Jak pisać chwytliwe nagłówki? 5 wskazówek dla sklepów internetowych

jak pisac chwtyliwe naglowki
Spis treści

• Dlaczego nagłówki są ważne?

• Jak chwytliwe nagłówki zwiększają współczynnik klikalności?

• Jak nagłówki wpływają na pozycję sklepu w wynikach Google?

• Jak się przygotować do tworzenia nagłówków w e-commerce?

• Jak tworzyć chwytliwe nagłówki w e-commerce?

• Podsumowanie

Prowadzisz sklep internetowy i chcesz osiągać lepsze wyniki sprzedażowe lub zwiększyć ruch na stronie? Koniecznie skup się na tym, by tworzyć interesujące, chwytliwe nagłówki! W naszym artykule dowiesz się, jak w kompleksowy sposób przygotować się do tworzenia nagłówków dla witryny e-commerce.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Dlaczego nagłówki są ważne?

Masz biznes internetowy i zależy Ci na tym, by sprzedawać więcej i podnosić konwersję? Nie możesz ignorować wagi generowanej na Twojej stronie treści. To, w jaki sposób komunikujesz się z odbiorcami, jakich słów używasz w dużym stopniu wpływa na sukces Twojej marki. Ważną rolę w e-commerce pełnią nie tylko wpisy blogowe, opisy produktów i usług, ale również same nagłówki. Ma to wpływ nie tylko na przyciągnięcie uwagi odbiorców, ale również na zapewnienie użytkownikom przyjaznych doświadczeń podczas korzystania z witryny, co jest ważnym elementem strategii SXO. Na co konkretnie wpływają nagłówki w e-commerce i dlaczego są tak ważne? Poniżej opisujemy najważniejsze czynniki.


Jak chwytliwe nagłówki zwiększają współczynnik klikalności?

Współczynnik klikalności, znany również jako CTR (Click Through Rate, CTR) to wskaźnik, który informuje o efektach podejmowanych działań marketingowych i ich skuteczności. Określa on liczbę kliknięć w wybrany odnośnik podzieloną przez liczbę jego wyświetleń. Im lepszy wynik współczynnika CTR tym większy ruch jest na Twojej stronie internetowej. Co więcej, współczynnik klikalności jest także istotną wskazówką dla wyszukiwarek - udowodniono silną korelację pomiędzy wynikiem współczynnika CTR a pozycją strony w rankingach wyszukiwania. Stosując chwytliwe, interesujące nagłówki sprawiasz, że użytkownik chętniej będą klikać w przygotowany odnośnik.

Chcesz dowiedzieć się więcej o współczynniku klikalności i jego roli w marketingu internetowym? Przeczytaj nasze wcześniejsze artykuły:


Jak nagłówki wpływają na pozycję sklepu w wynikach Google?

Dobrze zrealizowane nagłówki będą wspierać Twoją strategię SEO. Dlatego tym bardziej warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób tworzysz nagłówki. Powinny one być chwytliwe, aby interesowały użytkowników i zachęcały do kliknięcia w link. Dodatkowo, umieszczając słowa kluczowe w nagłówkach sprawiasz, że będą one lepiej wypozcyjonowne w wynikach wyszukiwania, a przez to dotrzesz do większej liczby użytkowników. Pamiętaj również, że dobrze napisane nagłówki są istotnym elementem SXO - Search Experience Optimization. SXO jest grupą działań skupiających się na optymalizacji doświadczeń użytkowników na stronie, dzięki czemu można poprawić widoczność witryny w wynikach wyszukiwania Google.

Chcesz wiedzieć więcej o pisaniu nagłówków pod SEO i SXO? Przeczytaj poniższe artykuły:


Jak się przygotować do tworzenia nagłówków w e-commerce?

Bezmyślne, mechaniczne tworzenie nagłówków nie przyniesie Ci wymarzonych efektów. Chcesz przyciągnąć klientów do swojego sklepu internetowego? Przy tworzeniu nagłówków stosuj się do poniższych zasad.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?


Przeprowadź analizę słów kluczowych

Skuteczne nagłówki w e-commerce powinny odpowiadać realnym zapytaniom generowanym przez użytkowników w sieci. Możesz stworzyć intrygujące nagłówki, ale jeśli nie będą powiązane z tym, czego szukają ludzie w sieci, nie osiągniesz sukcesu. W darmowych narzędziach SEO, taki jak np. Google Keyword Planner, możesz sprawdzić, jakie frazy wpisują użytkownicy w Google i jak dużą popularnością się one cieszą. Pamiętaj, by zwracać uwagę nie tylko na to, czy są wyszukiwane, ale również na ich konkurencyjność. Na przykład frazy long tail są rzadziej wyszukiwane, ale mają mniejszą konkurencyjność i częściej prowadzą do konwersji. Skuteczną strategią w przypadku pozycjonowania jest umieszczanie słów kluczowych w początkowej części nagłówka.

Więcej w temacie skutecznego doboru fraz dowiesz się w naszych wpisach:


Zobacz, jak konkurenci piszą nagłówki

Warto zaczerpnąć inspiracji od swoich konkurentów. Przyjrzyj się temu, w jaki sposób oni działają - jakich sformułowań używają, na jakie słowa kluczowe się decydują? Szczególnie warto się przyjrzeć tym witrynom, które kierują swoje treści do tej samej grupy docelowej. Większe firmy mają zwykle znacznie większy budżet marketingowy i mogą sobie pozwolić na współpracę z profesjonalną agencją SEO. Analizując ich działania możesz skutecznie pisać własne nagłówki. Wiele osób przy szukaniu inspiracji idzie o krok dalej i decyduje się na kopiowanie cudzych pomysłów - to nigdy nie jest dobre rozwiązanie. Choć może Ci się wydawać, że tanim kosztem zyskujesz interesujący nagłówek to w rzeczywistości robisz swojej witrynie dużą krzywdę. Przede wszystkim w żaden sposób nie będziesz się wyróżniać, a w dodatku działasz na niekorzyść swojej strategii SEO. Kopiowanie treści będzie szybko wychwycone przez Google i może skutkować tym, że Twoja strona zostanie umieszczona na czarnej liście - w efekcie Twoje pozycje znacząco spadną. Warto się inspirować, ale nigdy nie kopiuj treści z innych witryn.


Podejmij współpracę z profesjonalistą

Jeśli pozwalają Ci na to Twoje finanse, warto jest rozważyć współpracę z doświadczonym copywriterem lub copywriterką. W ten sposób możesz mieć pewność, że Twoje nagłówki w sklepie internetowym będą chwytliwe. To szczególnie sensowne rozwiązanie, gdy skupiasz się na rozwoju firmy i w Twojej ofercie znajduje się coraz więcej usług, produktów. Zamiast skupiać się na tym, jak pisać nagłówki, możesz skupić się na innych elementach biznesu, a pracą nad pisaniem zajmą się profesjonaliści.


Sprawdź nagłówki w testach A/B

Chcesz wprowadzić zmiany na swojej stronie internetowej i stworzyć nagłówki, które będą skuteczniej przekonywać użytkowników do konwersji? Nigdy nie możesz mieć stuprocentowej pewności, że nowe rozwiązania będą zapewniać lepsze wyniki. Zamiast opierać się na domysłach, warto przeprowadzić testy A/B i porównać efekty. Przy przeprowadzaniu testu nowe nagłówki można przypisać wzrostowi sprzedaży lub wzrostowi klikalności (CTR). Pamiętaj, że należy przeprowadzać jeden test na raz. Wówczas otrzymasz realny wynik świadczący o tym, jakie wyniki przyniosła wprowadzona zmiana - w innym przypadku trudno byłoby zdefiniować, co przyniosło osiągnięte efekty.

Więcej o tym, jak skutecznie przeprowadzić testy A/B, dowiesz się z naszych artykułów:


Jak tworzyć chwytliwe nagłówki w e-commerce?

Tworzenie skutecznych, przyciągających uwagę nagłówków wcale nie należy do najprostszych zadań, ale jest kilka zasad, które może Ci ułatwić ten proces. Spróbuj wykorzystać poniższe wskazówki, by tworzyć jeszcze bardziej przyciągające uwagę odbiorców nagłówki.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?


Umieść w nagłówku obietnicę wartości

Jak przekonać użytkowników do tego, że po kliknięciu w link czeka ich coś interesującego? Poinformować ich o tym w nagłówku! Skutecznym sposobem na zachęcenie użytkowników do kliknięcia w link jest na przykład wzmianka o promocji, rabacie itp. Zapewnienie klientów o atrakcyjności oferty to sprawdzony sposób na przyciągnięcie jego uwagi, ale ważne jest to, by nie korzystać z tego sposobu zbyt często. Jeżeli przyzwyczaisz klienta do częstych obniżek, nie możesz oczekiwać, że poczuje ekscytację na myśl o kolejnej promocji. Zamiast tego możesz na przykład wykorzystując narzędzia do personalizacji witryny e-commerce ustawić wyświetlanie nagłówków ze zniżkami tylko dla kupujących po raz pierwszy.

Przykład zastosowania obietnicy wartości w nagłówku w witrynie e-commerce.

Informacja o promocji w witrynie e-commerce.


Pisz krótkie nagłówki

Zgodnie z badaniami psychologicznymi, pierwsze wrażenie robi się w kilkanaście pierwszych sekund spotkania. Nieco podobnie wygląda to w przypadku marketingu internetowego - użytkownicy wzrokowo oceniają, który nagłówek jest dla nich najbardziej atrakcyjny. Długie, skomplikowane nagłówki nie będą skuteczne - wielu użytkowników nie poświęci swojego czasu, żeby je nawet przeczytać. Postaraj się przekazać najważniejsze informacje w prosty, jasny sposób, bez napychania nagłówków zbędną treścią.


Wykorzystuj emocjonalne słowa w nagłówkach

Nie wszystkie słowa są sobie równe - niektóre zdecydowanie skuteczniej wpływają na przyciągnięcie uwagi użytkowników sieci, takie słowa nazywa się potocznie “słowami mocy”. Są to wyrażenia, które wpływają na emocje i prowadzą do określonej reakcji u odbiorcy. Wśród słów mocy wyróżnia się na przykład “darmowy”, “sprawdź”, “nowy”, “wyobraź sobie”, a także “rewolucyjny” itp. Warto wykorzystywać emocjonalne sformułowania w nagłówkach, bo udowodniono, że tak stworzone nagłówki uzyskują więcej kliknięć.

Chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystywaniu słów mocy w swojej komunikacji? Przeczytaj nasz wcześniejszy wpis:

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?


Wypróbuj nagłówki w formie pytań

Jeżeli chcesz sprzedawać więcej, musisz umieć się wczuć w potrzeby swojego potencjalnego klienta. Z jakimi problemami się spotyka? Na jakie pytania poszukuje odpowiedzi? Czasami zamiast pisać w nagłówku “Sprawdź nasze dermokosmetyki dla skóry wrażliwej” lepiej jest napisać “Nie wiesz, jak poradzić sobie z trądzikiem? Mamy na to sposób!”. Pamiętaj przy tym, że frazy w formie pytań mają nieco mniejszą ilość wyszukiwania, ale są również mniej konkurencyjne, a przez to łatwiej jest osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Co więcej, frazy z długim ogonem zdecydowanie częściej prowadzą do konwersji niż frazy ogólne.


Wygeneruj poczucie pilności w nagłówku

Jak przyspieszysz proces decyzyjny użytkowników w procesie zakupowym? Możesz przemycić do nagłówka treść generującą poczucie pilności. Co to znaczy? Twoim celem jest wywołanie u użytkownika świadomości, że najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z oferty dokładnie w tym momencie, bo później może być ona niedostępna lub mnie atrakcyjna. Możesz taki efekt wywołać na przykład poprzez informowanie o kończącej się promocji, o limitowanej ilości produktu. Wśród sprawdzonych sformułowań są na przykład “Kup teraz” lub “Nie przegap”. Udowodniono, że teksty, które wykorzystują poczucie pilności potrafią mieć nawet o 14% więcej kliknięć w link niż standardowe nagłówki.

Jeśli interesuje Cię temat wywoływania poczucia pilności, zapoznaj się z poprzednimi wpisami z naszego bloga:


Wykorzystaj liczby w treści nagłówka

Liczby dają poczucie realnych korzyści, dlatego warto je umieszczać w nagłówkach. Możesz tę taktykę wykorzystać na różne sposoby. Na przykład możesz informować o wielkości rabatu, pozostałym czasie do końca promocji, ilości zadowolonych klientów, możesz również podać średnią ocenę użytkowników dla wybranego produktu. Użytkownicy chętniej klikają w takie nagłówki, bo dają im pewną obietnicę korzyści i sugerują, czego spodziewać się pod linkiem.


Jak pisać chwytliwe nagłówki? 5 wskazówek dla sklepów internetowych. Podsumowanie

Pisanie skutecznych, chwytliwych nagłówków nie należy do najprostszych zadań - musisz wiedzieć, jak odpowiedzieć na potrzeby klienta, wyróżnić się i w interesujący sposób przedstawić swoją ofertę. Postaraj się działać zgodnie z naszymi wskazówkami, aby szybciej osiągnąć założone cele biznesowe. Pamiętaj przy tym o stałym analizowaniu wyników i dostosowywanie swoich działań do obserwacji.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak pisać chwytliwe nagłówki? 5 wskazówek dla sklepów internetowych

Średnia ocen użytkowników4.73 na podstawie 129 głosów

UDOSTĘPNIJ