Jak stworzyć skuteczną reklamę w social media? Sprawdź przewodnik!
• Jak wybrać platformę dla reklamy w social mediach?
• Jak przygotować skuteczną reklamę w social media?
• Jak skonfigurować kampanię reklamową w mediach społecznościowych?
• Podsumowanie
Nie ma Cię w mediach społecznościowych - nie istniejesz. To często powtarzane, nieco przewrotne powiedzenie, ale niestety bardzo zgodne z prawdą. Social media są tak istotnym elementem życia społecznego, że brak działania w tej sferze marketingu internetowego może się okazać prostym przepisem na porażkę.
Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów
Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony.
Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:
- Pozycjonowania
- Kampanii Google Ads
- Optymalizacji UX
Jak wybrać platformę dla reklamy w social mediach?
Facebook, TikTok, Youtube, a może LinkedIn? Wybór najlepszej platformy na zrealizowanie swojej kampanii marketingowej wcale nie jest tak prosty, jak można byłoby zakładać. Wiele osób podejmuje decyzje intuicyjnie i nie poddaje tego większej refleksji. Co jest, oczywiście, niesłuszne. Dobór platformy do grupy docelowej ma kluczowe przełożenie na skuteczność realizowanej kampanii!
Aby sprawdzić, która platforma będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia, sprawdź raporty dotyczące popularności wybranych mediów społecznościowych i ich odbiorców. Jednym z popularniejszych i bardziej rzetelnych raportów dotyczących mediów społecznościowych jest ten tworzony cyklicznie przez We Are Social oraz Hootsuite. Dotyczy on digital marketingu w ujęciu globalnym, analizują oni również sytuację na rynku polskim (https://datareportal.com/reports/digital-2022-global-overview-report). Poniżej przedstawimy przykładowe dane wynikające z raportu, które mogą Ci pomóc wybrać platformę dla Twojej reklamy w social mediach.
Dziesięć najpopularniejszych mediów społecznościowych w Polsce w 2022 roku
- Facebook - 88,1% polskich użytkowników sieci,
- Facebook Messenger - 79,8% polskich użytkowników sieci,
- Instagram - 59,6% polskich użytkowników sieci,
- Whatsapp - 49,8% polskich użytkowników sieci,
- TikTok - 34.1% polskich użytkowników sieci,
- Twitter - 26,2% polskich użytkowników sieci,
- Skype - 25,7% polskich użytkowników sieci,
- Snapchat - 25,2% polskich użytkowników sieci,
- Pinterest - 24,5% polskich użytkowników sieci,
- LinkedIn - 16,8% polskich użytkowników sieci.
Kto najczęściej korzysta z Facebooka w Polsce?
- 53,1% - kobiety,
- 46,9% - mężczyźni.
Kto najczęściej korzysta z Instagrama w Polsce?
- 56,6% - kobiety,
- 43,4% - mężczyźni.
Kto najczęściej korzysta z LinkedIn w Polsce?
- 48,7% - kobiety,
- 51,3% - mężczyźni.
Kto najczęściej korzysta z Tik Toka w Polsce?
- 58,1% - kobiety,
- 41,9 - mężczyźni.
Jak przygotować skuteczną reklamę w social media?
Jeśli masz już wybraną platformę, na której chcesz działać, przyszedł czas na szczegółowe opracowanie kampanii. Jest kilka elementów, na których warto się skupić, żeby mieć pewność, że Twoja reklama w social mediach dotrze do odpowiedniej grupy odbiorców i będzie miała przełożenie na konwersję w Twojej firmie.
Analiza odbiorców dla reklamy w social mediach
Pierwsza rzecz, którą musisz zrobić, zanim podejmiesz płatne działania w mediach społecznościowych, to poznanie swoich odbiorców. Może Ci w tym pomóc narzędzie Google Analytics 4 - dostarcza ono szczegółowych informacji o użytkownikach, które możesz następnie wykorzystać podczas tworzenia swojej kampanii reklamowej.
Najważniejsze informacje dotyczące Twoich użytkowników uzyskasz w sekcji Użytkownik, ale warto również przyjrzeć się sekcji Pozyskanie oraz Utrzymanie. Dane, które się znajdują w tych sekcjach, wskażą Ci, kto wchodzi w interakcję z Twoją witryną i przyczynia się do konwersji. Priorytetowo zwróć uwagę na następujące elementy:
- wiek,
- płeć,
- lokalizacja,
- język,
- wykorzystywane urządzenie,
- zainteresowania,
- kanał, z którego pochodzą użytkownicy,
- czas przebywania na stronie,
- stosunek nowych użytkowników do powracających,
- współczynnik zaangażowania,
- sesje zaangażowane,
- wyświetlenia i wyświetlenia na użytkownika,
- średni czas zaangażowania.
Dane o zainteresowaniach użytkowników w narzędziu Google Analytics
Z tych informacji możesz bardzo szczegółowo określić grupę docelową najlepiej dopasowaną do Twojego biznesu - wykorzystaj to w trakcie tworzenia kampanii w mediach społecznościowych.
Przeczytaj nasze artykuły i dowiedz się więcej o tym, jak analizować odbiorców z wykorzystaniem Google Analytics 4:
- Jak analizować użytkownika w Google Analytics 4?
- Jak analizować grupę docelową w e-commerce? Wykorzystaj dane demograficzne
Stworzenie persony dla reklamy w social mediach
Celem stworzenia persony dla swoich działań w mediach społecznościowych jest możliwość lepszego, głębszego zrozumienia swoich odbiorców i ich potrzeb. Na podstawie danych, które już posiadasz po przeprowadzeniu analizy, postaraj się stworzyć persony Twoich potencjalnych odbiorców. Pomogą Ci w tym następujące pytania.
- Czy można sklasyfikować w jakiś sposób dotychczasowych odbiorców Twojej oferty?
- Kim jest Twój odbiorca (płeć, wiek, miejsce zamieszkania, wykształcenie)?
- Co Twój klient robi w życiu? Gdzie pracuje?
- Jak wygląda jego typowy dzień (o której godzinie wstaje, czym dojeżdża do pracy, czy ma jakieś hobby, z jakich platform korzysta)?
- Czy ma jakieś kłopoty? A jeśli tak, jak możesz mu pomóc swoją ofertą w ich rozwiązaniu?
- Do czego dąży Twój potencjalny konsument? Czy ma marzenia, ambicje?
- Czy jest coś, czego taki odbiorca się boi?
Nadaj swojej personie imię, wizerunek - stwórz pełną postać, by móc ją sobie wyobrazić jako realną osobę, z którą możesz się spotkać i porozmawiać. W ten sposób lepiej zaplanujesz sposób swojego działania i będziesz tworzyć bardziej chwytliwą treść dla kampanii reklamowych w social mediach, bo będziesz wiedzieć, co może zainteresować taką osobę i gdzie można ją spotkać.
Chcesz wiedzieć więcej o tworzeniu persony marketingowej? Sprawdź nasz artykuł:
Analiza konkurencji w mediach społecznościowych
Jeśli chcesz skutecznie prowadzić kampanię marketingową w social mediach, musisz wiedzieć, z kim i z czym przychodzi Ci konkurować. Sprawdź nie tylko to, jakie firmy z Twojej branży są dostępne w mediach społecznościowych, ale również, w jaki sposób działają, jaką grupę docelową sobie obrali i jaki poziom zaangażowania uzyskują od swoich odbiorców. Weryfikuj również, czy korzystają z płatnych kampanii marketingowych czy stawiają wyłącznie na zasięg organiczny. Śledź także wzmianki w mediach społecznościowych o konkurencji i regularnie je analizuj. Możesz w tym celu wykorzystać na przykład narzędzie Newspoint.
Szczegółowe wskazówki związane z monitoringiem marek w mediach społecznościowych znajdziesz w naszym wcześniejszym artykule:
Segmentacja odbiorców względem ścieżki zakupowej
Nawet gdy uda Ci się już podzielić swoich odbiorców względem danych demograficznych, to nie koniec Twojej pracy. Warto również podzielić swoich odbiorców na segmenty pod kątem etapu ścieżki zakupowej, na której się w danym momencie znajdują. Uproszczony lejek sprzedażowy będzie opierał się o trzy segmenty:
- odbiorców, którzy dopiero zdobywają świadomośc o Twojej marce,
- osób, które kojarzą już Twoją markę (np. ze swoich wcześniejszych decyzji zakupowych),
- użytkowników, którzy są zdecydowani na zakup.
Taki podział odbiorców na segmenty pozwoli Ci dotrzeć do odbiorców, którzy są na takim etapie zakupowym, który najbardziej Cię interesuje pod kątem rozwoju biznesu. Segmentacja odbiorców zwykle zbiega się z realizacją kampani, które wiążą się z pozyskiwaniem klientów, retargetowaniem i remarketingiem.
Uproszczony wzór przedstawiający etapy lejka sprzedażowego
Jak skonfigurować kampanię reklamową w mediach społecznościowych?
Musisz pamiętać, że kampania reklamowa na każdej z dostępnych platform społecznościowych będzie wyglądać nieco inaczej. Nie tylko ze względu na różnice w zarządzaniu treścią na tych platformach, ale również ze względu na to, że są to media docierające do zupełnie różnych odbiorców. Dlatego nie ma możliwości, by stworzyć uniwersalny, kompleksowy poradnik dotyczący konfiguracji kampanii reklamowej we wszystkich mediach społecznościowych. Działanie w taki sposób oznaczałoby, że nie został zrealizowany odpowiednio szczegółowy research i nie zapoznano się odpowiednio ze sposobem działania platformy. Zamiast tego, przedstawimy Ci wskazówki dotyczące wyboru reklamy w mediach społecznościowych pod kątem segmentu odbiorców, celu biznesowego i typu treści. Nasze porady dotyczą rozwiązań dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem kampanii w mediach społecznościowych i szukają skutecznego sposobu na dotarcie do odpowiednich odbiorców.
Kampania budująca świadomość w social mediach
Wykorzystaj ten rodzaj reklamy w mediach społecznościowych, aby dotrzeć do osób, które jeszcze nie słyszały o Twojej marce. W ten sposób zbudujesz silniejszy wizerunek, a Twoja firma będzie bardziej rozpoznawalna. W treści takich reklam skoncentruj się na użytkowniku i jego potrzebach, zastanów się, jaki problem możesz mu pomóc rozwiązać, w jaki sposób wesprzeć. Przykładowym typem treści, który może się dobrze sprawdzić przy takich reklamach, są artykuły edukacyjne, wiadomości branżowe, a także artykuły badawcze.
Kampania zwiększająca zaangażowanie odbiorców
Jeśli chcesz przekonać swoich odbiorców, żeby zapoznali się z Twoją ofertą i marką, postaw na retargeting. Dzięki temu będziesz docierać do osób, które w przeszłości wchodziły w interakcję z Twoją witryną lub z profilem Twojej marki w mediach społecznościowych. Celem kampanii będzie przekonanie ich do zaangażowania, zdecydowania się na kliknięcie. Aby osiągnąć taki efekt, podczas tworzenia treści reklamy skup się na podkreśleniu korzyści płynących z wybrania Twojego produktu lub Twojej usługi.
Dowiedz się więcej o retargetingu:
Kampania wpływająca na decyzje zakupowe odbiorcy
Chcesz dotrzeć do odbiorców, którzy znajdują się na ostatnim etapie zakupowym i nakłonić ich do skorzystania z Twojej oferty? Wykorzystaj remarketing! W ten sposób dotrzesz do osób, które są gotowe do zakupu (na przykład mają dodane produkty w koszyku Twojego sklepu internetowego). Realizując taką reklamę w mediach społecznościowych, warto się skupić na podkreśleniu tego, w czym Twoja oferta jest lepsza od innych, wyróżnienia jej. Świetnie w takim przypadku sprawdzają się takie treści reklamowe jak na przykład referencje, recenzje, studia przypadków itp.
Te artykuły mogą Ci się przydać podczas opracowywania swojej strategii na kampanię w mediach społecznościowych:
-
Jak zrobić reklamę na Instagramie? Poradnik dla początkujących
- Jak zrobić skuteczną reklamę na Facebooku?
Jak stworzyć skuteczną reklamę w social media? Kompleksowy przewodnik dla firm. Podsumowanie
Kluczem do zrealizowania efektywnej kampanii reklamowej w social mediach jest dobre przygotowanie. Musisz zrobić pogłębiony research, żeby wybrać najbardziej pasujące do Twojej marki medium społecznościowe, musisz również szczegółowo przeanalizować swoich odbiorców i konkurentów. Dbając o te elementy i będąc na bieżąco z trendami, możesz zrealizować bardzo skuteczną reklamę w social mediach, a dzięki temu zwiększyć świadomość swojej marki, a także podnieść współczynnik konwersji.
Poznaj historie sukcesów naszych klientów
Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!
Ponad 570 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co
Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.