Inkluzywny UX - co to oznacza i jak go wdrożyć na stronie?

inkluzwyny ux co to oznacza i jak go wdrozyc na stronie
Spis treści

• Czym jest inkluzywność w marketingu internetowym?

• Co oznacza inkluzywny UX?

• Dlaczego inkluzywność jest ważna w strategii marketingowej?

• Siedem zasad inkluzywnego projektowania

• Strategie, dzięki którym Twój UX będzie bardziej inkluzywny

• Podsumowanie

User Experience pełni coraz ważniejszą rolę w marketingu internetowym. Dla użytkowników jest bardzo ważne, żeby strona internetowa była intuicyjna i funkcjonalna, dostosowana do ich potrzeb. Coraz silniejszym trendem staje się również inkluzywny UX. Na czym polega i dlaczego jest taki ważny? O tym dowiesz się z naszego artykułu.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Czym jest inkluzywność w marketingu internetowym? 

Inkluzywność oznacza łączenie w jakąś całość, na przykład jednostek społecznych. W związku z tym inkluzywność w marketingu internetowym oznacza dostosowanie treści do całej społeczności i otwarcie na jednostki, które dotychczas mogły być wykluczane. Może to dotyczyć na przykład osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, nieheteronormatywnych, wyznających inną religię, odbiegających od popularnego kanonu urody, osób innej narodowości lub rasy. Inkluzywność w marketingu internetowym ma za zadanie przedstawić wybraną markę jako otwartą, tolerancyjną, równościową, niekierującą się stereotypami.


Co oznacza inkluzywny UX? 

Projektowanie User Experience (UX) to strategia, która polega na zrealizowaniu strony internetowej ze szczególnym zadbaniem o doświadczenia użytkownika. Wśród najważniejszych cech, o które należy zadbać przy projektowaniu doświadczeń są atrakcyjność witryny, użyteczność, a także budowanie pozytywnych wrażeń. Ma to na celu zapewnienie prostszego, wygodniejszego i bardziej intuicyjnego korzystania z witryny.

Z kolei inkluzywny UX to sposób projektowania, który uwzględnia potrzeby każdego użytkownika, który mógłby z nią się zetknąć. Dotyczy to przygotowania strony pod kątem wizualnym oraz pod kątem treści, aby były dostosowane one do wszystkich.


Dlaczego inkluzywność jest ważna w strategii marketingowej? 

Chcąc odnieść sukces w marketingu internetowym musisz podążać za aktualnymi trendami, nie tylko w kontekście technologii i marketingu, dotyczy to również kwestii komunikacyjnych i społecznych. Świat dąży do zwiększenia równości społecznej i potwierdzają to przeprowadzone badania. Na przykład informacje podawne przez Kantar Global MONITOR (https://vimeo.com/582123657) mówią o tym, że aż 65% konsumentów na rynku światowym preferuje marki, które promują różnorodność i integrację. Ciekawe wyniki przedstawiają również badania (https://advertiseonbing-blob.azureedge.net/blob/bingads/media/insight/whitepapers/2020/07-july/inclusive-marketing/microsoft-advertising-whitepaper-the-psychology-of-inclusion-and-the-effects-in-advertising-gen-z-final.pdf) przedstawione w 2020 roku przez Microsoft - 49% konsumentów pokolenia Z ze Stanów Zjednoczonych przestało kupować od marek, która nie reprezentują ich wartości. Taki trend będzie postępować.

Nie wiesz jak zaplanować działania marketingowe?

Warto również mieć świadomość, jak dużą częścią społeczeństwa są osoby, które uznawane są za mniejszość: 

  • 10% ludzi na całym świecie identyfikuje się jako część społeczności LGBTQIA (Źródło: https://www.ipsos.com/sites/default/files/ct/news/documents/2021-06/lgbt-pride-2021-global-survey-ipsos.pdf)
  • 15% ludzi na całym świecie żyje z jakąś formą niepełnosprawności (Źródło: https://www.who.int/health-topics/disability#tab=tab_1) 
  • 44% konsumentów na całym świecie uważa, że ​​nie są w pełni reprezentowani w reklamach (Źródło: https://today.yougov.com/topics/consumer/articles-reports/2021/08/25/advertisements-diversity-consumers-poll) 

Chcesz budować pozytywny wizerunek swojej marki? Sprawdź te artykuły: 


Siedem zasad inkluzywnego projektowania 

W 1997 roku z amerykański architekt Ronalda Mace opracował siedem zasad uniwersalnego projektowania, które mają zapewnić największą użyteczność przygotowywanych produktów. Chociaż zostały one opracowane przez architekta, zasady można odnieść do dowolnej kwestii - projektu, usługi, strony, produktu itp.


1. Identyczne zastosowanie (Equitable use)

Projekt powinien być użyteczny i dostosowany do wszystkich osób - o różnych zdolnościach, poglądach itp. Jednocześnie jednak dostosowanie powinno nie mieć elementów segregacji i stygmatyzacji - w miarę możliwości staraj się stworzyć jedno rozwiązanie dostosowane do wszystkich użytkowników.


2. Elastyczność użycia (Flexibility in use)

Realizacja powinna być dostosowana do różnych preferencji użytkowników i dawać im prawo wyboru w możliwych do tego aspektach.


3. Prosta i intuicyjna obsługa (Simple and intuitive)

Stosowane rozwiązania powinny być proste w użyciu dla wszystkich - niezależnie od wiedzy, doświadczenia i innych czynników. Powinno się wyeliminować zbędne złożoności i stworzyć projekt, który będzie funkcjonalny oraz intuicyjny w użyciu. 

Chcesz szybko zwiększyć widoczność swojej strony w sieci?


4. Zauważalna informacja (Perceptible information)

Realizowany projekt powinien zapewniać użytkownikom pełen dostęp do najważniejszych informacji - niezależnie od warunków otoczenia czy też zdolności, możliwości użytkownika.


5. Tolerancja dla błędów (Tolerance for error)

Bardzo ważne jest, aby zminimalizować ewentualne zagrożenia i negatywne konsekwencje różnych działań. Zadbaj o bezpieczeństwo i funkcjonalność swojego projektu. Staraj się również ostrzegać swoich odbiorców o kwestiach, które mogłyby przynieść niepożądane skutki.


6. Niski poziom wysiłku fizycznego (Low physical effort)

Przygotowany przez Ciebie projekt powinien być wygodny i funkcjonalny, aby korzystanie z niego nie wymagało zbytniego zaangażowania od użytkowników. W przypadku projektu strony internetowej nie oznacza to wyłącznie wysiłku fizycznego, ale również wysiłku intelektualnego. W tym celu skup się na wyeliminowaniu powtarzalnych czynności i na wzmocnieniu intuicyjności

7. Wymiary i przestrzeń dostępne i użyteczne (Size and space for approach and use)

W Twoim projekcie musisz skoncentrować się również na tym, aby wymiary projektu i jego cechy graficzne były odpowiednio przystosowane do użytkowników i ich potrzeb. W przypadku projektowania strony internetowej może to się odnosić na przykład do umiejscowienia w witrynie interaktywnych przycisków dla użytkowników mobilnych.


Strategie, dzięki którym Twój UX będzie bardziej inkluzywny

Zrozumienie potrzeb wszystkich użytkowników sieci jest bez wątpienia trudne, dlatego inkluzywny UX może wydawać się dla wielu przedsiębiorcom czymś trudnym do osiągnięcia. Nie warto się jednak zrażać, wdrażając takie rozwiązania już teraz będziesz o krok przed konkurencją i wyjdziesz naprzeciw trendom. Aby ułatwić sobie ten proces, kieruj się poniższymi wskazówkami.


Zaplanowanie podróży użytkownika zgodnie z inkluzywnym UX

Zrozumienie procesu poruszania się klientów po stronie pozwoli Ci zrozumieć, jakie problemy i trudności mogą odczuwać użytkownicy podczas korzystania z witryny. W tym celu możesz na przykład wykorzystać mapy cieplne. 

Dzięki takiej mapie możesz sprawdzić na przykład, jak głęboko użytkownicy przewijają stronę, a także, czy treści na stronie są dla nich angażujące. Przy odpowiednio wykonanej analizie dowiesz się również, czy strona internetowa jest użyteczna dla użytkownika.

Szukasz skutecznej reklamy w internecie?


Wdrożenie wytycznych dotyczących ułatwień dostępu 

Dostępność strony to jeden z ważniejszych elementów inkluzywnego User Experience. Postaraj się spojrzeć na swoją stronę z perspektywy innych odbiorców i pomyśl, co mogłoby ułatwić im korzystanie z niej. Zapewnij alternatywne rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami - dotyczy to zarówno treści, jak i samego projektu strony pod kątem technicznym. Aby sprawdzić, czy Twoja witryna skutecznie odpowiada na wybrane potrzeby, przeprowadzaj testy użyteczności i audyt UX. Im więcej perspektyw możesz poznać, tym większa szansa, że Twój projekt będzie inkluzywny.


Zbuduj zróżnicowany zespół od UX 

Częstym błędem osób, które chcą rozwinąć swoją strategię UX, jest zakładanie, że doskonale znają potrzeby różnych mniejszości. Takie osoby zwykle nie poświęcają czasu na rozmowę lub współpracę z przedstawicielami danych społeczności. Warto jednak od początku budować swój zespół specjalistów od UX w taki sposób, aby mieć pewność, że jego członkowie będą patrzeć na projekt z totalnie różnych perspektyw. Jeśli natomiast samodzielnie pracujesz nad User Experience i nie masz perspektyw na poszerzanie swojego zespołu, wykorzystaj dostępne narzędzia. Możesz skorzystać na przykład z testów A/B , ankiet i kwestionariuszy, aby uzyskać potrzebne informacje.


Przeprowadź szkolenie z wrażliwości i świadomości kulturowej

Kwestia inkluzywności jest stale rozwijana, badana i nie sposób jest stwierdzić, że posiada się już w tym zakresie pełną wiedzę. Warto otworzyć się na edukację w tym zakresie i korzystać z warsztatów oraz z realizowanych szkoleń. Warto również zaangażować wszystkich pracowników swojej firmy w takie szkolenia. Dlaczego? Pozwoli to na bardziej skuteczne wyłapywanie ewentualnych błędów pojawiających się na stronie. Co więcej, możesz w ten sposób budować wizerunek przyjaznej, otwartej firmy, w której kwestie dostępności i inkluzywności są bardzo istotne. Bez wątpienia wpłynie to także pozytywnie na sposób obsługi Twoich klientów.


Nigdy nie przestawaj zbierać opinii

Pamiętaj również o tym, by zawsze weryfikować swoje działania. Jednorazowe zaplanowanie i zrealizowanie strategii inkluzywnego User Experience nie zapewni Ci trwałego sukcesu. Zaplanuj regularne audyty i zbieranie opinii od użytkowników. Potrzeby społeczne dynamicznie się zmieniają, co udowodniła na przykład gwałtowna przemiana przyzwyczajeń zakupowych na całym świecie ze względu na pojawienie się pandemii. Inkluzywny User Experience powinien skupiać się na stałej analizie wskaźników opinii publicznej. Aby ułatwić sobie to zadanie możesz na przykład ustalić trwałą metodę pozyskiwania tych informacji na swojej platformie, w mediach społecznościowych, w newsletterze lub w inny, dowolnie wybrany przez Ciebie sposób, który pozwoli Ci jak najlepiej dotrzeć do odbiorców. 

Chcesz sprawdzić skuteczność swojej strategii UX?

Dowiedz się więcej w temacie sprawdzania skuteczności swoich działań w sieci: 


Inkluzywny UX - co to oznacza i jak go wdrożyć na stronie? Podsumowanie

W naszym społeczeństwie coraz ważniejsze są postawy równościowe - odbiorcy oczekują jasnych deklaracji od marek i dostosowywania się do potrzeb mniejszości. Poprzez wdrożenie inkluzywnego User Experience możesz skutecznie odpowiedzieć na te trendy, dzięki czemu zdobędziesz zaufanie swoich odbiorców do firmy, a to może mieć świetne przełożenie na Twoje wyniki sprzedażowe. 

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
5
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Inkluzywny UX - co to oznacza i jak go wdrożyć na stronie?

Średnia ocen użytkowników4.70 na podstawie 106 głosów

UDOSTĘPNIJ