7 przykładów interaktywnych treści, dzięki którym zwiększysz zaangażowanie użytkowników

6 przykladow interaktywnych tresci dzieki ktorym zwikeszysz zaangazowanie uzytkownikow
Spis treści

• Co to są treści interaktywne w marketingu internetowym?

• Jak treści interaktywne wpływają na zaangażowanie użytkowników?

• 7 interaktywnych treści, które warto wdrożyć do swojej strategii

• Podsumowanie

W dzisiejszych czasach, kiedy konkurencja na rynku online staje się coraz większa, kluczem do sukcesu w marketingu internetowym jest zwiększenie zaangażowania użytkowników. Aby wyróżnić się wśród innych firm i przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów, konieczne jest dostarczenie wartościowej i angażującej treści. W tym celu wiele firm zaczyna wykorzystywać treści interaktywne, które pozwalają na aktywny udział odbiorców w procesie konsumpcji treści. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej strategii, a także przedstawimy 7 przykładów interaktywnych treści, które pomogą Ci zwiększyć zaangażowanie użytkowników, a także zbudować pozytywny wizerunek marki.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to są treści interaktywne w marketingu internetowym?

Treści interaktywne w marketingu internetowym to publikacje, które wymagają aktywnego udziału użytkownika i umożliwiają wejście w interakcję z treścią. Interactive Content obejmuje różne formy, mogą być to na przykład:

 • quizy w witrynie,
 • ankiety na Insta Stories,
 • pytania podczas webinaru,
 • kalkulatory,
 • gry,
 • infografiki,
 • wideo interaktywne,
 • wirtualne spacery.

Większość treści w marketingu internetowym to treści statyczne, które odbiorcy mogą po prostu przeczytać lub obejrzeć. Natomiast treści interaktywne skupiają się na tym, by grupa docelowa była aktywnie zaangażowana w przedstawiany content. Chociaż wiele osób może zakładać, że to strategia wymagającego dużego zaangażowania i skomplikowanych przygotowań, to jest wręcz odwrotnie. Wbrew pozorom stworzenie takiej treści może być bardzo proste.

Celem tworzenia takiego contentu jest zwiększenie zaangażowania użytkownika na stronie, a także budowanie z nim relacji. Treści interaktywne są coraz popularniejsze w marketingu internetowym ze względu na ich skuteczność w generowaniu leadów, zwiększaniu ruchu na stronie, podnoszeniu świadomości marki, a także w poprawie konwersji.


Jak treści interaktywne wpływają na zaangażowanie użytkowników?

Treści interaktywne to klucz do sukcesu w strategii marketingu internetowego! Aktualnie internet jest przesycony newsami i reklamami, przez co ludzie są stale rozpraszani i trudno im się skupić na konkretnym komunikacie. Powoduje to efekt tzw. "attention crash", co można określić, jako syndrom zmęczenia informacją. Komunikat, który nie jest interesujący, zostanie zignorowany, odbiorcy zapamiętają tylko te informacje, które wzbudzą w nich zainteresowanie. Jednym ze skuteczniejszych sposobów, aby przyciągnąć uwagę odbiorcy, jest właśnie zaangażowanie go w tworzone treści. Wówczas użytkownik staje się bliższy marce, zaczyna się utożsamiać z przygotowanymi przez nią treściami, bo sam jest ich częścią. To z kolei może prowadzić do budowania większej lojalności wobec marki. Ponadto, jeśli treść interaktywna jest dobrze wykonana i interesująca, odbiorca jest bardziej skłonny do dzielenia się nią z innymi, co może prowadzić do zwiększenia zasięgu i świadomości marki.

Wciąż nie masz pewności, czy interaktywny content marketing to coś, w co warto inwestować? W takim razie przyjrzyj się poniższym statystykom:

 • 62% marketerów B2B korzysta już z treści interaktywnych (https://www.demandgenreport.com/resources/reports/2019-state-of-interactive-content-marketing);
 • treści interaktywne zyskują dwa razy większe zaangażowanie niż treści statyczne (https://www.demandgenreport.com/resources/reports/2019-state-of-interactive-content-marketing);
 • 77% marketerów stwierdziło, że treści interaktywne generują powtarzające się wizyty odbiorców i wielokrotne interakcje z marką (https://contentmarketinginstitute.com/2017/06/interactive-content-customer-experiences/)
 • 43% konsumentów woli interaktywne treści wideo od innych rodzajów wideo, ponieważ daje im to możliwość decydowania, jakie informacje i kiedy chcą otrzymywać (https://www.marketingcharts.com/charts/top-online-video-qualities-aiding-consumers-decision-making).


7 interaktywnych treści, które warto wdrożyć do swojej strategii

W dobie coraz większej konkurencji na rynku internetowym, ważne jest, aby na swojej stronie stosować treści, które przyciągną uwagę użytkowników i zwiększą ich zaangażowanie. Sprawdź sześć przygotowanych przez nas przykładów interaktywnych treści, które warto wykorzystać na swojej stronie, aby zwiększyć zaangażowanie i doświadczenia użytkowników.


1. Interaktywne quizy na stronie internetowej

Quizy są jednym z najlepszych przykładów interaktywnych treści, które zwiększają zaangażowanie odbiorców. Zamiast jedynie konsumować treści, użytkownik bierze czynny udział w quizie, odpowiadając na pytania i otrzymując feedback w czasie rzeczywistym. Dzięki temu doświadczenie staje się bardziej osobiste i angażujące, a użytkownik może poczuć się bardziej zaangażowany w temat. Ponadto, quizy oferują nie tylko rozrywkę, ale także wartościowe informacje i wiedzę, co pozytywnie wpływa na wizerunek marki. Quizy umożliwiają również łatwe zbieranie danych o odbiorcach, które można później wykorzystać do tworzenia bardziej ukierunkowanych i spersonalizowanych kampanii marketingowych. Co więcej, quizy pozwalają także na szybkie i łatwe udostępnianie wyników w mediach społecznościowych, co pozwala zwiększać zasięg treści.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


2. Interaktywne kalkulatory na stronie internetowej

Dzięki kalkulatorom i innym narzędziom online użytkownicy mogą aktywnie korzystać z witryny, zdobywać wiedzę i testować różne scenariusze, które dotyczą skorzystania z oferty. Na przykład, kalkulator kredytowy pozwala użytkownikom obliczyć swoje miesięczne raty i wybór najlepszego kredytu dla siebie. Narzędzie do projektowania wnętrz umożliwia zaprojektowanie swojego wymarzonego mieszkania, a kalkulator makroskładników pozwala na wyliczenie ilości białka, węglowodanów i tłuszczu w diecie. Dzięki tym narzędziom odbiorcy mogą samodzielnie zrobić wstępną analizę i oszacować, czy dany produkt spełnia ich potrzeby, co zwiększa wiarygodność marki, a także może wpływać na poziom konwersji.

Przykład wykorzystania interaktywnego kalkulatora na stronie internetowej


3. Interaktywne infografiki na stronie internetowej

Zamiast statycznych obrazków warto wykorzystać interaktywne infografiki - pozwalają użytkownikom na eksplorowanie danych w bardziej angażujący sposób. Mogą to być interaktywne mapy, animowane wykresy, przeciągane elementy i wiele innych. Dzięki temu użytkownicy mogą badać dane na własną rękę i odkrywać interesujące zależności w sposób bardziej angażujący. Takie interaktywne infografiki nie tylko przyciągają uwagę, ale też zwiększają szansę na to, że użytkownicy zapamiętają informacje przedstawione w takiej formie i będą chcieli dzielić się nimi z innymi.

Przykład interaktywnej infografiki na stronie internetowej Źródło: neomam.com


4. Interaktywne mapy na stronie internetowej

Dzięki mapom interaktywnym użytkownicy mogą łatwo i intuicyjnie przeglądać informacje wizualne, jak na przykład lokalizacje, dane demograficzne, historię itp. Mogą również przeciągać, powiększać i przesuwać mapy, aby dowiedzieć się więcej o konkretnych miejscach, a także korzystać z interaktywnych elementów, takich jak przyciski, okienka z informacjami czy wideo. Mapy interaktywne mogą być wykorzystane w różnych celach, od prezentacji informacji o rozwoju firmy, aż po przedstawienie danych dotyczących umiejscowienia produktów i usług.

Przykład interaktywnej mapy na stronie internetowej. Źródło: travelsupermarket.com/


5. Interaktywne webinary

Webinary są interaktywną formą treści, która zwiększa zaangażowanie odbiorców poprzez zachęcenie ich do udziału w prezentacji na żywo. Podczas webinaru prowadzący może aktywnie angażować uczestników np. zadając pytania, przeprowadzając sondy, odpowiadając na żywo, omawiając wcześniej zgłoszone tematy i wątpliwości uczestników. Odbiorcy z kolei mogą interaktywnie na to reagować, co zwiększa ich poczucie zaangażowania i wpływa na wydłużenie czasu spędzonego na witrynie. Webinary pozwalają na interaktywną prezentację treści, jednocześnie umożliwiając prowadzącemu zbieranie danych zwrotnych i pozyskiwanie wartościowych wskazówek na temat preferencji i potrzeb swojej grupy odbiorców. Dzięki temu są skutecznym narzędziem marketingowym, które może przyczynić się do zwiększenia świadomości marki i wzrostu sprzedaży.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


6. Interaktywne wideo na stronie internetowej

Wideo nie jest typową formą interaktywnej treści, ale możliwe jest wzbogacanie wideo o elementy interaktywne, takie jak przyciski, quizy, sondy, mini-gry lub interaktywne nawigacje. Dzięki temu odbiorcy mogą aktywnie uczestniczyć w treści i pozostają zaangażowani w nią przez dłuższy czas. Takie interaktywne wideo są również bardziej przystępne i atrakcyjne dla widzów, co zwiększa szanse na uzyskanie większej liczby wyświetleń, interakcji i udostępnień. Przykłady takich treści to interaktywne filmy muzyczne, filmy edukacyjne z quizami i wskazówkami, a także filmy z interaktywnymi elementami wykorzystujące technologię rozszerzonej rzeczywistości.

Przykład interaktywnego wideo na stronie internetowej. Źródło: lenstore.co.uk/vc/24-hour-london/

Chcesz nauczyć się tworzyć skuteczne, angażujące wideo marketingowe? Sprawdź nasze wskazówki:


7. Interaktywne ankiety na stronie internetowej

Ankiety to interaktywna forma treści, która jest często stosowana w marketingu, aby zwiększyć zaangażowanie odbiorców. Stymulują one myślenie i angażują emocje, co przyczynia się do budowania więzi między odbiorcami a marką, a także pomagają twórcom treści poznać potrzeby i preferencje swoich odbiorców. Ważne jest, aby pytania w ankiecie były odpowiednio sformułowane, jasne i zrozumiałe, a także, aby odpowiedzi były łatwe do zaznaczenia. Istotne jest również, aby ankieta była krótka i przejrzysta, ponieważ jeśli będzie zbyt długa i skomplikowana, może spowodować zniechęcenie odbiorców.


7 przykładów interaktywnych treści, dzięki którym zwiększysz zaangażowanie użytkowników. Podsumowanie

Wprowadzenie interaktywnych treści do Twojej strategii marketingowej to jedna z najlepszych decyzji, jakie możesz podjąć, aby zwiększyć zaangażowanie użytkowników i osiągnąć sukces w marketingu internetowym. Dzięki nim możesz zyskać nie tylko uwagę odbiorcy, ale również zbudować trwałe relacje z klientami i rozwinąć pozytywny wizerunek marki. Pamiętaj, że kluczem do osiągnięcia sukcesu jest dostarczenie wartościowej treści, która jest dopasowana do potrzeb Twojej grupy docelowej i wzbudza jej zainteresowanie.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
7 przykładów interaktywnych treści, dzięki którym zwiększysz zaangażowanie użytkowników

Średnia ocen użytkowników4.90 na podstawie 113 głosów

UDOSTĘPNIJ