Jak i gdzie promować bloga Wordpress? Promowanie na Facebooku

8 sposobo na promocje bloga widoczni

Skuteczna promocja bloga powinna osiągać podstawowy cel - dotarcie ze swoimi artykułami do do jak największej liczby odbiorców. Świadomość rosnącego grona czytelników oraz ich zaangażowanie działają motywująco. Duża liczba blogów sięgająca na samym WordPressie 75 milionów nie ułatwia pozyskania czytelnika. Co zrobić, aby wypromować swój blog i swoje wpisy? Prezentujemy podstawowe działania, od których może rozpocząć każdy bloger i które...przetestowaliśmy na sobie. To naprawdę działa!

Chcesz zwiększyć sprzedać na stronie internetowej? Zobacz naszą ofertę

 

 

1. Promowanie bloga na Facebooku

Przykłady działań

  • Własny fanpage: Z myślą o promocji swojego bloga zacznij od stworzenia strony na Facebooku. Na stronie będziesz publikować linki do najnowszych artykułów i informować o kulisach pracy nad blogiem. To doskonały sposób, aby nawiązywać relacje z czytelnikami oraz badać ich potrzeby i oczekiwania. Jeśli nie wiesz, jak stworzyć fanpage na Facebooku, warto zapoznać sie z artykułem: Jak utworzyć stronę na Facebooku?
  • Facebook Ads: Szacuje się, że zasięg organiczny postów na Facebooku jest coraz niższy i obecnie nie przekracza kilku procent (źródło: https://ogilvy.gr/feed/facebook-zero-considering-life-after-the-demise-of-organic-reach). Tym bardziej warto prowadzić fanpage, aby w razie potrzeby skorzystać z płatnych opcji – reklam i sponsorowania postów. Dzięki reklamie bloga na Facebooku dotrzesz z informacją o nowościach na blogu nie tylko do wszystkich swoich fanów, ale również do wybranej grupy docelowej. Jeśli nie przewidujesz wydatków na promocję bloga na co dzień, oszczędź na specjalne okazje, takie jak: konkurs, wydarzenie z Twoim udziałem, bezpłatny webinar itp.
  • Publiczny profil: Jesteś najlepszym ambasadorem swojego bloga. Skorzystaj ze swojej bazy kontaktów na Facebooku do promocji bloga. Zawsze publikuj w widocznym dla wszystkich (nie tylko dla znajomych) statusie informację, że dodałeś właśnie nowy wpis. Dobrze jest też prowadzić swój profil w przemyślany i spójny sposób, który podkreśli Twoje zainteresowanie tematyką poruszaną na blogu. Chętnie przyjmuj do znajomych swoich czytelników. Pamiętaj też, aby w opisie swojej osoby zawrzeć informację o tym, że prowadzisz blog i dodać link do niego.
  • Komentuj i bądź aktywny: Twoja aktywność w mediach społecznościowych to także sposób na promocję Twojego bloga. W zależności od obranej strategii możesz udzielać się w grupach tematycznych związanych z motywem przewodnim bloga albo posługując się profilem osobowym z imieniem i nazwiskiem, albo korzystając z komentowania jako strona. Inni użytkownicy, zaciekawieni Twoją wiedzą i zaangażowaniem w dyskusję będą mogli sprawdzić kim jesteś, odwiedzając Twój profil lub fanpage, a stąd już tylko krok do odwiedzin na blogu.

 

Okiem blogera - Jak promować bloga?

oczytany facet

 Jak działasz na Facebooku?

Staram się wrzucać minimum trzy posty, ale nie więcej niż pięć na dzień, w odstępach 2-3 godzin. Często udostępniam posty i artykuły z innych stron, a odwiedzając konkurencyjne strony, komentuję i daję lajki jako oczytany facet. Robię to dosyć często i jako taki odzew w postaci nowych polubień i komentarzy jest. Bawiłem się jeszcze we wrzucanie swoich artykułów na facebookowych grupach dla blogerów. To przynosi nadspodziewanie duży odzew w postaci lajków i komentarzy, ale są one najczęściej pisane na siłę i to bardzo widać. 

 

OczytanyFacet.pl

 

2. Promowanie bloga za pomocą wartościowego contentu

Daj coś więcej niż inni

Jak zmotywować użytkowników do większego zaangażowania?

Aby zmotywować użytkowników do większego zaangażowania najpierw trzeba im coś dać. Powszechnie stosowaną i skuteczną metodą jest udostępnianie wartościowej treści (e-booka lub raportu) w zamian za zapisanie się na newsletter. Dodatkową korzyścią jest większa motywacja użytkowników do dzielenia się swoją zdobyczą. Dobrą praktyką jest wyświetlanie użytkownikowi po pobraniu pliku podziękowań wraz z zachętą do udostępnienia informacji na Facebooku o materiałach dodatkowych lub z linkiem do materiałów, który można wysłać znajomemu.  

Im bardziej profesjonalny blog, tym na więcej może sobie w tej kwestii pozwolić. Na przykład blog prowadzony przez MarketingProfs udostępnia tylko początek treści artykułu, aby przeczytać całość należy się zarejestrować. Powodzenie takiej metody zależy w dużym stopniu od jakości i wartości artykułu. Zbieranie bazy kontaktów w zamian za ekskluzywne treści pozwoli Ci szybko zbudować sieć czytelników bloga. Pamiętaj, że sieć budowana na Facebooku lub na Instagramie nie należy do Ciebie. Gdyby jutro Facebook przestał istnieć, Twoje kontakty po prostu by przepadły. Warto więc docenić wartość własnej bazy mailingowej.

 

contentmarketinginstitute1

 Źródło: contentmarketinginstitute.com

 

3. Baza mailingowa - jak spopularyzować bloga poprzez newsletter?

Niezależnie od tego, jakie metody zastosujesz, budowanie bazy mailingowej warto rozpocząć już od startu bloga. Na stronie powinna być umieszczona informacja o możliwości zapisania się na newsletter:

kissmetrics

 Źródło: kissmetrics.com

 

Chcesz zwiększyć sprzedać na stronie internetowej? Zobacz naszą ofertę

 

Prognozowany jest powrót do newsletterów. Jeszcze parę lat temu zastępował nam je Facebook. Na tablicy widzieliśmy posty od interesujących nas firm i autorów. Dziś newsfeedy nie odzwierciedlają już naszych upodobań. Po pierwsze są przeładowane – lajkujemy setki różnych stron, nie tylko tych, które nas interesują, ale też tych, które polecili nam znajomi lub, które trzeba było zalajakować, aby wziąć udział w konkursie itp. Po drugie to Facebook za nas decyduje, co zobaczymy. Jeśli komuś zależy na tym, aby być na bieżąco z nowościami z ulubionego bloga, zapisuje się na newsletter.

 

4. Notyfikacje web push - jak wypromować bloga w przeglądarce

Notyfikacje to stosunkowo nowe rozwiązanie, które uznawane jest jako konkurencja dla newsletterów. Użytkownik, który wyrazi na nie zgodę, będzie otrzymywał na ekranie komputera krótkie powiadomienia, np. o publikacji najnowszego wpisu na blogu, o rozpoczęciu i zakończeniu konkursu czy innych interesujących zdarzeniach z bloga.

bakusiowo

 Źródło: bakusiowo.pl

 

5. Disqus na blogu WordPress - komentowanie na stronie

Przy promocji bloga warto poświęcić czas na czytanie i przeglądanie blogów o podobnej tematyce. Szczególnie tych, które już mają silną grupę aktywnych czytelników. Komentuj artykuły na takich blogach, ale koniecznie z wykorzystaniem logowania przez Facebooka lub za pomocą konta na Disqus. Pamiętaj jednak, że efekt osiągniesz jedynie, gdy profil na Disqus będzie uzupełniony o opis i link do bloga. W tym działaniu nie chodzi o zostawianie linków do swojego bloga pod cudzymi artykułami, a o wartościowe komentowanie, które buduje Twój wizerunek w określonym temacie.

 

6. Pozycjonowanie Bloga

Jak zoptymalizować stronę WordPress?

Optymalizacja witryn pod pozycjonowanie, czy korzystanie z płatnych reklam na blogu to nie wszystko. Każdy artykuł na stronie również powinien spełniać określone wymogi, aby znaleźć się w top 10 Google na określone frazy.

Można wyróżnić kilka aspektów dobrej optymalizacji artykułu blogerskiego:

  • przejrzysta budowa – stosowanie nagłówków, podział na akapity, pogrubienia ważnych informacji, wypunktowania, cytaty itp.
  • stosowanie słów kluczowych – unikaj nadmiaru słów kluczowych, efektywne jest stosowanie fraz w naturalny sposób w tekście, w tytule, URL i metadanych, dobrze zrealizowany tekst będzie również bogaty w powiązane tematycznie frazy
  • poprawność – zadbaj o poprawność gramatyczną i interpunkcyjną
  • powoływanie się na źródła – dodawaj linki do źródeł potwierdzających to, o czym piszesz, dobrym źródłem w ocenie Google jest Wikipedia
  • objętość – chociaż w ostatnich latach mówiło się głównie o efektywności krótkich tekstów, dziś stawia się na teksty o długość 2500 znaków i więcej

 

Pomagamy budować biznes dzięki Mediom społecznościowym Zobacz więcej

 

 

Okiem blogera

misscoach.pl

Jak się wybić na Instagramie ze swoim blogiem?

Aby pozyskać i zbudować społeczność na Instagramie, warto określić wiodącą tematykę naszego profilu. Mogą to być zdjęcia i wpisy propagujące zdrowy styl życia, modne ubieranie się, a nawet motywujące do działania grafiki. Dobrym pomysłem jest pokazywanie migawek ze swojego życia. To po prostu będzie Twój styl.

Pamiętaj jednak, aby zdjęcia były bardzo dobrej jakości, tak aby czuło się przyjemność z ich oglądania. Nie zapomnij też o hasztagach, które przy odpowiednim zastosowaniu przyciągną do Ciebie nowych obserwatorów i pozwolą jeszcze bardziej rozkręcić Twój fanpage.

 

misscoach.pl

 

7. Wykorzystaj swoje maile i komunikatory

Jak promować blog poprzez komunikaty

Jeśli w codziennej komunikacji z czytelnikami, partnerami i klientami korzystasz z maila, zrób użytek ze stopki. Warto dodawać w niej zawsze link do ostatniego wpisu na blogu. Uważaj jednak, aby stopka nie była zbyt przeładowana, bo wtedy link może zgubić się pośród innych informacji. Podobnie możesz wykorzystać status na Skype, jeśli to jest Twoje narzędzie komunikacji.

 

8. Współpracuj z innymi

Promocja bloga poprzez budowanie relacji

Nie bój się prosić po pomoc i nawiązywać współpracę z innymi blogerami i portalami. Wzajemne wsparcie pozwala szybciej osiągnąć efekty. Pomoc jednak musi być obustronna – nie proponuj dzielenia się Twoim artykułem o zdrowiu, twórcom zajmującym się technologiami i motoryzacją. Kluczem jest zbudowanie sieci kontaktów w obrębie tematyki bloga. Na początek warto nawiązać współpracę z portalami małym zasięgu, ponieważ są większe szanse, że Twój tekst będzie stanowił dla nich wsparcie.

Im bardziej Twoja popularność będzie rosła, a Twój blog zyskiwał miano eksperta w swojej dziedzinie, możesz proponować współpracę coraz silniejszym na rynku blogerom i twórcom. Oczywiście, są wyjątki od tej reguły i początkujący bloger może wypracować sobie z sukcesem relację z blogerem o ugruntowanej pozycji.

 

Okiem blogera

WanderGirl

Czy wypromować bloga dzięki współpracy z innymi blogerami?

Do tej pory współpracowałam z Kasią z Travelicious.pl - na jej blogu ukazał się gościnny wpis o mojej podróży do Izraela. Ponadto mam grupę ulubionych polskich blogerów podróżniczych, których regularnie lajkuję i zauważyłam, że z wzajemnością.

Dodatkowo współpracowałam z Cosmopolitan.pl, ostatnio artykuł o moim blogu pojawił się również w magazynie Glamour.

 

Monika Frydych, WanderGirl.pl

 

Teraz już wiesz jak wypromować i spopularyzować swojego Bloga

To nasza subiektywna lista ważnych działań w kierunku promocji bloga w sieci. Jaki jest Twój sposób na pozyskanie czytelników? A może próbowałeś już naszych sposób i w Twoim przypadku okazały się nietrafione? Podziel się z nami swoimi przemyśleniami w komentarzach.

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżerka marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak i gdzie promować bloga Wordpress? Promowanie na Facebooku

Średnia ocen użytkowników4.04 na podstawie 81 głosów

UDOSTĘPNIJ