Rozszerzona rzeczywistość (AR) w e-commerce. Nowy wymiar zakupów online!

Rozszerzona rzeczywistosc AR w ecommerce
Spis treści

• Czym jest rozszerzona rzeczywistość?

• Korzyści z zastosowania AR w e-commerce

• Czym różnią się rozszerzona rzeczywistość i wirtualna rzeczywistość?

• Rodzaje aplikacji AR

• Jak firmy e-commerce korzystają z rozszerzonej rzeczywistości?

• Podsumowanie

W dzisiejszych czasach e-commerce to już nie tylko kwestia wygody, ale norma w codziennym życiu. Przyjemność z robienia zakupów online może jednak być ograniczona brakiem możliwości obejrzenia produktu na żywo, dotknięcia go czy przymierzenia. Dlatego też w ostatnich latach zyskuje na popularności rozszerzona rzeczywistość (AR), która umożliwia wirtualne obejrzenie produktu w sposób niemalże rzeczywisty. Sprawdź, jak zastosowanie AR w e-commerce odmienia oblicze zakupów online, a także jakie korzyści przynosi zarówno konsumentom, jak i sprzedawcom

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Czym jest rozszerzona rzeczywistość?

Rozszerzona rzeczywistość (AR, augmented reality) to technologia, która umożliwia nałożenie treści generowanych komputerowo, takich jak dźwięki, wideo, grafiki czy dane GPS, na świat rzeczywisty za pomocą smartfonów czy specjalnie zaprojektowanych do tego celu narzędzi, takich jak okulary AR. Choć istnieje od lat 60. XX wieku, to dopiero w ostatnich latach stała się powszechna w handlu e-commerce i coraz częściej używana przez firmy oraz konsumentów.

Aplikacje mobilne, takie jak Snapchat i Instagram, odegrały kluczową rolę w rozwoju AR — używając sztucznej inteligencji, umożliwiły użytkownikom stosowanie filtrów na twarz, nakładanie obiektów na zdjęcia i filmy oraz stosowanie różnych teł, co z chęcią użytkownicy wykorzystują podczas codziennych aktywności w social mediach. Ze względu na wyjątkowe możliwości technologii AR platformy takie jak Google Maps zaczęły ją wykorzystywać, aby pomóc użytkownikom w nawigacji, a firmy technologiczne, w tym Facebook, planują zwiększyć skalę swoich operacji w AR i VR, aby umożliwić użytkownikom interakcje w wirtualnym świecie. 


Korzyści z zastosowania AR w e-commerce

Jednym z największych ograniczeń w handlu elektronicznym jest trudność przedstawienia fizycznego produktu w wirtualnym środowisku, gdzie wszystko jest tylko dwuwymiarowe. AR może pomóc zastąpić doświadczenia ze stacjonarnego sklepu, ułatwiając prezentowanie towarów i dając konsumentom możliwość lepszego obejrzenia kupowanego produktu. Wiążą się z tym pewne korzyści dla branży e-commerce, takie jak:

 • Lepsze doświadczenia zakupowe — AR pozwala klientom na interaktywną wirtualną wizualizację produktów, dzięki czemu mogą łatwo i szybko podjąć decyzję zakupową. Możliwość dokładnego obejrzenia produktu, zmiany koloru, rozmiaru czy pozycji pozwala zdecydować, czy spełnia on ich wymagania. Sprawdź, jak w inny sposób tworzyć wyjątkowe doświadczenia zakupowe w e-commerce.
 • Zwiększenie zaangażowania klientów — rozszerzona rzeczywistość umożliwia klientom interakcję z produktem, co prowadzi do większego zaangażowania i zbudowania relacji z marką. Może to zwiększyć lojalność klientów i przynieść korzyści w postaci pozytywnych opinii i rekomendacji.
 • Redukcja zwrotów — dzięki wirtualnym wizualizacjom produktów AR umożliwia klientom dokładniejszy i bardziej trafny wybór towaru, co może zredukować liczbę zwrotów z powodu nieodpowiedniego rozmiaru, koloru lub funkcji.
 • Konkurencyjna przewaga — wykorzystanie technologii rozszerzonej rzeczywistości w e-commerce może dać firmom przewagę konkurencyjną na rynku, co z kolei może prowadzić do wzrostu sprzedaży i zysków.


Czym różnią się rozszerzona rzeczywistość i wirtualna rzeczywistość?

Terminy „rzeczywistość rozszerzona” i „rzeczywistość wirtualna” są często używane zamiennie, ale tak naprawdę są od siebie bardzo różne. Oto główne różnice między AR i VR:

 • VR jest w pełni immersyjny, podczas gdy AR po prostu rozszerza świat rzeczywisty.

Rzeczywistość rozszerzona umożliwia rozszerzenie naszego świata, dodając do niego wirtualne elementy, a przy tym nadal wykorzystując obraz realnej przestrzeni. Doskonały przykładem zastosowania tej technologii jest gra „Pokemon GO” — użytkownicy grają w nią, idąc ulicą i patrząc na realny świat przez telefon, za pomocą którego na otoczenie nakładają się wirtualne znaki i obiekty. Z kolei rzeczywistość wirtualna to wciągające doświadczenie, które pozwala całkowicie wejść w świat wirtualny. Przykładem mogą być wszystkie gry z wykorzystaniem specjalnych okularów VR, dzięki którym przenosisz się do innej rzeczywistości, w której możesz się poruszać i wykonywać różne działania.

 • Rzeczywistość rozszerzona jest bardziej mobilna, podczas gdy rzeczywistość wirtualna wymaga specjalnego sprzętu i przestrzeni.

W rzeczywistości wirtualnej potrzebny jest zazwyczaj zestaw słuchawkowy, okulary VR i kontrolery, które musisz trzymać w dłoniach. Dodatkowo niezbędna jest bezpieczna przestrzeń, w której nie będziesz zagrażał ani sobie, ani Twojemu otoczeniu. Mając na sobie okulary, nie widzisz nic z realnego świata, więc prawdopodobieństwo uderzenia w ścianę czy mebel jest bardzo wysokie. Natomiast AR jest dużo bardziej mobilna, ponieważ zwykle potrzebuje tylko smartfona lub tabletu. Jest też dużo bezpieczniejsza, ponieważ w odróżnieniu od VR, świat realny jest dla Ciebie ciągle widoczny.

 • Więcej osób ma możliwość doświadczenia AR niż VR.

Ostatnią, ale znaczącą różnicą jest to, że AR wymaga mniej sprzętu, który jest bardziej dostępny dla użytkowników. Ze smartfonów korzysta prawie 90% populacji na świecie, natomiast posiadaczy sprzętu VR jest znacznie mniej (https://www.bankmycell.com/blog/how-many-phones-are-in-the-world).


Rodzaje aplikacji AR

Istnieje kilka rodzajów aplikacji rozszerzonej rzeczywistości. Każda z nich ma odmienne zastosowania i funkcje, które mogą sprawdzić się w różnych branżach:

 • AR oparty na znacznikach — w tym rodzaju aplikacji w celu wyświetlenia wirtualnych obiektów w rzeczywistym świecie wykorzystuje się specjalne wzorce lub kod QR, które są rozpoznawane przez aplikację. Dzięki temu użytkownik może np. skierować kamerę swojego smartfona na konkretny plakat, który jest wyposażony w taki znacznik i zobaczyć wirtualne treści powiązane z nim.
 • AR bez znaczników — w tym rodzaju AR wirtualne elementy są wyświetlane na podstawie analizy otoczenia przez urządzenie mobilne. Aplikacja rozpoznaje elementy przestrzeni, takie jak ściany czy meble, i umieszcza na nich wirtualne obiekty. Na przykład użytkownik może postawić wirtualny mebel w rzeczywistym pokoju i zobaczyć, jak będzie komponował się w danym miejscu.
 • AR oparty na lokalizacji — w tym rodzaju aplikacji, wirtualne elementy są wyświetlane w oparciu o aktualną lokalizację użytkownika. Aplikacja korzysta z technologii GPS, aby określić, gdzie znajduje się użytkownik i wyświetlać informacje o otaczającej go okolicy. Na podstawie tego rodzaju aplikacji AR została stworzona wcześniej wspominana gra „Pokemon GO”.
 • AR oparty na projekcji — w tym przypadku wykorzystuje się projektor oraz techniki mapowania do nakładania treści AR bezpośrednio na rzeczywiste obiekty. Pozwala to użytkownikom na oglądanie treści AR gołym okiem bez konieczności używania okularów AR lub urządzeń mobilnych obsługujących tę technologię (smartfonów lub tabletów). Do projekcji AR używane są: projektor, kamera mapująca i specjalne oprogramowanie. Zobacz, jak wygląda takie doświadczenie:


Przykład zastosowania projekcji AR.


Jak firmy e-commerce korzystają z rozszerzonej rzeczywistości?

W ostatnich latach rozwój rozszerzonej rzeczywistości stał się prawdziwym przełomem dla wielu firm e-commerce. Dzięki technologii AR w handlu elektronicznym firmy odkrywają nowe sposoby na interakcję z klientami, tworząc unikalne doświadczenia zakupowe, które przenoszą konsumentów w zupełnie nowy wymiar. Od wirtualnego przymierzania ubrań po projektowanie wnętrz w rzeczywistym otoczeniu, korzystanie z AR staje się kluczowym narzędziem dla biznesów, które pragną oferować nie tylko produkty, ale także niesamowite wrażenia zakupowe. Dowiedz się, jak firmy e-commerce korzystają z rozszerzonej rzeczywistości i sprawdź, co najlepiej sprawdziłoby się w Twoim sklepie internetowym! 

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


Wirtualne przymierzalnie

Wirtualne przymierzalnie oparte na technologii rozszerzonej rzeczywistości to innowacyjne rozwiązanie, które podnosi poziom zakupów online. Dzięki AR konsumenci mogą teraz przymierzać różnego rodzaju produkty, takie jak ubrania, okulary, akcesoria czy kosmetyki, w wirtualnym środowisku, bez konieczności odwiedzania fizycznych sklepów. To umożliwia im dokładne i realistyczne ocenianie produktów przed zakupem, co zwiększa zaufanie i poziom satysfakcji z zakupów online.
Wirtualne przymierzalnie AR pozwalają użytkownikom na interaktywne przymierzenie produktów, co daje im możliwość dostosowania koloru, rozmiaru, stylu czy wzoru do swoich indywidualnych preferencji. Dzięki precyzyjnemu odwzorowaniu produktów konsumenci mogą zobaczyć, jak dana rzecz wygląda na nich samych, co pozwala uniknąć rozczarowań związanych z nieodpowiednim dopasowaniem. Przykładem wirtualnej przymierzalni może być aplikacja LIPSCANNER stworzona przez firmę Chanel, dzięki której możesz sprawdzić, jaki odcień szminki będzie pasował do Ciebie najlepiej:


Aplikacja LIPSCANNER wykorzystująca technologię AR


Sprawdź, jakie narzędzia mogą pomóc Ci rozwinąć sklep e-commerce:

 • 14 narzędzi do optymalizacji konwersji, które zwiększą Twoją sprzedaż
 • Co to jest ChatGPT i jak go wykorzystać w marketingu internetowym?
 • Jak analizować ruch na stronie sklepu? 7 narzędzi, które warto znać


Wizualizacje rozmieszczenia przedmiotów

Kolejnym z zastosowań AR w e-commerce są wizualizacje rozmieszczenia przedmiotów, które pozwalają klientom na dokładne zapoznanie się z produktem przed dokonaniem zakupu. Dzięki AR klienci mogą zobaczyć, jak dany produkt wygląda w rzeczywistym środowisku, np. jak sofa będzie wyglądała w ich salonie. Taka funkcjonalność nie tylko zwiększa zaangażowanie klientów, ale również pomaga w podejmowaniu lepszych decyzji zakupowych, dając klientom większe poczucie pewności i zadowolenia z ich wyboru.

IKEA była jednym z pionierów w wykorzystaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości w sprzedaży internetowej. W 2017 roku wprowadziła aplikację IKEA Place, która pozwala kupującym na wirtualne umieszczenie tysięcy produktów w ich domach z dokładnością wynoszącą 98%. Proces jest bardzo prosty — użytkownik musi jedynie skierować kamerę swojego urządzenia mobilnego na miejsce, w którym chce umieścić mebel. Następnie, po wybraniu produktu z katalogu IKEA, pojawia się on w rzeczywistym otoczeniu użytkownika. Użytkownicy mają możliwość dostosowywania pozycji i obracania przedmiotu, co pozwala na dostosowanie go do przestrzeni, w której ma się znajdować.
Wykorzystanie AR pozwala na przeniesienie powszechnego stwierdzenia „wypróbuj przed zakupem” na całkiem nowy poziom, umożliwiając użytkownikom przetestowanie rozmiaru, kształtu, wyglądu i funkcjonalności produktu bez konieczności wychodzenia z domu. IKEA Place oferuje wciągające doświadczenie, które utrzymuje zaangażowanie użytkowników i zachęca do szybszego dokonania zakupu.

Aplikacja Ikea Place opierająca się na technologii AR.


Interaktywne instrukcje obsługi

Jeśli Twój produkt wymaga wskazówek i porad dla nabywcy, interaktywna instrukcja obsługi w postaci aplikacji AR może być świetnym narzędziem, które pozwoli użytkownikom na lepsze zrozumienie, jak działa Twój produkt. Takie rozwiązanie może pomóc w montowaniu czy instalowaniu produktów, objaśnianiu różnych funkcji oraz rozwiązywaniu problemów, z którymi może spotkać się klient. Interaktywna instrukcja obsługi AR reaguje na działania użytkownika, który korzysta z aplikacji, zapewniając mu wsparcie merytoryczne. Aplikacje AR skanują produkt i wskazują przyciski w rzeczywistym środowisku za pomocą graficznych strzałek i animacji z tekstem. Przykładem może być TechSee, który wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość, aby dokładnie instruować klientów, jak prawidłowo podłączyć dowolne urządzenie elektroniczne, od modemu, przez pralki do ekspresu do kawy


Interaktywna instrukcja obsługi przy użyciu AR


Filtry do mediów społecznościowych

Wraz z początkiem pandemii w 2021 roku wzrosła ilość czasu, jaki użytkownicy spędzali w internecie. W związku z tym marki musiały podjąć działania, aby dotrzeć do swoich klientów i zachęcić ich do korzystania z możliwości zakupów online. Rozszerzona rzeczywistość zaczęła pojawiać się w aplikacjach, takich jak Snapchat czy Instagram, w formie filtrów, które stały się niezwykle popularne. Okazało się to doskonałą okazją do promocji marki i konkretnych produktów w sieci. Firmy e-commerce zaczęły tworzyć filtry związane z ich działalnością, dzięki czemu umożliwiły użytkownikom lepsze zapoznanie się z produktami. Tym samym zwiększyły też swoją rozpoznawalność, dzięki oznaczeniom w treściach publikowanych przez użytkowników.

Filtry tworzone przez marki e-commerce to święta okazja na wyróżnienie się wśród konkurencji i ocieplenie wizerunku firmy. Jeśli Twój sklep internetowy nie ma jeszcze swojego filtra w mediach społecznościowych, to nie zwlekaj i skorzystaj z usług projektanta 3D lub specjalnych aplikacji graficznych, dzięki którym otrzymasz lub stworzysz swój indywidualny projekt. Zobacz przykładowe filtry stworzone przez znane marki:


Filtry AR w aplikacji Instagram


Rozszerzona rzeczywistość (AR) w e-commerce. Nowy wymiar zakupów online! Podsumowanie

Z pewnością można stwierdzić, że rozszerzona rzeczywistość w e-commerce to nie tylko przyszłość, ale już teraźniejszość. Ta innowacyjna technologia zmienia sposób, w jaki Twoi klienci robią zakupy online, umożliwiając im prawie rzeczywiste doświadczenie produktu, zanim zdecydują się na jego zakup. Dzięki AR użytkownicy mogą też cieszyć się jeszcze bardziej spersonalizowanymi i dostosowanymi do ich potrzeb ofertami produktowymi, co z kolei przekłada się na większą sprzedaż i zadowolenie z zakupu. Wszystko to czyni rozszerzoną rzeczywistość nie tylko fascynującą technologią, ale także wyjątkową okazją do poprawy doświadczenia zakupowego online.


Co to jest rozszerzona rzeczywistość?
Down arrow

Rozszerzona rzeczywistość to technologia, która umożliwia łączenie wirtualnego świata z rzeczywistością. Dzięki niej możliwe jest umieszczenie elementów wirtualnych w rzeczywistym otoczeniu, za pomocą urządzeń mobilnych, takich jak smartfon czy tablet, lub bardziej specjalistycznych narzędzi, np. okularów AR.

Jakie są przykłady wykorzystania AR w e-commerce?
Down arrow

AR jest wykorzystywane w sklepach e-commerce w celu poprawy doświadczenia zakupowego klientów. Za pomocą tej technologii sklepy tworzą wirtualne przymierzalnie, interaktywne instrukcje obsługi lub filtry do mediów społecznościowych. Właściciele sklepów internetowych dają też klientom możliwość rozmieszczenia różnych przedmiotów ze sklepu w świecie rzeczywistym, aby sprawdzić, czy, np. dany mebel będzie pasował do ich przestrzeni.

Czy AR jest drogie do implementacji w e-commerce?
Down arrow

Koszty implementacji AR w e-commerce mogą być zróżnicowane w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa. Każda aplikacja AR czy inne zastosowanie tej technologii wymaga innego nakładu pracy i różnych umiejętności. Przykładowo jeśli chcesz stworzyć filtr do social mediów, możesz skorzystać z usług projektanta 3D, natomiast do stworzenia wirtualnej przymierzalni lepiej zatrudnić już agencję specjalizującą się w tej branży. Niestety nigdzie nie znajdziesz cenników, wszystkie ceny są ustalane indywidualnie, w zależności od potrzeb klienta.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Rozszerzona rzeczywistość (AR) w e-commerce. Nowy wymiar zakupów online!

Średnia ocen użytkowników4.93 na podstawie 134 głosów

UDOSTĘPNIJ