Jak współpracować z agencją Google Ads? 8 ważnych zasad

Jak wspolpracowac z agencja Google Ads 8 waznych zasad
Spis treści

• Outsourcing Google Ads - czy warto, a jeśli tak, to dlaczego?

• Outsourcing Google Ads - agencja czy freelancer?

• Co wpływa na skuteczność reklamy Google Ads?

• Jak współpracować z agencją Google Ads? Zasady dla przedsiębiorców

• Opracuj swoje cele

• Dokładnie wypełnij brief

• Wybierz jedną osobę do kontaktu ze specjalistą

• Udziel agencji wszystkich niezbędnych dostępów

• Przekazuj agencji wszystkie ważne informacje

• Bądź w stałym kontakcie z agencją

• Rozważ edycję struktury strony www

• Regularnie akceptuj treści reklam i inne materiały przygotowane przez specjalistę

• Podsumowanie

Reklama Google Ads to skuteczna strategia na wzrost widoczności, ruchu na stronie lub w sklepie internetowym oraz sprzedaży. By jednak osiągnąć satysfakcjonujące efekty, trzeba nie tylko wiedzieć, jak wybrać dobrą agencję Google Ads, ale także efektywnie współpracować ze specjalistami opiekującymi się Twoją kampanią. Jak współpracować z agencją Google Ads, by wzmocnić i przyspieszyć efekty kampanii? Jakich błędów unikać w trakcie współpracy? Jak zaplanować outsourcing Google Ads, by faktycznie przynosi oczekiwane korzyści? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Outsourcing Google Ads - czy warto, a jeśli tak, to dlaczego?

Prowadzisz samodzielnie kampanie Google Ads i uważasz, że osiągasz przyzwoite wyniki? Być może tak jest, jednak z pewnością nie znasz ekosystemu Google Ads tak dobrze, jak specjaliści z doświadczeniem pracujący w zespołach agencji marketingowych. To jeden z powodów, dla których warto zastanowić się nad outsourcingiem Google Ads. Dlaczego jeszcze powinieneś pomyśleć nad współpracą z agencją Google Ads albo freelancerem? Ponieważ specjaliści Google Ads:

Decydując się na outsourcing usług Google Ads, nie musisz zajmować się rekrutacją specjalisty, przygotowywaniem umów o pracę czy organizowaniem stanowiska pracy. Nie ponosisz także konsekwencji nieobecności specjalisty (urlopy, zwolnienia lekarskie itd.).


Outsourcing Google Ads - agencja czy freelancer?

Zastanawiasz się, czy wybrać współpracę z agencją Google Ads czy freelancerem? Przewaga agencji wynika z kilku elementów:

 • w agencji Google Ads wiedza i doświadczenie pracujących specjalistów zostały zweryfikowane przez ekspertów z doświadczeniem,
 • w przypadku nieobecności jednego eksperta - Twojego opiekuna - w agencji z pewnością znajdzie się inna osoba z wiedzą i doświadczeniem, która będzie w stanie odpowiedzieć na Twoje pytania,
 • w agencji Google Ads pracuje wielu ekspertów i na pewno znajdziesz taką osobę, z którą masz dobry kontakt, a w razie ewentualnych problemów można zmienić specjalistę.


Co wpływa na skuteczność reklamy Google Ads?

Nie każda reklama Google Ads będzie skuteczna. Na jej efektywność składa się wiele elementów, takich jak:

 • branża, w której działasz,
 • wielkość konkurencji,
 • popularność słów kluczowych, które zostaną wybrane do kampanii,
 • zakres optymalizacji kampanii pod kątem wykluczających fraz, by nie marnować budżetu,
 • zakres optymalizacji reklamy pod kątem zwrotu z inwestycji (ROI),
 • wiedza i doświadczenie specjalisty, który opiekuje się Twoją kampanią i optymalizuje ją (zwróc uwagę zwłaszcza na doświadczenie w konkretnej branży i konkretnym budżecie),
 • współpraca specjalisty Google Ads z przedsiębiorcą i zakres wiedzy oraz informacji przekazany specjaliście przez właściciela lub przedstawiciela firmy.

Pamiętaj, że nikt lepiej nie zna Twojej oferty, a nawet najlepszy specjalista Google Ads nie jest Twoim pracownikiem, dlatego niezbędne informacje musisz mu przekazać samodzielnie. Co jeszcze możesz zrobić i jakich błędów unikać podczas outsourcingu Google Ads? Sprawdź zasady efektywnej współpracy.

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?

Jakie elementy mają główne znaczenie w trakcie współpracy z klientem według naszych specjalistów Google Ads?

Sumienne wypełnienie briefu
Ważne jest, aby zawrzeć w briefie wszystkie istotne pod kątem kampanii i sprzedaży informacje o biznesie. Brief jest dla nas bardzo ważny, ponieważ pozwala na zapoznanie się z działalnością Klienta i ustalenie odpowiedniej strategii działań. Nikt nie zna swojego biznesu lepiej niż Klient, dlatego tak ważne jest, aby przekazał nam wszystkie istotne informacje.

Nadanie odpowiednich dostępów do narzędzi
Nasza praca nie jest możliwa bez dostępu do odpowiednich kont - Google Ads, Google Analytics, Google Tag Manager czy Google Merchant Center. Jest to podstawa startu działań. Jeżeli w przeszłości były prowadzone działania - najlepszym wyjściem będzie nadanie dostępu do poprzedniego konta i praca na nim z uwagi na cenne dane historyczne. Jeżeli działania nie były prowadzone, wspieramy w zakładaniu nowych kont, jednak Klient musi priorytetowo potraktować wdrożenie ich na stronie.

Współpraca na zasadzie partnerstwa oraz stały kontakt
Zależy nam na uzyskiwaniu jak najlepszych wyników dla naszych klientów, jednak nie jest to możliwe, gdy Klient z nami nie współpracuje podczas tworzenia oraz prowadzenia kampanii. Współpraca z agencją powinna polegać na zasadzie partnerstwa - dzielimy się z Klientem naszą wiedzą, wnioskami i pomysłami, jednak bardzo ważne jest, aby na linii agencja-Klient był dialog, ponieważ weryfikacja naszych działań z ich realnym wpływem na jego biznes jest kluczowa. Obu stronom przyświeca ten sam cel.

Dostarczenie niezbędnych materiałów
Kluczową sprawą jest również dostarczenie przez Klienta materiałów niezbędnych do konfiguracji działań. Grafiki, wideo czy pliki produktowe są podstawową do konfiguracji niektórych kampanii Jeżeli nie zostaną one dostarczone - nie będziemy mieli możliwości wdrożenia odpowiedniej strategii. Wykorzystanie innych kanałów z uwagi na brak materiałów, może mieć negatywny wpływ na wynik kampanii.

Wprowadzanie zaleceń i rekomendacji
Kampanie dotyczą również sfery poza samym kontem Google Ads. Rekomendujemy Klientom zmiany na stronie, optymalizację plików produktowych czy wykorzystanie innych odpowiednich kanałów marketingu online, ponieważ wiemy, że ma to realny wpływ na wynik. Jeżeli nasze zalecenia i rekomendacje nie są wprowadzane, ogranicza to skuteczność kampanii.

Aleksandra Górska, Liderka Zespołu Google Ads w agencji widoczni

 

Jak współpracować z agencją Google Ads? Zasady dla przedsiębiorców

Skuteczność kampanii Google Ads zależy przede wszystkim od wiedzy i doświadczenia specjalisty. Na efekty sprzedażowe możesz jednak wpływać także jako przedsiębiorca poprzez aktywny i stały kontakt z ekspertem Google Ads. Sprawdź, jak współpracować z agencją, by zwiększyć efektywność kampanii dla Twojej firmy.

 

1. Współpraca z agencja Google Ads. Opracuj swoje cele

Żeby kampania Google Ads i outsourcing usług reklamowych były efektywne, musisz znać i określić swoje cele. Przed rozpoczęciem współpracy z agencją Google Ads lub na początku jej trwania zastanów się:

 • jakie cele chcesz osiągnąć i w jakim czasie - pamiętaj, że cel powinien być jasny, mierzalny, ograniczony czasowo, np. wzrost sprzedaży o 50% w ciągu pół roku współpracy,
 • do kogo chcesz dotrzeć i kto stanowi Twoją grupę docelową - to pozwoli wybrać słowa kluczowe i język dopasowany do grupy odbiorców i ich oczekiwań,
 • jakie firmy są twoimi bezpośrednimi konkurentami - ta informacja pozwala specjaliście Google Ads zorientować się, jakie taktyki reklamowe stosuje konkurencja, na jakie słowa kluczowe się promuje w płatnych reklamach itp.,
 • czy są jakieś informacje o ofercie lub usługach, których nie chcesz udzielać publicznie,
 • które produkty stanowią Twój priorytet i dają największą marżę - specjalista Google Ads prawdopodobnie właśnie od nich zacznie reklamę w Google,
 • czy jakieś produkty planujesz wycofać -wówczas nie ma sensu ich reklamować, a specjalista Google Ads powinien o tym wiedzieć, by nie marnować swojego czasu i budżetu,
 • w jakim okresie przypada szczyt sprzedażowy w Twojej branży i czy dodatkowo są jakieś szczególne święta, które chcesz wziąć pod uwagę w strategii Google Ads.

 

2. Outsourcing Google Ads. Dokładnie wypełnij brief

Zazwyczaj na początku współpracy otrzymasz od agencji Google Ads brief, w którym pojawią się pytania o profil Twojej działalności, Twoich docelowych klientów, branżę, w której działasz, produkty, które oferujesz i elementy, które wyróżniają Twoją ofertę spośród innych na tym samym rynku. Warto rzetelnie i kompleksowo wypełnić brief, ponieważ zawarte w nim informacje posłużą specjalistom Google Ads do stworzenia efektywnej kampanii. Informacje wyróżniające Twoją firmę warto umieścić w treściach reklam w sieci wyszukiwania. Informacje o docelowych odbiorcach pozwolą lepiej dopasować ustawienia kierowania reklam. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ specjalista Google Ads, z którym współpracujesz w ramach outsourcingu, jest ekspertem w reklamach Google, ale nie zna twojej firmy i dopiero musi ją poznać - z Twoją pomocą proces ten przebiegnie znacznie sprawniej. Odpowiedzi takie jak “nie wiem” z pewnością nie ułatwią specjaliście poznania Twojej firmy, dlatego warto ich unikać. Postaraj się, by brief był odpowiedzi szeroko ujmowały dane zagadnienie i przekazywały agencji Google Ads realną wiedzę na temat biznesu, który prowadzisz. Pamiętaj, że osobisty lub telefoniczny kontakt (lub nawet rozmowa online) pozwalają przekazać informacje szybciej niż kilka wysłanych maili. Co więcej, częste rozmowy ze specjalistą Google Ads pomagają budować dobre i długofalowe relacje biznesowe.


3. Współpraca z agencją Google Ads. Wybierz jedną osobę do kontaktu ze specjalistą

Jak efektywnie współpracować z agencją Google Ads? Najlepiej będzie, jeśli ze swojej strony wybierzesz jedną osobę, która będzie odpowiedzialna za kontakt z opiekunem klienta z ramienia agencji i za przekazywanie informacji o skuteczności kampanii, przesyłanie ważnych informacji oraz akceptację treści i grafik przygotowywanych przez specjalistę. Dzięki temu specjalista Google Ads będzie wiedział, z kim się kontaktować i komu przesłać niezbędne informacje o kampanii.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?


4. Jak współpracować z agencją Google Ads? Udziel agencji wszystkich niezbędnych dostępów

By agencja Google |Ads mogła sprawnie realizować swoje usługi i wyciągać dane z kampanii Google Ads, musisz udzielić jej dostępu do następujących narzędzi:

 • Twoje konto Google Ads,
 • konto Google Tag Manager,
 • konto Google Analytics,
 • Twoja strona internetowa.

Dzięki dostępem specjalista Google Ads będzie mógł:

 • zapoznać się z wynikami wcześniej prowadzonych działań i wyciągnąć wnioski,
 • stworzyć pierwszą kampanię,
 • stworzyć tagi UTM i dodać je do strony,
 • analizować wyniki kampanii i optymalizować ją,
 • stworzyć plik produktowy na potrzeby reklamy produktowej Google Zakupy,
 • połączyć konta Google Analytics i Google Ads, jeśli wcześniej nie zostało to wykonane.

Pamiętaj, że w razie zakończenia współpracy, jako administrator, możesz zabrać dostęp do konta określonym osobom z danej agencji. Takie same możliwości masz na swojej stronie internetowej, dlatego nie masz się czego obawiać. Prowadzenie reklamy Google Ads na Twoim koncie zapewnia wgląd we wszystkie prowadzone działania i umożliwia Ci realną kontrolę nad realizacją reklam Google.


5. Współpraca z agencją Google Ads. Przekazuj agencji wszystkie ważne informacje

Samo wypełnienie briefu to nie wszystko. Jeśli chcesz poprawić efekty kampanii Google Ads, musisz na bieżąco informować swojego opiekuna o ewentualnych zmianach, które planujesz. Mogą to być następujące zmiany:

 • adresów URL produktów,
 • struktury menu w sklepie internetowym lub na stronie,
 • wycofywanie produktów ze sklepu,
 • dodawanie nowych produktów do sklepu,
 • dodanie nowej usługi w swojej firmie,
 • zmiana priorytetów biznesowych.

Prawdopodobnie dobry specjalista Google Ads z agencji będzie co jakiś czas sam dopytywał o zmiany, które planujesz w swojej firmie. Warto jednak wyjść z inicjatywą i samemu poinformować o planowanych i wdrażanych zmianach. Co więcej, edycję struktury strony warto wcześniej przedyskutować zarówno z agencją SEO, jak i agencją Google Ads, by nie wpłynęła negatywnie na efekty marketingu internetowego.


6. Outsourcing Google Ads. Bądź w stałym kontakcie z agencją

Stały i aktywny kontakt z agencją to podstawa sukcesu w reklamie Google Ads. Postępuj w kontakcie ze specjalistą w taki sposób, w jaki sam chciałbyś być traktowany. Odbieraj telefony, a jeśli nie możesz odebrać, to oddzwaniaj, na bieżąco przekazuj wszystkie informacje, odpowiadaj na wiadomości. Warto także regularnie spotykać się ze specjalistą w trakcie rozmów online i omówić rezultaty prowadzonych kampanii. Masz wówczas okazję nie tylko poznać efekty, ale także zadać pytania i zyskać wiedzę z zakresu marketingu internetowego w ramach opłacanych usług.


7. Outsourcing Google Ads. Rozważ edycję struktury strony www

Być może w procesie przygotowywania kampanii reklamowej ekspert Google Ads zaproponuje zmianę struktury strony, by była lepiej dopasowana do oczekiwań użytkowników. Taką samą strukturę produktów zastosuje w reklamie w Google. Warto rozważyć takie zmiany, ponieważ mogą one wpłynąć pozytywnie nie tylko na efektywność kampanii reklamowej w Google, ale także na UX na stronie internetowej. Sprawdź, jak zaplanować strukturę informacji na stronie, by wspierać efekty marketingu internetowego.


8. Jak współpracować z agencją Google Ads? Regularnie akceptuj treści reklam i inne materiały przygotowane przez specjalistę

Każda kampania Google Ads wymaga określonych działań wykonywanych przez specjalistę oraz ich akceptacji przez klienta. Do takich elementów należą:

 • projekty stron docelowych,
 • projekty banerów do kampanii w sieci reklamowej,
 • projekty filmów do kampanii w sieci reklamowej i reklam video, np. na YouTube,
 • treści reklam w sieci wyszukiwania (nagłówki i teksty reklamy widoczne w wynikach wyszukiwania).

Im szybciej zaakceptujesz propozycje agencji lub wprowadzisz do nich swoje poprawki, tym szybciej kampania zacznie działać i przynosić efekty. W przypadku outsourcingu Google Ads unikaj sytuacji, w których to opiekun twojej firmy kilkakrotnie prosi Cię o akceptację treści czy grafik. Sprawdź, jak napisać skuteczną reklamę tekstową w Google Ads.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?

 

Najważniejsze aspekty i najczęstsze błędy we współpracy z agencją Google Ads

Najważniejsze aspekty współpracy to:

- częsta i sprawna komunikacja między specjalistą, a klientem,

- wymiana informacji na temat biznesu klienta - często klient wie dużo więcej na temat zachowań klientów w swojej branży od specjalisty Google Ads.

Przy starcie kampanii ważne jest, aby klient sprawnie przekazał dostęp do niezbędnych narzędzi, tak aby przed ustaleniem strategii móc sprawdzić wcześniejsze działania na koncie i dane w Analytics. Duże znaczenie ma to także w przypadku nowych kont. Zanim kampania wystartuje, musimy wprowadzić wiele ustawień na kontach, konwersji, zdarzeń monitorowanych w serwisie.
działanie na zasadzie partnerstwa - powinniśmy być dla siebie partnerami biznesowymi,. Nie zawsze wyniki kampanii są od razu zadowalające, ale wprowadzanie zmian pod wpływem emocji na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem.

Najczęstsze błędy we współpracy

 • klient mimo przedstawienia danych, które widzimy na koncie, naciska na stosowanie swoich rozwiązań i nie akceptuje wprowadzenia zmian. Oczywiście powinniśmy współpracować z klientem i wspólnie decydować o tym, jakie rozwiązania testować, tak aby dojść do etapu, w którym kampanie będą działały z jak największą korzyścią dla klienta;
 • brak reakcji na maile i telefony - często jako specjaliści mamy związane ręce w przypadku braku odpowiedzi ze strony klienta i akceptacji proponowanych zmian;
 • brak informacji o wprowadzanych zmianach na stronie czy planowanych pracach na serwisie;
 • zbyt mało informacji na start działań - często klient nie ma czasu dla nas, nie chce sumiennie wypełnić briefu, nie ma czasu na rozmowę na temat strategii, analizy proponowanych słów kluczowych czy produktów do kampanii. To może znacząco opóźnić uzyskanie pierwszych efektów oraz utrudnić współpracę.

Dawid Bręk, Lider Zespołu Google Ads w agencji widoczni


Podsumowanie

Znajomość zasad współpracy z agencją Google Ads może pozytywnie wpłynąć na efekty samej kampanii. Dlatego warto już przed rozpoczęciem współpracy zastanowić się, jakie efekty chcesz osiągnąć, co wyróżnia Twoją ofertę i co może zachęcić użytkowników do skorzystania z niej. W trakcie współpracy z agencją Google Ads warto budować długotrwałe relacje biznesowe, pozostawać w stałym kontakcie i poinformować specjalistę Google Ads o zmianach na stronie oraz w strategii biznesowej. To może znacząco wpłynąć na zwrot z inwestycji (ROI) w Google Ads.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak współpracować z agencją Google Ads? 8 ważnych zasad

Średnia ocen użytkowników4.87 na podstawie 144 głosów

UDOSTĘPNIJ