Czym jest grafika wektorowa i jak najlepiej z niej korzystać?

Czym jest grafika wektorowa i jak najlepiej z niej korzystac
Spis treści

• Co to grafika wektorowa? 

• Plusy i minusy formatów plików wektorowych

• Jakie są różne rozszerzenia plików grafiki wektorowej?

• Grafika wektorowa vs rastrowa

• Typowe zastosowania grafiki wektorowej

• Jak zacząć z grafiką wektorową?

• Kiedy używać formatów wektorowych?

• Podsumowanie

Od logo na Twojej ulubionej stronie internetowej po ikony na smartfonie, grafika odgrywa istotną rolę w komunikacji wizualnej. Wśród wielu typów grafik, grafika wektorowa wyróżnia się swoją wszechstronnością i skalowalnością. Jeśli szukasz sposobu na tworzenie obrazów, które będą wyglądać świetnie w każdym rozmiarze, od wizytówek po billboardy, grafika wektorowa jest idealnym rozwiązaniem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym narzędziu i zacząć tworzyć własne grafiki wektorowe!

Z artykułu dowiesz się:

 • jakie są różnice między grafiką wektorową a rastrową,
 • jakie są cechy grafiki wektorowej,
 • jakie są zastosowania grafiki wektorowej.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Co to grafika wektorowa? 

Grafika wektorowa to rodzaj grafiki komputerowej, w której obrazy są tworzone za pomocą matematycznych formuł opisujących kształty, linie, kolory i inne elementy graficzne. W przeciwieństwie do grafiki rastrowej, która składa się z pikseli (małych punktów, które tworzą obraz), grafika wektorowa opiera się na wektorach — obiektach geometrycznych zdefiniowanych przez punkty, linie, krzywe i wielokąty.

 

Plusy i minusy formatów plików wektorowych

Formaty plików wektorowych oferują szereg zalet w porównaniu z formatami plików rastrowych, ale mają też pewne wady, o których należy pamiętać.

Zalety:

 • Skalowalność - bez wątpienia największą zaletą formatów wektorowych jest ich skalowalność. Grafika wektorowa może być bezstratnie powiększana lub zmniejszana bez utraty jakości. Oznacza to, że można ją wykorzystać do tworzenia obrazów w dowolnym rozmiarze, od małych ikon po duże billboardy, bez obawy o zniekształcenie obrazu.
 • Edytowalność - każdy element w grafice wektorowej jest niezależnym obiektem, który można łatwo edytować. Można zmieniać jego kolor, kształt, rozmiar i położenie bez wpływu na inne elementy. To daje ogromną elastyczność podczas tworzenia i modyfikowania projektów.
 • Mniejsze pliki - pliki graficzne wektorowe są zazwyczaj mniejsze niż pliki graficzne rastrowe o porównywalnej jakości. Wynika to z faktu, że zapisują one opis matematyczny obrazu, a nie sam obraz piksel po pikselu. Ma to znaczenie m.in. dla stron internetowych, gdzie szybsze ładowanie się grafik wpływa na komfort użytkowników i pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach.
 • Wszechstronność - grafika wektorowa może być używana do tworzenia szerokiej gamy obrazów, od prostych logo i ikon po złożone ilustracje, diagramy i infografiki. Jej uniwersalność sprawia, że jest ona popularnym wyborem dla projektantów graficznych, ilustratorów, drukarzy i osób tworzących strony internetowe.
 • Ostre krawędzie i gładkie przejścia - grafika wektorowa doskonale nadaje się do prezentowania elementów o ostrych krawędziach, takich jak linie, litery i proste figury geometryczne. Zachowuje ona również wysoką jakość przy tworzeniu płynnych przejść tonalnych i gradientów.

Wady:

 • Mniejsza szczegółowość - w porównaniu z grafiką rastrową, grafika wektorowa może prezentować mniejszą szczegółowość w przypadku zdjęć i obrazów o złożonych fakturach. Wynika to z faktu, że obrazy wektorowe są zbudowane z prostych obiektów geometrycznych, a nie z milionów pikseli.
 • Ograniczona paleta kolorów - niektóre formaty plików wektorowych, takie jak SVG, mają ograniczoną paletę kolorów w porównaniu do formatów rastrowych, takich jak JPEG i PNG. Może to być problematyczne w przypadku projektów wymagających szerokiej gamy kolorów lub zastosowania efektów specjalnych.
 • Kompatybilność - nie wszystkie formaty plików wektorowych są uniwersalnie obsługiwane. Niektóre programy i urządzenia mogą nie otwierać lub poprawnie wyświetlać wszystkich formatów. Przed wyborem formatu pliku należy upewnić się, że jest on kompatybilny z oprogramowaniem i platformą, na których będzie używany.
 • Złożoność - tworzenie i edytowanie grafiki wektorowej może być bardziej wymagające niż w przypadku grafiki rastrowej. Wymaga to znajomości podstawowych zasad matematyki i obsługi specjalistycznego oprogramowania.

Formaty plików wektorowych oferują wiele zalet, takich jak skalowalność, edytowalność, mniejsze rozmiary plików i wszechstronność. Są one idealne do tworzenia logo, ikon, ilustracji, diagramów i innych elementów, które wymagają zachowania wysokiej jakości przy różnych rozmiarach. Należy jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach, takich jak mniejsza szczegółowość w przypadku zdjęć i złożonych obrazów, ograniczona paleta kolorów w niektórych formatach oraz wyższa złożoność tworzenia i edycji. Wybierając format pliku wektorowego, należy wziąć pod uwagę specyfikę projektu i  kompatybilność z używanym oprogramowaniem.

 

Jakie są różne rozszerzenia plików grafiki wektorowej?

Plik wektorowy to cyfrowy format wykorzystywany do tworzenia obrazów. Różne programy mogą odczytywać i zapisywać pliki w różnych formatach. Aby sprawdzić format swojego pliku wektorowego, wystarczy spojrzeć na kilka ostatnich liter nazwy pliku po kropce. Informacja ta pomoże Ci zdecydować, jakiego oprogramowania użyć do otwierania i edytowania danego pliku wektorowego. Przyjrzyjmy się niektórym powszechnie używanym obecnie formatom plików oraz kilku starszym typom plików wektorowych, które wciąż możesz napotkać w swojej pracy projektowej.

 •  .curve (Linearity Curve) - standardowy format pliku Linearity Curve służy do edycji projektów wektorowych. Wszystkie narzędzia dostępne w Curve zostały zoptymalizowane, aby umożliwić szybkie i łatwe tworzenie oraz manipulowanie kształtami wektorowymi,
 • .svg (Scalable Vector Graphics) - to format oparty na XML, który jest szeroko stosowany w grafice internetowej. Umożliwia skalowanie bez utraty jakości oraz obsługuje interaktywność i animacje,
 • .ai (Adobe Illustrator) - jest natywnym formatem plików używanym przez Adobe Illustrator. Jest idealny do zaawansowanego projektowania graficznego i wspiera złożone efekty oraz warstwy,
 • .eps (Encapsulated PostScript) - to uniwersalny format plików graficznych używany głównie w druku. Może zawierać zarówno grafikę wektorową, jak i rastrową, co zwiększa jego wszechstronność,
 • .pdf (Portable Document Format) - to format stworzony do prezentacji dokumentów, który zachowuje dokładny układ i formatowanie na różnych urządzeniach. Obsługuje zarówno grafikę wektorową, jak i tekst oraz obrazy rastrowe,
 • .cdr (CorelDRAW) - format CDR jest natywnym formatem plików używanym przez CorelDRAW. Oferuje zaawansowane funkcje projektowania graficznego, takie jak warstwy i efekty specjalne,
 • .sketch (Sketch) - sketch to edytor grafiki wektorowej przeznaczony dla systemu macOS, który jest powszechnie używany w różnych projektach graficznych. Format pliku .sketch jest natywnym formatem tego oprogramowania. Pliki .sketch mogą zawierać elementy wektorowe, obrazy rastrowe, tekst, a także informacje o układzie stron i strukturach warstw,
 • .fh (FreeHand) - format FH był używany przez Adobe FreeHand, narzędzie do profesjonalnego projektowania graficznego. Chociaż program nie jest już rozwijany, pliki FH można jeszcze spotkać i konwertować na nowsze formaty.
 • .wmf (Windows Metafile) i .emf (Enhanced Metafile) - to formaty plików wektorowych używane w systemie Windows. Są często wykorzystywane w aplikacjach biurowych, takich jak Microsoft Office, do przechowywania prostych grafik.

Wybór odpowiedniego rozszerzenia pliku grafiki wektorowej zależy od specyficznych potrzeb projektu i używanego oprogramowania. Każdy format ma swoje zalety i wady, które warto rozważyć przed rozpoczęciem pracy nad projektem. Znajomość różnych formatów plików i ich właściwości pomoże w efektywnym wykorzystaniu grafiki wektorowej w różnych kontekstach, od projektowania internetowego po profesjonalny druk.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie

 

Grafika wektorowa vs rastrowa 

Grafika wektorowa i rastrowa różnią się fundamentalnie pod względem sposobu, w jaki obrazy są reprezentowane i przetwarzane. Grafika wektorowa opiera się na obiektach geometrycznych, takich jak linie, krzywe i wielokąty, które są definiowane matematycznie, co pozwala na nieskończone skalowanie bez utraty jakości. Z kolei grafika rastrowa składa się z pikseli, czyli małych punktów, które razem tworzą obraz, co sprawia, że powiększanie prowadzi do utraty ostrości i pojawienia się pikselizacji. Pliki wektorowe są zazwyczaj mniejsze i łatwiejsze do edytowania, podczas gdy pliki rastrowe mogą być bardzo duże, zwłaszcza przy wysokich rozdzielczościach i trudniejsze do modyfikacji. Grafika wektorowa jest idealna do tworzenia logotypów, ikon i ilustracji, natomiast grafika rastrowa najlepiej sprawdza się przy realistycznych zdjęciach i obrazach pełnych detali. Wybór odpowiedniego typu grafiki zależy od specyficznych potrzeb projektu i oczekiwanych rezultatów.

 

Typowe zastosowania grafiki wektorowej

Grafika wektorowa ze względu na swoje unikalne właściwości, takie jak skalowalność, edytowalność i mniejsze rozmiary plików, znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. 

 • Logotypy - grafika wektorowa jest idealna do tworzenia logo i ikon, ponieważ muszą one być wyświetlane w różnych rozmiarach – od małych favicon na stronach internetowych po duże billboardy. Skalowalność grafiki wektorowej zapewnia zachowanie wysokiej jakości obrazu w każdym rozmiarze bez zniekształceń. Może Cię zainteresować: Od 1997 do teraz, czyli jak zmieniał się logotyp Google?
 • Ilustracje i infografiki - ilustracje wektorowe są często używane w książkach, magazynach, stronach internetowych i aplikacjach. Ikony interfejsu użytkownika (UI) są również zazwyczaj tworzone jako wektory, co umożliwia ich łatwe skalowanie i modyfikowanie. Grafika wektorowa doskonale nadaje się do tworzenia skomplikowanych ilustracji, diagramów, wykresów i infografik. Dzięki możliwości edytowania poszczególnych elementów można z łatwością modyfikować kolory, kształty i rozmiary obiektów, co zapewnia dużą elastyczność podczas tworzenia projektów.
 • Projektowanie stron internetowych - wektorowe elementy graficzne, takie jak przyciski, banery i inne komponenty UI, są powszechnie używane w projektowaniu stron internetowych. SVG jest szczególnie popularny ze względu na swoją kompatybilność z przeglądarkami i możliwość animacji. Mniejsze rozmiary plików wektorowych przyczyniają się do szybszego ładowania się stron, co wpływa na komfort użytkowników i pozycjonowanie w wyszukiwarkach.
 • Projekty CAD - w inżynierii, architekturze i innych dziedzinach technicznych grafika wektorowa jest używana do tworzenia dokładnych rysunków technicznych, planów architektonicznych i modeli 3D. Format DXF jest często używany do wymiany danych projektowych między różnymi aplikacjami CAD. Skalowalność i precyzja grafiki wektorowej ułatwiają tworzenie dokładnych i szczegółowych projektów.
 • Druk wielkoformatowy -  grafika wektorowa jest idealna do drukowania na dużych powierzchniach, takich jak plakaty, banery i billboardy. Cechy grafiki wektorowej sprawiają, że obrazy mogą być skalowane do dużych rozmiarów bez utraty jakości. 
 • Animacje i multimedia - cechy grafiki wektorowej pozwalają na tworzenie animacji i elementów multimedialnych. Oprogramowania do animacji wektorowych pozwalają na tworzenie płynnych animacji, efektów specjalnych i interaktywnych grafik.
 • Gry komputerowe - grafika wektorowa jest używana do tworzenia sprite'ów, interfejsów użytkownika i innych elementów, które wymagają skalowania do różnych rozdzielczości ekranów.
 • Broszury i ulotki - przejrzystość jest kluczowa dla tworzenia materiałów drukowanych, takich jak broszury i ulotki. Grafika wektorowa gwarantuje wysoką jakość, co zapewnia czytelność nawet najdrobniejszych szczegółów i tekstu. Ta cecha jest szczególnie istotna w druku, gdzie obrazy o niskiej jakości mogą prowadzić do niezadowalających rezultatów. Dzięki grafice wektorowej masz pewność, że Twoje materiały drukowane będą prezentować się ostro i profesjonalnie.
 • Projekty opakowań - podobnie jak w przypadku projektowania broszur i ulotek, grafika wektorowa jest doskonała do tworzenia opakowań produktów ze względu na jej skalowalność. Projektowanie opakowania wymaga często uwzględnienia tekstu, logo, ilustracji i innych elementów, które muszą być ostre i wyraźne w różnych rozmiarach. Niezależnie od tego, czy projektujesz opakowanie małego produktu, jak batonik, czy większego przedmiotu, jak telewizor, cechy grafiki wektorowej zapewnią, że Twoje projekty będą wyglądać ostro i wyraźnie.
 • Grafiki na social media - z platformami mediów społecznościowych łączy się różne urządzenia, od małych ekranów smartfonów po monitory komputerów stacjonarnych. Grafika postów społecznościowych musi być uniwersalna i dobrze wyglądać w każdym rozmiarze. Grafika wektorowa jest idealnym rozwiązaniem dla tego celu.

Grafika wektorowa, dzięki swojej elastyczności i wysokiej jakości niezależnie od rozmiaru, jest nieodzownym narzędziem w wielu dziedzinach projektowania. Od logotypów, przez ilustracje, po projekty CAD i druk wielkoformatowy, jej zastosowanie jest szerokie i zróżnicowane, co sprawia, że jest niezastąpiona w nowoczesnym świecie designu.

 

Jak zacząć z grafiką wektorową?

Rozpoczęcie pracy z grafiką wektorową może być ekscytującym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Istnieje kilka kroków, które pomogą Ci rozpocząć swoją przygodę z grafiką wektorową.

 

1. Wybierz odpowiednie narzędzie do grafiki wektorowej

Zdecydowanie się na darmowy program do grafiki wektorowej na początku swojej przygody z tym obszarem to rozsądny wybór. Pozwala to na zapoznanie się z podstawowymi funkcjami i narzędziami bez ponoszenia kosztów. Poniżej znajduje się kilka popularnych darmowych opcji, które świetnie nadają się do nauki i tworzenia prostych projektów:

 • Figma - to narzędzie do projektowania interfejsów użytkownika i współpracy, które zdobyło popularność ze względu na swoje zaawansowane funkcje i możliwości pracy zespołowej w czasie rzeczywistym. Figma umożliwia projektowanie zarówno grafiki wektorowej, jak i interaktywnych prototypów, co czyni je wszechstronnym narzędziem dla projektantów UI/UX. Dzięki możliwości pracy w chmurze Figma pozwala użytkownikom na łatwe udostępnianie projektów, współpracę z innymi osobami i śledzenie zmian w czasie rzeczywistym.
 • Canva - to narzędzie do projektowania graficznego, które jest łatwe w użyciu i dostępne dla każdego, nawet dla osób bez doświadczenia w projektowaniu. Canva oferuje szeroki zakres gotowych szablonów, grafik i narzędzi, które pozwalają użytkownikom tworzyć szybko i łatwo różnego rodzaju projekty graficzne, takie jak plakaty, ulotki, media społecznościowe i wiele innych. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi i prostym funkcjom edycji Canva jest popularnym wyborem dla osób poszukujących prostego narzędzia do tworzenia grafiki.
 • Inkscape - to darmowe, otwarte oprogramowanie, które jest popularne ze względu na swoją dostępność i przyjazny interfejs. Jest to potężne narzędzie do tworzenia grafiki wektorowej, które oferuje wiele funkcji podobnych do tych dostępnych w płatnych programach. Inkscape jest szczególnie popularne w społeczności open source i jest często wykorzystywane przez początkujących projektantów i studentów.
 • CorelDRAW - to narzędzie do projektowania grafiki wektorowej, które jest popularne wśród profesjonalistów. Posiada szeroki zakres funkcji, w tym zaawansowane możliwości edycji, tworzenia ilustracji, projektowania układów stron i przygotowywania plików do druku. CorelDRAW oferuje również bogatą bibliotekę zasobów i narzędzi, które pomagają projektantom w szybkim i efektywnym tworzeniu projektów graficznych.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads

 

2. Poznaj podstawy grafiki wektorowej

Aby rozpocząć swoją przygodę z grafiką wektorową, ważne jest, aby zrozumieć podstawowe pojęcia, które stanowią fundament tej dziedziny. Zapoznaj się z pojęciami, takimi jak:

 • wektory - to linie definiowane przez dwa punkty: punkt początkowy i punkt końcowy. Zamiast przechowywać informacje o każdym pikselu na linii, jak w grafice rastrowej, wektory opisują jej kierunek i długość za pomocą matematycznego równania. To właśnie nadaje im wyjątkowe właściwości, taki jak skalowalność, edytowalność i precyzja,
 • kształty - to obiekty utworzone z wektorów. Mogą przybierać różne formy, takie jak linie, krzywe, figury geometryczne lub złożone kształty. Kształty są podstawowymi elementami budulcowymi w grafice wektorowej i służą do tworzenia różnorodnych elementów graficznych, takich jak ilustracje, ikony, logotypy, diagramy i infografiki,
 • warstwy - to oddzielne obszary robocze w projekcie graficznym. Działają jak przezroczyste folie nakładane jedna na drugą, pozwalając na organizowanie i zarządzanie elementami projektu w sposób uporządkowany i elastyczny,
 • paleta kolorów - to zbiór kolorów dostępnych do użycia w projekcie graficznym. Może zawierać kolory podstawowe, dodatkowe, niestandardowe mieszanki i próbki kolorów pobrane z obrazu.

 

3. Korzystaj z dostępnych zasobów edukacyjnych o grafice wektorowej

Internet obfituje w darmowe i płatne materiały edukacyjne, które pomogą Ci zgłębić tajniki grafiki wektorowej i rozwinąć swoje umiejętności. Warto korzystać z:

 • kursów online - platformy edukacyjne, takie jak Udemy, Coursera i LinkedIn Learning, oferują szereg kursów z grafiki wektorowej prowadzonych przez doświadczonych instruktorów. Kursy te obejmują różne poziomy zaawansowania, od podstawowych do zaawansowanych, co pozwala na dostosowanie nauki do własnych potrzeb i umiejętności,
 • filmów na YouTube - platforma ta oferuje mnóstwo darmowych tutoriali i kursów dla początkujących i zaawansowanych użytkowników programów do grafiki wektorowej. Znajdziesz tam instrukcje krok po kroku dotyczące tworzenia różnych typów projektów, od prostych ikon po złożone ilustracje,
 • samouczków - istnieje wiele poradników i samouczków dostępnych online, które pomagają w opanowaniu podstaw grafiki wektorowej. Można je znaleźć na blogach oraz stronach internetowych poświęconych designowi,
 • forów dyskusyjnych - dołączenie do społeczności online skupiających się na grafice wektorowej może być świetnym sposobem na naukę poprzez dyskusje, zadawanie pytań i dzielenie się doświadczeniami z innymi osobami z branży. Na takich platformach można także otrzymać feedback na swoje prace i poznać nowe techniki,
 • książek i podręczników - istnieje wiele książek i podręczników poświęconych grafice wektorowej, które są dostępne zarówno w formie tradycyjnej, jak i cyfrowej. Często są to obszerne podręczniki omawiające zarówno podstawy, jak i zaawansowane techniki projektowania,
 • webinaria - Wiele firm i ekspertów z branży organizuje webinaria i wykłady online na temat grafiki wektorowej. Udział w nich pozwala na zdobycie wiedzy i umiejętności podczas interaktywnych sesji, a także na zadawanie pytań ekspertom. Sprawdź też: Szkolenia i webinary z marketingu internetowego

Korzystanie z różnorodnych zasobów edukacyjnych pozwala na ciągłe poszerzanie wiedzy i umiejętności związanych z grafiką wektorową. Dzięki różnorodnym źródłom można dostosować proces nauki do własnych potrzeb i preferencji oraz szybko rozwijać się w tej dziedzinie.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO

 

4. Regularnie praktykuj grafikę wektorową

Praktyka jest kluczowa w każdej dziedzinie, a grafika wektorowa nie jest tu wyjątkiem. Regularne ćwiczenia pozwolą Ci rozwijać swoje umiejętności, zdobywać doświadczenie i odkrywać nowe możliwości tej kreatywnej dziedziny. 

 • Zarezerwuj w swoim grafiku czas przeznaczony wyłącznie na tworzenie grafik wektorowych. Nawet jeśli to tylko 30 minut dziennie, regularna praca przyniesie lepsze efekty niż sporadyczne, kilkugodzinne maratony.
 • Określ, co chcesz osiągnąć w swojej nauce grafiki wektorowej. Może to być opanowanie nowego narzędzia, stworzenie określonego typu projektu lub po prostu doskonalenie swoich umiejętności rysowania. Określanie celów pomoże Ci utrzymać motywację i skupić się na konkretnych zadaniach.
 • Nie rzucaj się na skomplikowane ilustracje od razu. Zacznij od prostych rysunków, ikon lub logo, aby oswoić się z narzędziami i funkcjami programu. Stopniowo zwiększaj poziom trudności projektów, gdy nabierzesz pewności siebie.
 • Spróbuj różnych narzędzi, efektów i kompozycji, aby odkryć, co Ci odpowiada i rozwinąć własny styl.
 • Przeglądaj galerie online, obserwuj prace innych grafików i czerp z nich inspiracje. Zwróć uwagę na to, jak wykorzystują oni różne techniki i style, i spróbuj zastosować te rozwiązania w swoich projektach.
 • Pamiętaj, że każdy popełnia błędy. Nie zniechęcaj się nimi, ale traktuj je jako cenną lekcję. Analizuj swoje błędy, aby zrozumieć, co poszło nie tak, i uniknąć ich w przyszłości.
 • Publikuj swoje prace w mediach społecznościowych, na forach internetowych lub w specjalnych galeriach online. Uzyskasz w ten sposób cenną opinię od innych osób, co pomoże Ci doskonalić swoje umiejętności.

Pamiętaj, że regularna praktyka i zaangażowanie są kluczem do osiągnięcia sukcesu w grafice wektorowej. Baw się dobrze i rozwijaj swoje umiejętności, a z pewnością stworzysz imponujące dzieła sztuki.

 

Kiedy używać formatów wektorowych?

Formaty wektorowe są szczególnie przydatne w następujących sytuacjach:

 • Projektowanie grafiki o dużej skalowalności - formaty wektorowe są idealne do projektowania obrazów, które muszą być skalowane bez utraty jakości. Mogą być używane do tworzenia logo, ikon, znaków drogowych i innych elementów, które będą wykorzystywane w różnych rozmiarach, od małych ikon na stronie internetowej po duże banery reklamowe.
 • Praca z grafiką, która wymaga edycji - cechy grafiki wektorowej pozwalają na łatwe edytowanie kształtów, kolorów i innych elementów bez utraty jakości obrazu. Jest to szczególnie przydatne w projektowaniu logo, gdzie konieczne mogą być częste zmiany i dostosowywanie projektu do różnych potrzeb.
 • Drukowanie materiałów wysokiej jakości - formaty wektorowe są często używane do projektowania materiałów drukowanych, takich jak ulotki, plakaty, broszury i wizytówki. Dzięki swojej skalowalności i możliwości pracy w wysokich rozdzielczościach zapewnia ostre i profesjonalne wyniki druku.
 • Tworzenie ilustracji technicznych i schematów - w branżach naukowych, technicznych i inżynieryjnych, grafika wektorowa jest powszechnie stosowana do tworzenia ilustracji, schematów, diagramów i wykresów. Pozwala to na precyzyjne przedstawienie informacji i złożonych danych w czytelnej i estetycznej formie.
 • Praca z wieloma warstwami i efektami - formaty wektorowe obsługują warstwy i efekty, co czyni je idealnym wyborem do projektowania skomplikowanych kompozycji graficznych. Mogą być używane do tworzenia zaawansowanych ilustracji artystycznych, projektów interfejsów użytkownika i animacji.

Formaty wektorowe są niezbędne dla projektantów, którzy potrzebują elastyczności i precyzji w swojej pracy.

 

Czym jest grafika wektorowa i jak najlepiej z niej korzystać? Podsumowanie

Grafika wektorowa to przydatne narzędzie dla każdego projektanta. Dzięki swoim unikalnym właściwościom, takim jak skalowalność i precyzja, pozwala na tworzenie wszechstronnych i wysokiej jakości projektów. Wykorzystanie odpowiednich narzędzi i technik pozwoli w pełni wykorzystać potencjał grafiki wektorowej, niezależnie od tego, czy tworzysz logotyp, ilustrację, czy materiał do druku.

 

FAQ — pytania i odpowiedzi

Czym różni się grafika wektorowa od grafiki rastrowej?
Down arrow

Grafika wektorowa różni się od grafiki rastrowej głównie sposobem przechowywania i wyświetlania obrazów. Grafika wektorowa używa matematycznych równań do definiowania kształtów, linii i kolorów, co pozwala na nieskończoną skalowalność bez utraty jakości. Z kolei grafika rastrowa składa się z pikseli, które mają stałe rozmiary, co oznacza, że przy powiększaniu obraz może stracić na jakości i stać się ziarnisty.

Jakie są najczęstsze formaty plików używane w grafice wektorowej?
Down arrow

Najczęstsze formaty plików używane w grafice wektorowej to SVG, AI, EPS i PDF. SVG, czyli Scalable Vector Graphics, jest popularnym formatem wykorzystywanym głównie w sieci web i wspieranym przez większość przeglądarek internetowych. AI to natywny format Adobe Illustrator, szeroko stosowany w profesjonalnym projektowaniu graficznym. EPS, czyli Encapsulated PostScript, to format pliku, który może zawierać zarówno elementy wektorowe, jak i rastrowe, i jest często używany do drukowania i publikacji. PDF, czyli Portable Document Format, to uniwersalny format pliku, który może zawierać zarówno grafikę wektorową, jak i rastrową, i jest szeroko stosowany do dystrybucji dokumentów.

W jakich zastosowaniach grafika wektorowa jest najbardziej przydatna?
Down arrow

Grafika wektorowa jest najbardziej przydatna w m.in. logo i brandingu, dzięki skalowalności, logo zaprojektowane jako grafika wektorowa może być używane w różnych rozmiarach, od wizytówek po billboardy, bez utraty jakości. W ilustracjach technicznych, w inżynierii, architekturze i naukach ścisłych, grafika wektorowa pozwala na tworzenie precyzyjnych diagramów, schematów i wykresów. W materiałach drukowanych, takich jak ulotki, plakaty i broszury, grafika wektorowa zapewnia ostry i profesjonalny wygląd. W web designie i UI/UX, ikony, grafiki interfejsów użytkownika i elementy stron internetowych często są tworzone jako wektory, aby zapewnić wysoką jakość na różnych urządzeniach i rozdzielczościach ekranów.


Poznaj historie sukcesów naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Maja Mróz
Maja Mróz

Maja z pasją tworzy treści na blog agencji widoczni. Jej droga w świecie marketingu rozpoczęła się od fascynacji content marketingiem oraz pozycjonowaniem stron. W swojej codziennej pracy wykorzystuje narzędzia takie jak Keyword Planner czy Senuto, ChatGPT, Surfer. Dzięki nim potrafi precyzyjnie analizować trendy, przewidywać zmiany i tworzyć skuteczne treści, które przemawiają do algorytmów Google i użytkowników.

Jako entuzjastka najnowszych technologii stale dąży do poszerzania wiedzy na temat sztucznej inteligencji i wykorzystania jej w kreatywny i innowacyjny sposób. Wykorzystuje narzędzia, takie jak ChatGPT do kreowania atrakcyjnych treści oraz do odkrywania nowych spojrzeń na marketing.

Nieustannie rozwija swoje umiejętności poprzez czytanie zagranicznych blogów marketingowych, śledzi najnowsze trendy marketingowe, co pozwala jej adaptować najlepsze praktyki do swojej codziennej pracy.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Czym jest grafika wektorowa i jak najlepiej z niej korzystać?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ