Reklama Google Ads - statystyki

Reklama Google Ads statystyki
Spis treści

• Ogólne statystyki Google Ads

• Statystyki zwrotu z inwestycji w Google Ads

• Interakcje użytkowników z reklamami Google Ads - statystyki

• Koszty reklamy Google Ads - statystyki

• Statystyki reklam mobilnych Google Ads

• Statystyki reklamy lokalnej Google Ads

• Podsumowanie

Zdobycie ruchu na stronie internetowej nie jest łatwe, a jak pokazało badanie Ahrefs (źródło: https://ahrefs.com/blog/search-traffic-study/), aż 90% stron internetowych ma zerowy ruch organiczny w Google. Dla wielu firm receptą na przyciągnięcie uwagi użytkowników są reklamy Google Ads. Jeśli i Ty chcesz zainwestować albo już inwestujesz w reklamę PPC w wyszukiwarce, sprawdź statystyki Google Ads.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Ogólne statystyki Google Ads

Jakie ogólne dane o Google Ads możemy pozyskać ze statystyk reklamy w Google?

 • Wyszukiwarka Google jest liderem rynku i według badań Statista pozyskuje ponad 85% ruchu w lipcu 2022 (2022, https://www.statista.com/statistics/216573/worldwide-market-share-of-search-engines/). W Polsce wyszukiwarka Google również święci triumfy, pozyskując ponad 95% ruchu (2022, https://www.statista.com/statistics/1086209/poland-leading-search-engines/).
 • Według raportu HubSpot o stanie marketingu internetowego 63% użytkowników deklaruje, że klika reklamy w Google Ads (2022, https://www.hubspot.com/marketing-statistics).
 • Przychody Google z reklam rosną z roku na rok - w 2020 roku wyniosły 146,92 miliarda dolarów (2020, https://www.statista.com/statistics/266249/advertising-revenue-of-google/). W 2021 przychody wyniosły 209.49 miliardów dolarów. (2021, https://www.statista.com/statistics/266249/advertising-revenue-of-google/) - oznacza to jednocześnie, że coraz więcej firm inwestuje w reklamę PPC w środowisku Google.
 • Google generuje 97% swoich przychodów z reklam Google (2020, https://www.corporate-eye.com/main/97-of-googles-revenue-comes-from-advertising/).
 • Według badań WebFX 80% użytkowników ufa reklamom Google Ads (2022, https://www.webfx.com/ppc/statistics/).
 • 65% małych i średnich firm inwestuje w reklamy Google Ads (2022, https://www.webfx.com/blog/marketing/google-ads-statistics/).
 • 65% reklam, które są chętnie klikane przez użytkowników, zawiera słowa kluczowe wskazujące na intencję zakupową (np. kup teraz) (2020, https://www.powertraffick.com/google-ads-statistics).
 • Tylko w 2019 roku Google usunęło ponad 2,3 miliarda kont reklamowych za naruszenia zasad reklamowych Google (2019, https://www.searchenginejournal.com/paid-search-is-still-the-dominant-digital-ad-channel-in-2019/317371/).
 • Płatne kampanie generują 65% wszystkich kliknięć w wyszukiwarce Google (2022, https://www.wordlead.com/facts/ppc-statistics-adwords-trends/).
 • Ponad 80% reklamodawców korzysta lub planuje korzystać z elastycznych reklam w wyszukiwarce (2019, https://www.searchenginejournal.com/paid-search-is-still-the-dominant-digital-ad-channel-in-2019/317371/).
 • Badania przeprowadzone przez firmę Clkutch w 2019 roku wykazały, że prawdopodobieństwo, że użytkownicy klikną reklamę Google, jest czterokrotnie większe niż w przypadku jakiejkolwiek innej sieci reklamowej (2019, https://clutch.co/seo-firms/resources/search-engine-marketing-why-people-click-paid-search-ads).
 • Ankieta przeprowadzona przez firmę SEO – MOZ wskazuje, że internauci są o 50% bardziej skłonni do zakupu w określonej witrynie, jeśli trafią na nią za pośrednictwem Google Ads (2017, https://moz.com/blog/how-google-adwords-ppc-affects-organic-results).
 • Kampanie displayowe Google docierają do 90% globalnych użytkowników internetu (2019, https://www.semrush.com/blog/display-advertising-stats-2019/).
 • 89% ruchu generowanego przez reklamy nie jest zastępowane przez ruch organiczny po wstrzymaniu reklam (2011, https://ai.googleblog.com/2011/07/studies-show-search-ads-drive-89.html).

Udział różnych wyszukiwarek na polskim rynku internetowym w listopadzie 2022, źródło: https://www.statista.com/statistics/1086209/poland-leading-search-engines/

[section id="35485"]


Statystyki zwrotu z inwestycji w Google Ads

Czy reklama Google Ads dla stron i sklepów naprawdę zarabia? Sprawdźmy statystyki zwrotu z inwestycji w kampanie PPC w Google.

 • Badania Google wykazały, że każdy dolar wydany na kampanie Google Ads generuje 8 dolarów zysku. Jednocześnie podkreślono, że szacunki te są ostrożne i w praktyce zyski mogą być wyższe (2022, https://economicimpact.google.com/methodology/).
 • Według badań WordStream średni współczynnik konwersji w sieci wyszukiwania Google Ads wynosi 4,40%, a w sieci reklamowej Google 0,57% (2019, https://www.wordstream.com/blog/ws/2019/08/19/conversion-rate-benchmarks).
 • 70% użytkowników, którzy wyszukują informacji o firmie, dzwoni do firmy bezpośrednio za pomocą linku umieszczonego w reklamie skierowanej na uzyskiwanie połączeń telefonicznych (2016, https://www.searchenginewatch.com/2013/09/24/google-70-of-mobile-searchers-call-a-business-directly-from-search-results-study/).
 • 70% wyszukiwań mobilnych kończy się podjęciem działania w ciągu godziny (2012, https://resources.turbify.com/don-t-embrace-mobile-business-remain-forever-stuck-110024964/).
 • Średni współczynnik konwersji w reklamach w sieci wyszukiwania Google Ads wynosi 3,75% (2022, https://www.wordstream.com/blog/ws/2016/02/29/google-adwords-industry-benchmarks).
 • Reklamy produktowe Google Zakupy generują 85,3% wszystkich kliknięć w reklamach Google Ads (2018, https://www.smartinsights.com/digital-marketing-strategy/the-rise-of-google-shopping).

Wnioski: Kampanie Google Ads dla stron i sklepów przynoszą realne efekty i zwrot z inwestycji, oczywiście pod warunkiem, że są prawidłowo zoptymalizowane. Więcej o tworzeniu skutecznych reklam w wyszukiwarce znajdziesz w artykułach:


Interakcje użytkowników z reklamami Google Ads - statystyki

W jaki sposób użytkownicy wchodzą w interakcje z reklamami Google Ads dla sklepów i stron i co o nich wiedzą? Sprawdźmy.

 • Ponad 50% osób w wieku od 18 do 34 lat nie potrafi odróżnić reklamy od wyniku organicznego w Google. (2018, https://searchengineland.com/can-searchers-tell-the-difference-between-ads-and-free-listings-google-engineer-says-yes-309798).
 • Dlaczego ludzie klikają w płatne reklamy? Ponieważ: odpowiadają na pytanie (33%), wspominają znajomą markę (26%), pojawiają się przed innymi wynikami (20%) lub mają przekonujący tytuł, opis lub zdjęcie (19%). (2019, 2022, https://clutch.co/seo-firms/resources/search-engine-marketing-why-people-click-paid-search-ads).
 • Internauci czterokrotnie częściej klikają w płatną reklamę w wyszukiwarce Google (63%) niż w jakiejkolwiek innej wyszukiwarce – Amazon (15%), YouTube (9%) i Bing (6%). (2019, 2022, https://clutch.co/seo-firms/resources/search-engine-marketing-why-people-click-paid-search-ads).
 • Według badań Acquisio z 2019 roku marki twierdzą, że najskuteczniejsze są reklamy w sieci wyszukiwania, a najmniej skuteczne, a reklamy displayowe najmniej efektywne (2019, https://www.acquisio.com/blog/agency/the-state-of-ppc-explained-in-12-charts-and-statistics/).

Wnioski: Reklamy Google Ads w wyszukiwarce naprawdę działają i docierają do docelowych odbiorców. Warto jednak także postawić na edukację użytkowników, by ci wiedzieli, w jaki link klikają - organiczny czy płatny.

Źródło danych: https://clutch.co/seo-firms/resources/search-engine-marketing-why-people-click-paid-search-ads


Koszty reklamy Google Ads - statystyki

Nigdy nie będziesz w stanie z góry stwierdzić, ile będzie kosztować reklama Google Ads, ponieważ na koszt kliknięcia wpływa wiele czynników. Są to na przykład: branża, w której działasz, typ reklamy, czas wyświetlania, strategia ustalania stawek, kierowanie na urządzenia itp. Sprawdźmy jednak, co statystyki mówią na temat wydatków na kampanie reklamowe w Google.

 • Średni koszt kliknięcia w Google Ads wynosi od 1 do 2 dolarów amerykańskich (2022, https://www.webfx.com/blog/marketing/google-adwords-vs-bing-ads/). Pamiętaj jednak, że są branże, w których będzie on wyższy (np. prawnicza, branża nieruchomości, ubezpieczeniowa itp.).
 • Google zaleca, by dzienny budżet na kliknięcia wynosił od 10 do 50 dolarów amerykańskich (50-250 złotych) (https://support.google.com/google-ads/answer/2375454?hl=en).

Wnioski: Koszty Google Ads to jak zawsze gorący temat. Dane statystyczne na temat średnich wydatków mogą Ci się przydać, ale by ograniczyć koszty własnej reklamy, musisz zadbać o jej prawidłową optymalizacją. Zobacz:

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


Statystyki reklam mobilnych Google Ads

Co statystyki i badania mówią na temat reklam Google Ads na urządzeniach mobilnych? Zobaczmy.

 • 61,9% kliknięć w reklamy Google Ads pochodzi z urządzeń mobilnych (2022, https://quoracreative.com/article/mobile-marketing-statistics). Nic w tym dziwnego - coraz więcej osób aktywnie korzysta z internetu za pomocą smartfonów, a nie laptopów czy komputerów stacjonarnych.
 • 60% użytkowników smartfonów skontaktowało się z firmą za pośrednictwem wyszukiwania. Funkcje takie jak „zadzwoń” ułatwiły użytkownikom podejmowanie działań za pomocą wyszukiwarki Google. Google twierdzi, że 60% użytkowników smartfonów skontaktowało się bezpośrednio z firmą poprzez przeprowadzone przez siebie wyszukiwanie (https://www.thinkwithgoogle.com/marketing-strategies/app-and-mobile/smartphone-user-search-behavior-statistics/).
 • 64% konwersji na urządzeniach mobilnych pochodzi z trzech pierwszych płatnych wyników w wyszukiwarce (https://klientboost.com/ppc/google-ads-ppc-stats/).
 • 58% użytkowników dzwoni do firmy po obejrzeniu reklamy mobilnej (https://klientboost.com/google/google-ads-ppc-stats/).

Wnioski: Budując kampanię Google Ads, zadbaj o kierowanie na urządzenia mobilne oraz o optymalizację mobilną strony docelowej. Wszystko po to, by użytkownik mógł się zapoznać z ofertą i skorzystać z niej.

Średnie współczynniki konwersji na urządzeniach mobilnych w różnych branżach dla kampanii Google Ads w sieci wyszukiwania, źródło danych: https://www.wordstream.com/blog/ws/2019/08/19/conversion-rate-benchmarks


Statystyki reklamy lokalnej Google Ads

Czy opłaca się inwestować w reklamę Google Ads dla lokalnych firm? To również zbadali specjaliści od danych statystycznych Google Ads. Sprawdźmy, dlaczego reklama lokalna Google Ads naprawdę się opłaca.

 • 4 na 5 konsumentów oczekuje reklamy dostosowanej do ich lokalizacji (2019, https://www.socialmediatoday.com/news/60-seo-stats-to-help-you-rank-better-in-2019-infographic/547866/). W Google Ads możesz dopasowywać reklamy do: miasta, kodu pocztowego, zaznaczonego obszaru na mapie. Wykorzystaj to.
 • 80% użytkowników korzysta z wyszukiwarki Google, by znaleźć informacje o lokalnych firmach i usługach (2019, https://www.socialmediatoday.com/news/60-seo-stats-to-help-you-rank-better-in-2019-infographic/547866/).
 • Według statystyk Google 28% wyszukiwań lokalnych kończy się dokonaniem zakupu (https://support.google.com/google-ads/answer/6190163).

Wnioski: Jak widać, duża grupa użytkowników korzysta z wyszukiwarki Google w celu znalezienia lokalnych firm i usług. Tym samym przygotowując lokalną kampanię w Google Ads, masz szansę dotrzeć do osób, które naprawdę potrzebują Twoich u sług i aktywnie ich poszukują.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


Statystyki Google Ads. Podsumowanie

Jak wskazują statystyki, reklamy Google Ads naprawdę działają i budują zaangażowanie użytkowników oraz ruch i sprzedaż. Pamiętaj jednak, że dane statystyczne wskazują średnie wyniki dla kampanii, a dostępne dane musisz dopasować do branży, w której działasz. Istnieje wiele branż, w których efektywność Google Ads znacząco odbiega od przedstawionych danych. Dlatego dane statystyczne bierz pod uwagę jako wskazówkę, a przede wszystkim porównuj swoje kampanie miesiąc do miesiąca i kwartał do kwartału, by wiedzieć, czy uzyskujesz lepsze wyniki i zmierzasz we właściwym kierunku.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
5
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Choć zawodową karierę zaczynała od pracy dziennikarki sportowej, dziś w agencji widoczni z powodzeniem tworzy merytoryczne artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads. Odbyła szkolenia “Google Analytics dla początkujących” oraz “Podstawy marketingu internetowego”. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając polskie i zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Google). Sprawnie posługuje się nie tylko słowem pisanym – do tworzenia treści wykorzystuje takie narzędzia jak SurferSEO, SENUTO, Ahrefs czy SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Reklama Google Ads - statystyki

Średnia ocen użytkowników4.90 na podstawie 99 głosów

UDOSTĘPNIJ