Cztery kluczowe elementy audytu lokalnej strony internetowej
• Sprawdzenie technicznego SEO lokalnej strony internetowej
• Optymalizacja Profilu firmy w Google
• Wykonaj audyt linków dla lokalnej strony internetowej
• Optymalizacja współczynnika klikalności (CTR)
• Podsumowanie
Aby dotrzeć do klientów ze swojego lokalnego środowiska, musisz mieć poprawnie zoptymalizowaną stronę internetową i przemyślaną strategię promocji. Co więcej, musisz je regularnie weryfikować, aby mieć pewność efektywnego działania. Sprawdź, na co powinieneś szczególnie zwracać uwagę podczas audytu lokalnej strony internetowej.
Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów
Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony.
Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:
- Pozycjonowania
- Kampanii Google Ads
- Optymalizacji UX
Sprawdzenie technicznego SEO lokalnej strony internetowej
Pozycjonowanie strony internetowej, bez względu na to, czy na rynku lokalnym, krajowym czy światowym, należy zacząć od podstaw. Techniczne SEO powinno być jednym z Twoich priorytetów, jeśli chcesz osiągnąć dobre pozycje w wynikach wyszukiwania Google. Poniżej omawiamy trzy podstawowe elementy optymalizacji technicznej strony internetowej.
Więcej o technicznym SEO możesz dowiedzieć się z naszych wcześniejszych artykułów:
- Co to jest techniczne SEO? Kompleksowy przewodnik po technicznej optymalizacji stron
- Jak zrobić audyt techniczny SEO? Poradnik dla początkujących
Poprawa szybkości działania lokalnej strony internetowej
Musisz skupić się na tym, by Twoja strona była przyjazna dla użytkowników. Bardzo ważne jest to, by szybko się ona ładowała - pozwoli to odbiorcom na na sprawne, bezproblemowe zapoznanie się z treścią. Szczególnie ważna powinna być dla Ciebie poprawa szybkości strony dla urządzeń mobilnych - użytkownicy szukający lokalnych usług często robią to w drodze lub w trakcie jakiejś czynności, dlatego najwygodniej korzystać im z telefonu. Docelowo powinieneś dążyć do tego, by Twoja strona ładowała się nie dłużej niż trzy sekundy. Oczywiście, jeśli ładuje się ona jeszcze szybciej, to świetna informacja, ale nie musisz za wszelką cenę do tego dążyć.
Żeby sprawdzić, jak szybko ładuje się Twoja lokalna strona, możesz użyć darmowego narzędzia Google PageSpeed Insights. Uzyskasz tam informacje o szybkości ładowania się Twojej strony na urządzeniach mobilnych i stacjonarnych, a także przydatne wskazówki dotyczące możliwych do wdrożenia optymalizacji.
Przykładowy raport z narzędzia Google PageSpeed Insights.
Twoja strona powoli się ładuje? Sprawdź, co zrobić, żeby przyspieszyć jej działanie:
Dostosowanie strony lokalnej do urządzeń mobilnych
Użytkownicy sieci coraz częściej korzystają z urządzeń mobilnych, dlatego ważne jest, by dostosować stronę internetową również do takich urządzeń. Mowa tu nie tylko o szybkości działania, ale o całym przystosowaniu witryny. Jest to ważne nie tylko ze względu na User Experience, ale również ze względu na pozycjonowanie strony. Najnowszy algorytm Google przy analizie strony bierze za priorytet jej wersję mobilną.
Możesz skorzystać z narzędzia Google, by przeprowadzić test optymalizacji mobilnej. W mobile-friendly test wystarczy wkleić adres URL lub kod HTML strony, aby uzyskać informację o tym, czy jest ona przystosowana do urządzeń mobilnych.
Pozytywny wynik testu na mobilne dostosowanie witryny.
Sprawdź naszego bloga i dowiedz się więcej o tym, jak dostosować stronę do urządzeń mobilnych:
- Czym jest mobile-first index, czyli jak dostosować stronę do urządzeń mobilnych?
- Mobilny marketing w statystykach. Jak wdrożyć trendy w swojej firmie?
Wykorzystanie danych strukturalnych na lokalnej stronie internetowej
Aby Twoja strona była dobrze widoczna w lokalnych wynikach wyszukiwania, musisz skupić się na tym, by Google mogło bez problemu wywnioskować, czym się zajmujesz i gdzie znajduje się Twoja firma. Aby uzyskać taki efekt, bardzo ważne jest, by wykorzystać dane strukturalne w swojej stronie internetowej.
Dane strukturalne to części kodu strony lub znaczniki, które pomagają zidentyfikować oraz uporządkować informacje, które znajdują się na stronie www. Dzięki temu roboty indeksujące witrynę mogą lepiej zrozumieć treść i dopasować ją do odpowiednich wyników wyszukiwania.
W przypadku lokalnej strony internetowej ważne jest, aby w strukturze witryny uwzględnić informacje o NAP firmy (nazwisko, adres, numer telefonu). Możesz to zrealizować na przykład przy pomocy narzędzia do oznaczania danych strukturalnych w Google Search Console lub wtyczki Yoast, jeśli Twoja strona działa na platformie WordPress.
Dowiedz się więcej o wykorzystaniu danych strukturalnych i ich wpływie na pozycjonowanie witryny:
Skrócona checklista technicznego SEO dla lokalnej strony internetowej
Optymalizacja techniczna strony internetowej to wieloetapowa, czasochłonna praca, która wymaga stałego zaangażowania. Jeśli jednak zależy Ci na szybkim przeprowadzeniu audytu technicznego SEO dla lokalnej strony, sprawdź następujące elementy:
- Sprawdź, czy numery telefonów i adresy e-mail na Twojej stronie mają klikalny kod HTML, są widoczne i przyjazne dla użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych.
- Upewnij się, że na stronie są dodane godziny otwarcia.
- Sprawdź szybkość swojej witryny i upewnij się, że ładuje się w nie więcej niż 3 sekundy.
- Przetestuj swoją witrynę pod kątem dostosowania do urządzeń mobilnych.
- Wykorzystaj dane strukturalne w witrynie.
Optymalizacja Profilu firmy w Google
Wizytówka w Google to jeden z ważniejszych elementów skutecznej strategii promowania firmy lokalnej. To jeden z prostszych sposobów dotarcia do osób z Twojego regionu. Ważne jest jednak nie tylko posiadanie profilu firmy w Google, ale również jej odpowiednie zoptymalizowanie.
Podczas audytu wizytówki Google sprawdź, czy poniższe treści są widoczne i czy są zgodne z tymi, które masz podane w swojej witrynie internetowej:
- nazwa firmy,
- adres firmy,
- numer telefonu,
- godziny otwarcia,
- recenzje klientów (naprawdę ważne!).
Dodatkowo sprawdź również, do jakiej kategorii przydzieliłeś swoją firmę. Od 2020 roku Google oferuje niemal 4000 różnych kategorii - to, którą z nich wybierzesz, ma duży wpływ na to, komu będzie się wyświetlać informacja o Twojej firmie. Jeśli nie jesteś pewien, czy prawidłowo wybrałeś swoją kategorię, przeprowadź research. Zrealizowanie analizy konkurencji i sprawdzenie, które kategorie wybrali Twoi najważniejsi lokalni konkurenci, pomoże Ci określić, do jakich odbiorców oni docierają. Warto także dodać więcej kodów pocztowych i miast (na przykład w promieniu 15 km od Twojej siedziby) do profilu firmy w Google - może Ci to przynieść wzrost wyświetleń i współczynnika konwersji.
Przeczytaj nasze artykuły w tym temacie i kompleksowo zadbaj o swoją wizytówkę w Google:
- Jak założyć wizytówkę Google Moja Firma i zwiększyć zasięgi lokalne?
- Jak wypozycjonować wizytówkę firmy w Google?
Wykonaj audyt linków dla lokalnej strony internetowej
Jednym z istotniejszych czynników rankingowych w Google są linki przychodzące do witryny - ich ilość oraz jakość. Jeśli chcesz, by Twoja strona internetowa była widoczna na rynku lokalnym, nie możesz zaniedbywać tego elementu. Dodanie nawet 1 lub 2 lokalnych linków zwrotnych może mieć duży wpływ na wyniki Twojej strony w lokalnych wynikach wyszukiwania.
Aby wykonać audyt linków zwrotnych, możesz wykorzystać narzędzie Google Search Console. Znajdziesz tam na przykład informację o karach od Google związanych z profilem linków, a także podstawową listę uzyskanych linków zwrotnych. Dodatkowo, możesz również skorzystać z narzędzia Ahrefs, aby zrealizować bardziej szczegółową analizę.
Podczas realizacji audytu linków zwrotnych zwracaj szczególną uwagę na poniższe elementy:
- liczba linków zwrotnych,
- liczba domen odsyłających,
- treść anchorów,
- trafność linków,
- stosunek linków dofollow do nofollow i UGC,
- tempo przyrostu lub spadku linków,
- język witryn linkujących,
- wyniki współczynników Ahrefs Rank, Domain Rating oraz URL Rating.
Raport “Linki” w narzędziu Google Search Console.
Chcesz wiedzieć więcej w tym temacie? Przeczytaj nasz artykuł:
Nie wiesz, jak pozyskiwać linki przychodzące do swojej witryny? Tutaj znajdziesz wskazówki:
- Jak sprytnie zdobyć mocne linki w SEO? 7 skutecznych rozwiązań
- 11 pomysłów na pozyskanie wartościowych linków do strony
- Jak pozyskiwać wartościowe linki?
Optymalizacja współczynnika klikalności (CTR)
Kolejnym, często pomijanym elementem strategii promowania lokalnej strony internetowej jest brak optymalizacji współczynnika klikalności. Ma on duży wpływ na widoczność witryny w sieci, dlatego warto próbować różnych sposobów, aby podnieść jego wynik.
Aby zoptymalizować CTR, przyjrzyj się wykorzystywanym na stronie tagom tytułu i opisu meta, upewnij się, że są one chwytliwe, atrakcyjnie przedstawiają Twoją stronę i zachęcają do kliknięcia. Aby osiągnąć lepsze wyniki, możesz przyjrzeć się, jaką taktykę obrała Twoja konkurencja. Pamiętaj jednak, że nie powinieneś kopiować ich treści - możesz jedynie się zainspirować, wyciągnąć wnioski dotyczące skutecznego działania.
Aby zwiększyć współczynnik klikalności możesz na przykład:
- przeanalizować wykorzystywane słowa kluczowe,
- dodać Call To Action w meta opisie,
- dodać w nagłówku informację o ofercie specjalnej,
- odwoływać się do emocji w treści reklamy,
- umieścić słowo kluczowe w adresie URL strony docelowej,
- dodać obietnicę wartości w treści meta opisu.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak optymalizować współczynnik CTR dla lokalnych stron? Więcej wskazówek znajdziesz w naszych artykułach:
- Spadek współczynnika CTR w Google? Zobacz zaskakujące statystyki!
- 12 prostych i skutecznych sposobów na poprawę współczynnika CTR w Google Ads
Cztery kluczowe elementy audytu lokalnej strony internetowej. Podsumowanie
Dobrze zrealizowany audyt strony internetowej pozwoli Ci na to, by skutecznie działać w sieci i docierać do większej liczby odbiorców. Brak weryfikowania swojej dotychczasowej strategii może sprawić, że nie będziesz osiągać progresu i zostaniesz w cieniu konkurencji.
Poznaj historie sukcesu naszych klientów
Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!
Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 90 opinii na Clutch.co
Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.