Jak optymalizować adresy URL w pozycjonowaniu?

Jak optymalizowac adresy URL w pozycjonowaniu
Spis treści

• Czym jest adres URL?

• Jak optymalizować adresy URL pod kątem SEO?

• Płaska a hierarchiczna struktura adresów URL — którą wybrać?

• Optymalizacja adresu URL a słowa kluczowe

• Co daje użytkownikowi dobrze zoptymalizowany adres URL?

• Adres URL a indeksowanie

• Najczęstsze błędy popełniane podczas optymalizacji adresu URL z myślą o pozycjonowaniu

• Podsumowanie

Elementem procesu optymalizacji SEO jest również optymalizacja adresów URL. Warto zadbać o nią jeszcze przed publikacją strony. Zobacz, jak zaplanować strukturę adresu URL, aby zwiększyć szansę na dobre pozycje Twojej strony internetowej w wynikach wyszukiwania i dowiedz się na, co jeszcze ma wpływ optymalizacja URL.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Czym jest adres URL?

URL to skrót od angielskiego Uniform Recource Locator i służy do określenia lokalizacji dokumentów internetowych, czyli zasobów, które są dostępne w Internecie.
Wpisując adres URL w wybraną przeglądarkę, zostaniesz przeniesiony na konkretną stronę internetową.


Z czego składa się adres URL?

Każdy adres URL ma określoną budowę. Najlepiej jest wytłumaczyć ją na konkretnym przykładzie:

https://widoczni.com/blog/przeglad-platform-e-commerce/

Adres URL składa się z:

 • protokołu — https
 • domeny — widoczni.com
 • podkatalogu — blog
 • nazwy konkretnego zasobu — przegląd-platform-e-commerce


Adres URL w SERP

Adres URL pojawia się w wynikach wyszukiwania nad tytułem i opisem, więc ważne jest, aby był czytelny i zrozumiały dla użytkownika. Krótki i przejrzysty URL zachęci do kliknięcia i wejścia na witrynę.

[section id="35455"]


Jak optymalizować adresy URL pod kątem SEO?

Zobacz, co możesz zrobić, by adresy URL na Twojej stronie były dobrze zoptymalizowane i spełniały wymagania Google oraz były czytelne i praktyczne dla użytkownika.


Pozbądź się niepotrzebnych informacji w adresie URL

Podczas tworzenia strony internetowej CMS (System zarządzania treścią) czasami automatycznie generuje adres URL na podstawie tytułu artykułu lub nazwy strony. Często zdarza się, że wymaga on optymalizacji, ponieważ jest zbyt długi i skomplikowany oraz zawiera niepotrzebne cyfry i znaki specjalne.

Jak zmienić adres URL wygenerowany przez CMS?
Jeśli korzystasz z systemu Wordpress, możesz skorzystać z tej instrukcji:

 1. Otwórz panel o nazwie Kokpit w lewym górnym rogu witryny.
 2. Na lewym pasku bocznym najedź kursorem na Strony i kliknij Wszystkie strony.
 3. Następnie wybierz stronę, której adres URL chcesz zmodyfikować, i kliknij Edytuj.
 4. Kliknij dowolne miejsce na Tabelce tytułowej.
 5. Następnie w prawym górnym rogu kliknij Edytuj.
 6. Wprowadź nowy adres URL, a po edycji kliknij Zapisz.
 7. Po zapisaniu możesz zobaczyć zaktualizowany link. Pamiętaj, aby na koniec nacisnąć przycisk Aktualizuj w prawym górnym rogu.

Tak został zoptymalizowany jeden z adresów na naszym blogu:
Przed: https://widoczni.com/blog/przeglad-popularnych-platform-e-commerce-ranking-najlepszych-zestawienie-na-rok-2022/
Po: https://widoczni.com/blog/przeglad-platform-e-commerce/

Po optymalizacji adres URL jest zwięzły i czytelny, a nadal przekazuje najważniejsze informacje odwiedzającemu witrynę.

Google jasno określa swoje preferencje i wymagania — struktura adresu URL powinna być tak prosta, jak to tylko możliwe. Co to znaczy, że adres URL jest prosty? Oznacza to, że jest możliwe krótki, konkretnie odnosi się do treści zawartej na stronie oraz nie zawiera niepotrzebnych parametrów.

Optymalizując adresy URL, najlepiej jest usunąć wszystko, co zbędne. Pamiętaj jednak, że adres powinien w konkretny sposób opisywać, co znajduje się na stronie, do której prowadzi. Nie skupiaj się tylko na tym, aby był krótki, tylko na usunięciu słów, które nic nie wnoszą dla użytkownika.

Po co upraszczamy adresy URL?
Jest oczywiście kilka powodów, dlaczego adres URL powinien być krótki i prosty. Pierwszym jest to, że zbyt długi URL okazuje się nieczytelny i niepraktyczny dla użytkownika. Krótki i przejrzysty adres jest łatwy do zapamiętania i może przyczynić się do tego, że odwiedzający witrynę szybko na nią wrócą. Ważną kwestią jest również to, że długi adres często jest ucinany i przez to prawie w ogóle niewidoczny w wynikach wyszukiwania.


Spraw, by adresy URL w sklepach internetowych były przyjazne dla użytkownika

Użyteczność i funkcjonalność to jedne z ważniejszych powodów, dla których optymalizuje się adresy URL. Aby były one przyjazne dla odwiedzających witrynę, muszą być:

 • krótkie i konkretne
 • czytelne i przejrzyste
 • dokładnie opisujące treść strony
 • łatwe do zapamiętania

Zadbaj też o to, by adres URL miał sens, a nie był tylko ciągiem losowych słów. Możesz to zrobić za pomocą spójników albo liczby mnogiej. Weźmy za przykład te dwa adresy:

https://widoczni.com/blog/pozycjonowanie-sklep-internetowy-5-wskazowki-najwazniejsze/
https://widoczni.com/blog/jak-pozycjonowac-sklepy-internetowe/

W drugim adresie użyliśmy liczby mnogiej, co sprawia, że jest dużo bardziej spójny i sensowny niż ten powyżej. Usunęliśmy również informację o wskazówkach, ponieważ jest zbędna. Dzięki temu uzyskaliśmy adres bardzo łatwy do zapamiętania dla użytkownika, który dokładnie opisuje treść zawartą na stronie.

Oczywiście nie zawsze będziesz w stanie stworzyć idealny, przyjazny dla użytkownika adres URL. Szczególnie w przypadku bardziej rozbudowanych sklepów internetowych, gdzie w adresie URL znajduje się kategoria, podkategoria i dodatkowo wiele innych parametrów, które niestety nie wyglądają estetycznie. W tym wypadku najlepiej jest skupić się na odpowiednim nazwaniu kategorii i podkategorii, tak aby było to dobrze uporządkowane.

Oto przykład takiego URL:
https://allegro.pl/kategoria/damskie-botki-55202?stan=nowe&kolor=czarny&wzor-dominujacy=logo

Na przykład serwis Allegro ma w swojej ofercie niezliczoną liczbę produktów, więc nie jest możliwe, by każdy adres URL odpowiednio zoptymalizować. Tutaj pomimo przeróżnych znaków i cyfr jesteśmy w stanie świetnie zrozumieć, co zostało wyszukane. To pokazuje, że dzięki odpowiedniemu nazwaniu poszczególnych kategorii, możemy uzyskać adres URL przyjazny użytkownikom.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


Używaj myślników w adresie URL

Do tworzenia ostatniej części adresu URL używaj myślników. Nie oddzielaj słów za pomocą podkreślników ani nie łącz ich w całość. Dzięki optymalizacji adresu URL, za pomocą myślników, staje się on dużo bardziej czytelny i przejrzysty.

Google również zachęca do stosowania myślników w adresie URL:

Opinia Google na temat stosowania myślników w adresie URL


Adres URL pisz małymi literami

W adresach URL powinno się używać tylko małych liter. Niektóre z wyszukiwarek i serwerów internetowych traktują adresy URL z uwzględnieniem wielkości liter, więc te zawierające różne wielkości liter mogą powodować problemy. Adresy URL, które różnią się jedynie wielkością liter, a wyświetlają tę samą stronę, mogą być przyczyną problemów ze zduplikowanymi stronami, co może mieć negatywny wpływ na pozycjonowanie. Adresy URL o różnych wielkościach liter są także trudniejsze do wpisania ręcznie, jeśli adres zostanie wpisany błędnie, to serwer nie wyświetli strony.

Oto przykład dwóch linków, które różnią się sposobem zapisu oraz wielkością liter:

https://widoczni.com/blog/jak-pozycjonowac-sklepy
https://widoczni.com/blog/JakPozycjonowacSklepy

"Ten sam adres pisany małą i dużą literą jest uznawany przez Google jako dwa osobne adresy. Aby uniknąć problemów z indeksowaniem czy duplikacją wynikających z błędu ludzkiego (np. człowiek użyje dużej litery, a w systemie jest z małej), należy przyjąć jeden standard wielkości liter w adresach URL. Sugerujemy użycie małych liter z kilku powodów (łatwiej pisać — aby użyć duże, trzeba nacisnąć dodatkowy klawisz, standard w sieci to małe, więc duże będą wyglądać nienaturalnie). Dodatkowo duże litery w netykiecie są uznawane za krzyk, więc niektórzy użytkownicy mogą się czuć "atakowani" takimi adresami URL i podchodzić do nich negatywnie.

Warto ten schemat wprowadzić nie tylko w pracy pracowników, ale także w silniku serwisu. Niektóre silniki stron internetowych pozwalają na pokazywanie tej samej strony pod adresami: domena.pl/uslugi, domena.pl/Uslugi, domena.pl/USLugi, przez to głównie tworzą się problemy, gdy administrator strony ręcznie wpisze adres URL w linku. Doradzamy, aby system wykrywał użycie dużych liter i automatycznie wprowadzał przekierowanie 301 na adres małą literą.

Michał Borzyszkowski, ekspert ds. pozycjonowania w Widoczni.pl


Pozbądź się znaków specjalnych z adresu URL

Tworząc adres URL, usuń tzw. niebezpieczne znaki specjalne, czyli nawias kwadratowy lub ukośnik odwrotny. Takie znaki nie powinny znajdować się w adresie URL. Oprócz tego najlepiej też zrezygnować z innych znaków specjalnych takich jak przecinki, dwukropki itp.

John Muller z Google zaleca unikanie znaków specjalnych takich jak przecinki, średniki, dwukropki itp., ponieważ takie adresy URL są często trudniejsze do automatycznego powiązania i trudne do prawidłowego rozpoznania, gdy analizują treść tekstową, aby znaleźć nowe adresy URL.
(https://www.seroundtable.com/google-avoid-using-special-characters-in-urls-21334.html)


Jeśli to możliwe, unikaj cyfr w adresie URL

Często na stronach blogowych zdarzają się artykuły, które w tytule mają cyfrę, np. 12 pomysłów na tanią i skuteczną reklamę w internecie i to jest jak najbardziej poprawne. Gdy będziemy chcieli rozbudować treść i znajdzie się tam 13 pomysłów, to bez problemu możemy zaktualizować temat.

Natomiast w przypadku adresu URL jest trochę inaczej. Możemy oczywiście zmienić jego treść, jednak to oznacza, że strona będzie musiała zostać przekierowana na nowy adres URL, co wymaga dodatkowych działań. Jeśli strona nie zostanie przekierowana, pojawi się błąd i treść nie będzie widoczna.

Skupiając się na zmianie treści na stronie, łatwo jest zapomnieć o zmianie adresu URL i w wyniku wygląda to tak:

Przykład niezaktualizowanego adresu URL

Aby uniknąć takich problemów, najlepiej jest zrezygnować z cyfr w adresie URL. Dzięki temu wprowadzając drobne zmiany na stronie, nie będzie potrzeby aktualizacji adresu.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Płaska a hierarchiczna struktura adresów URL — którą wybrać?

W procesie tworzenia strony internetowej najprawdopodobniej staniesz przed wyborem struktury adresów URL — płaskiej lub hierarchicznej. Najważniejsze jest, by dana struktura dobrze działała dla użytkowników, jak i robotów indeksujących oraz była łatwa do utrzymania w wybranej formie. Jaką strukturę adresów URL wybrać? Poniżej przedstawimy Ci najpotrzebniejsze informacje na temat każdej z nich.


Struktura płaska

Ze strukturą płaską spotykamy się wtedy, gdy wszystkie strony Twojej witryny są ułożone w czytelny i przejrzysty sposób. Najczęściej używa się jej w przypadku małych i prostych witryn, które nie potrzebują rozbudowanej struktury. Nawigacja w takiej witrynie jest bardzo prosta, a sama witryna łatwa do znalezienia.

Struktura płaska adresów URL, źródło:https://www.nngroup.com/articles/flat-vs-deep-hierarchy/

Adres URL o płaskiej strukturze to taki, w którym wszystkie adresy są na tym samym poziomie, bez hierarchii. Poniżej przedstawiamy kilka zalet i wad płaskiej struktury adresów URL:

Zalety:

 • Łatwość odszukania strony przez użytkownika oraz wyszukiwarkę.
 • Struktura adresów URL zorganizowana według kategorii.
 • Użyteczność — krótsze adresy URL są bardziej czytelne dla użytkownika.

Wady:

 • Może powodować problemy z indeksowaniem przez Google.
 • Może niejasno określać, gdzie dokładnie użytkownik znajduje się na stronie.


Struktura hierarchiczna

Struktura hierarchiczna, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na hierarchii i jest bardziej rozbudowana. W witrynie o strukturze hierarchicznej strona główna ma swoje miejsce u podstaw. Znajdują się tam najważniejsze informacje o serwisie oraz odnośniki do stron podrzędnych. Z kolei strony podrzędne kierują użytkownika do innych stron wewnątrz serwisu lub poza nim.

Struktura hierarchiczna adresów URL, źródło:https://www.nngroup.com/articles/flat-vs-deep-hierarchy/

Zobacz, jakie wady i zalety mają adresy URL o strukturze hierarchicznej:

Zalety:

 • Są korzystne dla większych witryn, które wymagają większej ilości podstron i rozbudowanej struktury.
 • Wskazują użytkownikowi, w jakiej lokalizacji na stronie się znajduje.
 • Pozwalają łatwo nawigować i przykładowo wrócić na wyższy poziom poprzez modyfikację adresu, np. kasując jak-pisac z adresu widoczni.pl/blog/jak-pisac, szybko wrócisz na bloga.
 • Są łatwiejsze w utrzymaniu dla webmasterów.

Wady:

 • Zbyt rozbudowany adres URL może być niezrozumiały dla użytkownika.
 • Jeśli adres będzie przesadnie długi ze względu na rozbudowaną strukturę, okaże się trudny do zapamiętania.

Każda ze struktur ma swoje plusy i minusy — wybór zależy od charakteru Twojej witryny. Jeśli jest to strona z bardzo prostym menu, wybierz adresy URL o płaskiej strukturze. Natomiast jeśli Twój serwis jest bardziej rozbudowany, zdecyduj się na strukturę hierarchiczną.


Optymalizacja adresu URL a słowa kluczowe

Podejście do słów kluczowych w adresie URL na przestrzeni lat zmieniało się wielokrotnie:

 • W 2010 roku Matt Cutts w swoje wypowiedzi podkreślił, że bardzo ważne są odczucia użytkownika i adres URL nie powinien być zbyt złożony, aby nie odstraszyć potencjalnych odwiedzających witrynę.
 • W 2011 słowa kluczowe były czynnikiem rankingowym, lecz trochę bagatelizowanym.
 • Z kolei w 2016 John Mueller z Google przyznał, że słowa kluczowe w adresie URL mają mały wpływ na ranking.
 • W 2017 roku również John Mueller nazwał słowa kluczowe w adresie URL przereklamowanymi i podkreślił, że URL powinno się tworzyć pod potrzeby użytkowników.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO

Czy słowa kluczowe w adresie URL mogą zwiększyć liczbę kliknięć z SERPS?
Kiedyś słowa kluczowe miały większe znaczenie w pozyskiwaniu kliknięć z SERPS, lecz teraz nie do końca tak jest. Aktualnie, w przypadku stron, które używają nawigacji okruszkowej, Google nie wyświetla słów kluczowych zawartych w ich adresie URL i zamiast tego widzimy nazwę kategorii:

Przykład wyświetlania adresu URL przez Google

Jeśli jest to strona, która nie wykorzystuje breadcrumbs to Google wyświetla słowa klucze, lecz ich nie podświetla:

Przykład wyświetlania słów kluczowych w adresie URL przez Google


Co daje użytkownikowi dobrze zoptymalizowany adres URL?

Dobrze zoptymalizowany adres URL jest szczególnie przydatny dla odwiedzających Twoją witrynę. Co zyskują użytkownicy, widząc przyjazny dla nich URL?

 • Mogą łatwo nawigować i wrócić na wyższy poziom kategorii poprzez modyfikację adresu.
 • Pozwala im szybko zorientować się, w jakim miejscu na stronie aktualnie się znajdują.
 • Mogą łatwo zapamiętać adres i dzięki temu z łatwością wracać na stronę.


Adres URL a indeksowanie

Aby poprawnie zindeksować fragment treści i skierować tam użytkownika, wyszukiwarka Google potrzebuje unikalnego adresu URL. Aby konkretne treści wyświetlały się poprawnie w wyszukiwarce, muszą używać osobnych adresów URL.

Każdy adres URL powinien być zbudowany w określony sposób:
protocol://hostname/path/filename?querystring#fragment

Pierwszym elementem jest protokół, Google zaleca jak najczęstsze korzystanie z konkretnego protokołu, a mianowicie „https://”. Poleca dodawać do Google Search Console adresy w wariancie z „http://”, „https://”, a także z przedrostkiem www i bez niego. Następnym jest hostname, czyli nazwa hosta — miejsca, w którym znajduje się witryna. Kolejne elementy, czyli ścieżka, nazwa pliku oraz ciąg zapytania, służą do określenia użytkownikowi, do jakiej treści będzie miał dostęp po kliknięciu w link. Dodanie elementu fragment sprawia, że użytkownik zostaje automatycznie przeniesiony do konkretnego fragmentu treści na stronie.

Google nie ma problemu z indeksowaniem nawet bardziej skomplikowanych struktur adresów URL, ale warto je uprościć oraz zoptymalizować ze względu na użytkownika, tak aby był dla niego jasny i użyteczny.

Dowiedz się więcej na temat indeksowania:


Najczęstsze błędy popełniane podczas optymalizacji adresu URL z myślą o pozycjonowaniu

Podczas optymalizacji adresów URL można popełnić wiele błędów. Są to m.in.:

 • zbyt długi i skomplikowany adres
 • zawieranie w adresie niepotrzebnych znaków specjalnych i cyfr
 • dodawanie zbędnych informacji do adresu URL
 • pisanie dużymi literami
 • używanie podkreślników, zamiast myślników
 • niejasna dla użytkownika treść adresu URL


Jak optymalizować adresy URL w pozycjonowaniu? Podsumowanie

Adresy URL to jeden z podstawowych elementów podczas tworzenia strony internetowej. Dobrze zoptymalizowany adres URL pomaga poprawić widoczność witryny w wynikach wyszukiwania i przyczynia się do zwiększenia ruchu na stronie. Proces tworzenia adresów URL nie jest długi i wymagający, a może realnie wpłynąć na dobre funkcjonowanie Twojej strony internetowej. Najważniejsze jest, by adres URL nie był zbyt długi, dobrze opisywał treść na stronie oraz zawierał odpowiednie słowa kluczowe. Przed optymalizacją adresów URL pod kątem pozycjonowania, zdecyduj też jaki rodzaj struktury będzie dla Ciebie najlepszy.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak optymalizować adresy URL w pozycjonowaniu?

Średnia ocen użytkowników4.98 na podstawie 94 głosów

UDOSTĘPNIJ