Jak zbudować długofalową i skuteczną strategię SEO dla firmy?
• Strategia SEO - co to jest?
• Jak zbudować długotrwałą strategię SEO krok po kroku? Etap 1: Przygotowanie
• Poinformuj cały zespół o konieczności pozycjonowania
• Określ i poznaj swoją grupę docelową
• Potraktuj pozycjonowania jako priorytet
• Ustal swoje cele biznesowe
• Nastaw się na długoterminowe działanie
• Jak wdrożyć strategię SEO w firmie? Praktyczne wskazówki
• Przeprowadź badanie słów kluczowych
• Przeanalizuj konkurencję w top10 na najważniejsze słowa kluczowe
• Zaplanuj i stwórz treści
• Zaplanuj strategię link buildingu
• Zadbaj o techniczne aspekty strony
• Zaplanuj spójną strukturę linków wewnętrznych
• Zadbaj o User Experience
• Regularnie przeprowadzaj audyt SEO
• Podsumowanie
Pozycjonowanie stanowi skuteczny sposób na wzrost sprzedaży swoich usług i produktów w internecie. Wdrożenie długofalowej strategii SEO w firmie lub sklepie internetowym nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać i wymaga przemyślenia oraz zaplanowania działań. W poniższym artykule podpowiemy, jak skutecznie wdrożyć SEO w swojej firmie i budować efektywną strategię pozycjonowania strony lub sklepu.
Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów
Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony.
Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:
- Pozycjonowania
- Kampanii Google Ads
- Optymalizacji UX
Strategia SEO - co to jest?
Czym jest strategia SEO? To proces planowania i wdrażania działań, których celem jest poprawa pozycji strony www (lub witryny sklepu) w organicznych bezpłatnych) wynikach wyszukiwania Google. Dodatkowym efektem poprawy pozycji może być także wzrost ruchu na stronie oraz wzrost sprzedaży, do czego jednak potrzebne są optymalizacja konwersji oraz SXO. Sprawdź, jakie kroki należy podjąć, by zbudować długotrwałą strategię pozycjonowania firmowej strony i skutecznie wdrożyć SEO w firmie.
Jak zbudować długotrwałą strategię SEO krok po kroku? Etap 1: Przygotowanie
Tylko dobrze zaplanowana i przemyślana strategia SEO będzie skutecznie poprawiać pozycje Twojej strony w organicznych wynikach wyszukiwania, zwiększać ruch i konwersje. Na początek przedstawimy, jak przygotować swoją firmę do pozycjonowania strony.
1. krok w strategii SEO: Poinformuj cały zespół o konieczności pozycjonowania
Każdy członek Twojego zespołu może wspierać wdrożenie strategii marketingu internetowego dla Twojej firmy, pod warunkiem jednak, że rozumie sens pozycjonowania. Pierwszym krokiem, który powinieneś zaplanować na etapie budowania strategii pozycjonowania, jest rozmowa z całym zespołem, w trakcie której:
poinformujesz zespół o konieczności pozycjonowania strony,
- przedstawisz korzyści z pozycjonowania dla procesu pozyskiwania klientów, budowania wizerunku eksperta i budowania zaufania w relacjach biznesowych,
- podkreślisz, jak ważne jest współdziałanie całej firmy w procesie pozycjonowania,
- przekonasz szefa do pozycjonowania strony,
- zaprezentujesz przełożonym case studies obrazujące skuteczność strategii pozycjonowania.
2. krok w strategii pozycjonowania. Określ i poznaj swoją grupę docelową
Zanim zaczniesz realizować i wdrażać pozycjonowanie w swojej firmie, musisz określić swoją grupę docelową, czyli zespół odbiorców, do których chcesz dotrzeć poprzez marketing internetowy w wyszukiwarkach. Grupa docelowa powinna być jak najwęższa i określona poprzez:
- przybliżony wiek odbiorców oraz ich płeć, np. mężczyźni w wieku 25-40 lat,
- zainteresowania, np. majsterkowanie,
- problemy, z którymi zmagają się Twoi odbiorcy,
- oczekiwania, jakie mogą mieć Twoi odbiorcy wobec kupowanych produktów (np. czy ważniejsza jest dla nich niska cena czy wysoka jakość? Jeśli oferujesz produkty klasy premium, będziesz chciał dotrzeć do użytkowników, dla których ważniejsza jest wysoka jakość produktu).
3. krok w strategii SEO: Potraktuj pozycjonowania jako priorytet, główny cel biznesowy
Pozycjonowanie sklepu lub strony nie może być postronnym elementem marketingu internetowego. Jeśli naprawdę chcesz osiągnąć wymierne efekty, musisz potraktować je jako priorytet i stale inwestować w rozwój witryny pod kątem oczekiwań użytkowników. W tym celu najlepiej poszukać dobrej agencji SEO. Jak to zrobić?
- Skorzystaj z wyszukiwarki Google - wpisz hasło “pozycjonowanie strony” lub pozycjonowanie sklepu” i przeanalizuj wyniki w top10.
- Zapoznaj się z ofertą poszczególnych firm.
- Sprawdź, jaki sposób rozliczenia proponuje konkretna agencja SEO.
Więcej wskazówek na temat wyboru agencji pozycjonującej znajdziesz w poniższych artykułach:
- Jak wybrać i zatrudnić dobrą agencję SEO?
- 13 wskazówek, dzięki którym sprawdzisz agencję SEO przed podpisaniem umowy
- 14 pytań, które warto zadać agencji SEO
4. krok w strategii SEO. Ustal swoje cele biznesowe
Jeśli planujesz inwestycję w pozycjonowanie, z pewnością chcesz osiągnąć jakiś cel. Warto go określić i opracować już na etapie planowania i budowania strategii SEO w marketingu internetowym. Zastanów się:
- co chcesz osiągnąć, np. wzrost sprzedaży o 20%, wzrost widoczności w top10 o 50 fraz,
- w jakim czasie, np. w ciągu pół roku, roku.
Pamiętaj, że cel biznesowy wynikający ze strategii SEO powinien być nie tylko realny, ale także mierzalny (np. za pomocą narzędzi). Sam wzrost sprzedaży nie jest dobrym celem, ponieważ nie ma określonych dokładnych parametrów. Czy wówczas wzrost sprzedaży o 1% będzie realizacją celu. Ale czy będzie to wzrost satysfakcjonujący? Niekoniecznie.
5. krok w strategii SEO. Nastaw się na długoterminowe działanie
Pozycjonowanie nigdy się nie kończy i wymaga nie tylko dużego nakładu pracy, ale i czasu. Warto o tym wiedzieć i pamiętać na etapie budowania i wdrażania strategii SEO dla firmy. Wówczas unikniesz rozczarowań, gdy po 3 miesiącach nie odnotujesz dwukrotnego wzrostu sprzedaży. Pamiętaj też, że w długotrwałej perspektywie pozycjonowanie się opłaca, ponieważ koszt pozyskania pojedynczego klienta stopniowo maleje. Sprawdź 7 historii naszych klientów, które udowadniają, że opłaca się czekać na efekty SEO.
Jak wdrożyć strategię SEO w firmie? Praktyczne wskazówki
Przygotowanie strategii SEO masz za sobą. Teraz czas na jej wdrożenie. Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki, dzięki którym zbudujesz efektywne pozycjonowanie swojej strony lub witryny sklepu.
6. krok w strategii pozycjonowania. Przeprowadź badanie słów kluczowych
Badanie słów kluczowych to jeden z pierwszych elementów budowania spójnej i efektywnej strategii SEO. Jak opracowywać strategię słów kluczowych w pozycjonowaniu?
- Wykorzystaj narzędzia, takie jak Google Keyword Planner, i przygotuj listę słów kluczowych powiązanych z Twoją ofertą. Na początek wybieraj frazy o niskiej lub średniej konkurencyjności, mające duża liczbę wyszukiwań.
- Zrezygnuj z fraz ogólnych, które nie definiują potrzeb i oczekiwań użytkownika. Zamiast nich wybierz frazy long tail, które są bardziej precyzyjne.
- Przyporządkuj poszczególne słowa kluczowe do konkretnych podstron według następującego klucza:
- najbardziej ogólne słowa dopasuj do strony głównej (np. sklep z artykułami dla dzieci, agencja konsultingowa, agencja pracy itp.),
- mniej ogólne frazy, opisujące usługi lub produkty, dopasuj do stron ofertowych lub stron kategorii produktowych w sklepie, np. miody lipowe, upięcia okolicznościowe, makijaż permanentny itp.),
- najbardziej szczegółowe frazy przyporządkuj do stron produktowych, np. buty damskie + marka + model + rozmiar + kolor,
- frazy poradnikowe oraz te w formie pytań przyporządkuj do treści blogowych.
Typy użytkowników w wyszukiwarce Google
7. krok w strategii SEO. Przeanalizuj konkurencję w top10 na najważniejsze słowa kluczowe
Z listy słowa kluczowych stworzonej w poprzednim kroku wybierz kilka i wpisze je w wyszukiwarkę Google. Następnie sprawdź:
- kto zajmuje pozycje w top10,
- jakie treści pojawiają się na daną frazę (czy są to treści blogowe, a może strony produktowe czy ofertowe),
- w jaki sposób strony z top10 optymalizują swoje witryny, jak konkurencyjne strony prowadzą techniczne SEO,
- w jaki sposób konkurencja z top10 optymalizuje konwersję.
8. krok w strategii pozycjonowania dla firm. Zaplanuj i stwórz treści
Przeanalizowałam już, jakie treści pojawiają się w wyszukiwarce Google na określone zapytania. Zastanów się, co możesz zrobić, by przygotować jeszcze lepszy content, bardziej przydatny dla użytkownika i wyróżnić swoją stronę w organicznych wynikach wyszukiwania. Świetnym rozwiązaniem jest stworzenie materiału, który przekaże użytkownikom jeszcze więcej wartości.
Przykład: jeśli na hasło “narzędzia SEO” wyszukiwarka Google wyświetla wpisy blogowe, w których znajdują się listy narzędzi, a najbardziej rozbudowany wpis zawiera 10 narzędzi, możesz stworzyć artykuł, w którym przedstawisz i opiszesz 20 narzędzi SWO wraz z przykładami ich praktycznego użycia. Umieść informację o liczbie narzędzie w title i description, by użytkownicy już na etapie przeglądania strony SERP mogli przekonać się, że Twój wpis jest lepszy od pozostałych. Jeśli chcesz uatrakcyjnić treści, dodawaj informacje o ich wartości i przeznaczeniu dla określonego grona odbiorców, np. kompleksowy przewodnik dla początkujących.
Co jeszcze możesz zrobić, by poprawić efekty strategii SEO poprzez treści?
- Stosuj język korzyści - nie tylko opisuj produkty, ale także pokazuj, jak mogą one ułątwić życie użytkownika (np. oszczędzić czas).
- Zadbaj o czytelność treści poprzez zastosowanie punktorów, nagłówków, boldów i akapitów.
- Stosuj frazy kluczowe w sposób naturalny, odmieniony i odmieniony.
- Zadbaj o treści łatwe w odbiorze i poprawne pod względem stylistycznym , gramatycznym i interpunkcyjnym.
- Dopasuj treści do zamiaru wyszukiwania użytkowników - jeśli użytkownicy szukają poradnika, zaoferuj im poradnik.
- Regularnie optymalizuj i aktualizuj stare treści.
9. krok w budowie strategii SEO. Zaplanuj strategię link buildingu
Jeśli chcesz zaplanować skuteczną strategię SEO dla swojej firmy, musisz pomyśleć także o pozyskiwaniu wartościowych linków przychodzących, które stanowią jeden z trzech najważniejszych czynników rankingowych w pozycjonowaniu. Jak pozyskiwać linki w strategii SEO?
- Skorzystaj z narzędzia Ahrefs i sprawdź, do jakich treści na konkurencyjnych stronach prowadzi najwięcej linków. Stwórz podobne treści.
- Wykorzystuj w treściach twarde dane statystyczne - to przyciąga użytkowników.
- Twórz raporty i zestawienie.
- Wykorzystuj w raportach i zestawieniach dane o wybranych osobach i firmach - wówczas zwiększasz szansę na to, że osoba, o której wspomniałeś, udostępnij wpis np. w swoich mediach społecznościowych, a Ty zyskasz nie tylko wartościowy link, ale także zwiększysz ruch na stronie.
Sprawdź inne treści o budowaniu profilu linków przychodzących na naszym blogu:
- Zobacz, jak analizować profil linków.
- Poznaj sposoby na przeprowadzenie audytu backlinków.
- Sprawdź 11 pomysłów na pozyskanie wartościowych linków do strony.
- Zobacz, jak pozyskiwać wartościowe linki.
Jak w orędziu Ahrefs znaleźć strony, które mają najwięcej linków zewnętrznych? Przejdź do raportu Site Explorer > Strony > najlepsze wg linków
10. krok w budowie strategii SEO. Zadbaj o techniczne aspekty strony
Na efektywność strategii pozycjonowania wpływają także techniczne aspekty SEO. Warto o nie zadbać, by poprawić wrażenia użytkownika z przeglądania strony oraz ułatwić robotom Google indeksowanie zawartości. W tym celu:
- zadbaj o wdrożenie strony, która dobrze działa na różnych urządzeniach, w tym na urządzeniach mobilnych,
- zoptymalizuj adresy URL w taki sposób, by wprost informowały, o czym jest dana podstrona,
- popracuj nad szybkością strony,
- wyeliminuj techniczną i faktyczną duplikację treści,
- wyeliminuj strony 404,
- zadbaj o prawidłowe wdrożenie przekierowań i adresów kanonicznych,
- unikaj pętli oraz łańcuchów przekierowań i stron osieroconych.
11. krok w budowaniu strategii SEO. Zaplanuj spójną strukturę linków wewnętrznych.
Linki wewnętrzne mają duże znaczenie w pozycjonowaniu stron i sklepów - wpływają na nawigację w witrynie, czas przebywania użytkowników na stronie, a także ułatwiają robotom Google indeksowanie zawartości. Jak zaplanować strukturę linków wewnętrznych w pozycjonowaniu?
- Linkuj do stron, które są ważne dla twojej strategii SEO.
- Umieszczaj linki wewnętrzne do treści, które powiązane tematycznie ze stroną linkującą.
- Dopasuj liczbę linków do zawartości i tematyki strony.
- Umieszczaj na stronach ofertowych boksy z linkami do najnowszych wpisów na blogu.
- Linkuj na stronach blogowych do innych treści blogowych oraz stron produktowych i ofertowych.
Dowiedz się więcej o budowaniu efektywnej struktury linków wewnętrznych w strategii SEO.
Przykłady linkowania wewnętrznego na stronie
12. krok w budowie strategii pozycjonowania. Zadbaj o User Experience
Możesz mieć wiele słów kluczowych na wysokich pozycjach w Google, ale jeśli nie zadbasz o User Experience (UX, doświadczenia użytkowników) na stronie, nie przełożą się one na wzrost sprzedaży. Jak poprawić UX na stronie w strategii SEO?
- Zadbaj o szybkość i sposób działania strony.
- Zoptymalizuj stronę pod kątem Core Web Vitals.
- Zadbaj o wdrożenie intuicyjnej nawigacji i czytelnego menu.
- Popraw czytelność treści poprzez dodanie spisu treści, grafik i infografik, zdjęć i screenów, wykresów, które ułatwiają zrozumienie danych.
- Zadbaj o intuicyjną nawigację i menu.
- Zadbaj o UX strony docelowej.
- Zadbaj o UX strony głównej.
- Popraw User Experience strony koszyka zakupowego.
- Zbuduj architekturę informacji przyjazną dla SEO.
14. krok do budowy strategii pozycjonowania. Regularnie przeprowadzaj audyt SEO
Skąd wiesz, czy Twoja strategia SEO w marketingu internetowym działa? Kiedy i jak często powinieneś mierzyć efekty kampanii pozycjonowania? Poniżej przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek dotyczących audytu działań SEO. Raz w miesiącu sprawdzaj:
- czy liczba fraz w top3, top10 i top50 rośnie (np. w narzędziu Senuto).
- wielkość ruchu na stronie z wyników organicznych (w Google Analytics).
- czas trwania sesji i liczbę stron na sesję w Google Analytics - dzięki któremu dowiesz się, jak długo użytkownicy pozostają w witrynie, czy są zaangażowani.
- liczbę wyświetleń i kliknięć strony oraz CTR w Google Search Console.
- efektywność strategii link buildingu w narzędziu Ahrefs.
- liczbę i średnią wartość konwersji w Google Analytics.
Raport celów oraz raport e-commerce w Google Analytics pozwalają skutecznie mierzyć konwersje z pozycjonowania
Podsumowanie
Dobrze zaplanowana i prawidłowo wdrożona strategia SEO to skuteczny sposób na marketing internetowy oraz wzrost sprzedaży. W procesie budowania i wdrażania strategii musisz jednak pamiętać o kilku kluczowych elementach. nie zakładaj, że od razu osiągniesz wyniki, postaw na długoterminowe działania. Następnie poznaj swoich odbiorców i wyszukiwarkę Google, a na końcu przygotuj strategię na podstawie naszych wskazówek.
Poznaj historie sukcesu naszych klientów
Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie! Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować. Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 90 opinii na Clutch.co