Czym jest mobile-first index, czyli jak dostosować stronę do urządzeń mobilnych?

Czym jest mobile frist index czyli jak dostosowac strone do urzadzen mobilnych
Spis treści

• Co to jest mobile first index?

• Dlaczego dostosowanie strony do urządzeń mobilnych jest tak ważne?

• Dlaczego warto wdrożyć mobile-first index?

• Polecane praktyki dla mobile-first index

Urządzenia mobilne zdominowały nasze życie codzienne - to już nie tylko narzędzie do komunikacji i rozrywki, ale także bardzo ważne narzędzie biznesowe. Google widząc tendencję wzrostową korzystania z urządzeń mobilnych, wprowadziło w życie mobile-first index. W naszym artykule mówimy o tym, co on dokładnie oznacza i jak go wdrożyć w swojej firmie? 

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

Co to jest mobile first index?

Mobile-first index to strategia Google, która za główny punkt odniesienia przy indeksowaniu przyjmuje mobilną wersję witryny. Na bazie tych danych Google określa między innymi rankingi stron. Warto jednak zauważyć, że jest indeks o nazwie “mobile first”, co oznacza, że nie obejmuje wyłącznie urządzeń mobilnych. Jeśli strona internetowa w żaden sposób nie została dostosowana do urządzeń mobilnych, indeks będzie skupiał się wyłącznie na stronie dostosowanej do komputera. Należy przy tym pamiętać, że brak obsługi urządzeń mobilnych może mieć bardzo zły wpływ na pozycję witryny w wyszukiwarkach Google

Na temat mobile-first index przedstawiciele Google wypowiadają się w następujący sposób: 

“Indeksowanie zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych oznacza, że na potrzeby indeksowania treści i sporządzania rankingów Google używana jest przede wszystkim mobilna wersja strony. Wcześniej do oceniania trafności strony względem zapytania użytkownika indeks używał wersji komputerowej”.

Celem tej koncepcji jest dostosowanie się do zmieniających się nawyków użytkowników sieci, którzy aktualnie najczęściej korzystają z wyszukiwarki Google na urządzeniach mobilnych. Zgodnie z tą koncepcją strony internetowe mają być projektowane przede wszystkim z myślą o smartfonach, a dopiero następnie dostosowywane do komputerów i laptopów. 

Chcesz sprawdzić, czy Twoja witryna jest przyjazna dla urządzeń mobilnych? Skorzystaj z przygotowanego przez Google testu, o którym więcej piszemy w naszym artykule.

 

Dlaczego dostosowanie strony do urządzeń mobilnych jest tak ważne?

Rynek e-commerce z każdym dniem rośnie w siłę, co szczególnie można zauważyć po pandemii. Coraz więcej firm decyduje się na sprzedaż w sieci, wzrasta także liczba osób, która preferuje zamawiania produktów online od zakupów stacjonarnych. W 2019 roku mobilny handel elektroniczny odpowiadał już za 67,2% światowej sprzedaży na rynku e-commerce. W 2021 roku było to już 72,9%. Okres pandemii miał wpływ nie tylko na zmianę nawyków zakupowych, ale także na zwiększenie ogólnego ruchu mobilnego. W 2020 roku cały ruch sieciowy odbywał się na urządzeniach mobilnych w 50,88%, natomiast w marcu 2021 roku ten wskaźnik wzrósł do 54,22%, a tendencja jest wzrostowa. 

 

Wzrost znaczenia urządzeń mobilnych na rynku e-commerce na przestrzeni lat. Źródło: https://www.statista.com/chart/13139/estimated-worldwide-mobile-e-commerce-sales/. 

 

Dostosowanie strony do urządzeń mobilnych w perspektywie najbliższych lat

Użytkownicy sieci z roku na rok będą coraz częściej korzystać z urządzeń mobilnych, dlatego patrząc w przyszłość należy odrzucić dotychczasowe nawyki i skupić się na trendach.  Działając w e-commerce należy sobie uświadomić, że przyszłość stron internetowych nie leży w komputerach stacjonarnych i laptopach, lecz w smartfonach, tabletach i innych urządzeniach mobilnych. Projektowanie stronę powinno zaczynać się z perspektywy smartfona, a następnie tak przygotowaną strukturę skalować na komputer. Podążanie za trendami i odpowiednio szybkie dostosowanie strony do urządzeń mobilnych to zabezpieczenie swoich wyników sprzedażowych. 

Chcesz lepiej przygotować się na nadchodzące zmiany? Sprawdź nasze artykuły: 

Chcesz zwiększyć widoczność i ruch w sklepie online?
 

Dlaczego warto wdrożyć mobile-first index?

Wiele osób boi się podążania za trendami, często tłumacząc to ich niestabilnością. W przypadku wykorzystania urządzeń mobilnych trend jest jednoznacznie wzrostowy, dodatkowo przedsiębiorcy dostali w tym temacie wyraźne wskazówki od Google w postaci indeksu mobile-first. Dlatego ta strategia to nie ryzykowne rozwiązanie, lecz świadoma inwestycja, która zapewnia szereg profitów. 

 

Mobile-first index to ekonomiczne rozwiązanie

Warto sobie uświadomić, że projektowanie stron według mobile-first index jest rozwiązaniem oszczędnym zarówno pod kątem finansów, jak i czasu. Zamiast zastanawiać się, jak dostosować tradycyjną stronę do urządzeń mobilnych, można od razu projektować stronę z myślą o smartfonach. Tak stworzone strony potrafią odpowiedzieć na potrzeby użytkowników korzystających z wielu platform. Dostosowana do urządzeń mobilnych strona, która ma podstawową wydajność, może być w prosty sposób przeskalowana na potrzeby komputera stacjonarnego, dużo trudniej jest w odwrotnym przypadku. Jednocześnie, zastosowanie mobile-first index to również swego rodzaju inwestycja finansowa. Inwestując w trendy wyprzedzasz konkurencję. Skutkiem przejścia na mobilność jest zwiększenie zaangażowanie klientów i dotarcie do większej grupy odbiorców.

 

Lepsze SEO dzięki mobile-first indexing

Google docenia dostosowanie strony www do urządzeń mobilnych, dlatego podczas indeksowania i rankingowania treści roboty Google korzystają z mobilnej wersji witryny. Dlatego nawet jeśli swoje treści opierasz przede wszystkim o witrynę na PC, Googlebot będzie czerpał wiedzę przede wszystkim z mobilnej wersji Twojej strony. Projektowanie stron według indeksu mobile-first powinno być jednym z istotniejszych elementów w Twojej strategii optymalizacji SEO, bo zgodnie z wynikami badań aż trzy na pięć wyszukiwań w sieci odbywa się za pomocą urządzeń mobilnych. Decydując się na wykorzystanie mobile-first index zwiększasz swoje szanse na skuteczne pozycjonowanie strony.

 

Lepsze wykorzystanie treści dzięki Mobile-First Index

Powszechną wiedzą dla osób działających w content marketingu jest to, że ludzie raczej nie czytają całej treści na stronie, lecz skanują tekst. Projektowanie dla urządzeń mobilnych zmusza do lepszego zagospodarowania przestrzeni tekstowej - treść musi być zwięzła, konkretna i atrakcyjna. Krótkie, rzeczowe zdania lepiej docierają do czytelników. Jeśli przygotujesz swoje teksty mając na celu dostosowanie strony do urządzeń mobilnych, uzyskasz skuteczne, wartościowe treści.

 

Mobile-First Index gwarantuje klientom wartość dodaną 

Według badań przeprowadzonych przez PWC aż 42% konsumentów deklaruje, że może zapłacić więcej za produkt/usługę, jeżeli spotka się z doskonałą obsługą klienta. Łącząc tę informację z wiedzą, że coraz więcej osób korzysta z sieci głównie przez urządzenia mobilne, warto zdecydować się na wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że klient zrezygnuje z wizyty na stronie, gdy okaże się, że nie jest ona dostosowana do jego potrzeb. Wśród funkcji, które dla użytkowników urządzeń mobilnych są wysoce istotne, wymienia się zdjęcia, konkretne opisy, łatwa nawigacja strony, wiele opcji płatności, prosty proces płatności, integracja z mediami społecznościowymi, wysoki poziom bezpieczeństwa. Jeśli chcesz aby Twoja firma osiągała lepsze wyniki zapewnij klientom wartość dodaną w postaci takiej obsługi, jakiej oczekują. 

 

Większy potencjał wzrostu z Mobile-First Index 

Działanie w e-commerce nie oznacza, że firma jest nowoczesna - to już swego rodzaju standard. Trendy skupiają się teraz na m-commerce, czyli na mobilnym handlu elektronicznym. Podążanie za nowościami w branży to droga do wzrostu, ponieważ prawdziwą definicją nowoczesnej firmy jest umiejętność dostosowywania oferty do zmieniających się potrzeb konsumentów. Aktualnie już 40% użytkowników sieci korzysta z wyszukiwania głosowego, które jest dostępne przede wszystkim na urządzeniach przenośnych. Klienci w m-commerce coraz częściej szukają takich rozwiązań jak płatność jednym kliknięciem czy też możliwości zakupu przez media społecznościowe i aplikacje. Dostosowanie się do tych potrzeb już teraz może dać w przyszłości niesamowite efekty. Według Business Insider handel mobilny, który w 2019 roku miał wartość 128,4 mld USD, zwiększy swoją wartość aż do 418,9 mld USD do 2024 roku. 

 

Mobile-first index to lepszy dostęp do danych o klientach

Kluczem do skutecznej sprzedaży jest jak największa wiedza o swoich klientach - ich potrzebach, oczekiwaniach, zachowaniach. Mobilny handel elektroniczny to świetny sposób na pozyskanie informacji chociażby dotyczących lokalizacji klientów, historii zakupów, szczególnych zainteresowaniach, wykorzystywanych przez nich mediach społecznościowych itp. Co więcej, m-commerce to także bardzo dobry sposób na rozszerzenie bazy maili i numerów telefonów, na które mogą być wysyłane informacje o spersonalizowanej ofercie. 

Podkręć sprzedaż w sklepie internetowym!


Polecane praktyki dla mobile-first index

Jesteś na etapie rozpoczęcia prac nad witryną i nie wiesz,  jak dostosować stronę do urządzeń mobilnych? W mobile-first index poleca się kilka rozwiązań dla projektowania witryn, które mogą Ci pomóc w tym procesie. 

 

1. Nadaj UX najwyższy priorytet w mobile first index

W mobilnym handlu elektronicznym skupienie się na doświadczeniu użytkownika jest bardzo ważne. Przygotowanie intuicyjnej, przyjaznej strony sprawi, że będzie on chętnie korzystał z usług firmy. Jeśli nie wiesz, jak dostosować stronę do urządzeń mobilnych, zdecyduj się na współpracę z polecanym programistą, który przygotuje prosty szablon nawigacji z przejrzystym układem treści. Poza mapą strony, zwróć uwagę również na krój pisma, kolor czcionki, ilość i wielkość obrazów, rozmieszczenie buttonów itp.  

 

2. Doceń prostotę w mobile first index

Klient potrzebuje dokładnych informacji o produkcie i usłudze, chce również wiedzieć coś o firmie, z której usług korzysta - to wszystko są bardzo ważne informacje. Niestety, wiele osób zbytnio się na tym skupia i w efekcie strona jest przeładowana treścią. Prosty projekt i skondensowana treść to klucz do sukcesu w przypadku mobile-first index.  

 

3. Wykorzystaj hierarchię wizualną w mobile first index

W m-commerce bardzo dobrze się sprawdza zastosowanie uporządkowanie elementów strony według ich istotności. Dzięki temu użytkownicy są zachęcani do poruszania się po witrynie w taki sposób, aby ich działanie miało największe prawdopodobieństwo zakończyć się konwersją. Dokładne rozmieszczenie elementów strony będzie oczywiście zależało od priorytetowych celów Twojej firmy - możesz wyróżnić ofertę lub platformy społecznościowe, na których marka jest obecna. Hierarchia wizerunkowa może również dotyczyć ograniczenia dodatkowych elementów na stronie, zbyt wielu pojawiających się okienek - ich efekt może być odwrotny od zamierzonego i zniechęcać klienta do oferty. 

 

Czym jest mobile-first index, czyli jak dostosować stronę do urządzeń mobilnych? Podsumowanie

Mobile-first index to odpowiedź na zmieniające się zachowania konsumentów. Jeżeli działasz w branży e-commerce lub zastanawiasz się nad przeniesieniem swojego biznesu do sieci, nie ignoruj trendu dotyczącego dostosowania strony do urządzeń mobilnych. Wyniki badań mówią same za siebie - to jedna z najważniejszych, najszybciej rozwijających się zmian w branży i warto za nią podążać. 

 

Zobacz historie sukcesu naszych klientów:

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Czym jest mobile-first index, czyli jak dostosować stronę do urządzeń mobilnych?

Średnia ocen użytkowników4.86 na podstawie 135 głosów

UDOSTĘPNIJ