśli na przykład prowadzisz restaurację, Twoje komponenty mogą zawierać linki do godzin otwarcia, menu czy panelu rezerwacji stolika.

Rozszerzenie Google Ads z dynamicznymi linkami do podstron, źródło: Support Google Ads

 • Dynamiczne rozszerzenia informacji - to dodatkowy opis wyświetlany w treści reklamy, np. o usługach, które oferujesz.

Dynamiczne rozszerzania informacji w reklamie Google Ads, źródło: Support Google Ads

 • Automatyczne komponenty z lokalizacją - wyświetlają one dodatkowe informacje o lokalizacji firmy, jej adresie czy odległości oraz wskazówkach dojazdu. Po kliknięciu komponentu użytkownicy uzyskują dodatkowe informacje o lokalizacji Twojej siedziby.
 • Dynamiczne objaśnienia - są to dodatkowe informacje, które mogą być automatycznie wyświetlane w treści reklamy w celu zwiększenia zainteresowania odbiorców, np. o latach doświadczenia, liczbie zrealizowanych projektów, certyfikowanych ekspertach. Jeśli takie informacje znajdują się na Twojej stronie docelowej, system może je automatycznie wyświetlić w reklamie w formie komponentów.

Przykład komponentu w formie dynamicznych objaśnień w reklamie Google Ads, źródło: Support Google Ads

Sprawdź także 9 typów rozszerzeń w Google Ads dla e-commerce


5. Dynamiczne reklamy w wyszukiwarce dla sklepów

Dynamiczne reklamy w wyszukiwarce (DSA - Dynamic Search Ads) to skuteczne narzędzie automatyzacji reklam w Google Ads, które umożliwia dynamiczne dostosowanie treści reklamy do zapytań użytkowników w czasie rzeczywistym. Reklama ta wyświetla si ę nie w oparciu o słowa kluczowe, ale o treść stron docelowych i dynamicznie dopasowuje wyświetlane treści do zapytania użytkownika. Reklamy dynamiczne wyświetlają się użytkownikom, gdy ci wpisują w Google hasło, które według algorytmu będzie powiązane z ofertą dostępną w Twoim sklepie. Google Ads wykorzysta najbardziej adekwatne tytuły i wyrażenia, wybierze odpowiednią stronę docelową w Twojej witrynie i wygeneruje w ten sposób jasną i wysoce trafną treść reklamy. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane dużym witrynom z wieloma podstronami, dlatego znakomicie sprawdzi się w przypadku wielu różnych sklepów z bogatym asortymentem.

Jak w praktyce działają dynamiczne reklamy w wyszukiwarce? Jeśli użytkownik wyszukuje w Google hasło „kurtki przeciwdeszczowe damskie”, a Ty masz stronę docelową z kurtkami damskimi, odbiorca zobaczy Twoją dynamiczną reklamę w wynikach z nagłówkiem „kurtka przeciwdeszczowa damska” (pod warunkiem, że algorytm Google uzna ją za trafną i zdecyduje się ją wyświetlić). W ten sposób ten typ reklamy może uzupełnić lukę w kampaniach opartych na słowach kluczowych.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


6. Elastyczne reklamy jako forma automatyzacji Google Ads dla e-commerce

Elastyczne reklamy displayowe wykorzystują automatyzacją do tworzenia przekazu reklamowego. Są one generowane przez Google na podstawie przesłanych przez reklamodawcę zasobów (nagłówki, obrazy, teksty reklam) i automatycznie dostosowywane do dostępnego miejsca docelowego w sieci reklamowej Google. Bardziej przypominają reklamę na Facebooku niż tradycyjną statyczną reklamę displayową.
nagłówków i tekstów reklamowych. Możesz dostarczyć wiele różnych opcji treści reklamowych, a system automatycznie połączy je ze sobą i optymalizuje w taki sposób, aby znaleźć najlepsze dopasowanie dla poszczególnych zapytań użytkowników. Dzięki elastycznym reklamom, Google Ads automatycznie przeprowadza testy A/B, w których porównuje różne kombinacje tytułów i opisów reklamowych. System analizuje dane związane z wydajnością reklam i automatycznie preferuje kombinacje, które generują lepsze wyniki konwersji. Elastyczne reklamy mogą docierać do dużej liczby odbiorców ze względu na to, że będą pasować do szerokiej gamy zapytań. Ich dużym atutem jest dobre dopasowanie do urządzeń mobilnych. Dowiedz się także:


7. Kampanie inteligentne dla sklepów internetowych

Kampanie inteligentne to kolejny z formatów reklam, który z sukcesem wykorzystuje automatyczne rozwiązania do budowania sprzedaży w kampaniach Google Ads dla sklepu. Kampania inteligentna to jeden z formatów kampanii w Google Ads, który różni się sposobem optymalizacji. O ile w podstawowych kampaniach wszystkie ustawienia i działania są wykonywane oraz zoptymalizowane ręcznie, o tyle w przypadku kampanii inteligentnych część działań za reklamodawcę wykonują algorytmy i systemy uczenia maszynowego. W efekcie kampania optymalizowana jest automatycznie w taki sposób, by przynosiła możliwie jak najlepsze efekty i jak najszybciej zrealizowała założone cele. Automatyzacja dotyczy samego doboru strategii, a także:

 • ustalania stawek,
 • kierowania reklam,
 • sposobu tworzenia reklamy.

W zakresie ustalania stawek ustala się budżet miesięczny, a pojedyncze stawki pozostawia algorytmom. W zakresie kierowania reklam system sam wybiera najskuteczniejsze miejsca w oparciu o zebrane dane. Z kolei tworzenie treści reklam opiera się na łączeniu ze sobą różnych nagłówków, obrazów i tekstów reklam.
Zobacz także:

Formaty kampanii Google Ads, w tym kampania inteligentna


Jak dzięki automatyzacji Google Ads oszczędzać czas i pieniądze w e-commerce? Podsumowanie

Automatyzacja w Google Ads przynosi wiele korzyści dla sklepów internetowych. Dzięki automatycznym rozwiązaniom, takim jak ustalanie stawek, dynamiczne reklamy i kampanie inteligentne, można osiągnąć większą precyzję, optymalizację ofert i dostosowanie treści reklam do grup docelowych. Automatyzacja pozwala zaoszczędzić czas i wysiłek, skalować kampanie i dotrzeć do większej liczby klientów. Jednak nadal istotna jest rola człowieka w monitorowaniu, analizie danych i dostosowywaniu strategii reklamowych.

Jakie są główne korzyści z wykorzystania automatyzacji w Google Ads dla e-commerce?
Down arrow

Wykorzystanie automatyzacji w Google Ads dla e-commerce przynosi wiele korzyści. Po pierwsze automatyczne rozwiązania pozwalają zaoszczędzić czas i wysiłek, które zwykle są związane z ręcznym tworzeniem i zarządzaniem reklamami. Po drugie automatyzacja Google Ads umożliwia precyzyjne targetowanie grup docelowych oraz optymalizację ofert na podstawie danych i wyników. Po trzecie automatyczne rozwiązania Google Ads poprawiają efektywność reklamowania produktów, zwiększając konwersje i generując większy zwrot z inwestycji.

Czy automatyczne rozwiązania Google Ads są odpowiednie dla każdego sklepu e-commerce?
Down arrow

Automatyzacja w Google Ads może być korzystna dla większości sklepów e-commerce, ale należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby i cele biznesowe. Ważne jest, aby odpowiednio skonfigurować i monitorować kampanie, aby zapewnić optymalne wyniki. W niektórych przypadkach, szczególnie w sklepach o unikalnej ofercie lub niszy rynkowej, bardziej zaawansowane strategie reklamowe mogą wymagać większej kontroli i dostosowania. Dlatego zawsze warto skonsultować się z ekspertami lub specjalistami ds. reklamy, aby określić najlepsze podejście do automatyzacji Google Ads dla konkretnego sklepu internetowego

Jakie są najważniejsze czynniki, które należy monitorować przy wykorzystaniu automatyzacji w Google Ads?
Down arrow

Przy wykorzystaniu automatyzacji w Google Ads istnieje kilka kluczowych czynników, które warto monitorować. Przede wszystkim należy śledzić wskaźniki związane z konwersjami, takie jak liczba konwersji, średnia wartość koszyka, a także ROI (zwrot z inwestycji). Monitorowanie tych wskaźników pozwala ocenić efektywność kampanii i dostosować strategię w oparciu o wyniki. Ważne jest również śledzenie jakości ruchu i CTR (wskaźnik klikalności), aby upewnić się, że reklamy docierają do odpowiednich grup docelowych i generują odpowiednią liczbę kliknięć. Ponadto warto obserwować trendy rynkowe, zachowanie konkurencji oraz wykorzystywać narzędzia analityczne, które dostarczają szczegółowe informacje o zachowaniu użytkowników na stronie.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
7 automatycznych rozwiązań Google Ads dla Twojego sklepu

Średnia ocen użytkowników4.98 na podstawie 132 głosów

UDOSTĘPNIJ