Jak budować skuteczne grupy docelowe w kampaniach reklamowych Google Ads?
• Grupa docelowa i segmentacja odbiorców - definicje
• Kierowanie na odbiorców w Google Ads - jak działa?
• Segmentacja demograficzna w Google Ads
• Kierowanie na zainteresowania
• Kierowanie na odbiorców na podstawie wydarzeń z życia
• Kierowanie reklam według segmentów na rynku
• Kierowanie reklam według segmentów niestandardowych
• Segmentacja odbiorców w remarketingu Google Ads
• Podsumowanie
Od właściwego określenia grupy docelowej w kampaniach reklamowych Google Ads w dużej mierze zależy skuteczność kampanii. Dzięki dobrze zbudowanym grupom docelowym dotrzesz z przekazem reklamowym do właściwych odbiorców, którzy są zainteresowani Twoją ofertą i mogą z niej skorzystać. Sprawdźmy, jak określać grupy docelowe oraz przeprowadzić segmentację odbiorców w Google Ads.
Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów
Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony.
Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:
- Pozycjonowania
- Kampanii Google Ads
- Optymalizacji UX
Grupa docelowa i segmentacja odbiorców - definicje
By zapoznać się z zasadami kierowania reklam na odbiorców w kampaniach Google Ads, musimy poznać definicje podstawowych pojęć, takich jak grupa docelowa i segmentacja odbiorców. Grupa docelowa to grupa użytkowników o określonych cechach, do której chcesz trafić ze swoim przekazem reklamowym. Z kolei segmentacja odbiorców to proces podziału wszystkich odbiorców na mniejsze grupy według określonych kryteriów. Celem segmentacji odbiorców jest jak najlepsze dostosowanie przekazu reklamowego do potrzeb i oczekiwań odbiorców. Określanie grupy docelowej i segmentacja odbiorców są bardzo istotne w kampaniach reklamowych Google Ads ze względu na możliwość kierowania reklam na odbiorców według określonych parametrów (np. wieku, płci, urządzeń i przeglądarek, z których korzystają itp.).
Kierowanie na odbiorców w Google Ads - jak działa?
Kierowanie na odbiorców w Google Ads to ustawienia dostępne w kampaniach reklamowych Google Ads, dzięki którym Twoje reklamy docierają do użytkowników, którzy wykazują pewne zainteresowanie, wykonują określone działania lub których określają pewne cechy stałe. Kierowanie na odbiorców można wykorzystywać w następujących typach i formatach reklam:
Kierowanie na odbiorców pozwala docierać do użytkowników na podstawie:
- danych demograficznych, które ich określają,
- zainteresowań użytkowników,
- wydarzeń z życia użytkowników,
- ostatnich zamiarów zakupowych użytkowników,
- interakcji z Twoją witryną (dotychczasowi klienci, osoby, które odwiedziły Twoją stronę, ale nie dokonały konwersji).
Kierowanie na odbiorców ma dużo większe znaczenie w kampaniach w sieci reklamowej niż w sieci wyszukiwania. Bez opcji kierowania na odbiorców kierowałbyś swój przekaz w sieci reklamowej do wszystkich użytkowników znajdujących się we wszystkich lokalizacjach.
Poniżej omówimy poszczególne typy kierowania na odbiorców w Google Ads.
Segmentacja demograficzna w Google Ads
Pierwszym sposobem na efektywne kierowanie reklam w Google Ads jest segmentacja demograficzna. Dzięki niej możesz docierać do odbiorców, których określają pewne stałe cechy demograficzne, na przykład takie jak płeć czy wiek. Zarówno w kampaniach w sieci wyszukiwania, jak i w kampaniach w sieci reklamowej masz do dyspozycji kilka opcji kierowania demograficznego. Są to:
- płeć,
- wiek,
- status rodzicielski.,
- poziom dochodów gospodarstwa domowego,
- geolokalizacja.
Dla każdego z segmentów system Google Ads przeznaczył określone opcje wyboru. Są to:
- dla płci: kobieta, mężczyzna, nieznana,
- dla wieku: 18-24, 25-34, 35-44, 45-54, 55-64, 65 i więcej, nieznany,
- dla statusu rodzicielskiego: ma dzieci, nie ma dzieci, nieznany,
Kierowanie demograficzne (z wyłączeniem kierowania na lokalizację) dodaje się na poziomie grupy reklam. W tym celu przejdź do raportu Odbiorcy, wyświetl tabelę. W menu w module „Dane demograficzne” kliknij Widok grupy reklam. Następnie wybierając poszczególne karty (wiek, płeć, status rodzicielski), zaznacz pole obok segmentów, które chcesz dodać do grupy reklam. Na koniec kliknij Edytuj i Włącz.
Segmentacja odbiorców w Google Ads według lokalizacji
Określenie kierowania na odbiorców na podstawie lokalizacji dostępne jest na poziomie konkretnej kampanii. Na koncie Google Ads wybierz z menu bocznego po lewej stronie sekcję Lokalizacja a następnie przejdź do ustawień pojedynczej kampanii. Określenie lokalizacji polega na:
- podaniu województwa, miasta, kodu pocztowego, dzielnicy,
- promienia od adresu, które polega na zaznaczeniu na mapie obszaru, na teren którego mają być kierowane reklamy.
Kierowanie na lokalizację odbiorców sprawdzi się w przypadku, gdy masz stacjonarny sklep z artykułami dla dzieci i chcesz dotrzeć do osób, które mają dzieci, mieszkają w danym mieście i są w stanie fizycznie dotrzeć do Twojego sklepu.
Pamiętaj: W Google Ads geolokalizacja pojmowana jest w pewien specyficzny sposób. Kierowanie na lokalizację oznacza, że kierujesz reklamę na odbiorców, którzy w danej lokalizacji przebywają stale lub w której regularnie bywają lub wykazują (albo wykazały w przeszłości) zainteresowanie daną lokalizacją. Dowiedz się więcej o reklamie lokalnej w Google Ads.
Kierowanie na lokalizację na mape w systemie Google Ads
Jak prowadzić segmentację odbiorców w Google Ads za pomocą danych demograficznych?
Możesz wykorzystać kierowanie demograficzne oddzielnie bądź łącznie z kierowaniem na zainteresowania. Jeśli organizujesz marsz nordic walking dla dzieci i dorosłych i chcesz go reklamować w internecie, kieruj reklamę na odbiorców poprzez:
- wybór statusu rodzicielskiego: ma dzieci,
- dodanie zainteresowań: sport, fitness
W ten sposób jeszcze lepiej zawęzisz grupę odbiorców i zwiększysz skuteczność kampanii.
Jeśli jesteś przekonany, że chcesz docierać tylko do grupy docelowej w określonym wieku czy o określonej płci, wyklucz wszystkie pozostałe opcje. Na przykład w przypadku artykułów dla osób starszych warto byłoby zawęzić grupę do osób w wieku 65 i więcej. Dodatkowo można kierować przekaz do osób 35-44, 45-54 i 55-64, które mogą mieć rodziców w podeszłym wieku. Z pewnością warto wykluczyć najmłodszą grupę wiekową, by nie przepalać budżetu.
Pamiętaj, że im bardziej zawęzisz grupę docelową według danych demograficznych, tym mniejszy będzie jej zasięg. Dlatego testuj różne rozwiązania i sprawdzaj ich skuteczność. Zaczynaj od jak najmniejszej grupy docelowej, a następnie, w razie braku efektów, ewentualnie ją rozszerzaj.
Segmentacja odbiorców w Google Ads. Kierowanie na zainteresowania
Poprzez segmentację odbiorców według ich zainteresowań możesz docierać z przekazem reklamowym do osób, które prowadzą określony styl życia, mają określone pasje i zwyczaje. Dzięki temu grupa odbiorców, do której chcesz dotrzeć, faktycznie jest zainteresowana Twoją usługę lub produktem, ponieważ mogą one wzbogacić ich życie. Kierowanie na zainteresowania dostępne jest obecnie w sieci wyszukiwania, sieci reklamowej i kampaniach video. System kieruje reklamę do osób na podstawie ich aktywności w internecie i przeglądanych stron. Przykładowe zainteresowania i zwyczaje, na podstawie których można kierować reklamy na odbiorców, to:
- finanse i bankowość,
- miłośnicy kotów / psów, samochodów, sportu, mody itp.
- fani określonego typu muzyki (np. hip hop, rap itp.),
- osoby, które często wybierają posiłki na mieście (śniadanie, obiad, kolacja),
- osoby, które korzystają z taksówek.
Segmentacja klientów w Google Ads. Kierowanie na odbiorców na podstawie wydarzeń z życia
Kierowanie reklam na odbiorców na podstawie wydarzeń z życia jest jedną z często pomijanych strategii w kampaniach Google Ads. Niesłusznie. Za jego pomocą możesz dotrzeć do użytkowników, u których niedawno nastąpiła lub w najbliższym czasie nastąpiła ważna zmiana życiowa. Może być to na przykład ukończenie studiów, zakup nieruchomości czy przeprowadzka. Jak w praktyce można taką wiedzę wykorzystać, by dotrzeć do docelowych odbiorców?
- Jeśli masz firmę przeprowadzkową, kieruj reklamę na odbiorców, którzy niedawno kupili nieruchomość - być może w najbliższym czasie będą potrzebować Twoich usług.
- Jeśli prowadzisz portal z ogłoszeniami o pracę, kieruj reklamy na odbiorców, którzy w ostatnim czasie ukończyli studia lub będą je kończyć w najbliższej perspektywie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą szukać pierwszej pracy.
- Jeśli prowadzisz sklep z artykułami dla dzieci, kieruj reklamy na kobiety, które niedawno zaszły w ciążę lub wzięły ślub.
Opcja kierowania na wydarzenia z życia dotyczy wydarzeń, które występują rzadko, co częściowo ogranicza zasięg reklamy. Zazwyczaj jednak z jednym wydarzeniem wiążą się możliwości reklamowe dla różnych branż. osoba, która planuje zakup nieruchomości, będzie prawdopodobnie szukała usług przeprowadzkowych, usług kredytowych, mebli do mieszkania itp.
Kierowanie na wydarzenia z życia dostępne jest w reklamach w sieci reklamowej, reklamie na YouTube oraz na Gmailu. Możesz ją skonfigurować na swoim koncie Google Ads w sekcji odbiorcy.
Segmentacja odbiorców w Google Ads. Kierowanie reklam według segmentów na rynku
W przypadku kierowania reklam na odbiorców według segmentów przekaz trafia do użytkowników, którzy szukają informacji na temat Twoich produktów lub usług i zastanawiają się nad ich wyborem. Dzięki nim możesz zachęcić do konwersji te osoby, które znajdują się na jednym z końcowych etapów ścieżki zakupowej. Wybrane segmenty obejmują poszukiwanie:
- pierścionków zaręczynowych,
- garnituru ślubnego lub sukni ślubnej,
- usług manicure / pedicure itp.
- personalizowanych prezentów.
Kierowanie reklam według segmentów niestandardowych
Segmenty niestandardowe to sposób kierowania reklam na odbiorców w:
- sieci reklamowej, reklamach Discovery,
- reklamach video,
- reklamach na Gmailu.
W procesie ich uruchamiania określasz słowa kluczowe, adresy URL i nazwy aplikacji związane z Twoją usługwą lub produktem. Na tej podstawie system Google Ads będzie wyświetlał Twoje reklamy w aplikacjach, na stronach www i w filmach video tym użytkownikom, którzy wykazują zainteresowanie danymi słowami kluczowymi. Co więcej, dzięki sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym Google Ads wybierze odbiorców w taki sposób, by jak najlepiej zrealizować następujące cele:
- zasięg,
- dotarcie do klientów rozważających zakup,
- skuteczność.
Za pomocą segmentów niestandardowych można zastąpić kierowanie odbiorców według zainteresowań. Na przykład zamiast docierać do fanów sportu, można określić segment niestandardowy poprzez:
- określenie słów kluczowych, np. biegi długodystansowe, triathlon, Wings for Life itp.,
- określenie adresów URL portali sportowych, portali dla biegaczy, lekkoatletów itp.,
- określenie aplikacji, na przykład takich, które oferują plany treningowe dla biegaczy.
Sprawdź, jak jeszcze możesz wykorzystać automaty w Google Ads.
Segmentacja odbiorców w remarketingu Google Ads
Remarketing Google Ads, zarówno tradycyjny, jak i dynamiczny, nie obędzie się bez wykorzystania kierowania na odbiorców. Za jego pomocą możesz docierać z przekazem reklamowym do użytkowników, którzy już wcześniej zetknęli się z Twoją usługą, produktem, stroną. Segmenty danych w remarketingu obejmują:
- użytkowników, którzy korzystali z Twojej strony lub aplikacji,
- użytkownicy, którzy przekazali Ci informacje o sobie - na tej podstawie możesz zachęcać użytkowników do ponownego odwiedzenia Twojej strony za pomocą sieci wyszukiwania, sieci reklamowej, Gmaila, YouTube’a i reklamy produktowej Google Zakupy; jedynym warunkiem jest zalogowanie użytkownika na koncie Google w trakcie przeglądania internetu,
- osoby, które mają podobne zainteresowania, co Twoi klienci.
Dlaczego warto wykorzystać kierowanie na odbiorców do remarketingu? Ponieważ:
- kierujesz reklamy w odpowiednim momencie - gdy użytkownicy ponownie wyszukują Twoją firmę w wyszukiwarce lub korzystają z innych, konkurencyjnych stron,
- przekaz reklamowy jest bardzo precyzyjny - możesz spersonalizować przekaz w zależności od indywidualnej sytuacji użytkownika (który np. dodał produkt do koszyka, ale nie sfinalizował transakcji),
- zapewnia duży zasięg (ponad 2 miliony stron i aplikacji mobilnych zrzeszonych w sieci reklamowej Google) na różnych urządzeniach,
- możesz zastosować automatyczne ustalanie stawek i ograniczyć koszty kampanii Google Ads,
- możesz stworzyć atrakcyjną reklamę wizualną,
- tworzenie reklam jest proste i intuicyjne nawet dla niedoświadczonych reklamodawców.
Jak wdrożyć retargeting odbiorców w Google Ads krok po kroku?
- Upewnij się, że w Twojej witrynie zaimplementowany jest kod śledzenia Google Ads.
- Skonfiguruj źródło odbiorców (np. listę remarketingową). Możesz to zrobić w sekcji Narzędzia i ustawienia > Zasoby wspólne > Zarządzanie odbiorcami. Na koniec kliknij niebieską ikonę plusa i wybierz opcję.
- Uzupełnij formularz poprzez określenie zakresu odbiorców do remarketingu. Możesz utworzyć listę odbiorców dla wszystkich odwiedzających lub wyłącznie dla odwiedzających, którzy przeglądali określone strony w Twojej witrynie, w zależności od kampanii i celów.
Tworzenie segmentu danych do remarketingu w Google Ads
Podsumowanie
Kierowanie reklam na odbiorców i segmentacja klientów w Google Ads to ważny etap optymalizacji skutecznej kampanii, którego nie wolno pomijać. Dzięki kierowaniu na odbiorców możesz lepiej wykorzystać dostępny budżet i dotrzeć do osób”, które faktycznie zwiększają szansę na konwersję.
Poznaj historie sukcesu naszych klientów
Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!
Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co
Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.