Skuteczna optymalizacja e-commerce w 6 krokach

Skuteczna optymalizacja e commerce w 6 krokach
Spis treści

• Analizuj systematycznie klientów w e-commerce

• Zweryfikuj zestaw słów kluczowych dla sklepu online

• Uatrakcyjnij sposób prezentacji oferty sklepu online

• Wykorzystaj User Generated Content w e-commerce

• Dostosuj stronę do potrzeb klientów e-commerce

• Analizuj efekty działań

• Podsumowanie

Konkurencja w marketingu internetowym jest coraz większa. Preferencje zakupowe klientów systematycznie się zmieniają. Dlatego dbaj o swoją strategię marketingową, by cieszyć się sukcesem swojej firmy. Pokażemy Ci, jak skuteczna optymalizacja e-commerce w 6 krokach może pomóc Ci utrzymać pozycję rynkową oraz wyprzedzić konkurentów. Dzięki tym sprawdzonym wskazówkom możesz poprawić wydajność strony internetowej i doświadczenie zakupowe klientów oraz zwiększyć szanse na zyski.

Z artykułu dowiesz się:

 • dlaczego optymalizacja e-commerce zaczyna się od analizy klientów,
 • ile dla optymalizacji e-commerce znaczy weryfikacja słów kluczowych,
 • jak sposób prezentacji oferty pomaga w optymalizacji e-commerce,
 • jak wykorzystać user generated content w strategii optymalizacji e-commerce,
 • jak zoptymalizować projekt strony pod kątem UX,
 • dlaczego warto analizować działania e-commerce.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


1. Analizuj systematycznie klientów w e-commerce

Skuteczna optymalizacja e-commerce zaczyna się od analizy grupy docelowej. Jeśli chcesz utrzymać swoją pozycję w branży, powinieneś wziąć pod uwagę, że potrzeby i oczekiwania klientów systematycznie się zmieniają. Mają na to wpływ m.in. zmiany rzeczywistości, np. pandemia, większa świadomość zmian klimatycznych, wiek użytkowników, stan cywilny. To przekłada się na decyzje zakupowe klientów i ma znaczenie dla Twoich zysków.

Dlatego regularnie sprawdzaj np. w Google Analytics 4 kluczowe czynniki demograficzne, m.in. wiek, płeć, lokalizację, zainteresowania, użytkowników. Dzięki temu zweryfikujesz aktualność i stopień dopasowania Twojego przekazu do oczekiwań grupy docelowej. Częstotliwość analizy dostosuj do potrzeb swojego biznesu, np. co miesiąc. Wtedy będziesz mógł na bieżąco obserwować zachowania użytkowników i szybko wprowadzać optymalizacje, np. uprościć język przekazu, wprowadzić atrakcyjne obrazy, grafiki.

Pamiętaj, że poszczególne grupy odbiorców oczekują innego przekazu. Milenialsi m.in. cenią autentyczne marki, zorientowane w bieżącej rzeczywistości (rozwiązaniach proekologicznych itp.). Dlatego powinieneś śledzić wśród tej niszy wyrażenie oraz interesować się ich problemami. Możesz np. sprawdzać media społecznościowe, czytać wpisy na swojej stronie internetowej. Osoby z grupy wiekowej 50+ oczekują od marek przystępnego języka, nawiązującego do ich wzorców kulturowych. Z kolei klienci biznesowi docenią profesjonalny przekaz, który jest przydatny dla ich biznesu.
Jeśli dokładnie poznasz swoich klientów, będziesz mógł przeprowadzić precyzyjną segmentację odbiorców. Dzieląc użytkowników na mniejsze grupy, łatwiej przygotujesz przekaz, który trafi w ich preferencje. To może przełożyć się na większą skuteczność Twojej strategii marketingowej.

Dowiedz się więcej z artykułów:

Analiza wieku użytkowników przeprowadzona w narzędziu Google Analytics 4


2. Zweryfikuj zestaw słów kluczowych dla sklepu online

Jak skutecznie zoptymalizować stronę w e-commerce? Sprawdź aktualność słów kluczowych, na które prowadzisz pozycjonowanie sklepu. Przeanalizuj, np. w Keyword Planner lub Senuto Twój bieżący zestaw słów kluczowych. Weź pod uwagę, czy uwzględniasz m.in. sezonowość słów kluczowych i frazy typu long tail.

Sezonowość ukierunkuje Cię na aktualne zmiany oraz potrzeby użytkowników. Dzięki temu możesz m.in.:

 • spersonalizować przekaz, by osiągnął większą skuteczność,
 • dopasować ofertę do trendów, dzięki czemu zwiększasz jej widoczność i atrakcyjność strony,
 • tworzyć kampanie sezonowe, by wykorzystać największy potencjał sprzedażowy danego towaru i zmaksymalizować zyski,
 • poprawić swoją pozycję rankingową w organicznych wynikach wyszukiwania - modne słowa kluczowe mogą zwiększyć widoczność Twojej oferty i przyciągnąć wartościowy ruch na stronę.

Frazy typu long tail mają dwie kluczowe zalety. Są mniej konkurencyjne i lepiej odzwierciedlają intencje wyszukiwania użytkowników, np. biały elegancki obrus lniany. Dzięki nim łatwiej trafisz w oczekiwania klientów aktywnie poszukujących konkretnych towarów i zorientowanych na zakup. Mogą pomóc Ci efektywniej osiągnąć wyższe pozycje w top10 Google w stosunkowo krótkim czasie. Jak możesz dzięki nim skutecznie zoptymalizować stronę w e-commerce? Zastosuj je m.in. w:

Dzięki temu poprawisz widoczność strony, zwrócić uwagę klientów i zachęcisz ich do zapoznania się z Twoją ofertą. W ten sposób zmaksymalizujesz szanse na zyski.

Więcej przydatnych wskazówek znajdziesz tutaj:

Analiza frazy kluczowej w narzędziu Senuto


3. Uatrakcyjnij sposób prezentacji oferty sklepu online

Sposób prezentacji ma ogromne znaczenie dla pozycji Twojego sklepu w rankingach Google. Klienci oczekują przejrzystej, atrakcyjnej oferty, która zachęci ich do konwersji, np. dokonania zakupów. Dlatego powinieneś systematycznie analizować, czy dotychczasowa forma prezentacji towarów lub usług odpowiada oczekiwaniom użytkowników. Na co warto zwrócić uwagę, by optymalizacja strony w e-commerce była skuteczna?

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


Sprawdź opisy produktów

Dobry opis produktu w SEO powinien odpowiadać potrzebom grupy docelowej. Przeanalizuj ich potrzeby oraz język, jakim się posługują i stwórz przemyślany opis produktu, czyli:

 • przedstawiaj kluczowe informacje, m.in. nazwę, cenę, rozmiar, gabaryty, koszty dostawy - ogranicz żargon biznesowy do niezbędnego minimum, np. symbolu,
 • pisz przejrzyście - stosuj wypunktowania i pogrubienia, by klient mógł łatwo przeskanować treść i znaleźć interesujące go dane; to uprości proces analizy oferty i może zachęcić go do konwersji,
 • bądź rzetelny i uczciwy, by nie stracić zaufania użytkownika,
 • posługuj się językiem korzyści - akcentuj profity, jakie klient może zyskać dzięki Twojemu produktowi, np. redukcja zmarszczek w 10 dni, spokojny i zdrowy sen; użytkownik zobaczy, że jego potrzeby są dla Ciebie priorytetowe; to wzbudzi zaufanie oraz może zachęcić go do interakcji,
 • podkreślaj walory oferty, np. nietuzinkowy design, ekologiczny skład; to pomoże Ci wyróżnić się na tle konkurencji; zwrócisz uwagę klienta i możesz zachęcić do odwiedzenia strony,
 • spersonalizuj przekaz - dobierz język do potrzeb grupy docelowej, by zwiększyć skuteczność przekazu; wykorzystuj modne słowa kluczowe, jednak zachowaj umiar, by nie przytłoczyć klienta nie zakłócić pracy algorytmom Google; posługuj się powszechnie znanym słownictwem; dzięki temu ułatwisz zrozumienie treści i nie zdezorientujesz klienta; możesz zastosować kreatywną narrację, np. storytelling, by wyróżnić się na tle konkurencji i nadać świeżości opisowi,
 • przygotuj zachęcające zdjęcia towarów - zadbaj, aby były wysokiej jakości; wykorzystaj opcję zoomu i 360 stopni, by klient mógł obejrzeć towar z każdej perspektywy; warto wskazać porównanie rozmiarów towarów; dzięki temu ułatwisz podjęcie decyzji zakupowej; stwórz nietuzinkową aranżację zdjęcia, np. modelka w ciepłej kurtce na skale i tle morza; dzięki temu Twoja marka łatwiej zapadnie w pamięć; dołącz krótki film, by pokazać produkt w codziennym użyciu; to może wzmocnić wrażenia i zachęcić do konwersji.


Wzbogać prezentację oferty o treści interaktywne

Prowadząc biznes online, powinieneś używać różnych metod i narzędzi, by wzmocnić zaangażowanie użytkowników. Bardzo dobrym i skutecznym sposobem na skuteczną optymalizację w e-commerce jest wprowadzenie na stronie treści interaktywnych, np. interaktywnych ankiet, quizów, map, infografik. Dzięki nim zwrócisz uwagę użytkowników i zachęcisz ich do odwiedzenia Twojej strony. Wyróżnisz się na tle konkurentów, Twoja marka łatwiej zapadnie w pamięć.
Przygotuj treści interaktywne, które pasują do profilu Twojej działalności oraz odpowiadają preferencjom klientów. Możesz sprawdzić np. w Google Analytics 4 raport zaangażowania, by ocenić, czego potrzebują Twoi klienci i jak możesz zachęcić ich do podjęcia większej interakcji. To może przełożyć się na wyższą konwersję oraz wzrost Twoich zysków.

Interaktywna infografika, źródło: neomam.com


Wykorzystaj możliwości wirtualnej rzeczywistości

Doskonałym narzędziem marketingowym, które powinieneś wykorzystać na swojej stronie, jest wirtualna rzeczywistość. Dzięki niej możesz w nietuzinkowy sposób zaprezentować ofertę i zaprojektować kreatywne doświadczenia użytkownika. To zwiększy satysfakcję i komfort korzystania ze strony oraz zbuduje zaufanie do marki. Przeanalizuj swoją ofertę i zastanów się, jak możesz ją przedstawić w bardziej interaktywny sposób, np. stworzyć wirtualną przymierzalnię, prezentację produktów, przygotować interaktywną wycieczkę po sklepie. Warto sprawdzić strony konkurentów w poszukiwaniu pomysłów i inspiracji na przedstawienie oferty.

Jak skutecznie zoptymalizować stronę w e-commerce przy pomocy wirtualnej rzeczywistości?

 • zdefiniuj swoje cele biznesowe, np. większą sprzedaż,
 • wybierz odpowiednią technologię, np. aplikacje mobilne AR, 360-stopniowe zdjęcia i filmy,
 • zadbaj o wdrożenie technologii w sklepie - najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonych programistów,
 • wypromuj swoje rozwiązania technologiczne, np. kampaniach reklamowych; upewnij się, że wirtualne funkcje prawidłowo działają na stronie i są widoczne dla użytkownika.

Poszukaj inspiracji w:

Przykład wykorzystania wirtualnej przymierzalni na stronie sklepu Vision Express


Zoptymalizuj strony docelowej

Landing page’e mają ogromne znaczenie dla powodzenia Twojej strategii marketingowej. Ich celem jest zachęcenie użytkownika do podjęcia określonej konwersji, np. zrobienia zakupów. Dlatego strona docelowa powinna być m.in. przejrzysta i atrakcyjna wizualnie dla odbiorcy. Jeśli nie spełni jego oczekiwań, może opuścić stronę, a Ty narazisz się na straty.
Optymalizacja landing page’y w e-commerce to przemyślany proces, w którym warto zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii:

 • wysokość aktualnego współczynnika konwersji - możesz go sprawdzić np. w Google Analytics 4, Hotjar; dzięki temu ocenisz, jak użytkownicy poruszają się na stronie, np. w którym momencie ją opuści; to pomoże Ci efektywniej wprowadzić potrzebne zmiany,
 • przejrzystość układu treści - zobacz, czy umieściłeś wszystkie kluczowe informacje, np. nazwę, cenę produktu; sprawdź czytelność rozmieszczenia tekstu, m.in. czy najważniejsze informacje są u góry, czy nagłówek jest przekonujący i widoczny, język zrozumiały dla odbiorcy; na stronie docelowej nie powinno być zbyt wielu informacji, które mogłyby rozproszyć uwagę użytkownika; to może zakłócić ścieżkę konwersji; zminimalizuj nawigację lub w ogóle z niej zrezygnuj, by nie dezorientować odbiorcy,
 • skuteczność CTA - na landing page’u powinno być tylko jedno CTA; sprawdź, czy jest widoczne i zrozumiałe dla odbiorcy, np. Kup teraz,
 • elementy wizualne, np. grafiki, zdjęcia, filmy instruktażowe - mogą przyczynić się do wzrostu współczynnika konwersji; dlatego sprawdź, czy umieściłeś je na stronie docelowej, czy pasują do oferty i są atrakcyjne dla odbiorcy,
 • dopasowanie do kampanii - dzięki temu zadbasz o spójność przekazu i możesz wzmocnić jego skuteczność.

Przeczytaj także:

Przykład przejrzystego landing page’a z precyzyjnym CTA


Używaj znaczników schema.org.

Znaczniki schema.org to mikrodane, które umieszczone w kodzie HTML. Ich użycie jest bardzo ważnym elementem w skutecznej optymalizacji strony w e-commerce. Pomagają użytkownikom i robotom Google lepiej zrozumieć zawartość strony. Możesz je wykorzystać do oznaczania np. produktów (cena, opinia), wydarzeń, miejsc. Wybierz te, które najlepiej pasują do profilu Twojej działalności, by zwiększyć skuteczność strategii. Dzięki znacznikom schema.org. możesz m.in.:

 • poprawić widoczność strony w organicznych wynikach wyszukiwania,
 • udostępnić więcej informacji o stronie, np. ceny, recenzje, zdjęcia, by przyciągnąć ruch na stronę,
 • dokładniej dopasowywać wyniki wyszukiwania do zapytań użytkowników.

Przed optymalizacją, przeczytaj:

Wynik wyszukiwania z fragmentami rozszerzonymi pochodzący z witryny, w której dodano dane strukturalne


4. Wykorzystaj User Generated Content w e-commerce

Skuteczna optymalizacja e-commerce nie obędzie się bez wykorzystania User Generated Content, czyli treści generowanych przez użytkowników. To m.in. opinie i recenzje, zdjęcia, filmy, posty w mediach społecznościowych. Dlaczego są ważne? Ponieważ m.in.:

 • wzbogacają wartość Twojej strony,
 • budują zaufanie do marki,
 • wzmacniają Twoją autentyczność i wiarygodność marki,
 • przyciągają wartościowy ruch na stronę i zwiększają zaangażowanie,
 • przyczyniają się do wzrostu współczynnika klikalności (CTR),
 • zwiększają widoczność i zasięg marki,
 • mogą istotnie zwiększyć współczynnik konwersji.

Badania pokazują, że 89% konsumentów czyta opinie innych klientów (źródło:https://business.trustpilot.com/reviews/browsers-to-buyers/9-ways-to-use-reviews-to-smash-all-sales-records). Te dane powinny przekonać Cię do wprowadzenia w swojej strategii marketingowej User Generated Content, by ułatwić klientowi proces decyzyjny i zachęcić go do konwersji. Sprawdź, jak możesz to zrobić:

 • wysyłaj maila z podziękowaniem za zakupy i prośbą o pozostawienie opinii,
 • pomóż klientom pozostawić recenzję na stronie, np. dołącz link do sekcji z opiniami,
 • odpowiadaj na opinie klientów na stronie, także te negatywne,
 • wysyłaj wiadomość po doręczeniu paczki z prośbą o pozostawienie recenzji,
 • udostępniaj na stronie formularz i zachęć do jego wypełnienia,
 • nawiąż współpracę z influencerem, popularnym wśród Twojej grupy docelowej, który pomoże Ci promować Twoją markę,
 • promuj swój sklep w mediach społecznościowych za pomocą mocnych hashtagów,
 • wykorzystuj na stronie społeczny dowód słuszności, np. rekomendacje, opinie autorytetów z branży, zdobyte certyfikaty.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


5. Dostosuj stronę do potrzeb klientów e-commerce

Optymalizacja strony internetowej w e-commerce jest kluczowym elementem skutecznej strategii online. Chcąc zapewnić użytkownikom pozytywne doświadczenia (UX) i zwiększyć szanse na konwersję, skoncentruj się na kilku kluczowych aspektach.


Uatrakcyjnij projekt strony online

Projekt strony sklepu odgrywa ogromną rolę w generowaniu wartościowego ruchu na stronie i zwiększaniu konwersji. Trendy oraz oczekiwania użytkowników dotyczące wyglądu stron internetowych systematycznie się zmieniają. Skuteczna optymalizacja strony w e-commerce pomaga dostosować się do aktualnych preferencji klientów. Bądź na bieżąco z najnowszymi kierunkami projektowymi, jednak dostosowuj je do potrzeb swojego biznesu i preferencji klientów. Wtedy zachowasz spójność przekazu i zwiększysz jego skuteczność. Poznaj kilka naszych porady dotyczące designu strony:

 • zadbaj o przyjazną i spójną kolorystykę,
 • wykorzystuje dużo bieli,
 • zadbaj o minimalistyczny design, by nie rozpraszać uwagi klientów,
 • stosuj nieszablonowe grafiki, które zwrócą uwagę klientów,
 • dodaj nowoczesny kursor, który nawiązuje do Twojej marki.
 • stosuj całościowe nagłówki - są eleganckie i przyciągają uwagę.

Poszukaj więcej wskazówek w:


Popraw szybkość ładowania strony

Zadbaj o szybkość ładowania strony. Powinna ona wynosić maksymalnie 3 sekundy, ponieważ długi czas oczekiwania może zniechęcić użytkowników i wywołać ich frustrację. Opuszczą stronę, a Ty stracisz szanse na zyski. Skorzystaj z narzędzi do pomiaru szybkości ładowania strony (zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych), np. Google PageSpeed Insights, aby zidentyfikować obszary wymagające optymalizacji. Możesz m.in.:

 • skrócić kod HTML,
 • zoptymalizować kod CSS, JavaScript,
 • skompresować pliki,
 • zmniejszyć liczbę reklam na stronie,
 • poprawić przepustowość serwera.

Analiza szybkości ładowania strony w Google PageSpeed Insights


Zadbaj o responsywny projekt strony

Upewnij się, że Twoja strona jest responsywna i dostosowuje się do różnych urządzeń, takich jak smartfony, tablety. Przeanalizuj ją np. w narzędziu Google Search Console lub Mobile Friendly Test. Google przykłada dużą wagę do responsywności, a strony dostosowane do różnych ekranów zyskują lepsze pozycje w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. Dzięki responsywnemu projektowi strony masz szanse m.in.:

 • osiągnąć wyższą pozycję w rankingu Google,
 • zwiększyć ruch z urządzeń mobilnych, co może przełożyć się na wyższe zyski,
 • ograniczyć ryzyko duplikacji treści,
 • poprawić doświadczenia użytkowników i zwiększyć ich komfort podczas robienia zakupów.

W ramach skutecznej optymalizacji w e-commerce możesz np.:

 • wyeliminować wtyczki, których nie obsługują urządzenia mobilne, np. Flash,
 • zadbać o dopasowanie obszaru do małych ekranów,
 • sprawdzić wielkość i czytelność czcionki,
 • skondensować treść,
 • dostosować odległość pomiędzy klikalnymi elementami na stronie do urządzeń mobilnych,
 • zastosować minimalistyczny design - unikaj nadmiernej liczby elementów,
 • przetestować zgodność treści i grafik na komputerach i urządzeniach mobilnych.

O responsywności przeczytasz więcej z:


Uprość nawigację na stronie

Nawigacja na stronie sklepu jest kluczowym obszarem, na którym skupiają się potencjalni klienci, poszukujący konkretnego produktu lub usługi. Dlatego sprawdź, czy Twoja obecna nawigacja nie jest zbyt rozbudowana i mało intuicyjna. To może negatywnie wpłynąć na wrażenia i komfort użytkowników oraz przełożyć się na spadek wskaźników sprzedaży. Badania pokazują, że uproszczenie nawigacji może podnieść współczynnik konwersji o 16-28%! (źródło:https://blog.hubspot.com/marketing/landing-page-navigation-ht).
Jak skutecznie zoptymalizować stronę w e-commerce? Proces jest spersonalizowany i zależy od profilu Twojej działalności oraz preferencji klientów. Uwzględnij jednak kilka kluczowych elementów:

 • widoczność przycisków nawigacyjnych - upewnij się, że wszystkie przyciski nawigacyjne są łatwo zauważalne; stwórz atrakcyjne wizualnie ikony, które przyciągną uwagę klienta; sprawdź, czy etykiety na przyciskach są zrozumiałe i jednoznaczne dla użytkownika,
 • przejrzystość menu - zoptymalizuj menu, aby zawierało od 4 do 7 pozycji; za dużo opcji może wprowadzić dezorientację; koncentruj się na kluczowych kategoriach, aby ułatwić klientowi poruszanie się po stronie,
 • umiejscowienie wewnętrznej wyszukiwarki - powinna znajdować się w widocznym miejscu, najlepiej u góry strony obok menu nawigacyjnego; zastosuj funkcję sugestii, by ułatwić klientowi znalezienie towarów; zadbaj o przejrzystość wyświetlania wyników, np. od najpopularniejszych; dzięki temu uprościsz klientowi proces decyzyjny,
 • wprowadzenie menu okruszkowego - wykorzystaj je, by klient wiedział, w którym miejscu na stronie się znajduje; to poprawi jego komfort,
 • zastosowanie nawigacji fasetowej - wprowadź ją, by umożliwić klientowi przeszukiwanie oferty na podstawie zaawansowanych parametrów, np. marka, kolor, rozmiar; to przyspieszy proces przeszukiwania oferty i zapewni klientowi pozytywne doświadczenia,
 • wykorzystanie stopki - umieść w niej kluczowe informacje, np. najważniejsze kategorie w sklepie, regulamin zwrotów i dostaw, link do bloga, dane kontaktowe, sekcję FAQ; dzięki temu klient otrzyma kompleksową informację; zaoszczędzisz jego czas i zwiększysz komfort korzystania ze strony.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


Uprość proces zakupowy

Optymalizacja strony w e-commerce prowadzi do uproszczenia procesu zakupowego. Jeśli chcesz zwiększyć swoje zyski, zacznij od analizy ścieżki zakupowej klienta, np. w narzędziu Google Analytics 4. Dowiesz się, co utrudnia Twojej grupie docelowej finalizację transakcji. To pozwoli Ci wprowadzić niezbędne optymalizacje. Sprawdzone sposoby na skrócenie procesu zakupowego i ratowanie porzuconych koszyków to m.in.:

 • udostępnienie opcji zakupów bez rejestracji,
 • ułatwienie procesu rejestracji, np. ograniczenie liczbę pól w formularzu,
 • przygotowanie przejrzystej karty koszyka zakupowego,
 • wprowadzenie opcji zapisywania produktów w koszyku,
 • udostępnienie linków do produktów w koszyku, by klient mógł wrócić do przeglądania towaru przed podjęciem decyzji o zakupie,
 • wskazanie całkowitych kosztów zakupów na karcie koszyka, m.in. wartości towarów, kosztów dostawy,
 • udostępnienie polityki metod dostawy i zwrotów,
 • zapewnienie bezpieczeństwa zakupów poprzez np. wdrożenie certyfikatu SSL,
 • wysyłanie informacji o przebiegu zakupów, m.in. potwierdzenia założenia zamówienia, dostarczenia paczki.

Spójrz także na nasze wskazówki:


6. Analizuj efekty działań

Jak skutecznie zoptymalizować stronę w e-commerce? Analizuj regularnie m.in. aspekty techniczne strony, strategię content marketingu. Korzystaj np. z Google Analytics 4, Google Search Console. Możesz przeprowadzać testy A/B poszczególnych elementów strony, np. CTA, kolorystyki. Dzięki temu będziesz mógł na bieżąco dostosowywać swoją strategię do zmian rzeczywistości i potrzeb klientów. To zwiększy jej skuteczność oraz szanse na zyski.


Skuteczna optymalizacja e-commerce w 6 krokach. Podsumowanie

Skuteczna optymalizacja e-commerce to wieloetapowy proces. Obejmuje analizę, techniczną, treści, personalizację oraz stały monitoring. Dobrze przeprowadzona przyniesie Ci wymierne korzyści. Możesz m.in. poprawić widoczność strony, UX i zwiększyć sprzedaż. Dzięki systematycznej optymalizacji będziesz mógł efektywnie konkurować w e-handlu.

Jakie są kluczowe kroki skutecznej optymalizacji e-commerce?
Down arrow

Skuteczna optymalizacja e-commerce obejmuje kilka kluczowych kroków. W pierwszej kolejności zidentyfikuj unikalne cechy produktów, dostosuj opisy i zdjęcia. Następnie zoptymalizuj prędkość ładowania strony, zainstaluj intuicyjny interfejs użytkownika i skoncentruj się na optymalizacji dla urządzeń mobilnych. Również niezapomniane są strategie SEO i analiza danych, które pomagają dostosować ofertę do preferencji klientów.

Jak skutecznie zoptymalizować stronę w e-commerce pod kątem prędkości ładowania?
Down arrow

Aby zoptymalizować stronę e-commerce pod kątem prędkości ładowania, rozpocznij od zoptymalizowania grafik i plików multimedialnych. Wybierz m.in. odpowiedni hosting, korzystaj z pamięci podręcznej (cache), skróć kod JavaScript. Regularne monitorowanie i optymalizacja są kluczowe dla utrzymania szybkiej strony.

Dlaczego skuteczna optymalizacja SEO jest istotna dla e-commerce?
Down arrow

Skuteczna optymalizacja SEO dla e-commerce wpływa bezpośrednio na widoczność witryny w wynikach wyszukiwania, co może zwiększyć ruch i konwersje. Wdrażając odpowiednie słowa kluczowe, optymalizując treści i poprawiając strukturę linków, witryna staje się bardziej atrakcyjna dla algorytmów wyszukiwarek. To kluczowy element strategii marketingowej, pozwalający dotrzeć do potencjalnych klientów i zwiększyć konkurencyjność w środowisku e-commerce


Poznaj historie sukcesów naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Maria Błaszkowiak
Maria Błaszkowiak

Maria pierwsze kroki w marketingu stawiała na kursie podstaw SEO, copywritingu i content marketingu. W agencji widoczni zajmuje się pisaniem eksperckich artykułów z zakresu SEO, Google Ads i innych zagadnień związanych z marketingiem internetowym, które pomagają firmom osiągać cele biznesowe. W pracy wykorzystuje takie narzędzia jak np. Keyword Planner, Senuto, Google Analytcs 4 i Google Search Console.

Systematycznie poszerza wiedzę z obszaru marketingu, czytając artykuły branżowe na stronach m.in.. Search Engine Journal, MOZ, sprawny.maketing. Na bieżąco śledzi nowinki e-commerce na stronie Federacji e-commerce i sprzedaży na odległość (Fevad), w poszukiwaniu inspiracji do treści marketingowych.

Pasjonują ją możliwości AI i ich wpływ na marketing internetowy. Dlatego rozwija swoje kompetencje, pracując z różnymi narzędziami AI, np. ChatGPT, Gemini AI. Czyta publikacje dotyczące AI, np. na stronach Harvard Buissnes Review, HubSpot, by doskonalić swoje umiejętności i nadawać świeżości treściom.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Skuteczna optymalizacja e-commerce w 6 krokach

Średnia ocen użytkowników4.93 na podstawie 136 głosów

UDOSTĘPNIJ